přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat

Unicorn

Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat

dvatydny.gif

Po prázdninové pauze přinášíme opět ty nejdůležitější novinky ze světa Linuxu. Kdo vytváří Linux? Anglická Wikipedia má 3 miliony článků. Dell: Netbooky s Linuxem jsou vraceny stejně jako s Windows. SCO je opět ve hře. Pidgin 2.6 přináší podporu audia a videa. Quake Live už i pro Linux a Mac OS X. SAM Linux 2009.


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Kdo vytváří Linux?

Mezi lidmi stále přetrvávají různá klišé o Linuxu, které se nezakládají na pravdě. Jedním z nich je i to, že na Linuxu (v tomto případě ve významu jádra) pracují jen dobrovolníci a to jen ve volném čase. Kdo se o tuto tematiku zajímá, ví, že vývoj Linuxu dnes táhnou z velké většiny placení vývojáři, kteří jsou často zaměstnaní těmi největšími softwarovými firmami na světě. Na toto téma jsem psal již před časem, ale situace kolem vývoje Linuxu se mění a tak nadace The Linux Foundation opět vydala zprávu, která se na vývoj Linuxu dívá z několika pohledů.

novell_suse.jpgPodle této zprávy do Linuxu přispělo od roku 2005 přes 5000 vývojářů z téměř 500 firem. Průměrná doba vývoje jedné verze se pohybuje kolem 81 dnů. Linuxové jádro postupně narůstá a už nyní obsahuje 11,5 milionů řádků kódu. S tím roste i množství patchů, které se do jednotlivých vydání dostanou, v poslední verzi 2.6.30 jich bylo již téměř 12 tisíc, což je 6,4 patchů za hodinu. Každý den je přidáno kolem 12 tisíc řádků kódu.

A kdo za tím vším stojí? Počet vývojářů také výrazně roste. V roce 2005 Linux tvořilo 389 vývojářů z 68 známých firem, do poslední verze již přispělo 1150 vývojářů z 240 firem. Ač se jedná o číslo ohromné, značnou část kódu stále tvojí malá skupina vývojářů. Deset nejaktivnějších za poslední čtyři a půl roku vytvořilo 12 % kódu, přičemž nejaktivnějším vývojářem je David S. Miller z Red Hatu s 1,5 %.

Red Hat zůstává i nadále nejaktivnější firmou ve vývoji Linuxu. Od roku 2005 vytvořil 12,3 % kódu. Následován je IBM (7,6 %), Novellem (7,6 %) a Intelem (5,3 %). Vývojáři, kteří se nehlásí k žádné firmě, vytvořili dohromady 18,2 %. Důležitou úlohu však nemá pouhé vytváření nového kódu, ale také jeho kontrola a následné zařazení do hlavní větve. V této činnosti jsou opět nejaktivnější lidé z Red Hatu, kteří takto zkontrolovali a zařadili 36,4 % kódu. Zajímavá je v tomto případě silná aktivita Googlu, který je se svými 10,5 % hned na druhém místě.

Anglická Wikipedia má tři miliony článků

Česká Wikipedie

Svobodná encyklopedie Wikipedia, kterou vytvářejí sami její uživatelé, se za posledních několik let stala doslova fenoménem a informačním zdrojem, který denně využívají stovky milionů lidí. Jak roste pokrytí jednotlivých témat, přirozeně se snižuje i tempo, s jakým přibývají nové články. Přesto nyní anglická verze Wikipedie dosáhla dalšího milníku – tří milionů článků. Onen jubilejní článek, který má pořadové číslo tři miliony, se věnuje norské herečce Beate Eriksen.

Druhou nejobsáhlejší jazykovou mutací Wikipedie je německá verze, která obsahuje něco přes 940 tisíc článků. Třetí je francouzská s 840 tisíci články. Česká verze, která je známa relativně striktní politikou přijímání nových příspěvků, má 135 tisíc článků a je na dvacáté pozici. Celkově se napříč jazykovými mutacemi nachází na Wikipedii přes třináct milionů článků.

Dell: Netbooky s Linuxem jsou vraceny stejně jako s Windows

V jednom z rozhovorů představitel společnosti MSI prohlásil, že netbooky s Linuxem zákazníci vracejí několikrát častěji než s Windows. Nikdo jiný tento trend nepotvrdil, stal se však častým argumentem v boji na poli malých notebooků. Často toto tvrzení využívají představitelé Microsoftu a to dokonce tak, že jej vydávají jako fakt ve své výroční zprávě.

Před časem se proti takovému počínání postavila společnost Canonical, tvůrce populární distribuce Ubuntu, a nyní se veřejně ohradila i společnost Dell, která podle jejích slov netbooky s Linuxem úspěšně prodává. Todd Finch, senior product marketing manager Dellu, prohlásil, že prodeje linuxových netbooků se blíží jedné třetině všech prodaných kusů. Také podle jeho slov nezaznamenali žádný zásadnější rozdíl mezi mírou vrácených netbooků s Linuxem a Windows. Podle Finche je největší překážkou Linuxu především fakt, že si Microsoft dokáže pokrýt celý obchodní kanál od poskytování peněz a marketingových prostředků obchodníkům po získání souhlasu s výhradním prodejem Windows a umísťováním do prodejen.

V tom, že má Microsoft nad Linuxem obrovskou marketingovou převahu, se shoduje s Joem Brockmeierem z Novellu, který tvrdí, že kdyby se daly marketingové prostředky, které má on k dispozici, k prostředkům Red Hatu a Ubuntu, stále by se jednalo o částku, která pro Microsoft znamená jen chybu v zaokrouhlení. Podle něj je sice pěkná myšlenka mít Linux na většině netbooků, ale momentálně nemá nikdo peníze na to, aby dokázal Linux prosadit. Zajímavé bude sledovat vývoj kolem nového operačního systému Google Chrome, protože jestli někdo má prostředky na prosazení svého produktu, je to právě Google.

Dell a Linux, zdroj nytimes.comDell a Linux, zdroj nytimes.com

SCO je opět ve hře

Je to až k neuvěření, jak velkou schopnost přežít již společnost SCO dokázala předvést. Zatímco v dnešní ekonomicky turbulentní době padá jedna firma za druhou, SCO stále žije, i když utržila jednu soudní porážku za druhou, ocitla se de facto v bankrotu a její akcie byly staženy z trhu. Společnost zachránil fond rizikového kapitálu, který zaplatil dluhy a nadále financuje chod společnosti ve víře, že se mu peníze z případných výher v soudních sporech vrátí.

A SCO se nyní opět dostalo do hry v soudní při s Novellem o tom, kdo vlastní práva na UNIX a UnixWare, z nichž byla část kódu uvolněna Novellem do Linuxu. V případě výhry by mohlo SCO žalovat prakticky všechny uživatele Linuxu. Novell před dvěma lety tento spor drtivě vyhrál a rozsudek pro SCO znamenal téměř konec existence. Nyní však odvolací soud v Utahu zrušil několik bodů z předchozího rozsudku a nařídil nový proces. Celý spor se tak opět vrací na začátek.

Novinky ze světa softwaru

Pidgin 2.6 přináší podporu audia a videa

Seznam kontaktů, zdroj pidgin.imSeznam kontaktů, zdroj pidgin.im

Pravděpodobně nejpopulárnější komunikátor mezi uživateli Linuxu, ale dostupný i pro jiné platformy – Pidgin – se dostal do verze 2.6, kterou s sebou přináší celou řadu změn.

Výrazně se zapracovalo na knihovně libpurple, která řeší samotnou podporu jednotlivých protokolů a komunikaci v rámci jednotlivých sítí a není využívána pouze Pidginem, ale celou řadou dalších komunikátorů. Nejzásadnější novinkou je podpora audia a videa pro Jabber. Jako první tuto podporu přinesl Google v podobě knihovny libjingle, její specifikace byla potom s úpravami přijata jako rozšiřující protokol Jingle do protokolu Jabber/XMPP. Za implementaci Jingle v libpurple můžeme vděčit projektu Google Summer Of Code. Ačkoliv se specifikace Jingle a libjingle liší, Pidgin nemá žádné problémy s voláním klientům Google Talk.

Další významná změna se taktéž týká Jabberu. Pidgin umí konečně prohledávat služby serveru. Dosud tuto vlastnost Jabberu úplně ignoroval a uživatelé tak museli prohledávat a nastavovat služby v jiných klientech. Změny proběhly také v podpoře dalších sítí jako AIM, ICQ, MSN, Yahoo!, Gadu-Gadu, ale jednoznačně nejvíce změn patří protokolu Jabber/XMPP a lze říci, že od verze 2.6 se Pidgin konečně stává kvalitním klientem pro Jabber.

K dispozici jsou balíčky pro Ubuntu, Fedoru, RHEL / Cent OS a také instalátory pro Mac OS X a Windows. Program lze také zkompilovat ze zdrojových kódů. Uživatelé verze pro Windows, těšící se na podporu audia a videa, si musí ještě chvíli počkat, protože pro Windows ještě není implementována.

Quake Live už i pro Linux a Mac OS X

Společnost id Software je známa především díky dvěma veleúspěšným řadám akčních počítačových her – Quake a Doom. Jedná se také o společnost, která vždy své tituly vydávala také pro operační systémy Linux a Mac OS X. Id Software také přispívá otevřenému softwaru tak, že enginy svých starších her uvolňuje pod svobodnou licencí. Na jejich enginech tak začínala celá řada známých akčních open source her jako například Nexuiz.

Quake Live je revoluční počin, který přenáší úspěšnou hru Quake III Arena do webového prohlížeče. Hru lze stáhnout ve formě pluginu, který má několik set MB. Podporovány jsou prohlížeče Firefox 2+, Internet Explorer 7+ a Safari 3+. Hra je kompletně zdarma.

Quake Live, zdroj gamespy.comQuake Live, zdroj gamespy.com

Novinky ze světa distribucí

SAM Linux 2009

Na vlně popularity distribuce PCLinuxOS se před časem svezla také sesterská distribuce SAM Linux, která je založena na stejném základu, využívá stejné repozitáře, jen si jako grafické prostředí zvolila odlehčené Xfce. První verzí, která se dostala do povědomí uživatelů, byla verze 2007, která přinesla velmi atraktivní a přitom nenáročné a rychlé prostředí. Stejně jako PCLinuxOS se snaží být maximálně uživatelsky přívětivá, proto již v základní instalaci obsahuje software jako Flashplayer, multimediální kodeky atd.

Nová verze je jako poslední založená na PCLinuxOS, konkrétně verzi 2009.1. Vývojáři SAM Linuxu patří mezi ty, kteří opustili vývoj PCLinuxOS a vrhli se na vývoj nové distribuce Unity Linux, která bude sloužit jako základ i ostatním distribucím doposud založeným na PCLinuxOS.

Verze 2009 přináší již poněkud starší verzi jádra – 2.6.26.8. Xfce je v nejnovější verzi 4.6.1. Autoři mají očividně v oblibě Operu, protože již v minulých verzích ji zvolili jako výchozí prohlížeč a nyní nahradila Thunderbird i na pozici poštovního klienta.

SAM Linux se vejde na jedno CD a ISO obrazy můžete stahovat ze stránek projektu.

SAM Linux na notebooku, zdroj sam.hipsurfer.comSAM Linux na notebooku, zdroj sam.hipsurfer.com

Nahoru

Příspěvky

Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat
daniel 28. 08. 2009, 06:58:58
Odpovědět  Odkaz 
Nějak jsem hledal na stránkách Dell ty linux-booky a nenašel - prodávají si i u nás ??
Respektive je nějaký obchod (v ČR) co má podchyceny všechny netbooky které jsou od výrobce s linuxem ?
Jiří Eischmann Re:Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat
Jiří Eischmann 28. 08. 2009, 22:10:51
Odpovědět  Odkaz 
Na stránkách českého Dellu opravdu nic nenajdete. Jedním z vysvětlení, které jsem se doslechl, je, že má česká pobočka dohodu s Microsoftem, že nemůže marketingově podporovat a propagovat počítače, na kterých není předinstalován Windows.
Nicméně v obchodech se Delly s Ubuntu objevují, typy na takové prodejce můžete nalézt např. na www.pclinux.cz.
linux a webdesign... utrpenie a plac
peslon 28. 08. 2009, 13:47:31
Odpovědět  Odkaz 
Neviem preco, ale linux je aboslutne nenasaditelny na veci ohladom weboveho designu. Ci uz ide o fonty - arial v linuxe vyzera ako sirsie calibri, popripade divne vykreslovanie obrazkov, kostrbata grafika. Podivne rozmery elementov a pod. Vlaste checkboxy a pod (ala Opera a Safari), Nemoznost bez emulacie rozbehnut safari, chrome (ten sice uz ma ist), a explorer (najrozsirenejsi prehliadac).

Absencia grafickych programov. Gimp ano GIMPshop ani podobne stredoskolske projekty neratam.

Linux je super, ak ste spravca siete, hacker, programator, ktory sa zaobera iba logikou a funkciami programu a nejaky layout a zobrazenie na inych systemoch ho nezaujima. Popripade bezny uzivatel, ktory sa nezivi pracov s grafikou alebo hudbou.

Neskutocne ma stvu tie fonty a divne zobrazovanie vsetkeho co sa tyka prehliadacov v linuxe. Windows v tomto nema konkurenciu. Okrem linuxu este aj safari na macu zobrazuje tie nechutne hrube texty napisnae boldov. A takisto ma stve rozdielne prezentovanie farieb vo Windowse a linuxe. A nie je to problem mojej grafiky. Videl som to na iks inych strojoch. Tie farby boli divne a webove stranky otrasne ci uz pod konquerorom alebo firefoxom doesn't matter.

Linux len pre ludi co nerobia s grafikou a hudbou. Konzola a filozofia je super ale vyssie spomenute veci mi brania pouzivat linux, pretoze moj zakaznik ma windows a snim aj jeho zakaznici, zobrazenie a limity linuxu ho netrapia.

Ak mi niekto odpise nieco v style

$sudo apt-get install msttcorefonts
$sudo fc-cache -fv

tak vravim, ze vsetko som poskusal, zial aj po tomto to nie je arial ako vo windowse . Je to nejaky hybrid
Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat
xxxx 28. 08. 2009, 14:37:21
Odpovědět  Odkaz 
"Absencia grafickych programov. Gimp ano GIMPshop ani podobne stredoskolske projekty neratam."

vždy mě tato věta pobaví - někdy mívám pocit že krom mě všichni jsou profesionální grafici ...
tím neříkám že není absence ale naprostá většina argumentuje něčím co sama ani nevyužije ..a jen slyšela ...
Re:Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat
peslon 28. 08. 2009, 15:15:10
Odpovědět  Odkaz 
photoshop ma perfektnu spravu vrstiev, pracu s efektami. Co z toho, ze mam standardne tlacitko perspektivy v gimpe medzi hlavnymi tlacitkami, ked ja viac potrebujem mat okamzity pristup k priehladnostiam, typu prelinania a pod. pre kazdu vrstvu, co sa tyka efektov, tam gimp patricne zlyhava. Kolko ma Gimp MB? a kolko ma Photoshop MB? nesuvisi to aj s moznostami, ktore poskytne.

Preto som Gimp nemohol pouzivat a musel som ostat pri photoshope.

Ak viete o niekom znamom, kto robi sablony na weby v gimpe, tak mi dajte link. Nevravim, ze takych zopar nebude, ale pochybujem, ze ak niekot raz skusi photoshop bude radsej robit v gimpe.
Jiří Eischmann Re:Re:Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat
Jiří Eischmann 28. 08. 2009, 22:25:23
Odpovědět  Odkaz 
Velikost programu bych vůbec nepovažoval za měřítko. Znám plno malých programů, které se funkčně vyrovnají bloatwarům, které mají stovky megabajtů. Třeba taková Opera má přibližně stejně velkou instalačku jako Firefox a přitom v základu obsahuje mnohem více funkcí než Firefox.
Jinak co se týče Vašeho předchozího příspěvku: Já takové problémy nemám. V určitých směrech má Linux ve správě barev rezervy, ale omezovat to může maximálně profesionální grafická studia a ne uživatele nebo normálního webdesignéra. Každý prohlížeč písmo vykresluje trochu jinak, já používám Operu pod Linuxem, jsem na ni zvyklý a subjektivně mi to vykreslování přijde lepší než pod Windows.
Co se týče lidí, kteří dělají šablony na weby v GIMPu, nemusíme chodit daleko. Pokud vím, grafik QCM dělá v GIMPu, takže pravděpodobně všechny weby, které QCM dělá (včetně tohoto), mají grafiku udělanou v GIMPu.
Re:Re:Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat
Tom 29. 08. 2009, 12:04:43
Odpovědět  Odkaz 
No... Photoshop je jistě špičkový grafický nástroj, ale taky je špičkově složitý a drahý. GIMP je naproti tomu mnohem jednodušší a troufám si tvrdit, že pro "normální" lidi i vhodnější.

I když GIMP postrádá některé "Photoshopí" funkce, jako třeba zmiňované efekty vrstev, (které by ale měl už brzo umět), i tak je to kvalitní nástroj, ve kterém de dělat slušná grafika. Nechápu proč ho všichni zavrhují s odůvodněním, že Photoshop za 22000Kč je lepší... ještě aby nebyl.

Abych jen nekecal, posílám třeba pozvánku, co jsem nedávno v GIMPu (v Ubuntu) dělal:
http://www.ubuntu-pics.de/bild/23173/pozv__nka_UCBn61.jpg
Re:Re:Re:Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat
Murděj Ukrutný 8. 09. 2009, 07:27:56
Odpovědět  Odkaz 
Nejftipnější je na tom to že většina těchto rypáků má kradený photoshop a upravuje v něm maximálně červené oči na fotkách.
Re: Re:Re:Re:Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat
Pavel Šimerda 6. 12. 2011, 22:26:42
Odpovědět  Odkaz 
No to mě taky ničí, co za lidi má potřebu přicházet právě s těmito argumenty :). Mě osobně Gimp moc nenadchnul, Photoshop už vůbec ne, ale když už nouzově potřebuju něco dělat, a musí to být rastrová grafika (čemuž se obloukem vyhýbám), tak mnohem radši Gimp, který funguje všude, je zadarmo a dá se nějak přežít, než platit hromadu peněz za něco, co mě taky nenadchlo, a navíc je závislé na jednom OS.
Re:Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat
Ondra Voves 28. 08. 2009, 17:03:03
Odpovědět  Odkaz 
+1
Taky mi to tak pride... ze proste Photoshop == Nej grafickej program... Ono je sice hezky ze ma spoustu efektu atp... i kdyz gimp taky... jen je potreba nekdy misto jednoho spustit dva po sobe... Ale uprimne receno Grafika nedela software ale zkusenosti a vytvori a hlavne nadani... A to stezovani na ovladani... vec zviku pouze zviku...
Re:Re:Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat
Ondra Voves 28. 08. 2009, 17:04:30
Odpovědět  Odkaz 
to +1 patri samozrejmne k prispevku uzivatele "xxxx"....
Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat
MK 29. 08. 2009, 13:17:32
Odpovědět  Odkaz 
Voice and video support is only built on Jaunty (9.04) and up.
Na margo uspesnosti notebookov Dell s Linuxom:
Ivan 30. 08. 2009, 15:45:52
Odpovědět  Odkaz 
Zaujimava skusenost:
http://www.zvedavec.org/pocitace/2009/08/3284-jak-jsem-si-kupoval-pocitac.htm
Andrej Pavelka Dell prodává netbooky s Linuxem úspěšně, Pidgin umí telefonovat
Andrej Pavelka 5. 12. 2011, 11:25:14
Odpovědět  Odkaz 
Tak som sa zamyslel, ako sme sa vlastne dostali k Linuxu my? Nás žiadny marketing neoslovoval.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog