přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Linux na jaře: Nová verze Mandriva Linuxu a Ubuntu

Linux na jaře: Nová verze Mandriva Linuxu a Ubuntu

dvatydny.gif

ČR na 39. místě v žebříčku open source aktivity. Patenty MS na FAT budou zkoumány. DELL začal potichu prodávat notebooky s Ubuntu i v ČR. Hlasujte o nejoblíbenější distribuci. Ulteo Open Virtual Desktop 1.0. Rychlé služby s Prestem od Xandrosu. Listen. Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope. Mandriva Linux 2009 Spring. NetBSD 5. OpenBSD 4.5.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

ČR na 39. místě v žebříčku open source aktivity

Red Hat

Společnost Red Hat a škola Georgia Institute of Technology vytvořily žebříček států podle toho, jak jsou aktivní v oblasti open source. Proměnných ve vytvořeném modelu je celá řada, např. počet certifikovaných odborníků Red Hat, počet aplikací v Google Summer of Code, úroveň lokalizace open source programů atd. Některé proměnné působí poněkud zvláštně, jako například počet registrovaných uživatelů GNU/Linuxu. Kromě tohoto žebříčku byl také sestavován žebříček prostředí pro open source, který země seřazuje podle toho, jaké je v nich prostředí pro rozvoj open source. Proměnnými jsou např. rozšíření a rychlost internetového připojení, softwarové patenty atd.

Na první místě v žebříčku aktivity se umístila Francie, následovaná Španělskem a Německem. V žebříčku prostředí je na tom nejlépe Švédsko následované Spojenými státy a Norskem. Česká republika se v prvním žebříčku umístila na 39. místě a ve druhém na 36., což ji řadí do šedého průměru za většinu vyspělých států.

Otázkou zůstává, nakolik jsou tyto žebříčky vypovídající. Rozhodně je nelze ztotožňovat s linuxovou aktivitou. Např. Slovensko se v žebříčku komunitní aktivity umístilo o příčku před ČR. Přitom každý, kdo se v tomto prostředí pohybuje, ví, jak velký je rozdíl v aktivitě mezi Slovenskem a ČR (ve prospěch ČR). Tudíž Slovensko musí slabou aktivitu v oblasti Linuxu vyvažovat aktivitou v nelinuxovém open source.

Patenty MS na FAT budou zkoumány

IBM

Patentový spor mezi Microsoftem a TomTomem byl ukončen dohodou obou společností. Open Innovation Network, společnost založená společnostmi IBM, Novell, Red Hat, Phillips a Sony a mající za úkol získávání patentů a jejich uvolňování pod svobodnou licencí, nechce spor o patenty na souborový systém FAT nechat vyšumět. Neprokázalo se totiž, zda jsou dané tři patenty, které zasahují i Linux, platné, nebo ne.

OIN proto sbírá všechny informace o těchto patentech na serveru Post Issue Peer-To-Patent. Vyzývá všechny, kteří mají jakékoliv informace týkající se těchto patentů, aby je na server umístili. Zvláště žádané je tzv. dřívější použití (prior art), tedy důkaz, že byla patentovaná technologie použita již někým jiným před registrací patentu. Dá se předpokládat, že po získání dostatečného množství důkazů bude platnost patentů napadena.

DELL začal potichu prodávat notebooky s Ubuntu i v ČR

Ubuntu

Jsou to dva roky, co začal DELL oficiálně prodávat počítače s předinstalovaným Ubuntu. Tento krok se osvědčil a počet prodaných kusů v prvním roce údajně překročil dvojnásobek plánu. Nyní DELL v USA, kde s prodejem linuxových modelů začal, nabízí pět modelů s Ubuntu a např. 30 % všech prodaných netbooků DELL Inspiron Mini obsahuje tuto distribuci.

Po čase přišly na řadu i další země – Německo, Francie, Velká Británie a Španělsko. Bez velkého mediálního humbuku však DELL rozšiřuje nabídku linuxových modelů i do dalších zemí a jednou z nich je i Česká republika. Na stránkách českého DELLu linuxové modely sice k nalezení nejsou, ale už nějakou dobu je prý možné jejich objednání po telefonu. A nyní se začaly objevovat i v internetových obchodech. Kromě netbooku Inspiron Mini 9 je v nabídce také Inspiron 1545. Předinstalovaným systémem je Ubuntu 8.10.

DELL by mohl jít příkladem jiným výrobcům počítačů prodávajícím modely s Linuxem. Vytváří vlastní variantu Ubuntu, která obsahuje proprietární záležitosti jako Flashplayer nebo plnou multimediální podporu v podobě licencovaných kodeků od Fluendo. Do základní instalace dává také vlastní DVD přehrávač. Zákazník tak dostane produkt opravdu připravený k použití a DELL se nechal slyšet, že nemusí řešit problémy s větším vracením linuxových modelů. Seznam prověřených prodejců, kteří prodávají počítače s Linuxem v ČR a SR, naleznete na PCLinux.cz.

Hlasujte o nejoblíbenější distribuci

logo_distribuce_roku_2009.pngJiž podesáté pořádá server abclinuxu.cz anketu o distribuci roku. V anketě volí čeští a slovenští uživatelé svoje oblíbené distro ve čtyřech kategoriích: desktop/notebook, server, živá (live CD), Enterprise. Anketa nemůže být považována za věrné zobrazení rozšíření jednotlivých distribucí, ale pokud se podíváte zpět do devítileté historie, zjistíte, že trendy v oblíbenosti distribucí zachytávala velmi dobře. Hlasování bude probíhat až do pátku 5.června.

Vítězi v jednotlivých letech (2000-2007) se staly tyto distribuce: Red Hat, Red Hat, Red Hat, Mandrake, Mandrake, Mandrake, Debian, Ubuntu. Loni se nejoblíbenější desktopovou distribucí roku stalo opět Ubuntu s téměř trojnásobným počtem hlasů, než získalo druhé SUSE. Ještě s větší převahou vyhrál Debian mezi serverovými distribucemi. Mezi živými distry zvítězil Slax těsně před Ubuntu. A korporátním distribucím kraloval Red Hat Enterprise Linux.

Novinky ze světa softwaru

Ulteo Open Virtual Desktop 1.0

Po dvou letech vývoje byla uvolněna první stabilní verze Ulteo Open Virtual Desktop. Tento projekt založil Gaël Duval, zakladatel distribuce Mandriva Linux (dříve Mandrake Linux), poté, co byl ze společnosti Mandriva propuštěn. Z počátku nebylo jasné, co Duval zamýšlí. Zda vytvořit novou distribuci nebo něco jiného. Veškeré snahy se však nakonec začaly ubírat cestou virtualizace skrze webový prohlížeč. Nejdříve přišlo Ulteo s OpenOffice.org v prohlížeči. Rázem se tak stalo nejpropracovanější webovou kanceláří. Aby toho nebylo málo, za čas přišlo s plnohodnotným linuxovým operačním systémem v prohlížeči.

Výsledným produktem je Ulteo Open Virtual Desktop, který cílí především na firemní prostředí. Pomocí něj mohou uživatelé spouštět aplikace z aplikačního serveru skrze obyčejný webový prohlížeč. Je jedno, jestli se jedná o aplikace pro Windows nebo Linux. Jedno také je, v jakém systému uživatel pracuje. OVD si poradí také s Active Directory a se vzdálenými úložišti využívajícími SMB/CIFS nebo WebDAV.

Jedná se o open source a instalace je prý maximálně jednoduchá a zabere pouze několik minut. OVD si tedy můžete stáhnout a vyzkoušet i vy.

Rychlé služby s Prestem od Xandrosu

Na mnoho základních desek se dnes k BIOSu instalují i tzv. miniOS, které slouží jako rychlá alternativa k hlavnímu systému. Problém těchto malých systémů spočívá v tom, že jsou svázány s určitou základní deskou a verzí BIOSu. S řešením přichází Xandros, autor distribuce pro ASUS Eee. Zákazníkům za 20 dolarů nabízí mini systém zvaný Presto, který lze nainstalovat na prakticky jakýkoliv počítač s Windows.

Presto, zdroj http://www.prestomypc.comPresto, zdroj http://www.prestomypc.com

Presto lze nainstalovat pomocí instalátoru pro Windows XP a Vista. Po instalaci se do zavaděče přidá další volba a uživatel má po startu počítače možnost nastartovat místo Windows Presto. To naběhne během několika sekund. K prohlížení stránek slouží Firefox, dokumenty zvládne OpenOffice.org, volat můžete se Skype a psát s Pidginem. S multimédii si poradí RealPlayer. Presto podporuje připojení k LAN, wifi, 3G, ADSL, kabelovce. Seznam vybraných aplikací lze rozšířit pomocí Presto Application Store, což není nic jiného než Click'n'run z dílny Linspire, který před rokem Xandros koupil.

Presto se Skypem, zdroj tamtéžPresto se Skypem, zdroj tamtéž

Listen 0.6

Po dvou letech vyšla další verze GTK hudebního přehrávače Listen. Ze začátku byl Listen velmi nadějným programem, kterému se přezdívalo Amarok pro GNOME. Vývoj se však na dlouhou dobu zastavil a zdálo se, že svůj potenciál už nikdy naplno nerozvine. Nyní však vychází verze, která jej znovu oživuje.

Listen, zdroj http://www.listen-project.orgListen, zdroj http://www.listen-project.org

Přehrávací backend nově umožňuje plynulý přechod mezi skladbami a přehrávání bez mezer. Byl vytvořen systém modulů, který umožňuje jednoduše přidávat další funkce. Některé funkce požadované uživateli byly napsány ve formě modulů. Mezi ně patří: poslech stanic z Last.fm, automatické přepisování stavů v Gajimu a Pidginu, podpora DAAP, vypalování v Braseru atd. Na předchozí verzi přehrávače jsme přinesli podrobnou recenzi.

Novinky ze světa distribucí

Ubuntu 9.04 Jaunty Jackalope

Ubuntu

Po půl roce se na mirrorech opět objevilo nové vydání dnes pravděpodobně nejpopulárnější distribuce. To, že je o Ubuntu zájem i tentokráte, dokazovalo vytížení serverů. I když jsou repozitáře zrcadleny na desítkách serverů po celém světě, obrovský zájem srazil rychlost stahování na minimum.

Na co nového se mohou uživatelé těšit? Nové Ubuntu obsahuje drobnější vylepšení instalátoru. Nového vzhledu jsme se opět nedočkali, ale v nabídce jsou tři nová témata z dílny komunity. Nový je startovací usplash a přihlašovací obrazovka. Jednou z marketingově nejprotlačovanějších novinek je rychlejší start. Čas nabootování systému byl zkrácen opravdu výrazně, někteří uživatele hlásí až poloviční časy oproti podzimnímu vydání. Představen byl také nový systém notifikací. Součástí je také GNOME 2.26, které samo o sobě přináší celou řadu novinek. Zlepšené bylo také připojování externích monitorů. Více se dozvíte v podrobné recenzi, kterou jsme vám přinesli v den vydání.

Ubuntu 9.04 Jaunty JackalopeUbuntu 9.04 Jaunty Jackalope

Kromě Ubuntu vyšly také oficiální deriváty Kubuntu a Xubuntu. Kubuntu obsahuje KDE 4.2.2, ale pro příznivce KDE 3 existuje i Kubuntu KDE3 Remix. Xubuntu zase získalo Xfce 4.6 a nový, přepracovaný vzhled.

Mandriva Linux 2009 Spring

mandriva_star.pngDalší populární distribucí, jejíž nová verze vyšla v dubnu, je francouzský Mandriva Linux. I v jeho případě se mohou uživatelé těšit na nejednu novinku. Mandriva Linux přešel na KDE 4 už v minulé verzi, ale tehdy nové KDE uživatele spíše odradilo. Nyní je k dispozici KDE 4.2.2, které je již mnohem použitelnější a odladěné. Mnoho uživatelů v minulé verzi přešlo na GNOME, nyní budou mít k dispozici verzi 2.26. Poslední z velké trojky – Xfce – se nachází ve verzi 4.6. Mandriva Linux dlouho využíval jako minimalistické prostředí IceWM. To sice i nadále zůstává v repozitářích, ale jeho pozici převzalo progresivní LXDE. Na rozdíl od jiných distribucí ještě francouzská distribuce nadobro neodepsala KDE 3, to je i nadále v repozitářích, ale již k němu není poskytována oficiální podpora. V podzimní verzi bude definitivně odstraněno i z repozitářů.

Mandriva Linux 2009 Spring, prostředí XfceMandriva Linux 2009 Spring, prostředí Xfce

Vylepšeno bylo také ovládací centrum, především nastavení sítí. Vývojáři slibují až od 25 % rychlejší start systému, rychlejší je také vypnutí, suspend a hibernace. Obsaženo je nejnovější stabilní jádro – 2.6.29, X.org server 1.6, Firefox 3, OpenOffice.org 3 atd.

Distribuci můžete stahovat z velkého výběru zrcadlených FTP serverů, ale momentálně je výhodnější využít technologii Bittorrent. Podrobný souhrn novinek naleznete v článku Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1.

NetBSD 5

Velmi důležitého vydání se dočkal i starší bratr FreeBSD – NetBSD. Po dvou letech vývoje a sedmi milionech řádků patchů představili vývojáři novou verzi, která znamená významný posun ve vývoji tohoto tradičního unixového systému. Co je nového?

Byl výrazně zvýšen výkon na vícejaderných procesorech. NetBSD má také konečně žurnály pro souborový systém FFS, nový power management, který přináší spolehlivější suspend a probuzení, novou implementaci vláken. Přece jen zastarávající XFree86 bylo nahrazeno X.org. Vývojáři slibují také rychlý start – 20 sekund na moderních počítačích. NetBSD je k dispozici pro velké množství architektur, stačí vybrat tu svou, stáhnout si ISO soubor a vyzkoušet.

OpenBSD 4.5

Rodina BSD systémů se kromě NetBSD dočkala ještě další nové verze, tentokráte ze stáje OpenBSD, které vzniklo v roce 1995 odtržením právě od NetBSD. Jeho vývojáři kladou maximální důraz na bezpečnost a software bez chyb, proto je jeho vývoj spíše konzervativní. Mnoho lidí však považuje OpenBSD za nejbezpečnější systém. OpenBSD dalo světu také některé známé projekty jako například openSSH.

Verze 4.5 je 25. vydáním OpenBSD na CD. Přináší lepší podporu hardwaru. Změny byly provedeny prakticky ve všech částech systému. Byla zlepšena robustnost balíčkovacích nástrojů. Počet předkompilovaných balíčků přesáhl hodnotu 5500. Nová verze přináší počáteční podporu OpenMoko. Novým nástrojem je ypldap, YP server, který má na pozadí LDAP. ISO obrazy o velikosti cca 250 MB pro různé platformy naleznete na stránkách projektu.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog