přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Domény a nepřeberné množství internetových adres s možností jejich zneužití

Domény a nepřeberné množství internetových adres s možností jejich zneužití

dnnsec100.png

S doménami přijde do kontaktu naprosto každý uživatel internetu, ačkoliv si to asi neuvědomuje. Už jenom samotné hledání na internetu je spojené s doménami, o nakupování v internetových obchodech ani nemluvě. Věděli jste však, že domény mohou být poměrně jednoduše napadeny? 


Nejde přitom o útok na straně koncového serveru, ale na úrovni DNS systému. Právě DNS servery se nezřídka stávají cílem podvodníků, kteří vytvoří falešné stránky, na které následně přesměrovávají nic netušící uživatele hledající tu správnou doménu.

Existuje ochrana proti těmto útokům?

Útokům tohoto charakteru je možné se bránit správně zvoleným zabezpečením, v oblasti DNS serverů jde o takzvané DNSSEC. Zabezpečení tohoto typu funguje s využitím asymetrické kryptografie, přičemž je vytvářen elektronický podpis. Zatímco soukromý klíč zůstává v tajnosti u držitele domény, u veřejného klíče je nutnost předat tento klíč nadřazené autoritě.

O jakou nadřazenou autoritu se jedná?

V České republice a u českých domén s koncovkou .cz to je CZ.NIC, tedy sdružení právnických osob. Tohle sdružení má na starosti provozování registru doménových jmen právě s touto koncovkou. Kromě toho se stará o zabezpečování provozu doménových jmen a o celkovou osvětu v této oblasti.

Existuje mnoho dalších společností, které mají co dočinění s registrací nebo nákupem domén

Mezi firmy, které mají tu možnost registrovat nové domény patří i TELE3. Ti, kteří o této společnosti ještě neslyšeli, budou možná překvapeni z širokého repertoáru služeb. Služby totiž zahrnují nejenom základní web hosting, ale také třeba pronájem serveru, zmiňované nakládání s doménami, ale využít jde také možnosti dedikovaných serverů v Německu či USA.

Kromě toho můžete díky společnosti TELE3 začít používat moderní protokol IPv6, který možná v nedaleké budoucnosti nahradí zastaralý IP protokol, tedy IPv4.

TELE3

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

inzerce
Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...