přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, America's Army

America's Army

Martin Veselý vstoupil na zkoušku do americké armády.


Strýček Sam tě chce!

Hra America's Army je postavena na herním enginu Unreal. Svaly vašeho virtuálního Já dostanou zabrat celkem ve 20 misích a majitelům rychlejšího internetové připojení nebude činit kapacita a omezení na 32 současně aktivních hráčů sebemenší potíže. Během svého vývoje z prachobyčejného zelenáče, tréninkových misí, neustálých buzerací od svého nadřízeného se můžete vypracovat dokonce na pozici velitele svého vlastního týmu.

Obrázek: 0.jpg

No jedu jedu jedu, běžim běžim běžim… Podobně jako v běžném životě i zde začínáte od píky neboli jako pouhý vojín. V této důmyslné vojenské mašinérii není nic ponecháno náhodě. Svůj výcvik máte předem naplánován v závislosti na výběru postavy. S výběrem vhodné postavy pro budoucí mise se liší i dostupné zbraně. Kupříkladu pro získání statutu „pouhého“ Advanced Marksman, chcete-li odstřelovače, budete muset nastřílet minimálně 36 bodů ze 40 možných v základním tréninku, aby vám byl umožněn další postup. Základní zbraň (stále mluvíme o pozici odstřelovače), kterou budete nejčastěji obsluhovat, bude 14 liber M24 a přibližně 8 liber argumentů M82.

Obrázek: 1.jpg

Povolání výcvik a zbraně

Hra pochopitelně nabízí i další zajímavá povolání, kupříkladu: granátník nebo medik, který se postupem času zdokonaluje v metodách rychlého zastavení tepenného krvácení až po zvládnutí psychického šoku raněného. V případě úspěšného dokončení speciálního výsadkářského výcviku a některých dalších požadavků speciálních sil (Special Forces, SF), je vám umožněno získat status zelených baretů absolutní elity. Zelené barety nejsou pouhopouhou jednotkou, jejich členové mají k dispozici širší výběr zbraní a pochopitelně i větší respekt.

Obrázek: 2.jpg

Počet dostupných zbraní je poměrně velký. Kromě „legendárních“ M16A2 a M4A1 nebo M203 je ve hře k dispozici i Flashbang - oslňující výbušný granát, mající nezastupitelné místo při nečekaných útocích. Další samozřejmostí jsou pochopitelně brýle pro noční vidění, bez kterých jsou některé mise téměř nehratelné. Ve hře je možné používat i normální explozivní granáty, avšak vím z vlastní nedávné zkušenosti, že po odjištění se nesmí dlouho čekat…

Nabíjení a obsluha zbraní

Správné zacházení s palným zařízením není tak jednoduché jako jeho obsluha v ostatních hrách. Styl, kdy hráč klepne na příslušnou klávesu a čeká na cvaknutí oznamující, že je všechno připraveno, zde opravdu nenaleznete. Zkuste si uvědomit, kolik úkonů je nutno zvládnout při tak prostém a běžném úkonu, jako je znovunabíjení a vyhození patrony ze zásobníku. Připočteme-li občasné úmyslné „záseky“ jednotlivých zbraní, podobně jako ve skutečnosti, kdy se pojistka ne a ne uvolnit a nepřítel je skoro na dostřel…

Obrázek: 3.jpg

Fyzické poškození

Úroveň zpracování fyzického poškození vojáka je dokonalá. V případě, že dojde k zásahu (a věřte mi, že jednou to přijde), se sice můžete pohybovat, ovšem s jistými obtížemi. Ty mohou s odstupem času narůstat a v případě, že není na blízku medik, začněte si pomalu kopat jámu. Rovněž je k dispozici něco jako ukazatel zdraví, měnící barvy v závislosti na vašem stavu. Myslím si, že vysvětlovat význam zelené, oranžové nebo červené barvy je zbytečné. Výjimku pochopitelně tvoří stav, kdy to váš voják „koupí“ přímo do hlavy, v té chvíli ho totiž nezachrání ani svěcená voda.

Obrázek: 4.jpg

Trénink

Osobní záznamy byly uloženy a jak se říká: „Těžko na cvičišti…“ Bez prodělaného předchozího základního tréninku prakticky nemáte reálnou šanci se někam dostat. Nehledě na to, že některé herní servery vyžadují určitou minimální zdatnost vojína od úrovně 10 a výše.

Základní trénink by vás měl dokonale připravit a obeznámit s ovládáním některých typů zbraní a pomoci vám procvičit si postřeh ve zbraňovém výcviku. Teprve poté jste puštěni do dalších výcvikových středisek. Výcvik sice není nutné absolvovat celý, ale získáte tak možnost zdokonalit své nově nabyté dovednosti v pozdějších speciálních povoláních. Od toho se pochopitelně odvíjí i vaše budoucí zařazení a pozice v novém týmu.

Obrázek: 5.jpg

Ve hře America's Army se nedoporučuje příliš vybočovat z řady. Podobně jako ve válce i zde jde nekompromisně o život. Pokuste se co nejrychleji sžít s celým týmem a nehrajte si na hrdinu, i když vás v případě úmrtí hra milosrdně „obnoví“.

Cheaty, vulgarity a herní omezení

Používání cheatů neboli speciálních kódů, které dokáží výrazně ovlivnit (ne-li přímo vyhrát) misi, popřípadě celou kampaň, bylo striktně omezeno. Zachytí-li herní server takového hráče, bude bez prodlení vyhozen. Navíc při opakovaném pokusu může být odstraněn včetně svého herního účtu.

Vulgarity týkající se narážek na barvu pleti spoluhráče nebo nevybíravé nadávky jsou rovněž ohodnoceny. Nejprve přichází slovní varovaní následované třídenním herním distancem a v krajním případě dojde i ke smazání vašeho účtu. Podobná situace je i u game spammers, neboli u lidí, kteří úmyslně zahlcují herní chat reklamou nebo náhodně vybranými texty za účelem znemožnění korektní spolupráce jednotlivých členů v týmu.

Obrázek: 6.jpg

Team Killers

Tito lidé si nepřišli smysluplně zahrát, jediným jejich smyslem a cílem je poškodit tým, do kterého dobrovolně vstoupili. Druhy jednotlivých útoků jsou oficiálními servery odstupňované a systém hodnocení je spravedlivý. Může se stát, že zasáhnete (omylem) svého týmového kolegu, například z velké vzdálenosti – nic se vám nestane. Pakliže je zásah proveden sniperkou a přímo do hlavy z bezprostřední blízkosti, trest vás nemine. Jak bylo naznačeno, veškeré obdobné útoky jsou tvrdě trestány, neboť tím porušujete pravidla, se kterými jste při registraci souhlasili. Nutno dodat, že ne za všechny friendy fire jste vyhozeni nebo je vám pozastavena herní činnost na dobu tří dnů. Hra si postupně sbírá (negativní) body, které můžete získat třeba za neuposlechnutí rozkazu velícího důstojníka vaší jednotky. A tak než se pořádně rozkoukáte, sedíte ve vězení…

Obrázek: 7.jpg

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz