přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu

Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu

dellmini.jpg

Zhruba v polovině roku 2008 Dell následoval ostatní výrobce malých notebooků a uvedl netbook Inspiron Mini 9 ve verzi s Ubuntu a XP. Do České republiky se tento netbook teprve dostává, na stránkách výrobce se sice již objevil, nicméně v on-line obchodě se stále ještě oficiálně neprodává. Když ale do Dellu zavoláte, tak vám ho prodají. Zvědavost mi nedala, a navíc jsem nějaký netbook chtěl, a tak se na tento maličký kousek teď podíváme trochu podrobněji.


Jak jsem již napsal v úvodu, Dell Inspiron Mini 9 není žádná novinka a Dell celkově zaspal první vlnu nákupní horečky netbooků, čímž ztratil celkem slušný podíl na trhu a do popředí se tak dostaly značky ASUS a Acer. Když jsem se rozhodoval, který netbook si pořídím, tak mi Dell Mini 9 padl do oka z jediného důvodu, a tím je předinstalovaný systém Ubuntu. ASUS i Acer sice taky nabízejí netbooky s Linuxem, ale osobně mi zvolené distribuce příliš nevyhovují (Xandros a Linspire) a navíc jsem na Acer a Linux moc chvály neslyšel. Proto jsem se rozhodl pro Dell, který nabízí Ubuntu 8.04 LTS, a kde se dá očekávat, že ovladače i podpora Linuxu bude dobrá.

Dell Inspiron Mini 9 má širokoúhlý 8,9 palců veliký displej s rozlišením 1024x600 a LED podsvícením. Váží 1,035 kg a rozměry má: šířka 22,8 cm, hloubka 17 cm a výška 3 cm, je tedy o něco menší než Acer Aspire One 8.9". Srovnání se 14.1" Dell Latitude je na obrázku.

Dell Inspiron Mini 9 - srovnání s notebookemDell Inspiron Mini 9 - srovnání s notebookem

Použita je platforma Intel Atom 1,6 GHz, grafická karta je integrovaná Intel GMA 950, disk je SSD ve velikostech od 4 do 64 GB, čtečka karet je 4in1, dále je možnost připlatit si za webkameru 0,3 nebo 1,3 MPix, RAM od 512 MB do 2 GB (533MHz). Baterie je čtyřčlánková 32Wh Li-Ion s výdrží kolem 4 hodin, z vlastní zkušenosti mohu výdrž potvrdit. Dále si můžete zvolit barvu, popřípadě barevný potisk horního víka. Notebook má wifi a je možné připlatit si za bluetooth 2.1. Ceny pro Českou republiku budou tradičně vyšší než ceny pro USA nebo Velkou Británii. Za Dell Mini s Ubuntu, 1 GB RAM, 8GB diskem, bez webkamery a bluetooth jsem měl u Dellu zaplatit 10500,- CZK. Cena se mi zdála velmi vysoká, a tak jsem si netbook koupil jinde.

Testovaná konfigurace:
Dell Inspiron Mini 9
1 GB RAM
16 GB SSD
1,3 MPix webkamera
Intel Atom 1,6 GHz
wifi a bluetooth
Ubuntu 8.04 LTS s Dell Desktop

Osobně se mi vzhled netbooku velmi líbí, zpracování je poměrně kvalitní, jediné, co bych mu vytknul, je klávesnice. Její rozměry, i když je velmi malá, mi ani tak moc nevadí a dá se na ní psát (celou tuhle recenzi na ni píši), ale po pár dnech se mi klávesy začaly zdát vyběhané a hlučnější než na začátku, i když stále fungují dobře. Klávesnice má funkční klávesy umístěny na klávesách A až L (F1 až F10) v kombinaci s klávesou Fn. Dále chybí klávesa Del a pravý Shift je velmi malý.

Netbook se nepřehřívá, teplotu jsem neměřil, ale není o moc vyšší než teplota těla. Dokonce jsem se dočetl, že by neměla překročit 40 celsia, což je velmi příjemné, netbook je také velmi tichý. Na pravé straně najdete vstup pro mikrofon a výstup na sluchátka, dále pak VGA konektor (přepínání mezi externím monitorem a displejem netbooku funguje bez problémů po stisku kláves Fn+8), jeden USB port a ethernet 10/100Mbps.

