Příspěvky VirtualBox: operační systém nanečisto
VirtualBox používám k experimentům s OS už od verze 1.3, Takž jsem zažil i verze, které byli spíše ke zlosti, než k užitku. Kdysi jsem na Woknech virtualizoval Linux. Dnes na Mátě virtualizuji stará XP. Jak se ten svět mění... . Zapoměl jste se zmínit o nahrání balíčku v položce: Předvolby>Rozšíření - Oracle VirtualBox Extension Pack (nejlépe ve verzi samotné VBoxu). Vylepší to práci s USB porty.
V článku nevidím info o licenci, jak je to s licencí u VirtualBox Extension Pack?
Opravuji svoji formulaci. Článek mi neudělal moc jasno v licenci - mám chaos kvůli wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/VirtualBox
Ou, znovu chyba. Kvůli české wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/VirtualBox

Lukáš Jelínek 16. 04. 2014, 22:02:26
Odpovědět Odkaz
Co se považuje za "osobní použití", vysvětlují tyto věty (z PUEL a Licensing FAQ):
“Personal Use” requires that you use the Product on the same Host Computer where you installed it yourself and that no more than one client connect to that Host Computer at a time for the purpose of displaying Guest Computers remotely.
Personal use is when you install the product on one or more PCs yourself and you make use of it (or even your friend, sister and grandmother). It doesn't matter whether you just use it for fun or run your multi-million euro business with it. Also, if you install it on your work PC at some large company, this is still personal use. However, if you are an administrator and want to deploy it to the 500 desktops in your company, this would no longer qualify as personal use.
Jinak řečeno - pokud si to člověk nainstaluje sám, tak tam klidně může mít hromadu virtuálů pro komerční použití a je to v souladu s licencí PUEL. Nelze to mít ve firmě, kde to instaluje správce, ani nelze poskytovat VirtualBox jako takový (netýká se virtuálů běžících uvnitř) k využití na komerční bázi.

GeBu 17. 04. 2014, 08:21:21
Odpovědět Odkaz

Lukáš Jelínek 17. 04. 2014, 10:35:21
Odpovědět Odkaz

GeBu 17. 04. 2014, 11:19:32
Odpovědět Odkaz
PS: Nemám rád tady ty speciálně formulované licence, kde se celý internet dohaduje, co to je osobní domácí použití.

Lukáš Jelínek 17. 04. 2014, 11:40:54
Odpovědět Odkaz
Oracle grants you a personal, non-exclusive, non-transferable, limited license without fees to reproduce, install, execute, and use internally the Product a Host Computer for your Personal Use, Educational Use, or Evaluation.
“Educational use” is any use in an academic institution (schools, colleges and universities, by teachers and students).
Takže jsem si jist, že použití ve školství je naprosto v pohodě.
Niekedy som tiež používal VirtualBox ale potom som prešiel na VMware Player. Osobne sa mi zdá, že je svižnejší jednak samotný softvér a druhak aj virtualizovaný systém.
Michal Halenka, člen nejen redakce LinuxEXPRES, ale i ExoSpace.cz, doporučuje VirtualBox i řpi školení (a dělá dobře). Dovolil jsem si taky sepsat pár poznámek:
http://exospace.cz/windows-muzete-provozovat-pod-linuxem
http://exospace.cz/windows-muzete-provozovat-pod-linuxem
Zdravím, zaujala ma informácia v bode 4.
Môžete prosím bližšie popísať ako to vykonať?
Ďakujem
Môžete prosím bližšie popísať ako to vykonať?
Ďakujem
Dokumenty som si zmenil, tam nebol problém ale neviem to poriešiť s plochou
Tak například můžete použít program TuneUp Utilities, ale myslím, že to dokáže i zdarma dostupný Glary Utilities.
GU mi nepomohlo a TU inštalovať nechcem
nevadí, nie je to dôležité,
pri čítaní toho článku som si myslel, že to bude jednoduchšie :)
nevadí, nie je to dôležité,
pri čítaní toho článku som si myslel, že to bude jednoduchšie :)

Lukáš Jelínek 17. 04. 2014, 16:56:54
Odpovědět Odkaz
Nikde nieje zmienka o legalnosti/neleagalnosti instalacie winXP do virtualu. Co ja viem, tak licencia to neumoznuje.
Není to obecně pravda. Licencí na WinXP existuje řada, u těch klasických (určených pro běžné instalace) je používání ve virtuálu různými způsoby omezeno, ale zakázáno není. Úplnou specialitou jsou pak VDA licence, určené přímo pro virtualizaci, ale ty asi "běžný smrtelník" mít nebude. Další info tady: http://lemingtonit.com/services/downloads/Licensing_Windows_for_Virtual_Desktops_Whitepaper.pdf
Opatrně s bodem 3). Síťový most mj. znamená, že Linuxový firewall nestojí mezi virtualizovaným systémem (například neaktuálními WinXP) a přípojkou do internetu. V případě využití režimu "NAT" se naopak dá s výhodou využít linuxový firewall.
Jestli jsem se koukal dobře, tak NAT mám jako výchozí režim připojení. Proto jsem to neřešil.