přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Domény a nepřeberné množství internetových adres s možností jejich zneužití

Dell - Latitude

Domény a nepřeberné množství internetových adres s možností jejich zneužití

dnnsec100.png

S doménami přijde do kontaktu naprosto každý uživatel internetu, ačkoliv si to asi neuvědomuje. Už jenom samotné hledání na internetu je spojené s doménami, o nakupování v internetových obchodech ani nemluvě. Věděli jste však, že domény mohou být poměrně jednoduše napadeny? 


Nejde přitom o útok na straně koncového serveru, ale na úrovni DNS systému. Právě DNS servery se nezřídka stávají cílem podvodníků, kteří vytvoří falešné stránky, na které následně přesměrovávají nic netušící uživatele hledající tu správnou doménu.

Existuje ochrana proti těmto útokům?

Útokům tohoto charakteru je možné se bránit správně zvoleným zabezpečením, v oblasti DNS serverů jde o takzvané DNSSEC. Zabezpečení tohoto typu funguje s využitím asymetrické kryptografie, přičemž je vytvářen elektronický podpis. Zatímco soukromý klíč zůstává v tajnosti u držitele domény, u veřejného klíče je nutnost předat tento klíč nadřazené autoritě.

O jakou nadřazenou autoritu se jedná?

V České republice a u českých domén s koncovkou .cz to je CZ.NIC, tedy sdružení právnických osob. Tohle sdružení má na starosti provozování registru doménových jmen právě s touto koncovkou. Kromě toho se stará o zabezpečování provozu doménových jmen a o celkovou osvětu v této oblasti.

Existuje mnoho dalších společností, které mají co dočinění s registrací nebo nákupem domén

Mezi firmy, které mají tu možnost registrovat nové domény patří i TELE3. Ti, kteří o této společnosti ještě neslyšeli, budou možná překvapeni z širokého repertoáru služeb. Služby totiž zahrnují nejenom základní web hosting, ale také třeba pronájem serveru, zmiňované nakládání s doménami, ale využít jde také možnosti dedikovaných serverů v Německu či USA.

Kromě toho můžete díky společnosti TELE3 začít používat moderní protokol IPv6, který možná v nedaleké budoucnosti nahradí zastaralý IP protokol, tedy IPv4.

TELE3

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

inzerce
Public Relations

Soulad s normou nemusí znamenat bezpečnost

ALEFNemusíme se vracet daleko do minulosti, aby bylo možné pozorovat IT oddělní velkých společností, jak se soustředí téměř výhradně na efektivitu poskytovaných služeb pro primární účely organizace. Proč také ne? Informační bezpečnost byla výsadou několika málo oborů a většina organizací si vystačila s firewallem a antivirovým programem.

Pokračování ...


IBM POWER

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Dell - Precision