Levá strana pak nabízí další dva USB, čtečku karet SD-MS/Pro a MMC, napájení a možnost zamčení notebooku (zámek si musíte dokoupit), aby vám ho nikdo neodnesl ze stolu. Po otevření víka najdete tlačítko pro zapnutí netbooku a dvě diody, signalizace stavu baterie a že je netbook zapnutý (bílé světlo) a nebo spí (dioda bliká). Touchpad má klasicky dvě tlačítka a celkem dobrou citlivost, bohužel se nedá vypnout, a tak se mi při psaní občas stane, že se ho dotknu a přeskočím na jiný řádek. Pravý okraj touchpadu slouží pro posouvání textu nahoru a dolů.

Dell Inspiron Mini 9 - připraven na cestyDell Inspiron Mini 9 - připraven na cesty

Nyní už pojďme k operačnímu systému. Dell Inspiron Mini 9 je nabízen s Ubuntu nebo XP. Já zvolil verzi s Ubuntu 8.04, kde Dell přidal svůj Dell Desktop. Po prvním zapnutí systém nabídne volbu jazyka. Čeština je sice v nabídce, ale není funkční, napoprvé jsem musel zvolit angličtinu (netbook je koupen v zahraničí), s češtinou systém nenaběhl. Pak jsem zadal jméno a heslo. Následně jsem provedl aktualizaci systému a pak změnil jazyk na češtinu, která již byla po aktualizaci plně dostupná. Jak jsem se již zmínil, Ubuntu má upravený desktop, který můžete vidět na obrázku.

Upravené Ubuntu s Dell DesktopUpravené Ubuntu s Dell Desktop

Dell Desktop v základní konfiguraci nabízí pět předvolených ikon: Zábava, Hry, Výuka, Kancelář a Web. Kliknutím na ikonu ve tvaru + můžete přidat další. Pravým klikem na některou z předvolených ikon ji můžete změnit, smazat a nebo přejmenovat. Já jsem si přejmenoval Kancelář na Práce. Tyto ikony představují nabídku a kliknete-li na některou z nich, zobrazí se další ikony s programy.

Další nabídka v sekci ZábavaDalší nabídka v sekci Zábava

Vzhledem k tomu, že se stále jedná o Ubuntu, tak zde můžete najít Firefox, OpenOffice.org, hry pro GNOME, Nautilus a další. Dell pouze doinstaloval open-source aplikaci Cheese, která umožňuje pomocí webkamery pořizovat fotografie nebo nahrávat video a zároveň aplikovat různé jednoduché efekty, a dále pak Dell Video Chat, název aplikace dává tušit, k čemu je určena.

Nabídka webových služebNabídka webových služeb

Spustíte-li nějakou aplikaci, tak se vám její okno automaticky maximalizuje, což při velikosti displaye 8,9" většinou oceníte. Desktop s maximalizovaným oknem pak vypadá jako klasické Ubuntu, jen chybí spodní panel GNOME. V levém horním rohu jsou dvě ikony. První z nich zobrazí Dell Desktop a druhá, s logem Ubuntu, je klasická nabídka "start", kde jsou programy, nastavení, vypnutí, odhlášení nebo uspání do paměti. Uspávání i probouzení do/z paměti funguje bezchybně, uspání na disk není v nabídce (tovární rozdělení disku neobsahuje swap).

A young photographer who triesA young photographer who tries

Přidávání dalších programů do nabídky Dell Desktopu je velmi jednoduché a slouží k němu ikona + v pravém spodním rohu. Přidat můžete aplikaci, soubor, složku nebo webovou stránku. Aplikace můžete tažením myší přesouvat, můžete je přejmenovávat nebo mazat. Přechody mezi jednotlivými položkami menu Dell Desktopu jsou animované a kliknete-li na nějakou ikonu, začne rotovat a daná aplikace se pak spustí.

Přidat aplikaci do kategoriePřidat aplikaci do kategorie

Pokud by vám Dell Desktop nevyhovoval, nevadí, změna je jen otázka čtyř kliků a můžete mít k dispozici klasické GNOME. Stačí klik na ikonu Ubuntu a dále pak Přepnout režim pracovní plochy, změnit a potvrdit volbu.

