přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Příspěvky Ubuntu bude nadále podporovat 32bitové aplikace

Ubuntu bude nadále podporovat 32 bitové aplikace
Pepan 26. 06. 2019, 21:28:36
Odpovědět  Odkaz 
Zajímalo by mě jak se specifický 32bit program pod Wine dobře fungující půjde spouštět v kontejneru?? Vůbec si to neumím představit :-(
Re: Ubuntu bude nadále podporovat 32 bitové aplikace
Lukáš Grásgruber 27. 06. 2019, 10:16:13
Odpovědět  Odkaz 
Kontejnery jsou budoucností softwaru. Menší aplikace díky nim získávají nezávislost na platformě, větší systémy správně rozložené do microservices pak především robustnost a škálovatelnost. Právě díky kontejnerům je možné např. na operačním systému Chrome OS provozovat aplikace pro Android a Linux (ten zatím v betaverzi kontejneru Crostini). Uživatelská hodnota tohoto systému (daná do značné míry výběrem aplikací) se díky kontejnerům znásobila.
Ubuntu bude nadále podporovat 32 bitové aplikace
me 5. 07. 2019, 15:21:59
Odpovědět  Odkaz 
Stejne si myslim, ze na takove to domaci pocitani bylo lepsi 32.bitove distro. Mel jsem PC ktere melo 8GB, na nem 32-bit Ubuntu 16.04 a nepotreboval jsem ani swap. Po instalaci Ubuntu 18.04 v 64-bitove verzi je jiz 8GB malo, system se po chvili prace zaseka a swapuje jak o zivot. Experimentoval jsem, a myslim si, ze PC pro 64-bit distro potrebuje minimalne 12GB RAM. Protoze je ale lepsi mit dva stejne pametove moduly, dal jsem tam 16GB RAM (2x8GB) a ten pocitac je zase pouzitelny.

Mam starsi notebook, ma jen 4GB RAM a je to maximum co zvladne (dva sloty pro DDR2 pamet). Bezi na nem Ubuntu 12.04, 32 bit a je to docela OK. Uz jsem si poridil novy SSD disk a chtel jsem notebook upgradovat, ale neudelal jsem to, protoze 4GB je pro 64-bitove Ubuntu zalostne malo... :-(

Jediny problem s 32-bitovym distro byl, ze nektere programy (stahovane mimo repozitory, treba PyCharm, a podobne), uz nevydavaly 32-bitovou verzi pro Linux. Z nejakeho dovodu mely dve verze pro Windows, ale pro Linux jen verzi amd64. S teroristy se nevyjednava, ignoroval jsem je...;-)

Protoze vyhrala pametova lobby, budu muset poridit novy notebook...:-(
Re: Ubuntu bude nadále podporovat 32 bitové aplikace
Livan 7. 07. 2019, 17:55:49
Odpovědět  Odkaz 
Promiň ale tvrdit, že je 8 GB RAM na 64 bitový linux málo je směšné. Doma používám 3 notebooky s 64 bitovým linuxem a na jednom mám 2GB RAM a na ostatních 4 GB RAM. Ani jeden z nich mi při běžném používání neswapuje a pokud ano, tak na tom s 2GB RAM jenom nepatrně, prakticky to nepociťuju. Spotřeba RAM se na 32 a 64 bitovém linuxe až tak moc neliší, jen o pár procent. Pokud máš problémy se swapováním, něco je špatně. Ja mám momentálně pŕi spušteném google chrome spotřebu RAM jenom kolem 1 GB (příkaz free).
Re: Re: Ubuntu bude nadále podporovat 32 bitové aplikace
me 7. 08. 2019, 15:41:20
Odpovědět  Odkaz 
Nejsem sam, kdo ma "neco spatne" ;-)

https://www.root.cz/zpravicky/kdyz-je-malo-ram-linux-pracuje-mizerne/

Vynuceny prechod na 64-bit tento problem zviditelni, protoze 64-bit distro potrebuje vice RAM a ta proto dojde rychleji... :-(
Ubuntu bude nadále podporovat 32 bitové aplikace
me 5. 07. 2019, 15:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Jeste jeden postreh k 32-bit X 64-bit. RPI uz ma dlouho 64-bit processor, ale Raspbian je stale jen 32-bit distro. Duvodem bude urcite to, ze 1GB RAM ktere RPI melo je pro 64-bit "desktop" dost malo. Take jde najit nejake reporty, ze 64-bit distro na RPI neni prilis rychle, ale to muze souviset s pouzitym ARM procesorem. RPI4 je tady, jde sehnat i verzi desky s 4GB RAM. Bude konecne vydana 64-bitova verze Raspbianu? Moc tomu nevererim. Ale mozna ze vyjde nejake specializovane 64-bitove distro pro hratky s kontejnery, docker, atd.