přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dvdisaster – záchrana dat z médií

Daktela

Dvdisaster – záchrana dat z médií

cd.png

Záchrana dat z poškozených médií patří v poslední době mezi obzvláště ožehavá témata děsící poklidný spánek nejednoho uživatele. Nejprve je třeba si říct, zda je CD/DVD zralé k záchraně, nebo zda-li se už jedná o podložku pod oblíbený hrníček.


Pomineme-li momenty, kdy náš nepozorný uživatel ponechá médium vystavené slunečnímu žáru, položené na ústředním topení nebo slouží k aportování domácím mazlíčkem, je šance ve všech ostatních případech na obnovení dat docela vysoká.

Mezi nejčastější problémy, kvůli kterým jsou naše mechaniky a běžné programy „bezmocné“, patří obyčejné poškrábání. Ony škrábance mohou být pak dvojího druhu, zatímco ty směřující přímo od středu ke kraji není větší problém s menší rychlostí v mechanice načíst, škrábance, které by mohly vytvořit z CD/DVD média gramofonovou desku (spirálovitě od středu ke vnějšímu okraji) již problém představují.

Ovšem jak praví klasik, „Naděje umírá poslední“ a program Dvdisaster je mocná utilitka, o které sám za sebe mohu potvrdit, že mně pomohla obnovit nejedno postarší médium. Grafické rozhraní programu Dvdisaster je jednoduché, nicméně postačující. V případě, že vlastníme vícero mechanik, vybereme tu, kde se nalézá naše médium připravené k obnově, následně v kolonce Image file selection nastavíme cestu k uložení CD/DVD obrazu a v Error correction file selection se nastaví cesta k souboru, jenž bude obsahovat informace o chybách.

Obrázek:  01.jpg

Hlavní okno aplikace

Nyní můžeme zahájit proces čtení kliknutím na tlačítko Read image a vyčkat, než Dvdisaster vykoná svoji práci. Poté je zapotřebí vytvořit soubor pro opravu chyb, který může byt k ISO souboru připojen, nebo zůstat odděleně. Na konec klepneme na tlačítko Fix (Opravit) a námi obnovené ISO z CD/DVD média je znovu na světě.

Obrázek:  03.jpg

Čtení z disku - konfigurace

Dvdisaster nabízí i detailnější možnosti konfigurace, kde můžeme například měnit způsoby načítání (adaptivní – doporučuje se ponechat pro veškerá vadná média a lineární – defaultní nastavení), pokročilejší uživatelé mohou také nastavit počáteční a koncový sektor pro čtení dat nebo nastavit redundanci chyb pro soubory. Ta je k dispozici ve čtyřech možnostech (normální, vysoká, jiná a použít nejvíce megabajtů pro opravu chyb), kde si velikost souboru v megabajtech pro opravu chyb určuje sám uživatel.

Obrázek:  02.jpg

Nastavení chybové korekce

Celkově vzato – osobně neznám lepší program, který by vyhovoval dvěma protichůdným požadavkům na jednoduchost a účelovost lépe, než je právě Dvdisaster. Díky němu je obnovení mechanicky poškozených CD/DVD médií hračkou takřka pro každého.

Dvdisaster využívá dvě metody (RS01 a RS02 – obě jsou z hlediska korekce chyb naprosto totožné, viz Reed-Solomon, a liší se pouze ve způsobu ukládání opravených dat). Zatímco RS01 vytváří odděleně soubory pro opravu chyb, RS02 vytvoří plnohodnotný ISO obraz poškozeného média, který doplní o opravená data.

Obrázek:  04.jpg

Průběh korekce

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Dvdisaster – záchrana dat z médií
Franta 28. 10. 2007, 19:13:16
Odpovědět  Odkaz 
Neměl by někdo balíček tohoto programu pro Mandrivu? Kompilace se mi nějak nedaří. Děkuji.
Re:Dvdisaster – záchrana dat z médií
Hobil 12. 05. 2008, 05:38:55
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste rpm balíček pro RH 4. Mně funguje. H.
Dvdisaster – záchrana dat z médií
vrx 2. 11. 2007, 19:32:16
Odpovědět  Odkaz 
Chcel by som sa opýtať ako pomocou nejakého programu dokážem extrahovať súbory z média, ktoré sa mi javí ako prázdne ale na 100% prázdne nie je.

Existuje nejaký takýto nástroj alebo utilitka. Potrebujem prečítať tieto súbory ... to v akom sú formáte je irelevantné, sám by som si dovolil tipnúť čo to je ...

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Veselý
Public Relations

Je možné nasadit aplikaci za jediný týden?

CiscoJestli jste někdy řešili nasazování aplikace, asi víte, že všechno odladit může být celkem zdlouhavá záležitost. Dokážete si představit, že na to máte jen týden? Že je to nemožné? Není! Jde to a ani to nemusí být příliš složité.

Pokračování ...


GFI

Public Relations

Jak bezpečné jsou bezpečnostní kamery? Nezmeškejte konferenci Axis Talk 2021

AxisÚtoky hackerů čím dál častěji míří na kamerové systémy. Jak se účinně bránit? I to bude tématem online konference společnosti Axis Communications, švédského světového leadera v bezpečnostních a smart city technologiích. Připojte se 20. a 21. dubna!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Axis Talk 2021