přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu

Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu

mivvy_perex.jpg

Značku mivvy mají mnozí z nás zapsánu ve svých myslích jako výrobce zdařilých UMPC. Letošní rok však změnil od základů pohled na ultramobilní počítače třídy PC. Lze říci, že se stal obdobím masivního nástupu mininotebooků nebo chcete-li netbooků na trh. A právě netbooky začaly relativně dražším UMPC účinně konkurovat. Reakcí české společnosti mivvy a.s. na tento trend bylo uvedení netbooku mivvy M310. DOPLNĚNO.


Na první pohled je patrné, že mivvy M310 se velice podobá netbooku MSI Wind U100. Při podrobnějším pohledu zjistíte, že jde o téměř totožné přístroje, které se pravděpodobně navzájem znají ze stejné výrobní linky. S podobnými netbooky se také můžete setkat pod označeními Advent 4211, Medion Akoya E1210 a LuvBook U100.

Rozměry, určení a použitý procesor činí z mivvy M310 přímého konkurenta známých Eee od společnosti ASUS. Nelze se tedy ubránit jejich vzájemnému porovnávání.

Obrázek:  1.jpg

mivvy M310

Rozměry, vzhled a provedení

Svými rozměry 260 × 198 × 19-32 mm se mivvy M310 nejvíce přibližuje k ASUS Eee 1000, viz tabulku.

Mininotebook

Rozměry v mm

Hmotnost v kg

Úhlopříčka displeje

mivvy M310

260 × 198 × 19-32

1,15

10´

ASUS Eee 910

225 × 164 × 20-35

1,12

8,9´

ASUS Eee 1000, 1000H, 1000HD

266 × 191 × 28,5-38

1,45

10´

Hmotnostně ale odpovídá menšímu "devítipalcovému" Eee 901. Jeho nízké hmotnosti bylo dosaženo díky odlehčenější konstrukci a také kvůli tříčlánkové baterii, se kterou je M310 standardně dodáván. Šestičlánková baterie, která patří mezi volitelné příslušenství, hmotnost navýší na dle mého mínění přijatelných 1,33 kg.

Designu nelze vytknout nic podstatného. Netbook mivvy M310 je uhlazeným elegánem se zaoblenými hranami. Jeho matný povrch mi připadá praktičtější než zrcadlové lesklá Eee. Zde je možné mivvy M310 snadno odlišit od MSI Windu U100, který je na rozdíl od něj opatřen lesklým povrchem víka. Zcela matný vzhled bez výrazných designových prvků však působí skromněji oproti luxusně vyhlížejícím Eee. Některé zájemce také může odrazovat dostupnost pouze v bílé barvě.

Konstrukční provedení netbooku patří mezi průměrné. Plasty těla mivvy M310 se ve srovnání s téměř "skálopevným" Eee 901mírně prohýbají a ani jeho víko nevybočuje z tuhosti obvyklé u levnějších notebooků. Za největší konstrukční slabinu přístroje ale považuji volné a nepříliš odolně působící klouby displeje. Celkově to znamená, že se uživatelé musí k mivvy M310 chovat s větší ohleduplností než např. k současným modelům Eee. Přítomnost pevného disku uvniř netbooku je k tomu rovněž vybízí.

Obrázek:  2.jpg

Kloub a vypínač

Ergonomie

Klávesnice mivvy M310 poskytuje prakticky srovnatelné pohodlí při psaní jako klávesnice plnoformátového notebooku. Klávesy pro tečku, čárku a lomítko jsou sice mírně zúžené, ale ve srovnání s miniklávesnicemi devítipalcových modelů Eee jde o zanedbatelný kompromis. Rozmístění kláves se podobá tomu, které známe z Eee 1000. Ovšem vyjma vzájemně přehozených kláves [Shift] a [Šipka nahoru], které jsou u Eee častým předmětem výtek uživatelů.

Malé rozměry netbooku se podepsaly na velikosti touchpadu, který má navíc pro širokoúhlý netbook nelogický poměr stran 4:3. Ideální není ani kolébkové provedení tlačítek, podobné tomu, které známe z loňských sedmipalcových Eee. Ve srovnání s vícedotykovými širokoúhlými touchpady současných Eee touchpad mivvy M310 nezvítězí, ale jeho citlivost je vyhovující a v praxi se ním pracuje překvapivě příjemně.

Rozlišení displeje "emtřistadesítky" 1024 × 600 bodů se shoduje s rozlišením všech současných modelů Eee. Ačkoli se to podle parametrů nezdá, práce na desetipalcovém displeji je citelně komfortnější než např. použití devítipalcového displeje Eee 901. Ikony programů, písma, rámečky a tlačítka na něm mají svoji obvyklou velikost. Porovnáme-li displej mivvy M310 se shodně velkými displeji desetipalcových Eee, vyjde i z tohoto souboje jako jednoznačný vítěz. Vděčí za to podsvícení pomocí LED, které způsobuje, že displeje Eee 1000 vypadají při přímém srovnání šedivě, s méně výraznými barvami. K tomu mu připočtěme dobru velice dobrý přenos celého barevného spektra a citelně větší rozsah jasů.

Konektory, čtečka karet, chlazení

Vybavením konektory mivvy M310 nevybočuje z konceptu netbooku. Nechybí konektor VGA, tři USB porty, otvor pro zámek Kensington, nechybí ani konektory pro připojení sluchátek a externího mikrofonu. Na pravé straně zaujme rozměrný výdech chlazení. Díky němu a také díky chlazení příznivějšímu vnitřnímu uspořádání "topí" mivvy o poznání méně než například Eee 901.

Obrázek:  3.jpg

Pravá strana

Integrovaná čtečka na rozdíl od čtečky v Eee dokáže pracovat nejen s paměťovými kartami SD a MMC, ale také s kartami od společnosti Sony Memory Stick a Memory Stick Pro. Daní za to je fakt, že zasunuté SD karty ze čtečky nehezky čouhají ven. Je tedy nepraktické používat SD kartu v roli dalšího stálého úložiště dat. Vzhledem k diskové kapacitě bych to ani nepovažoval za velkou nevýhodu.

Obrázek:  4.jpg

Levá strana se zasunutou kartou SD

Přístup k pamětem, pevnému disku a dalším vnitřnostem přístroje se neobejde bez demontáže celého spodního krytu. Zde mají Eee díky svému velkému montážnímu otvoru trochu navrch.

Hardware a baterie

Pro mivvy M310 platí, co se výkonu týče, prakticky totéž, co pro Eee 901, 1000 a 1000H. Procesor Intel Atom N270 1,6 GHz poskytuje zhruba stejný výkon jako Pentium III pracující na frekvenci 1 GHz. Spolu s čipovou sadou Intel 945GSE a grafickým čipem Intel GMA 950 zabezpečují spíše nízkou spotřebu než vysoký výpočetní výkon. Z pohledu výkonu dnešních "velkých" notebooků je tedy výkon mivvy M310 stejně jako výkon ostatních současných netbooků poměrně nízký. Pro běžnou práci např. v OpenOffice.org, prohlížení webových stránek, čtení elektronické pošty apod. ale bez problémů stačí. Většinu ostatních netbooků mivvy nechává za sebou díky své vynikající standardní výbavě dvěma gigabajty operační paměti a 120GB nebo 160GB pevným diskem, tedy výbavě, kterou by mu mnohý plnoformátový notebook mohl jenom závidět.

Konfigurace mivvy se na stránkách výrobce několikrát trochu změnila. V té aktuální je uváděn alternativní wifi adaptér Realtek RTL8187SE, který na rozdíl od adaptéru Intel PRO/Wireless 3945 ABG není bezproblémově podporován jádry některých v současnosti běžně používaných linuxových distribucí. Kolega zaznamenal potíže s jádrem 2.6.26 v Debianu "testing". Ve výrobcem podporované distribuci Ubuntu 8.04 je ale wifi adaptér Realtek zprovoznitelný bez potíží. Druhá změna byla pozitivnější a týkala se zabudovaného pevného disku. Jeho kapacita byla zvednuta ze 120 GB na lákavějších 160 GB.

Na webové stránce výrobce je uvedeno: "mivvy a.s. si vyhrazuje právo měnit specifikace a vlastnosti výrobků kdykoli bez předchozího upozornění." Proto při nákupu nezbývá, než důkladně prověřit skutečnou konfiguraci přístroje přímo u daného prodejce.

Ve výbavě přístroje nechybí ani čip Bluetooth 2.0 + EDR a webová kamera s rozlišením 1,3 Mpx. Od malých reproduktorů umístěných na spodní straně přístroje asi nikdo vysokou zvukovou věrnost očekávat nebude, na sluchátka Koss Porta Pro hrál netbook srovnatelně s Eee 901 nebo s kvalitním přehrávačem MP3. Jak už jsem uvedl, v základní výbavě má mivvy M310 tříčlánkovou baterii s kapacitou 24,4 Wh, na kterou vydrží pracovat podle zátěže zhruba 2–2,5 hodiny. Volitelně je k dokoupení šestičlánková baterie, která výdrž přístroje zhruba zdvojnásobí.

