přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Vychází desátý díl openMagazinu

openmagazin_perex.png

Obecně prospěšná společnost Liberix vydává již desáté číslo openMagazinu. Volně dostupný magazín je určen do kanceláří, škol, firem nebo domácností, kam přináší nové informace, návody a recenze z oblasti svobodného softwaru.


 

Přehrávání hudby s MPD

mpd.png

MPD znamená Music Player Daemon. Je to démon, který přehrává hudbu, můžete jej ovládat na lokálním počítači nebo vzdáleně přes síť. MPD přitom standardně přehrává hudbu právě na tom počítači, na kterém je spuštěn, zároveň ale umí streamovat přehrávanou hudbu do sítě nebo za pomoci pulseaudio či icecast přehrávat na vzdáleném počítači.


 

Správa linuxového serveru: LVM a diskové šifrování

debain_notext.png

V tomto díle si probereme LVM (Logical Volume Manager) a diskové šifrování v podobě dm-crypt/LUKS. Je to poslední z přípravných dílů před instalací Debianu.


 

Mandriva Linux 2010 CZ – Instalační a uživatelská příručka

mdv2010.jpg

Distribuce Mandriva Linux vychází dvakrát ročně. Speciální české vydání tento cyklus kopíruje, avšak poslední verze (tedy 2009.1) nevyšla. Po jednom roce tedy máme k dispozici nové vydání, obsahující instalační DVD, bonusové dvouvrstvé DVD9 naplněné až po okraj dalším softwarem a nástroji a - což nás v této chvíli zajímá především - příručku od pětičlenného autorského kolektivu vedeného Ivanem Bíbrem.


 

Open-source účetnictví u nás nevznikne

winstrom.jpg

Petr Ferschmann vystudoval ZČU FAV v Plzni. Před několika lety se podílel na založení vývojářské společnosti SoftEU. V současné době má na starosti především její dceřinou společnost WinStrom s.r.o. a hlavně vývoj multiplatformního ekonomického systému WinStrom 10.


 

SystemRescueCd: Záchranné CD plné užitečných nástrojů

systemrescuecd.png

Záchranné CD SystemResueCd se používá v případech, když přestane nabíhat operační systém, když potřebujete obnovit smazané soubory, když je pevný disk na pokraji zhroucení, když potřebujete zjistit HW počítače, když potřebujete zálohovat operační systém nebo data, když chcete změnit velikost jednotlivých oddílů, zálohovat je, nebo je obnovit ze zálohy, opravit zavaděč GRUB...


 

openMagazin v roce 2010

 

Genové inženýrství chameleonů: SUSE Studio

susestudio.png

Stovky linuxových distribucí existují mimo jiné proto, že spousta lidí hledá tu pravou distribuci šitou na jeho míru. Něco speciálních, splnění počítačových snů o ideálním software. A pokud takovou distribuci v nabídce nenajdete? Můžete si buď přizpůsobit nějakou již existující (zpravidla za použití různých poinstalačních úprav) nebo si můžete vytvořit vlastní. Druhá možnost nikdy nebyla snazší, než se SUSE Studio.


 

Synchronizujte a sdílejte data: Zdarma a jednoduše

dropbox.png

Dnes je naprosto běžné, že má někdo více počítačů. Jeden používá doma pro zábavu, druhý jako přenosnou pracovní stanici a tak podobně. Problém nastává, když máte část dat tam a část zase onde. Pět nástrojů, které si dnes představíme, by vás  tohoto problému mohlo zbavit.


 

Pracovní prostředí KDE4 – časté dotazy a odpovědi na ně

kde.png

KDE4 je dnes v linuxových systémech jedním z nejpoužívanějších pracovních prostředí. Po více než deseti letech vývoje máme možnost používat verzi, která si nezadá s konkurencí a představuje naprostou technologickou špičku softwarového vývoje obecně.


 

Recenze knihy Prezentace a zen

prezentace_zen.jpg

Tato kniha od Garryho Reynoldse, tvůrce populárního webu o designu prezentací a jejich prezentování - presentationzen.com, se nezabývá tím, jak v konkrétním programu vytvářet prezentace. Popisuje principy designu, efektivity a smyslu nejen u prezentací, ale i u samotného prezentování.


 

Správa linuxového serveru: RAID teoreticky

debain_notext.png

Ještě před tím, než se rozhodnete nainstalovat Debian na server, byste měli zvážit, jakým způsobem budete pracovat s pevnými disky. Mít všechno na jednom disku v jednom či více diskových oddílech je sice možné, ale existují i jiné možnosti, a sice RAID a LVM, potažmo ještě dm-crypt/LUKS pro diskové šifrování. V tomto dílu se budeme věnovat RAIDu.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz