přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jsou levné počítače další šancí pro Linux?

Jsou levné počítače další šancí pro Linux?

Levné počítače, určené do rukou nenáročných laických uživatelů, patří mezi trendy současné výpočetní techniky. Jsou právě tyto počítače další šancí pro rychlejší prosazení Linuxu mimo oblast serverů?


Začněme desktopy. Mezi nejznámější patří gPC. Jde o nenáročné počítače nesoucí značku Everex, které jsou k dostání v síti obchodních domů Wal-Mart v USA a lze je pořídit za méně než 200 amerických dolarů. Neprodávají se zrovna špatně. Na sklonku roku 2007 byla dodávka 10 000 kusů vyprodána v průběhu čtrnácti dní. Proč se o nich zmiňuji? Je na nich předinstalován operační systém gOS, což není nic jiného než linuxová distribuce orientovaná na služby Google, odvozená od distribuce Ubuntu. Wal-Mart sice druhou verzi gPC stáhl z kamenných obchodů, ale na internetu ji úspěšně prodává dál. Everex nezůstal osamocen. Například Shuttle letos uvedl na trh svůj KPC (Korporate PC) za 199 USD a ASUS připravuje desktop, odvozený od mini-notebooku EeeE-DT. Oba s předinstalovanou linuxovou distribucí. U E-DT je dle očekávaní použita osvědčená distribuce Xandros, KPC je vybaveno poměrně neznámou distribucí Foresight Linux.

Podle průzkumu server CNet už Linux používají více než dvě procenta uživatelů. To je šedesátiosmiprocentní nárůst oproti září loňského roku.

Mini-notebooky

Hitem poslední doby jsou levné mini-notebooky. Jejich koncept kupodivu nevznikl s komerčními cíli, ale se snahou usnadnit vzdělávání v zemích třetího světa. Ano, hádáte správně. Mám na mysli stodolarový notebook XO-1 organizace OLPC (One Laptop Per Child) . Koncepci XO-1 částečně převzala společnost ASUS ve svém loňském modelu Eee 701. Mini-notebook Eee má rozměry přibližně formátu A5, hmotnost necelý kilogram a hardware odpovídající stavu před třemi léty, vyjma paměťového úložiště SSD nahrazujícího pevný disk. Pro linuxové fandy je nejzajímavější, že první modely Eee byly prodávány výhradně s předinstalovanou linuxovou distribuci Xandros, jejíž ovládání bylo navíc přizpůsobeno pro rozlišení displeje 800x480 bodů. K tomu cena v rozmezí 299-399 USD, tedy taková, které lze těžko odolat.

ASUS Eee 701 (Zdroj snímku www.minilaptop.cz)

Drtivý prodejní úspěch Eee 701 znamenal velké překvapení pro všechny, včetně jeho výrobce. V průběhu roku 2007 bylo prodáno více než 300 000 kusů.

Internetem probleskují zprávy o extrémně levných počítačích za 99 USD. Jejich cenu by cena licence Windows zvedla téměř na dvojnásobek. A to opomíjím další programy...

Úspěch Eee

O příčinách úspěchu Eee se dosud spekuluje. Jednou z prvních je nesporně cena přístroje. Jako druhou můžeme uvést vydařený návrh. Snadno přenosný, poměrně odolný mini-notebook PC kompatibilní, primárně určený k surfování po internetu, patří mezi čerstvé novinky. Za třetí a poslední příčinu můžeme považovat použitou linuxovou distribuci. Pomohla udržet cenu zařízení ve velice přijatelném rozmezí a přinesla uživatelsky mimořádně jednoduché ovládání.

Eee je určen do rukou uživatelů, kteří se o operační systém svého počítače nezajímají víc než o firmware svého DVD rekordéru či mikrovlnné trouby. Právě pro ně byla vyvinuta koncepce ovládání připomínající menu mobilního telefonu nebo PDA s PalmOS. Žádná příkazová řádka, žádná chaotická nabídka „Start" a více než dostatečná výbava osvědčenými programy ze světa open-source. Některé z nich, například Firefox, OpenOffice.org a GIMP si koneckonců našly cestu k Linuxu neholdujícím uživatelům už dávno. Nadto výrobce přidal jednoduchou možnost návratu tovární instalace systému. Podle srozumitelného návodu dodaného s přístrojem by jej měl zvládnout každý uživatel. Jistě se našli a najdou nadšenci, kteří svůj Eee obohatí o Windows XP, ale nevěřím, že by byli ve většině. Máme tedy první předpoklad pro kladnou odpověď v nadpisu tohoto textu.

