přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dvdisaster – záchrana dat z médií

Dvdisaster – záchrana dat z médií

cd.png

Záchrana dat z poškozených médií patří v poslední době mezi obzvláště ožehavá témata děsící poklidný spánek nejednoho uživatele. Nejprve je třeba si říct, zda je CD/DVD zralé k záchraně, nebo zda-li se už jedná o podložku pod oblíbený hrníček.


Pomineme-li momenty, kdy náš nepozorný uživatel ponechá médium vystavené slunečnímu žáru, položené na ústředním topení nebo slouží k aportování domácím mazlíčkem, je šance ve všech ostatních případech na obnovení dat docela vysoká.

Mezi nejčastější problémy, kvůli kterým jsou naše mechaniky a běžné programy „bezmocné“, patří obyčejné poškrábání. Ony škrábance mohou být pak dvojího druhu, zatímco ty směřující přímo od středu ke kraji není větší problém s menší rychlostí v mechanice načíst, škrábance, které by mohly vytvořit z CD/DVD média gramofonovou desku (spirálovitě od středu ke vnějšímu okraji) již problém představují.

Ovšem jak praví klasik, „Naděje umírá poslední“ a program Dvdisaster je mocná utilitka, o které sám za sebe mohu potvrdit, že mně pomohla obnovit nejedno postarší médium. Grafické rozhraní programu Dvdisaster je jednoduché, nicméně postačující. V případě, že vlastníme vícero mechanik, vybereme tu, kde se nalézá naše médium připravené k obnově, následně v kolonce Image file selection nastavíme cestu k uložení CD/DVD obrazu a v Error correction file selection se nastaví cesta k souboru, jenž bude obsahovat informace o chybách.

Obrázek:  01.jpg

Hlavní okno aplikace

Nyní můžeme zahájit proces čtení kliknutím na tlačítko Read image a vyčkat, než Dvdisaster vykoná svoji práci. Poté je zapotřebí vytvořit soubor pro opravu chyb, který může byt k ISO souboru připojen, nebo zůstat odděleně. Na konec klepneme na tlačítko Fix (Opravit) a námi obnovené ISO z CD/DVD média je znovu na světě.

Obrázek:  03.jpg

Čtení z disku - konfigurace

Dvdisaster nabízí i detailnější možnosti konfigurace, kde můžeme například měnit způsoby načítání (adaptivní – doporučuje se ponechat pro veškerá vadná média a lineární – defaultní nastavení), pokročilejší uživatelé mohou také nastavit počáteční a koncový sektor pro čtení dat nebo nastavit redundanci chyb pro soubory. Ta je k dispozici ve čtyřech možnostech (normální, vysoká, jiná a použít nejvíce megabajtů pro opravu chyb), kde si velikost souboru v megabajtech pro opravu chyb určuje sám uživatel.

Obrázek:  02.jpg

Nastavení chybové korekce

Celkově vzato – osobně neznám lepší program, který by vyhovoval dvěma protichůdným požadavkům na jednoduchost a účelovost lépe, než je právě Dvdisaster. Díky němu je obnovení mechanicky poškozených CD/DVD médií hračkou takřka pro každého.

Dvdisaster využívá dvě metody (RS01 a RS02 – obě jsou z hlediska korekce chyb naprosto totožné, viz Reed-Solomon, a liší se pouze ve způsobu ukládání opravených dat). Zatímco RS01 vytváří odděleně soubory pro opravu chyb, RS02 vytvoří plnohodnotný ISO obraz poškozeného média, který doplní o opravená data.

Obrázek:  04.jpg

Průběh korekce

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Dvdisaster – záchrana dat z médií
Franta 28. 10. 2007, 19:13:16
Odpovědět  Odkaz 
Neměl by někdo balíček tohoto programu pro Mandrivu? Kompilace se mi nějak nedaří. Děkuji.
Re:Dvdisaster – záchrana dat z médií
Hobil 12. 05. 2008, 05:38:55
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste rpm balíček pro RH 4. Mně funguje. H.
Dvdisaster – záchrana dat z médií
vrx 2. 11. 2007, 19:32:16
Odpovědět  Odkaz 
Chcel by som sa opýtať ako pomocou nejakého programu dokážem extrahovať súbory z média, ktoré sa mi javí ako prázdne ale na 100% prázdne nie je.

Existuje nejaký takýto nástroj alebo utilitka. Potrebujem prečítať tieto súbory ... to v akom sú formáte je irelevantné, sám by som si dovolil tipnúť čo to je ...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz