přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Lazarus: Vývojové prostředí nejen pro výuku FreePascalu

Lazarus: Vývojové prostředí nejen pro výuku FreePascalu
Lukáš Kotek 11. 03. 2013, 23:39:34
Odpovědět  Odkaz 
Moc pěkný článek, děkuji za něj. Zvlášť, co se týká vzdělávání, je zajímavé, že mnoho škol setrvává u dnes již postarších prostředí jako je Turbo Pascal 7 nebo Delphi. Přitom Lazarus a FreePascal celkově je jak moderní, tak licenčně přívětivá alternativa, která časem již vyzrála. Čili děkuji za osvětu :-)
Lazarus: Vývojové prostředí nejen pro výuku FreePascalu
Jirka Kuca 12. 03. 2013, 09:18:34
Odpovědět  Odkaz 
No vypadá to velice zajímavě, ale nevím jestli to má na jak již zde bylo zmíněno ''postarší'' Delphi, denně pracuji v Delphi XE2 a neřekl bych, že je postarší. Naopak Lazarus jsem si nainstaloval doma, že v něm budu pracovat a oproti delphi na něm vývojáři budou muset ještě mnoho zapracovat, ale i tak musím říct, že je to velice zajímavá aplikace.
Svatopluk Vít Re: Lazarus: Vývojové prostředí nejen pro výuku FreePascalu
svatas 12. 03. 2013, 17:35:49
Odpovědět  Odkaz 
Pozor, XE2 a Delphi 2/3 je trochu něco jiného. Já si verzi Delphi 3 pamatuji z roku 1997, pak jsem měl možnost vidět až verzi 6. Proto se mluví o postarších verzích verzi ještě pod Borlandem a také o TurboPascalu 7...

Na XE2 nemá Lazarus určitě. Prostě pohybujme se v intencích výrobku od Borlandu/Inprise či jak se to přejmenovali.
Lazarus: Vývojové prostředí nejen pro výuku FreePascalu
tomas 13. 03. 2013, 10:07:15
Odpovědět  Odkaz 
V Lazarusu se vyviji i realne produkty, napr. muj oblibeny Double Commander.
Lazarus: Vývojové prostředí nejen pro výuku FreePascalu
Dima 17. 03. 2013, 09:47:34
Odpovědět  Odkaz 
FreePascal uz v podstate neni ten co Virt navrhnul pro vyuku programovani a da se v nem vyvijet i rozsahle komercni produkty. V dnesni dobe nabizi spousta komponent pro pripojeni do databaze, pro praci s sitovymi a automatizacnimi protokoly. Ale hlavni vyhoda oproti psani v C/C++, ze Pascal vam neumozni napachat chyby, ktere by jste pak obtizne hledaly. 90% chyb se najde uz pri kompilaci projektu. Usetrite hodne casu na debagovani.
K clanku bych jsem doplnil, ze stejne jako u gcc je mozne provadet crosskompilaci pro jiny OS nebo procesor. Neni problem napsat program pod Linux na Intelu x86-64 a prelozit ho pro Linux na ARM. Nebo na Linuxu lze vytrvorit binarni soubor pro Windows.
Václav Hejda Re: Lazarus: Vývojové prostředí nejen pro výuku FreePascalu
Venca Hejda 20. 03. 2013, 00:20:00
Odpovědět  Odkaz 
Jo, jo je to tak. Lazarus jsem používal ve škole a běžel pod Ubuntu, ale prográmky jsem převáděl pro Windows a jednoduše vytvářel *.exe soubory.
Jen jestli si dobře pamatuji, tak nebyl lokalizován do Češtiny, ale Slovenština to napravila :)
Re: Re: Lazarus: Vývojové prostředí nejen pro výuku FreePascalu
DIma 28. 03. 2013, 18:49:16
Odpovědět  Odkaz 
Cestina uz je davno pridana.
Lazarus: Vývojové prostředí nejen pro výuku FreePascalu
Urso 12. 11. 2017, 17:52:53
Odpovědět  Odkaz 
Škoda, že není více názorných příkladů a ukázek. Například propojení LAZARUS a SQLITE3 mi dalo zabrat. Přitom stačí jen maličkost, doinstalovat jeden balíček. Nebo na cílových počítačích bez vývojového prostředí to nešlo, stačí nahrát knihovnu. Prostě bez patřičných informací něco nefunguje, člověk hledá a najde většinou zastaralé návody, co pak nefungují. Jeden z nových návodů a velmi názorných ukázek je zde (SQLITE3, MySQL, MariaDB, precizní zmenšení kódu):
http://zmsoft.cz/?str=lazarus---vyvojove-prostredi-dephi&hid=5&idmh=5
Re: Lazarus: Vývojové prostředí nejen pro výuku FreePascalu
Petr 13. 11. 2017, 10:04:26
Odpovědět  Odkaz 
Mohl by se Vám hodit Lazarus 1.6.4, balíčky jsem připravil pro Ubuntu 16.04 a 16.10. Podpora MariaDB je obsažena.

https://petrhlozek.cz/lazarus-1-6-4-pro-ubuntu-16-04-a-16-10/

V lazarusu programuji hodně, kdybyste narazil na nějaký problém, klidně se ozvěte. Třeba budu znát řešení.