Návrat ke klasickému GNOMENávrat ke klasickému GNOME

Dell Inspiron Mini 9 mám několik týdnů. Výkon je dostačující, od Intel Atomu toho moc čekat nemůžete, ale World of Goo si zahrajete. Wine funguje dobře, a tak jsem zprovoznil i pár her, které jsou určeny pro XP. Netbook je primárně určen k prohlížení webových stránek, ale troufám si říct, že bych jej dokázal používat denně v práci. Samozřejmě na náročnější aplikace je stále potřeba desktop a nebo pracovní stanice, ale na psaní e-mailů, vytváření prezentací a prohlížení internetu je to výborný společník. Díky svým malým rozměrům a hmotnosti se výborně nosí a i když je výdrž baterie "pouze" čtyři hodiny, tak se hodí pro práci venku.

Nahoru

Příspěvky

Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
René Seifert 24. 03. 2009, 08:51:31
Odpovědět  Odkaz 
A kde jste jej nakonec koupil levněji ? Docela mne zaujal.
Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
Tester 24. 03. 2009, 08:59:50
Odpovědět  Odkaz 
Nechapem naco je ten otrasny Dell Desktop co zabera zbytocne velku plochu a v podstate je uplne zbytocny. Prva vec co by som spravil po prvom spusteni by bolo prepnutie do klasickeho Gnome.
Druha vec by bola instalacia pluginu do FF na skrytie jeho menu lebo pri takychto malych displejoch je podla mna este dolezitejsie uvolnit co najviac plochy pre obsah.
Re:Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
majkro 24. 03. 2009, 15:08:51
Odpovědět  Odkaz 
Mas sam nejaky takovy malinky notebook? Pouzivas ho na cestach? S tim malym touchpadem se do tech velkych ikon krasne trefis i za dobihani busu. Ja mam taky jeden z tech malinkych a takove menu jsem si sam rad nainstaloval.
Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
Kamil Páral 24. 03. 2009, 10:24:30
Odpovědět  Odkaz 
ad Tester: A na co ti je prázdná plocha? :) Milióny ikonek na ploše jako ve Windows nejsou nutné, když lze aplikace spouštět jednodušeji (Alt+F2, nebo zrovna ten Dell Desktop). Mě se to líbí.
tpelc dell video chat
tpelc 24. 03. 2009, 19:36:37
Odpovědět  Odkaz 
Chtěl bych se zeptat na Dell video chat: je to linuxová aplikace nebo běží nějak pod wine? Nikde jsem totiž nenašel odkaz na stažení linuxové verze.
Radim Šimánek Re:dell video chat
Radim Simanek 25. 03. 2009, 19:08:09
Odpovědět  Odkaz 
nejsem si 100% jistý, ale pravděpodobně je to linuxová aplikace. Verze pro linux není volně stažitelná kvůli ovladačům webových kamer. Tato aplikace byla spediálně optimalozovaná pro HW Dell Mini. Alespoň toto jsem se dočetl na stránkách SightSpeed.
Miroslav Hrončok Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
Miro Hrončok 24. 03. 2009, 23:34:56
Odpovědět  Odkaz 
jde ten Dell Desktop někde sehnat a použít jinde?
Radim Šimánek Re:Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
Radim Simanek 25. 03. 2009, 08:37:42
Odpovědět  Odkaz 
Dell Desktop neni volne stazitelny a recovery DVD funguje pouze na Dell Mini. Je ale mozne pouzit Ubuntu Netbook Remix, vypada sice trochu jinak, ale ve sve podstate dela totez

http://www.canonical.com/projects/ubuntu/unr
Re:Re:Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
Miro Hrončok 25. 03. 2009, 09:33:32
Odpovědět  Odkaz 
Ten se mi nelíbí. Ale zaujalo mě Gnome Do.
Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
sarimak 26. 03. 2009, 16:00:03
Odpovědět  Odkaz 
Dik za clanek, akorat mi tu chybi srovnani s EEE 901 - pokud to dobre chapu, tak Dell je drazsi (na kolik vysel pres internet? EEE 901 s WinXP me vloni vyslo v obchode v Praze na 9.5 tis), ma slabsi baterku (EEE 901 pri spotrebe kolem 8W vydrzi tak o hodinu dyl, pri vypnutem USB se dostane nekam pod 7W, coz da skoro dalsi hodinu) a pritom nema webkameru ani bluetooth + ma mensi SSD a o dva USB porty mene. Naopak podporuje vic formatu karet (EEE jen SD/MMC), hur pristupne funkcni klavesy/chybejici Del muzou docela vadit (znamena to, ze jsou klavesy alespon o neco vetsi, nez u EEE 901? to by pak mohla byt zajimava vyhoda).

Ma tedy oproti EEE 901 co nabidnout? Tak jak tak ale preju spokojene pouzivani!

BTW, Ubuntu 8.10 na EEE 901 pouzivam jako desktop (USB mys/klavesnice, LCD 1680x1050 s D-Sub, USB DVD-RW) a zvlada to bez problemu. Tyhle drobecci maji docela slusnej vykon CPU, i kdy kdekdo Atom hani. Jedine, kde se vykonu tak moc nedostava, je grafika pri velkem externim monitoru - ale pro kancelar je to v pohode. Po celodennim pouzivani (web, mail) ACPI hlasi 55 stupnu (mam upravene termalni zony tak, aby se vetrak poustel na 30% otacek pri 55 a na 100% pri 60 stupnich).

Maly tip do autobusu: Cteni e-booku v PDV pres Evince ve fullscreenu a rotaci o 90%. Kdyz clovek ma na kline pootoceny notas tak, aby displej byl napravo a klavesnice nalevo, krasne se da prechazet na dalsi stranku pres sipku dolu primo u levelho palce.
Radim Šimánek Re:Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
Radim Simanek 30. 03. 2009, 09:58:37
Odpovědět  Odkaz 
Cena Dell Mini se pohybuje od necelych 6000,- CZK (po prepoctu kurzu), zalezi na konfiguraci. Testovana sestava me stala 8500,- CZK vcetne dopravy.

Klavesy vetsi nejsou, navic pravy Shift je dost maly, tedy mensi nez ostatni klavesy. Nastesti pravy Shift vubec nepouzivam.
Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
kuba 28. 03. 2009, 09:39:42
Odpovědět  Odkaz 
ja newim kdo to psal ,teda vim ale když se píše recenz etal by tam mněla být prvda.Píšeš tam že chybí klávesa del zkus se podívat vedle levé šipky a co na tebe vybafne?Nojo ona to je ta klávesa!? Ale jinak hezka recenze.
Radim Šimánek Re:Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
Radim Simanek 30. 03. 2009, 09:50:28
Odpovědět  Odkaz 
Na mem Dell Mini klavesa Del chybi. Nicmene jsem chvili Googlil a zjistil jsem, ze klavesnice jsou pro ruzne trhy jine a nekde je klavesa Del dostupna, jinde je to pomoci FN+klavesa.
Re:Re:Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
Zap 30. 03. 2009, 18:39:59
Odpovědět  Odkaz 
No ja si kupoval Dell mini jeste pred uvedenim v CR. Mel sice spanelskou klavesnici, ale Del resp. spanelsky Canc je vedle leve sipky, jak tu pise kolega dole. a na vsech obrazcich co sem videl tam taky byla na stejnem miste.
Btw me stal muj Dell mini necelych osm tisic. V unoru :-)
Re:Re:Re:Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
Filip 24. 04. 2009, 12:04:55
Odpovědět  Odkaz 
Koupil jsem právě Inspiron Mini 10 ve Francii cca za 9000,- a chtěl bych na něm mít českou klávesnici.Řešil jste jí nějak, třeba nějakými polepkami kláves?
Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
lzap 30. 03. 2009, 15:22:04
Odpovědět  Odkaz 
Ten vetsi notebook to je LATITUDE D630?

S tou klavesou del to je mazec... :-(

A cena je premrstena, hlavne u nas...
Radim Šimánek Re:Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
Radim Simanek 30. 03. 2009, 17:28:16
Odpovědět  Odkaz 
Ten větší je D630

Ta klávesa Del je spíše jen o tom, na který trh se notebook prodává, viděl jsem obrázky anglické klávesnice, která má del nahoře vedle backspace a backspace je i poměrně velká klávesa. Na tomhle Mini je backspace maličká a vedle ní je +.
Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
Jaroslav Fejk 10. 02. 2010, 20:26:14
Odpovědět  Odkaz 
Prosím vás.
Jak je velká krabice do které se ukládá tento notebook?
Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu
BulletProof 16. 04. 2010, 12:37:50
Odpovědět  Odkaz 
Já bych reekl ze je hodne velka,je tak velka ze ti ji budou muset privist nejakym nakladakem

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Radim Šimánek


  • Distribuce: Fedora/UbuntuPublic Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »