přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují

Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
Jenda 19. 06. 2012, 09:43:59
Odpovědět  Odkaz 
To je přesně důvod, proč by se používání open source mělo uzákonit. Byli jste někdy na úřadě? Co tam ty ženský používají? Internet a Word s Excelem. Kvůli tomu přece nemusí mít Windows. Pořád kupovat novější a novější Office a antivirus. Linux je navíc blbuvzdornější a ty slepice ho nemůžou jen tak lehce shodit. Pokud jim tam ještě nainstalujete motiv, který imituje Windows, ani nepoznají, že na Win nejedou.
Tomáš Crhonek Re: Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
Tomáš Crhonek 19. 06. 2012, 12:05:42
Odpovědět  Odkaz 
*Office tam snad nepotřebují vůbec. Co přijdu na úřad (pravda, městská správa na tom může být jinak), tak vždy pracují ve spec programu pro danou činnost, velmi často webové app (tam už je OS zcela nepodstatný). Je to logické, protože se vesměs pracuje se strukturovanými údaji. Není mi jasné, na co by tedy měli mít jakkékoliv Office.

Perfektní článek, snad to bude nakopnutí pro další obce.
Re: Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
Pavel Šefránek 19. 06. 2012, 13:36:19
Odpovědět  Odkaz 
To by byl velice dobrý nápad, neboť státní správa s tisícovkami počítačů a hlavně jako velice atraktivní a chtěný zadavatel veřejných zakázek v IT by mohla svou vyjednávací silou přimět výrobce SW přemýšlet i o jiných platformách než jen Windows. V dnešní době je to právě nedostatek alternativ programů pro Linux (což samozřejmě trochů smazává přestup na webové technologie) a kvalitních ovladačů.

Čeho si naopak velice cením, je vysoká otevřenost standardů a maximální upravitelnost/přizpůsobitelnost prostředí. Microsoft totiž již léta nevyhrává kvalitou, ale právě stavem tzv. uzamčení (vendor lock-in), který si chytře vydobil a stále si ho velmi udržuje (a ví moc dobře proč: o něco podobného se dnes snaží Apple - uzavřít nebohou ovci do jejího ekosystému).
Re: Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
Přemek 14. 12. 2012, 22:39:39
Odpovědět  Odkaz 
Nešlo by ty slepice vynechat? Hlavně na jejich snaze záleží, zda se Linux prosadí či ne.
Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
motorcb 19. 06. 2012, 09:45:16
Odpovědět  Odkaz 
Zajímavé, ovšem autorovi chybí započítaná cena za licenci VMware...
František Bártík Re: Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
František 19. 06. 2012, 10:53:59
Odpovědět  Odkaz 
Z článku mi není jasné, zda zmíněný fyzický server provozuje sama obec nebo si pronajímá VPS od nějaké hostingové společnosti. V případě vlastního fyzického by mě zajímal důvod upřednostnění VMwaru před svobodnými řešeními (KVM, Xen...). V případě pronájmu VPS je cena licence VMwaru asi již zahrnuta v ceně služby.
Ivan Bíbr Re: Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
bibri 19. 06. 2012, 22:23:31
Odpovědět  Odkaz 
Podle mne je možné používat VMware server zadarmo.
Tomáš Crhonek Re: Re: Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
Tomáš Crhonek 21. 06. 2012, 15:46:32
Odpovědět  Odkaz 
Upřesním. VMWare Server je již nepodporovaný produkt. Je možné používat ESXi hypervizor zdarma. Pro menší projekty je to plně dostatečné řešení. Jak začně být železa víc, je třeba vysoká dostupnost a migrace, je možné přejít na licencované vSphere (často jen zadáním licenčního čísla do stávajících systémů a napojením na vCenter).

Pokud je k disposici dobrý správce, je ideálním řešením použít KVM přímo v Linuxovém jádře. Rychlost ekvivalentní ESX (obojí je HW virtualizace) a je to kompletně opensource.
Re: Re: Re: Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
zdenek 22. 06. 2012, 18:20:41
Odpovědět  Odkaz 
Typ VMWare reseni je uveden v tabulce pouziteho svobodneho software - VMWare ESXi
Re: Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
ondro 19. 06. 2012, 22:38:44
Odpovědět  Odkaz 
to motorcb: tvoja poznamka je zle polozena lebo vmware ponuka aj zadarmo verziu (ma limit na 32GB RAM a chybaju jej nadstandartne funkcie). V clanku niesu blizsie informacie o vmware. Ak sa pouzila platena verzia, tak to tam malo byt uvedene, ak bola pouzita free verzia, tak to malo byt tiez uvedene.

Frantisek dobre poznamenal preco nepouzili aj tam nejake open-source riesenie.
Milan Kozák Re: Re: Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
Milan Kozák 5. 07. 2012, 13:45:07
Odpovědět  Odkaz 
Ve srovnávací tabulce je jasně uvedeno pod položkou "virtualizační platforma" VMware ESXi (jedná se tedy o neplacený Bare-Metal Hypervizor od VMware).

Důvody této volby jsou víceméně historické. V době kdy se na obecním úřadě instalovaly první servery KVM prostě nebylo (nebylo použitelné v produkčním nasazení). Následně se pokračovalo v zaběhnuté řadě VMware GSX server -> VMware server 2 -> VMware ESXi.

Pokud by VMware změnil licenční politiku, není problém stroje vypnout a následně spustit pod jinou virtualizační technologií.

OU Grygov má svůj vlastní server (tuším že se jedná o HP ML150G6).
Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
Honza 20. 05. 2015, 13:43:13
Odpovědět  Odkaz 
To by mě zajímalo jak pořešili Czechpoint spisovou službu - u spisové služby bych ještě věřil že používají Spisovka3.cz, ale to ostatní haraburdí, ačkoli je často přes web, má bez Internet Exploreru (ActiveX) problém :(
Kéž by se to takto skutečně dalo udělat všude... ale to by se v první řadě muselo vyházet haraburdí od Gordicu a zprovoznit slušně hardwarové podpisové tokeny (elektronický podpis) na linuxu...
Re: Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
Honza 20. 05. 2015, 13:44:46
Odpovědět  Odkaz 
* pardon, "Czechpoint A spisovou službu"
Grygov díky open source vyčnívá nad okolím, občané profitují
Vlastimil Ott 21. 05. 2015, 09:15:15
Odpovědět  Odkaz 
Článek v HN:

http://archiv.ihned.cz/c1-64037280-it-grygov-aneb-jak-mala-obec-vyzrala-na-microsoft-pred-osmi-lety-presla-na-svobodny-software