přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Debian – distribuce pro konzervativní uživatele

Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
Parek 13. 07. 2018, 13:17:25
Odpovědět  Odkaz 
Debian je super na server. Na desktopu bych ho nechtěl. To mám raději Ubuntu.
Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
homeuser 13. 07. 2018, 16:32:44
Odpovědět  Odkaz 
Pouzivam Debian na notebooku uz od dob Squeeze (6) a krom pocatecnich problemu spojenych s prechodem z Windows si ho nemohu vynachvalit.
Co se tyka DE, zakotvil jsem nakonec u XFCE (z GNOME 2 -> Gnome 3 (ne) -> KDE (ne) -> Mate/Cinnamon (ne/ne) -> OpenBox -> LXDE (ne) -> XFCE).
Obcas ve virtualu zkousim Pantheon a Budgie.

Mam Debian samozrejme i na domacim NASu
V praci ho vyuzivam jako podklad pro zkouseni alternativ reseni jez pouzivame u zakazniku na platforme Windows (byt bych mel asi spise pro tohle zvolit CentOS :).
Re: Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
Parek 14. 07. 2018, 01:40:59
Odpovědět  Odkaz 
Hlavni duvod, proc bych ho na desktopu nechtel je ten, ze v dobe, kdy se Debian vyda, je uz zastarali, respektive balicky, kernel. To ale Debianu nevycitam, ma to sve logicke duvody a proto ho davam na server, ale na desktop ne.
Re: Re: Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
Rad 14. 07. 2018, 17:42:28
Odpovědět  Odkaz 
A proc jsem se vzdal Ubuntu?
protoze po kdejakem update se zmenilo chovani, presouvaly se ovladaci prvky ... atd

pokud clovek pocitac (a jeho OS) pouziva jako nastroj, neni nic horsiho, kdyz musi objevovat, proc se to najednou chova jinak. V tomto ohledu jsem radsi "zapsklej starej jonzervativec".
Protoze kdyz zapntu pocitac, chci neco udelat a ne pulden stravit investigovanim, proc to kua najednou je vsechno jinak nez vcera?

a u Debian jsou zaplaty pro kernel docela aktualni (alespon nezamrzaji, nevytezuji procesor a pamet necekanym zpusobem, ...)
Re: Re: Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
homeuser 14. 07. 2018, 18:42:39
Odpovědět  Odkaz 
Ten pojem "zastaraly v dobe vydani" je velmi relativni.
Z pohledu updatu/bezpecnosti je i stable aktualni a odladeny.
Jinak jsem zapomel zminit ze na PC/NTB pouzivam "testing", kde se o zastaralosti neda mluvit :)
S testingem dlouho nemam problem, obcas se po aktualizaci objevi nejaka usmevna nekriticka drobnost ktera se spravi naslednou aktualizaci (v radech dnu).
V testingu je tez i relativne novy kernel (nejspis neni uplne vzdy ten nejaktualnejsi ale nejnovejsi proverena a funkcni verze). Cimz pada i pripadna nepodpora "noveho HW".
Se "zastaralosti" debianu opravdu tedy neni problem.
PC zarizeni maji predevsim fungovat, nejsem early adpter. Od systemu chci aby fungoval - coz Debian, at uz stable nebo testing, splnuje dlouhodobe dobre.

Kdybych chtel system menici se pod rukama, zijici si vlastnim zivotem, ktery vi lee nez ja co chci, kde neustale musis resit chyby a vrtochy na jejichz opravu cekas dlouhe mesice (pokud vubec oprava prijde) a ktery se ti s kazdou aktualizaci zpomaluje, pouzivam Windows 10. O tohle ale nestojim, leta jiz pouzivam Linux a Debian mi svym pristupem plne vyhovuje.

Na server samozrejme patri "stable".
Re: Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
somtoja 14. 07. 2018, 23:04:32
Odpovědět  Odkaz 
pokial mas xfce, kludne mozes mat aj najnovsiu fedoru .... oproti debianu budes "in", nebudes mat zaseknute appky aj s bugmi co ostali po freeze a ziadne problemy
s fedorou mat nebudes .... zahod predsudky na fedoru, ak nejake mas, skus a uvidis
Re: Re: Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
homeuser 15. 07. 2018, 19:26:59
Odpovědět  Odkaz 
Marne premyslim jestli jsi stravil prilis mnoho casu na slunicku nebo jsi upadl na hlavicku.

V diskuzi k clanku o Debianu se snazis presvedsit spokojeneho uzivatele Debianu k prechodu na jinou distribuci na zaklade toho ze spokojeny uzivatel Debianu spokojene pouziva XFCE na Debianu a jako hlavni argumenty pro opusteni funkcni platformy predkladas:
byt "in" s jinou distribuci
nemit problemy se zaseknutymi "appkami" (at uz pod tim myslis cokoliv)
nemit problemy s chybami
+ ze s Fedorou nebudou zadne problemy (takze Fedora je vlastne absolutne dokonaly operacni system postaveny na Linuxu)

No, opravdu marne premyslim nad tvymi myslenkovymi pochody.
Mozna si zkus tu diskuzi precist znovu:
- nemam zadne problemy s aplikacemi
- nemam zadne problemy s Debianem po vydani, jednak pouzivam testing takze muj system se nikdy nedostane do stavu v jakem je v dobe vydani stable vetve a druhak jsem s testingem spokojeny a nemusim resit uadne problemy
- na serverovych instalacich (vcetne NASu) jsem se s zadnymi problemy nepotkal tez
- kdybych chtel byt "in", koupim si MacBook, iPad a iPhone.

WTF? somtojo?
Re: Re: Re: Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
somtoja 16. 07. 2018, 15:42:47
Odpovědět  Odkaz 
citim z tvojej odpovedi vela predsudkov
Ondrej Dzivý Balucha Re: Re: Re: Re: Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
Ondro 16. 07. 2018, 17:05:54
Odpovědět  Odkaz 
Fedora nema bugy?
Debian nefreezuje bugy ale verziu. Ak je tam bug blokujucu vydanie, tak sa bud opravi alebo sa nezaradi do distribucie.
Ak sa objavi bug po vidani, tak sa opravuje v danej verzii a nie tym, ze sa zaradi nova verzia s touto opravou(vynimocne sa aj toto deje).

V case vydania je debian dost aktualny a az postupne zastarava kvoli tomu, ze len patchuje dane verzie. Ak to niekomu vadi ma moznost pridat backports repozitar, kde sa nachadzaju novsie verzie niektorych programov pre stabilnu verziu Debianu.
S backports je viac ako v pohode Debian na desktope.

Vyhoda toho je stabilita a nemusis sa bat, ze po update bude nieco fungovat/vyzerat inac ako pred. Podobne to robia aj komercne distribucie ako REDHAT.

Fedora je tiez v pohode na desktope, len tam clovek musi castejsie robit upgrade distra a sem-tam sa objavi nejaka ta chybicka.

BFU si nevsimne ci pracuje na zastaralom Debiane alebo aktualnej Fedore s Xfce.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
somtoja 16. 07. 2018, 19:50:29
Odpovědět  Odkaz 
ty mas velmi zidealizovane predsudky ... bohuzial pre teba ti to tu nebudem vsetko vypisovat, ale dam ti moznost zistit si, ako velmi si veris vo vsetkom co si napisal .... ale aj tak, poviem ti jednu vec, z ktorej sa mozes odrazit: debian po vydani nechava bugy nefixnute, opravi len take , ktore su zavazne asposobuju pady, inak mas appku par rokov zaseknutu ... osobne som si to overil v istej verzii kde appky .... ostatne si zisti sm, aby si sa tak mohol menej hanbit
Re: Re: Re: Re: Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
homeuser 17. 07. 2018, 12:43:13
Odpovědět  Odkaz 
A muzes presne rict kde v mych prispevscich citis predsudky vuci Fedore kdyz jsem ji vubec nezminoval? :D
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
somtoja 17. 07. 2018, 16:21:36
Odpovědět  Odkaz 
a presne si trafil ..... v tom spociva tvoj predsudok D
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
homeuser 17. 07. 2018, 20:23:51
Odpovědět  Odkaz 
Proc to nereknes hned ze jsi tro(t)ll?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
somtoja 18. 07. 2018, 15:12:55
Odpovědět  Odkaz 
ja sa ta nic nespytam, lebo je jasne, ze si neporozume(l)
Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
Marp 16. 07. 2018, 12:09:05
Odpovědět  Odkaz 
Používám Debian (v současnosti verzi 10 Buster) už spoustu let na notebooku a naprosto bez problémů. Chce to jen zbavit se předsudků.
Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
vxmery 13. 07. 2018, 16:04:54
Odpovědět  Odkaz 
Ten ich web, pre mňa dosť neprehľadný, bfu sa tam ľahko stratí...
Petr Valach Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
Petr Valach 17. 07. 2018, 14:19:45
Odpovědět  Odkaz 
Výborný článek nového redakčního kolegy. Super (y).
Re: Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
pavka 18. 07. 2018, 11:42:57
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji.
Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
Tom 20. 07. 2018, 12:11:16
Odpovědět  Odkaz 
Měl jsem debian s xfce a blbnul tam bluetooh, prostě nechtěl příjmat soubory z mobilu i když byli spárováni. Nic se nikde nezobrazilo že se čeká na potvrzení přijetí souboru.

Na druhém noťasu s dualní grafikou (nvidia + intel) jsem měl taky debian (s xfce) a po přechodu z nouveau na origo nvidia ovladač (z repozitářů) vůbec nechtěl najet X.

V obou případech se jednalo o verzi stable stretch.

Nijak jsem to pak už neřešil, ted používám manjaro kde tyhle problemy nemám a dualní grafika jede přes optirun skvěle.
Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
Poutnik 24. 07. 2018, 22:15:21
Odpovědět  Odkaz 
Akorát se nenačte stránka ke stažení s non-free firmwarem :o(.
Debian – distribuce pro konzervativní uživatele
Livan 25. 07. 2018, 20:32:20
Odpovědět  Odkaz 
ten správný odkaz je tady
https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/9.5.0-live+nonfree/