Do budoucna

To by ale byl zjednodušený pohled na věc. Společnost ASUS ohlásila 5. března tohoto roku oficiální prodej Eee 701 s předinstalovanými Windows XP. Zhruba týden poté se ještě ústy jednoho ze svých představitelů, Jonney Shiha, dala slyšet, že 60 % „eeéček" bude letos dodáváno s předinstalovanými Windows XP. A to jich ASUS letos neplánuje prodat zrovna málo - tři až pět milionů kusů. Buďme optimisté. I kdyby se tento předpoklad beze zbytku naplnil, pořád zbudou na Linux dva milióny kusů.

Rozdíl ceny mezi okenní a linuxovou verzí patří už poměrně dlouho mezi oblíbená témata diskuzních fór. Na australském obchodu MegaPC naleznete okenní a linuxovou verzi vedle sebe. Rozdíl cen činí 71,5 USD, což dělá při kurzu 16,55 Kč/USD zaokrouhleně 1 183 Kč. Pokud se tento rozdíl udrží a nebude zamlžen různou hardwarovou výbavou okenní a linuxové verze, pak je dost pravděpodobné, že mnozí uživatelé dají přednost Linuxu. U levného počítače kolem 400 USD je dalších více než 70 dolarů za licenci operačního systému vidět mnohem víc než u počítače za 1 600 USD.

Pokusíte-li se stanovit cenu přístroje pouhým přepočtem na koruny, nedojdete ke správnému výsledku. Jiná daň apod. dělá svoje. Eee se k nám dosud oficiálně nedováží. Přesto je možné ho koupit. Cena čtyřsetdolarového modelu se pohybuje kolem 8 7009 500 Kč.

Vyšší cena licence je pro Windows nejzávažnějším handicapem, ale nikoli jediným. Standardní Windows XP jsou na mini-notebooku místy hůře ovladatelné než linuxová distribuce, která je optimalizovaná pro nízké rozlišení displeje. Uvedené tvrzení trochu oslabuje fakt, že na plánovaném modelu Eee 900, vybaveném displejem o úhlopříčce 8,9' o rozlišení 1024 x 600 bodů a paměťovým úložištěm 12 nebo 20 GB, se Windows XP budou o cítit o něco lépe než na jeho předchůdci.

Konkurence

Úspěch Eee motivoval další společnosti. Everex uvedl v únoru tohoto roku na trh svůjCloudBook. Jeho parametry jsou podobné ASUSu Eee 701. Displej o rozlišení 800x480 bodů, cena 399 USD a osvědčená linuxová distribuce gOS uvnitř. Jen SSD úložiště nahradil pevný disk, technologickou platformou není chipset a procesor od Intelu, ale jejich ekvivalent od společnosti VIA Technologies, Inc.

Pokud vím, žádný z výrobců levných notebooků pro ně neuvažuje o nasazení Windows Vista. Ačkoli Microsoft původně ohlásil termín ukončení prodeje OEM verze Windows XP na 30. června tohoto roku, na začátku dubna jej prodloužil o dva roky. Tak snadno tuto část trhu Linuxu neuvolní.

Na tento rok ohlásila levné mini-notebooky nebo chcete-li UMPC (Ultra Mobile Personal Computer) celá řada výrobců. Intel uvede do volného prodeje svoji odpověď na XO-1, tedy novou vylepšenou verzi Classmate PC a bude následován nově vyvinutými mini-notebooky - HP Compaq 2133, MSI Wind PC, Elonex ONE, ECS G10IL a mnoha dalšími. Všechny budou dodávány volitelně s Linuxem nebo s Windows.

Je ASUS Eee více mini-notebookem nebo UMPC (Ultra Mobile Personal Computer)? Těžko říci. Rozměry odpovídají UMPC, provedením je spíše zmenšeným notebookem.

Hardware je u všech přesně vymezen. Vyjma některých méně obvyklých zařízení připojovaných na porty USB tedy nelze očekávat problémy s ovladači. Levné mini-notebooky také určitě nemůžeme považovat za ideální platformu pro počítačové hry. Z toho důvodu jejich horší podpora na Linuxu tolik nevadí. Připočtěte příznivější cenu licence a dojdete stejně jako já k jednoznačně kladné odpovědi na otázku v nadpisu tohoto textu. Linux a levná PC jednoduše patří dohromady. Nízká cena licence spolu s vynikající přizpůsobitelností méně typickému a nepříliš výkonnému hardwaru jej do jisté míry vůči majoritnímu operačnímu systému favorizují. Ale výsledné rozhodnutí bude tak jako vždycky - na uživatelích.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz