přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky openSUSE Leap – úplně nové openSUSE

openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Pavel 16. 10. 2015, 11:14:45
Odpovědět  Odkaz 
Koukal jsem na balíčky OpenSUSE Leap a odkaz odkazuje na současnou verzi 13.2, která má krátkou podporu. Prodloužená podpora byla garantovaná u verze 13.1, jak to tedy bude s touto podporou?
Lukáš Jelínek Re: openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Lukáš Jelínek 16. 10. 2015, 11:56:05
Odpovědět  Odkaz 
První Leap (42.1) vyjde až 4. listopadu, takže je možné, že balíčky nejsou ještě úplně připravené a mohou odkazovat na starší verzi. Jak to přesně bude s podporou, je rozepsáno tady (major verze 3 roky, minor verze 1,5 roku): https://en.opensuse.org/Lifetime
openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
jz 16. 10. 2015, 11:48:15
Odpovědět  Odkaz 
Upresneni
Citace:Zatímco Novell už dnes neexistuje (firma byla rozdělena, část vyvíjející linuxovou distribuci pokračuje pod názvem SUSE)

Novell, Inc. je americká softwarová firma patřící od roku 2010 skupině Attachmate
Pod skupinu Attachmate spadá Novell, NetIQ, SUSE.

V r. 2014 společnost Micro Focus koupila skupinu Attachmate Group. Nekde jsem cetl ze Attachment koupil Micro Focus, ale je to prezentovano naopak, protoze tim se sidlo presunulo u USA do UK a tim doslo k danove optimalizaci.

Zdroje:
www.novell.com
https://cs.wikipedia.org/wiki/Novell
http://channelworld.cz/novinky/micro-focus-kupuje-attachmate-za-1-2-miliardy-dolaru-12399
Lukáš Jelínek Re: openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Lukáš Jelínek 16. 10. 2015, 11:51:46
Odpovědět  Odkaz 
Díky za upřesnění, upravím formulaci tak, aby to bylo jasnější.
openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
xhc 16. 10. 2015, 13:55:59
Odpovědět  Odkaz 
"Distribuce openSUSE se v poslední době (podle statistik serveru DistroWatch) drží na čtvrtém místě v popularitě mezi uživateli."

no popularita ako popularita.. vie sa predsa, že distrowatch robí tú štatistiku podľa klikania na konkrétne distribúcie, teda keď ma google odkáže na stránku distrowatch s opensuse, prispel som k "popularite"? :-))
openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Tomáš 16. 10. 2015, 16:25:05
Odpovědět  Odkaz 
Za posledních pár let se openSUSE změnila už tolikrát, že to pomalu přestávám stíhat sledovat. Nevím, jestli tyto neustálé změny místo přilákání nových uživatelů spíše nějaké neodlákají. Za mě – kdyby vývojáři strávili více času testováním a opravováním chyb místo neustálých změn, distribuci by to prospělo více.
Lukáš Jelínek Re: openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Lukáš Jelínek 16. 10. 2015, 17:18:50
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem od openSUSE odešel (občas vyzkouším, ale nepoužívám na práci) kvůli dost strašlivé zabugovanosti verze 11.3. Myslím si ale, že právě tato poslední změna bude znamenat posun k větší stabilitě, protože se bude využívat sdílený základ se SUSE Enterprise Linuxem. Navíc na testování nedávno začali dost intenzivně využívat openQA, to by mohlo také pomoci.
Re: openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Pavel 16. 10. 2015, 22:21:19
Odpovědět  Odkaz 
Největší problémy začaly při nasazení 6-ti měsíčního cyklu na vydávání nových verzí a při přechodu na KDE4. Od té doby používám jenom Xfce. Poslední verze už jsou v pohodě. V práci používám 13.1 od začátku a na žádný problém jsem nenarazil. Osobně si myslím, že současná změna bude mít další pozitivní vliv na kvalitu.
Jiří Němec openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Jirka Němec 16. 10. 2015, 18:36:25
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem na Leapu už od vydání bety a jako jde to dobře. RC1 vyřešila skoro všechno, co měna betě trochu štvalo (od toho bety jsou) a jediné co mě trápí a to jak na Thumbleweedu tak na Leapu, tak že mi občas při loginu do KDE spadne kdeinit a nefunguje mi pak správně tray .... nicméně je to taková blbina, která snad bude v ostré verzi opravena, jinak nemám výhrady.
Re: openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Petr 2. 11. 2015, 23:07:02
Odpovědět  Odkaz 
Tak to jste celkem šťastlivec. U mne je Plasma 5 (včetně některých KDE aplikací) dosti nestabilní. A to ať openSuSE leap, tak i Kubuntu 15.10. Možná to je problém s ovladači pro Intel grafiku, ale je to i problém samotné Plasma 5. Například takové připojení druhého monitoru dokáže z Plasmy udělat tak akorát rozsypané prostředí :(
openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Jardik 17. 10. 2015, 15:21:20
Odpovědět  Odkaz 
Jedna-li se o US spolecnost, jak muzu verit, ze je binarni balicek opravdu zkompilovany ze stejnych zdrojovych rpm balicku a ze v nich neni, na prikaz NSA a jejich tajnych soudu vydavajicich tajne zakony a narizeni, nejakej spehovaci smejd, ci zeslabene sifrovani apod. Muze mi nekdo doporucit nejakou distribuci, kterou netvori zadna spolecnost z USA ani z Velke Britanie?
Michal Hrušecký Re: openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Michal Hrušecký 17. 10. 2015, 17:54:01
Odpovědět  Odkaz 
Asi jedine Gentoo, protoze jinak stejne nemas jistotutu ze to tam nevlozila vlada jineho statu nebo autori distribuce. U Gentoo uz jen potrebujes najit kompilator kteremu veris ze tam pri kompilaci nevklada tajny bytecode na sledovani a precist si vsechny zdrojaky :-D
openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Pi 9. 11. 2015, 16:28:28
Odpovědět  Odkaz 
Znamena hybridni distribuce openSUSE 42.1, ze na ni bez problemu pobezi aplikace certifikovane pro SLES 12??? Ano nebo Ne???
Lukáš Jelínek Re: openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Lukáš Jelínek 9. 11. 2015, 18:58:49
Odpovědět  Odkaz 
Odpověděl jsem zde: http://www.linuxexpres.cz/novinky/je-tady-opensuse-leap-42-1-prvni-hybridni-distribuce
openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Kaacz 16. 03. 2016, 22:04:18
Odpovědět  Odkaz 
> openSUSE Leap: stabilnější openSUSE, aktuálnější SLE <

Děláte si srandu? Včera jsem to nainstaloval (tedy již ne čerstvé distro) a momentálně tam cpu zpátky KDE4. KF5 je strašné. Pády, zamrzání, mizící dekorace okna .. TRAGEDIE.

Spíš to vypadá, že se vrátím k OpenSUSE 11.2, to byla nejlepší verze z pohledu odladění.
Do 11.3 už se začaly cpát části s Plasma5 a ... :(
Re: openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Kaacz 16. 03. 2016, 22:13:02
Odpovědět  Odkaz 
Sorry, přehnal jsem to s verzemi 11.x, nechal jsem se zmást příspěvkem autora článku. :)
Samozřejmě, že poslední stabilní byla 13.1, 13.2 začali rozbíjet...
Lukáš Jelínek Re: Re: openSUSE Leap – úplně nové openSUSE
Lukáš Jelínek 16. 03. 2016, 22:42:09
Odpovědět  Odkaz 
Já používám Plasmu 5 na Kubuntu (aktuálně 15.10) a i za cenu občasného pádu Plasmy jako takové (teď už jich není zdaleka tolik jako na začátku) ji používám rád. Na druhou stranu bych ji zatím nedoporučil běžným uživatelům.