Ovladače a software

Zájemce o mivvy M310 si může zvolit jeden ze tří operačních systémů: Windows XP, Windows Vista Home Basic a Ubuntu 8.04. Oproti skvěle přizpůsobenému, ale funkčně mírně omezenému Xandrosu, použitému v Eee, je distribuce Ubuntu především pro zkušenější uživatele Linuxu příjemnou změnou.

Obrázek:  5.jpg

Ubuntu na mivvy M310

Po její instalaci korektně funguje většina ovladačů vyjma ovladače k wifi adaptéru Realtek RTL8187SE, který je nutné dodatečně doinstalovat. Mezi další následné úpravy po instalaci distribuce je nutné započítat opravu režimu spánku a hibernace. Postup instalace distribuce Ubuntu 8.04 naleznete v manuálu k mivvy M310, postup provedení všech dodatečných úprav je popsán krok za krokem na stránce výrobce věnované ovladačům k hardwaru přístroje. V případě použití linuxové distribuce Ubuntu má tedy mivvy M310 oproti současným Eee nezanedbatelnou výhodu, jíž je zaručená podpora přímo od výrobce. Další výhodou mivvy M310 je možnost nákupu zcela bez operačního systému, což potěší příznivce ostatních linuxových distribucí.

Shrnutí

Celkově lze říci, že mivvy M310 poskytuje díky nezmenšené klávesnici a většímu desetipalcovému displeji značně lepší ergonomii práce než například Eee 901. Jeho přímými konkurenty jsou proto spíše desetipalcové modely Eee. Oproti nim ho jeho výrobce obdařil méně robustní konstrukcí a nižší výdrží na standardně dodávanou baterii. Tyto nevýhody vyvažuje výrazně lepším displejem, větším 120GB nebo 160GB pevný diskem a standardně dodávanými dvěma gigabajty operační paměti. Velkou výhodu pro příznivce Linuxu spatřuji v kvalitní podpoře plnohodnotné linuxové distribuce Ubuntu 8.04. Jeho současná cena kolem 10 500 Kč s DPH jej z konkurenčního boje o nejúspěšnější netbook rozhodně nevyřazuje.

Technická specifikace
Procesor: Intel Atom N270 1,6 GHz
Paměť: 2GB RAM, DDR2-667
Pevný disk: 160 GB SATA, 2.5" HDD, 5400RPM
Wi-Fi: Realtek RTL8187SE nebo méně často Intel PRO/Wireless 3945ABG
Čipset: Intel 945GSE + ICH7-M
Grafický čip: Intel GMA 950
Displej: 10" LCD, WSVGA (1024 × 600), LED podsvícení
Baterie: tříčlánková 24,4 Wh
Síťová karta: Realtek RTL8101E 10/100Mb/s
Bluetooth: 2.0 + EDR
Webkamera: 1,3Mpx, použitelná pro VoIP
Reproduktory: Stereo
Rozměry: 260 × 180 × 19-31,5mm
Hmotnost: 1150 g
Konektory/porty: 3× USB 2.0, RJ-45, čtečka karet SD/MMC/MS/MSpro, VGA out (15-pin, D-Sub), výstup na sluchátka, Mic-in/Line-in, mikrofon
Síťový adaptér: výstup 20V DC, 40W / vstup 100~240V AC, 50/60Hz
Operační systém: Ubuntu 8.04 nebo Windows XP Home nebo Windows Vista Home Basic

Fotografie pořídil Vlastimil Ott, upravil autor článku.

DOPLNĚNO: Komentář mivvy a.s.

Mivvy M310 bude k dostání i v černé barvě. Pokud bude mezi zákazníky dostatečný zájem, zvažujeme také několik dalších barev.

Standardně je mivvy M310 dodáván s předinstalovaným systémem. Kromě verzí s Windows je k dispozici také Linux Ubuntu 8.0.4. Ve všech případech jsou v systému samozřejmě nakonfigurovány všechny ovladače a navíc doplněn i bonusový software tak, aby jej již nebylo nutné zvlášť instalovat. Nově je například každý kus doplněn o licenci Zoner Photo Studio.

Miroslav Jura, mivvy a.s.

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz