přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

PCLinuxOS - trochu stejný, trochu jiný

Vývoj mezi linuxovými distribucemi je velmi dynamický. Distribuce vznikají, zanikají, jejich popularita roste, klesá. Stačí se podívat například na příběh Ubuntu. Dnes je na vrcholu popularity a v oblíbenosti začíná přerůstat Debian. Kdo by to v roce 2004, kdy začalo právě na základech Debianu, čekal? Podobný příběh zažívá i PCLinuxOS, který bych vám chtěl představit. Oddělil se od Mandrivy v době její největší slávy, dnes zažívá boom a v mnoha zemích její popularitu překonává.


 

Dvdisaster – záchrana dat z médií

cd.png

Záchrana dat z poškozených médií patří v poslední době mezi obzvláště ožehavá témata děsící poklidný spánek nejednoho uživatele. Nejprve je třeba si říct, zda je CD/DVD zralé k záchraně, nebo zda-li se už jedná o podložku pod oblíbený hrníček.


 

ARAnyM - virtuální Atari

Virtualizace nám dává možnost současně spustit více operačních systémů na jednom počítači. Většinou jde o operační systémy určené pro ten počítač, na kterém jsou spouštěny a jde tedy opravdu jen o to, že se jich spouští více. Virtualizace v širším slova smyslu ovšem neznamená jen „emulaci“ PCčka na PCčku. V paměti daného počítače (a s využitím dalších jeho zdrojů) můžeme předstírat, že jde o zcela jiný počítač.


 

IntelliJ IDEA 7.0

Minulý týden spatřilo světlo javovského světa nové dítě firmy JetBrains, programovací prostředí nejen pro Javu: IntelliJ IDEA 7.0. V následující recenzi bych chtěl poukázat na nové vlastnosti, které opět posouvají tento nástroj o kousek dál před konkurenci.


 

Linuxákův průvodce po adresářích

Jste zmateni „chaotickou“ strukturou adresářů ve svém Linuxu? Nemůžete na disku nic najít? Hledáte po vzoru jiných operačních systémů disk C:, D:, avšak marně? Jste na správné adrese. My u nás totiž začínáme vždy na stejném místě – u kořene.


 

Naučte se Ruby

ruby.jpg

V seriálu se věnujeme programovacímu jazyku Ruby. Cílem není udělat z vás hotové programátory, ani rozšířit vaši sbírku zářezů na opasku udávající, kolik programovacích jazyků znáte. Články jsou jednoduše určeny pro začínající programátory, ať už se tím budou později zabývat na profesionální či amatérské úrovni. Seriál mohou použít také učitelé na všech typech škol k rozšíření znalostí jim svěřených studentů - ať už jako hlavní či vedlejší programovací jazyk.


 

Novinky

 

Domácí počítačová síť - 6

sit.png

Naposledy jsme si nainstalovali základ funkčního systému. V dnešním díle si řekneme něco málo o balíčkovacím systému Debianu. Naučíme se balíček najít, zobrazit si o něm podrobné informace a následně ho i nainstalujeme. Ukážeme si, jak se dostat na počítač přes protokol SSH a jak ho alespoň částečně „zabezpečit“.


 

Zveme vás na Open Workshop Olomouc

Liberix , o.p.s. organizuje také letos ve spolupráci s Vyšší odbornou školou a Střední průmyslovou školou elektrotechnickou a společností QCM s.r.o. konferenci pro uživatele a další zájemce o svobodný software. Akce s názvem Open Workshop Olomouc proběhne v sobotu 24.11.2007 v budově VOŠ a SPŠE Olomouc , kde se již v minulých letech konaly konference LinuXchange a Openchange.


 

GmailFS – váš disk za oceánem

Na Gmail už vás nikdo nemusí zvát. Pozvánky byly zrušeny a Gmail tak získal opět na popularitě. Kromě komfortní a spolehlivé služby dostanete i ohromný diskový prostor, který lze pomocí GmailFS zpřístupnit jako disk vašemu počítači.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz