přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?

Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?

frozen_bubble.png

V dnešním článku si probereme trochu obšírněji současný stav, aby si každý z vás mohl říci, "ano, jdu do toho", nebo naopak "raději Linux nechám někomu jinému". V rámci následujícího příspěvku již částečně pochopíte, jak to vlastně v tom "záhadném" Linuxu je.


Je tedy operační systém Linux právě pro mě? To je velice těžká otázka, ale určitě se na ni dá obecně odpovědět.

1

Linux je velice dobře použitelný pro uživatele, kteří se nebojí učit novým věcem. U všech linuxových distribucí platí, že správa systému je odlišná od MS Windows. To může dělat některým z vás problémy, ale problémy spíše zvyku a návyku. Nemějte strach - jako u každého nového programu, který chcete začít používat, se musíte naučit, co a jak. S Linuxem je to stejné, s tím rozdílem, že se jedná o celý operační systém.

Co z toho plyne? Uvědomit si, zda si chci rozšířit možnosti výběru z operačních systémů a věnovat čas troše učení, tedy zda se chci seznámit s novým operačním systémem a pracovat v něm. Pokud vám operační systém Linux nebude vyhovovat, jednoduše ho můžete odložit, koneckonců jako každý jiný program, kterých jste jistě již několik vyzkoušeli. Bude vás to stát maximálně nějaký čas a jedno vypálené DVD/CD. Naproti tomu získáte další nové zkušenosti a znalosti, které vám nikdo nesebere.

2

Programy pro MS Windows nejsou použitelné v Linuxu. Programy s windows instalátorem, které obsahují spouštěč typu program.exe, nejsou za normálních okolností použitelné v linuxových distribucích. Existuje (odborníci odpustí) "emulátor" Wine, který některé programy a hry určené pro MS Windows dokáže spustit i v Linuxu. Tuto možnost však nelze doporučit stoprocentně. Linux má své programy a své hry, na které byste se měli zaměřit a používat.

Co z tohoto plyne? Uvědomit si, zda je možné obejít se bez programů a her, které nyní používáte na svém současném operačním systému, popřípadě je možné je nahradit linuxovou alternativou. Pokud už nyní používáte výhradně programy a hrajete hry, které jsou zdarma, tzv. free, pak jistě nebudete mít problém ani v operačním systému Linux.

3

Faktem, který vás může odradit od používání Linuxu, jsou hardwarové potíže. Jelikož operační systém Linux není příliš rozšířen na běžných počítačích (na serverech je tomu trochu jinak), tak i někteří výrobci nepřipravují ovladače svého hardwaru pro Linux. Proto se v některých případech může stát, že můžete mít problém se zprovozněním některého, především specifického hardwaru.

 

Asus Eee - Mandriva 2008.1Asus Eee - Mandriva Linux 2008.1

A co z tohoto plyne? Pořídili jste si hardware a častokrát použili CD s ovladači pro jeho zprovoznění na operačních systémech MS Windows nebo MacOS. Takový postup není možné (až na některé výjimky) v Linuxu použít. Proto je důležité porozhlédnout se po základních informacích o hardwaru, který by mohl být problémový (častokrát to může být USB modem, grafická karta, wifi .... ), než se bezhlavě pustíte do instalace některé linuxové distribuce. Ovladače, které pro Linux existují, ve většině případů není nutné nijak instalovat - "automaticky se nahrají" (hrubě řečeno) při prvním spuštění. V některých případech vás systém upozorní na možnost instalace ovladačů, kterou pak po vašem souhlasu provede.

Ubuntu 8.10 Intrepid IbexUbuntu 8.10 Intrepid Ibex

4

Chci operační systém Linux provozovat na počítači bez připojení k internetu. Pokud se odhodláte k instalaci operačního systému Linux na PC bez internetu, budete potřebovat více času a trpělivosti.

Co si vzít z těchto dvou vět? Operační systém Linux je velice dobře použitelný na počítačích s internetem. Na počítačích s připojením k internetu se vyzdvihnou výhody Linuxu (bezpečnost, instalace softwaru), naopak bez připojení k internetu některé výhody ztrácejí na významu (bezpečnost) a přibývají určité problémy (instalace softwaru). Pokud je to alespoň trochu možné, doporučuji instalovat linuxovou distribuci na počítač připojený k internetu.

Pokud se nebojíte učit novým věcem, jste ochotni vyzkoušet nový operační systém včetně nových programů a her a věnovat mu trochu času, pak se můžete začít pomalinku porozhlížet po vhodných distribucích. S tím vám v dalších článcích Průvodce Linuxu pokusím pomoci.

V dalších článcích se začnu trochu hlouběji věnovat možnostem hardwaru a softwaru v Linuxu a následně se poohlédneme po linuxové distribuci vhodné pro vás a pro váš počítač. V příštím článku podrobněji rozebereme, co můžete v Linuxu čekat od svého hardwaru.

Nahoru

Příspěvky

Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
majkro 18. 11. 2008, 09:42:46
Odpovědět  Odkaz 
Vzdycky me rozesmeje screnshot plochy operacniho systemu, kdyz je u nej popisek typu "Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex". Kdyby tam bylo napsano neco jako "Hnusna tapeta v Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex"... Gnome se stejnym vzhledem muze mit treba freebsd. Nevim proc by nekdo mel definovat operacni system obrazkem, na nemz je screen jednoho z mnoha moznych grafickych prostredi. Pokud jde o tu fresku, tak se da snadno ukazat bez nastrojovych list a s popiskem "Intrepid Ibex", ale to bychom se pak zas mohli hadat o je na ni opravdu kozorozec a jak moc neohrozeny je.
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
luisah 18. 11. 2008, 12:14:51
Odpovědět  Odkaz 
1) Na Vaši reakci "Hnusná tapeta", mohu reagovat pouze otázkou. Jak jste poznal, že je tapeta "Hnusná" a jak poznáte že je tapeta "Krásná"? Není to náhodou věc vkusu?
2) Na Vaší reakci ohledně Gnome. To, že Gnome může vypadat ve všech linuxových distribucích stejně a to i v *BSD - samozřejmě. Přečtěte si první odstavec prvního článku. Myslíte, že popisek Gnome 2.24 bude vhodnější, když jsem ještě neuvedl ani zmínku o grafických prostředích? Odpovím si sám, ne nebude.
Re:Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
majkro 18. 11. 2008, 13:48:50
Odpovědět  Odkaz 
Tak za 1.: ano to, ze je tapeta hnusna je muj subjektivni nazor a tak byl take napsan. Poznal jsem to tak (a jsem si jisty, ze to tak skutecne je), ze me vlastni esteticke citeni chape krasu jinak a vyjadril jsem jen to co citim. Psal jsem "neco jako" a ne, ze to tam musi byt presne jak to napisu ja. Tim tedy Vase reakce cislo "1)" ztraci smysl.

A za 2.: pokud nebyla zadna zminka o grafickych prostredich je vhodne zobrazovat prave screenshot Gnome? Neni lepsi pouzit logo ubuntu a obrazky z pracovniho prostredi ukazat priste s lepsim popiskem? Tento zvyk popisovat obrazek pracovniho prostredi jmenem distribuce je jak nemoc. A bohuzel hodne lidi se kvuli vam nemocnym autorum pta: "Jaky je rozdil mezi Mandrivou a Fedorou, kdyz na obrazku vypadaji stejne?". Tim obrazkem je myslen wallpapper a dve listy. Pokud se snazite neco vysvetlit zacatecnikum berte ohled na jejich schopnost pochopit podstatu nove veci a ne na svuj wallpapper.
Josef Vanžura Re:Re:Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
gindar 18. 11. 2008, 15:24:41
Odpovědět  Odkaz 
Tak a teď ses už úplně ztrapnil cukrouši.
Josef Vanžura Re:Re:Re:Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
gindar 18. 11. 2008, 15:33:02
Odpovědět  Odkaz 
Abych nereagoval jen tak tupě dodám: Spousta lidí si myslí (a to jako fakt, to není fráze, jakože já si myslím, že oni si myslí), že linux je příkazový řádek a aplikace jako v DOSu (což vlastně je, ale "nejen to"). Ukázat lidem hned na úvod gr. prostředí s popisem jaké to je distro, není nic špatného, naopak si teta z Lanžhota řekne: "Toš táto! To ubuntu vypadá solidně. Také pěkné to je. Lepšé než ty naše Vindózy". Takže to je spíš jen reklama, něž by to mělo nějakou informační hodnotu (v souvislosti s článkem). Tento komentář není můj subjektivní názor. Je to pravda! A komu se to nelíbí, ať mi p**el políbí.
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Re:Re:Re:Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Alois Hýbl, DiS. 18. 11. 2008, 15:58:26
Odpovědět  Odkaz 
Tak jsi mě předběhl.
V podstatě jsi to řekl, za mě. Jen dodám, obrázky jsou do této chvíle opravdu jen ilustrativní. Mají těm uživatelů jiných operačních systémů, kteří žijí v domnění GNU/Linux = Terminál, ukázat, že to tak není.
Proč Gnome? Proč ne. Pokud někomu chybí KDE, tak ať se podívá na první článek. Pokud bych měl dávat obrázky všech distribucí a všech grafických prostředí, tak to by asi nešlo.
Popisovat obrázky Gnome 2.24 - distribuce Ubuntu 8.10 Itrepid Ibex - proč ne, ale pro začátečníka, který nyní po dvou článcích ví jen to, že je více "Linuxů" je možné, ale některé to může jenom zmást. Dovedu si představit takové, kteří budou hledat distribuci Gnome nebo KDE. Koneckonců, ve článcích před výběrem distribuce se budu zabývat výběrem a rozlišením distribucí a tedy rozdíli mezi grafickými prostředí.
Jsem rád, že jsme se shodli alespoň na "Vkusu". Mimochodem články jsem konzultoval se člověkem, který před těmito články nevěděl, že GNU/Linux existuje.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
majkro 18. 11. 2008, 16:25:53
Odpovědět  Odkaz 
"Gnome 2.24 - distribuce Ubuntu 8.10 Itrepid Ibex" by byl lepsi popisek a ani bych na to nijak nereagoval. Ale stacilo by jen napsat, ze to je treba graficke prostredi nebo tak neco. Ja jen nechapu co se honi v hlave autorum clanků, ktere popisuji rozdily mezi distribucemi a daji tam screenshoty podobnych grafickych prostredi s popiskama oznacujicima pouze distribuci. Clovek, ktery nevi o co jde, si musi myslet o dementech, kdyz cte recenzi na deset ruznych veci a vidi rozdil pouze v chameleonovi a hvezdicce na ikone menu. Clanek tohoto typu jsem uz nejakou dobu necetl, ale nasel jsem tu zas neco podobnyho, tak si musim zanadavat, ne? ;)
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Alois Hýbl, DiS. 18. 11. 2008, 16:34:22
Odpovědět  Odkaz 
Jen nadávejte, to ulevuje :D
Už jsem snad vysvětlil, proč tam není to označení Gnome. Až budu vysvětlovat co je grafické prostředí, Gnome se tam objeví.
Ještě doplním, pokud jste to úplně nepochopil, Průvodce Linuxem není recenze jednotlivých distribucí a rozdíli mezi nimi, ale skutečně průvodce Linuxem - tedy, aby začátečníci pochopili jaké jsou rozdíli GNU/Linuxu především oproti MS Windows.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
majkro 18. 11. 2008, 16:42:28
Odpovědět  Odkaz 
Tak to bych zacal od "jadra veci" at si zacatecnici uziji ;)
Re:Re:Re:Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
majkro 18. 11. 2008, 16:25:39
Odpovědět  Odkaz 
Cim presne? Napravim se do priste ;)
Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Yco 18. 11. 2008, 14:08:09
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,

úprimne povedané, nie som veľmi Linux positive. Resp. nebol som. Teraz ale stojím pred otázkou, či je možné postaviť DVB-S set-top-box, ktorý bude oproti môjmu Vista HTPC tak jednoduchý, že sa po rýchlom štarte bude dať jednoducho obsluhovať bez toho, aby laik spoznal, že komunikuje s počítačom. Na webe som našiel jednu distribúciu, ktorá by to mohla dokázať: MythDora 5.0. Prosím, zvážte, či ju zaradíte niekde do tohto seriálu alebo webu.

Ďakujem.
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Alois Hýbl, DiS. 18. 11. 2008, 16:05:33
Odpovědět  Odkaz 
S tím co popisujete a s distribucí MythDora 5.0 nemám žádné zkušenosti. Toto by si spíše zasluhovalo samostatnou recenzi. Zmíním se o této prosbě "výše" :)
Re:Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Yco 18. 11. 2008, 17:04:05
Odpovědět  Odkaz 
Za samostatnú recenziu budem vďačný. Úvod do nej nájdete na http://www.mythpvr.com/mythtv/distribution/mythdora/4/install-1.html. Ja som zatiaľ k riešeniu neprišiel na http://www.mach4.cz/forum/viewtopic.php?f=12&t=3330...

Vďaka.
Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Robo 18. 11. 2008, 15:22:07
Odpovědět  Odkaz 
Vybral som si bakalársku prácu využitie OS Linux ....( v priemysle alebo pri nejakom konkrétnom probléme. Čo je také najvdačnejšie použiť? Vďaka
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Alois Hýbl, DiS. 18. 11. 2008, 16:28:33
Odpovědět  Odkaz 
To je velice obecně položeno.
Každopádně můžeš vycházet především z prvních třech bodů tohoto článku.
Co použít, to je velice těžká otázka. Jak jsem uvedl v prvním článku Linux je základem operačních systémů GNU/Linux - tedy základ je u všech distribucí "přibližně" stejný - dále se řeší už jen vzhled vs. výkon počítače a výbava.
Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
JaguarOS 18. 11. 2008, 16:06:21
Odpovědět  Odkaz 
S linuxem (GNU/Linuxem) mám zkušenosti asi jako s řízením Boingu 737 (ale dalo by se to zvládnout :o)).. Ten screenshot mě osobně ukazuje, že skutečně Linux bez ohledu na distro může být BFU friendly. Mě osobně je jedno, jestli tam máte KDE, IceWM, GNome nebo co.. Hlavní je, že to má i lidštější podobu. Když si budu muset vybrat mezi příkazovým řádkem, kde po celou dobu práce na mě bude koukat user@blablabla: (potažmo c:\>), a grafickým prostředím, kde na pozadí můžu mít svojí drahou polovičku popřípadě jinou kočku, tak volím variantu dvě..
Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
JaguarOS 18. 11. 2008, 16:07:44
Odpovědět  Odkaz 
Podtrženo a sečteno: ten screen není vůbec mimo mísu.
Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
TOmasMarny 18. 11. 2008, 16:37:07
Odpovědět  Odkaz 
ten clanek je vonicem...uplne zbytecne kB na serveru...
Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Daniel J. 19. 11. 2008, 12:19:18
Odpovědět  Odkaz 
jakžo "linuxový-mandriva" elév (7měsíců) bych mohl částečně mluvit za tu laickou veřejnost "odkojenou" voknama.
Možná než ukazovat rozdíly bych se přikláněl k tomu ukázat podobnosti či shody. Obecně si myslím že člověk je povětšinou nedůvěřivý k novým věcem, ale pokud zjistí že je zde mnoho styčných bodů o které je možné se opřít bude odvaha pro první experiment s instalací. Pokud možno ukázat vždy dva obrázka a tím vypíchnout podobnost . Pochopitelně pak je také možno vychválit mnoho dalších kladů (již bez obrázků aby někdo neměl pocit že je to srovnávací nekalá reklama) .
Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Petr 19. 11. 2008, 16:47:13
Odpovědět  Odkaz 
Mne spíše zaujal ten screenshot s Asusem a Mandrivou 2008.1. Jde o zkušenost autora s fungováním nebo pouze o doprovodný obrázek?
Přemýšlím o nasazení MDV na notebook a nevím, jak si poradí s procesorem AMD Athlon X2 a NVidia kartou. Asus má intelovský procesor, tam asi problém není, ale jinak? Máte nějaké zkušenosti?
Díky.
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Alois Hýbl, DiS. 19. 11. 2008, 17:37:42
Odpovědět  Odkaz 
Asi vás zklamu, jde o obrázek vložený šefredaktorem. Tudíž vám neřeknu vlastní zkušenost. Co se týče grafické karty NVidia neměl byste mít problém. Můžete mrknou na odkaz - zda zrovna vaše karta je podporovaná.
http://www.nvidia.com/page/home.html
Trochu nyní předběhnu, vyzkoušejte Live CD Mandriva One. Použijte verzi EXTRA (obsahuje češtinu).
http://mirror.isoc.org.il/pub/mandriva/official/iso/2009.0/
Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Rene 20. 11. 2008, 07:46:10
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim.

Procital jsem clanek a narazil jsem na Vas problem. Mam sice CentOS5 (kompatibilni s SHEL5/FC6), notebook ASUS F3SG s grafikou nVidia. Take jsem mel problem s grafikou v linuxu. CentOS sice emuloval rozliseni 1440x900, ale byl pomaly. Stejne, jako kdyz Vam Windows XP daji spravne rozliseni, ale original ovladac chybi. WWW stranky se pak desne roluji v prohlizeci ....

Jak jsem to resil ja?

Nainstaloval jsem si ovladac nVidia z tohoto odkazu

http://www.nvidia.com/object/unix.html
nebo
http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

Pouzil jsem verzi 173.14.12

Postupoval jsem dle tohoto postupu:

http://wiki.centos.org/AdditionalResources/HardwareList/NvidiaDriver?action=show&redirect=HardwareList/NvidiaDriver


1. V souboru /etc/inittab zmente radek

id:.....:initdefault: (v mem pripade id:5:initdefault:)
na
id:3:initdefault:

2. Restartujte PC. Tim Vam nabehne linux v Shellu
3. Spustte instalaci daneho driveru
4. V souboru /etc/inittab zmente hodnotu na puvodni
(v mem pripade na id:5:initdefault:)

5. Restartujte PC.


Nevim jak to facha na Mandrive, ale vim, ze tento postup se pouziva i na Debianu (moji pratele co maji Debian mi to poradili) a ja na CentOSu to uspesne pouzil. Jen s tim rozdilem, ze tam nemuseji mit hodnotu 5, ale jinou.

Rene
Re:Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Petr 20. 11. 2008, 08:51:18
Odpovědět  Odkaz 
Skvělé, oběma díky.
Já mám zkušenosti s Mandrivou pouze na Intelu, tam to bylo pokaždé bez problémů. Ale k jiným graf. kartám a procesorům jsem nikdy nenašel odvahu. I když Linux v jakékoli distribuci na netbooku mi připadá jako sen.
Re:Re:Re:Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Rene 20. 11. 2008, 10:55:56
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim.

Na NTB je to vse mirne jine nez na klasickem PC. Mel jsem na NTB problem se zvukem a se sitovkou. Nakonec jsem rozchodil oboji. Zvuk pres novy ovladac ALSA a sitovku pres kompatibilni derver. nVidia slape, ale nejsem hrac a ani nemam v oblibe efekty, tak nevim jak to bude fachat v tomto ohledu. Ale jinak to vse slape (video, webdesign, klasicka prace, programovani ...).

R.
Bc. Alois Hýbl, DiS. Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
Alois Hýbl, DiS. 20. 11. 2008, 12:02:14
Odpovědět  Odkaz 
Co se týká netbooků možná by některé mohlo zajímat následující:
http://www.linuxexpres.cz/hardware/tvrda-konkurence-mezi-netbooky-mivvy-m310-s-ubuntu
a
http://www.canonical.com/projects/ubuntu/nbr
Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě?
ric 25. 11. 2008, 00:58:11
Odpovědět  Odkaz 
Mozna bych zacal tym jestli ten ktery chce zacit s Linux-em ma aspon 10% "pocitacovou kulturu" a potom bych zacal nekomu vysvetlovat co co je - proto se prestante hadat - stracim prehled.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz