přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu

Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu

mivvy_perex.jpg

Značku mivvy mají mnozí z nás zapsánu ve svých myslích jako výrobce zdařilých UMPC. Letošní rok však změnil od základů pohled na ultramobilní počítače třídy PC. Lze říci, že se stal obdobím masivního nástupu mininotebooků nebo chcete-li netbooků na trh. A právě netbooky začaly relativně dražším UMPC účinně konkurovat. Reakcí české společnosti mivvy a.s. na tento trend bylo uvedení netbooku mivvy M310. DOPLNĚNO.


Na první pohled je patrné, že mivvy M310 se velice podobá netbooku MSI Wind U100. Při podrobnějším pohledu zjistíte, že jde o téměř totožné přístroje, které se pravděpodobně navzájem znají ze stejné výrobní linky. S podobnými netbooky se také můžete setkat pod označeními Advent 4211, Medion Akoya E1210 a LuvBook U100.

Rozměry, určení a použitý procesor činí z mivvy M310 přímého konkurenta známých Eee od společnosti ASUS. Nelze se tedy ubránit jejich vzájemnému porovnávání.

Obrázek:  1.jpg

mivvy M310

Rozměry, vzhled a provedení

Svými rozměry 260 × 198 × 19-32 mm se mivvy M310 nejvíce přibližuje k ASUS Eee 1000, viz tabulku.

Mininotebook

Rozměry v mm

Hmotnost v kg

Úhlopříčka displeje

mivvy M310

260 × 198 × 19-32

1,15

10´

ASUS Eee 910

225 × 164 × 20-35

1,12

8,9´

ASUS Eee 1000, 1000H, 1000HD

266 × 191 × 28,5-38

1,45

10´

Hmotnostně ale odpovídá menšímu "devítipalcovému" Eee 901. Jeho nízké hmotnosti bylo dosaženo díky odlehčenější konstrukci a také kvůli tříčlánkové baterii, se kterou je M310 standardně dodáván. Šestičlánková baterie, která patří mezi volitelné příslušenství, hmotnost navýší na dle mého mínění přijatelných 1,33 kg.

Designu nelze vytknout nic podstatného. Netbook mivvy M310 je uhlazeným elegánem se zaoblenými hranami. Jeho matný povrch mi připadá praktičtější než zrcadlové lesklá Eee. Zde je možné mivvy M310 snadno odlišit od MSI Windu U100, který je na rozdíl od něj opatřen lesklým povrchem víka. Zcela matný vzhled bez výrazných designových prvků však působí skromněji oproti luxusně vyhlížejícím Eee. Některé zájemce také může odrazovat dostupnost pouze v bílé barvě.

Konstrukční provedení netbooku patří mezi průměrné. Plasty těla mivvy M310 se ve srovnání s téměř "skálopevným" Eee 901mírně prohýbají a ani jeho víko nevybočuje z tuhosti obvyklé u levnějších notebooků. Za největší konstrukční slabinu přístroje ale považuji volné a nepříliš odolně působící klouby displeje. Celkově to znamená, že se uživatelé musí k mivvy M310 chovat s větší ohleduplností než např. k současným modelům Eee. Přítomnost pevného disku uvniř netbooku je k tomu rovněž vybízí.

Obrázek:  2.jpg

Kloub a vypínač

Ergonomie

Klávesnice mivvy M310 poskytuje prakticky srovnatelné pohodlí při psaní jako klávesnice plnoformátového notebooku. Klávesy pro tečku, čárku a lomítko jsou sice mírně zúžené, ale ve srovnání s miniklávesnicemi devítipalcových modelů Eee jde o zanedbatelný kompromis. Rozmístění kláves se podobá tomu, které známe z Eee 1000. Ovšem vyjma vzájemně přehozených kláves [Shift] a [Šipka nahoru], které jsou u Eee častým předmětem výtek uživatelů.

Malé rozměry netbooku se podepsaly na velikosti touchpadu, který má navíc pro širokoúhlý netbook nelogický poměr stran 4:3. Ideální není ani kolébkové provedení tlačítek, podobné tomu, které známe z loňských sedmipalcových Eee. Ve srovnání s vícedotykovými širokoúhlými touchpady současných Eee touchpad mivvy M310 nezvítězí, ale jeho citlivost je vyhovující a v praxi se ním pracuje překvapivě příjemně.

Rozlišení displeje "emtřistadesítky" 1024 × 600 bodů se shoduje s rozlišením všech současných modelů Eee. Ačkoli se to podle parametrů nezdá, práce na desetipalcovém displeji je citelně komfortnější než např. použití devítipalcového displeje Eee 901. Ikony programů, písma, rámečky a tlačítka na něm mají svoji obvyklou velikost. Porovnáme-li displej mivvy M310 se shodně velkými displeji desetipalcových Eee, vyjde i z tohoto souboje jako jednoznačný vítěz. Vděčí za to podsvícení pomocí LED, které způsobuje, že displeje Eee 1000 vypadají při přímém srovnání šedivě, s méně výraznými barvami. K tomu mu připočtěme dobru velice dobrý přenos celého barevného spektra a citelně větší rozsah jasů.

Konektory, čtečka karet, chlazení

Vybavením konektory mivvy M310 nevybočuje z konceptu netbooku. Nechybí konektor VGA, tři USB porty, otvor pro zámek Kensington, nechybí ani konektory pro připojení sluchátek a externího mikrofonu. Na pravé straně zaujme rozměrný výdech chlazení. Díky němu a také díky chlazení příznivějšímu vnitřnímu uspořádání "topí" mivvy o poznání méně než například Eee 901.

Obrázek:  3.jpg

Pravá strana

Integrovaná čtečka na rozdíl od čtečky v Eee dokáže pracovat nejen s paměťovými kartami SD a MMC, ale také s kartami od společnosti Sony Memory Stick a Memory Stick Pro. Daní za to je fakt, že zasunuté SD karty ze čtečky nehezky čouhají ven. Je tedy nepraktické používat SD kartu v roli dalšího stálého úložiště dat. Vzhledem k diskové kapacitě bych to ani nepovažoval za velkou nevýhodu.

Obrázek:  4.jpg

Levá strana se zasunutou kartou SD

Přístup k pamětem, pevnému disku a dalším vnitřnostem přístroje se neobejde bez demontáže celého spodního krytu. Zde mají Eee díky svému velkému montážnímu otvoru trochu navrch.

Hardware a baterie

Pro mivvy M310 platí, co se výkonu týče, prakticky totéž, co pro Eee 901, 1000 a 1000H. Procesor Intel Atom N270 1,6 GHz poskytuje zhruba stejný výkon jako Pentium III pracující na frekvenci 1 GHz. Spolu s čipovou sadou Intel 945GSE a grafickým čipem Intel GMA 950 zabezpečují spíše nízkou spotřebu než vysoký výpočetní výkon. Z pohledu výkonu dnešních "velkých" notebooků je tedy výkon mivvy M310 stejně jako výkon ostatních současných netbooků poměrně nízký. Pro běžnou práci např. v OpenOffice.org, prohlížení webových stránek, čtení elektronické pošty apod. ale bez problémů stačí. Většinu ostatních netbooků mivvy nechává za sebou díky své vynikající standardní výbavě dvěma gigabajty operační paměti a 120GB nebo 160GB pevným diskem, tedy výbavě, kterou by mu mnohý plnoformátový notebook mohl jenom závidět.

Konfigurace mivvy se na stránkách výrobce několikrát trochu změnila. V té aktuální je uváděn alternativní wifi adaptér Realtek RTL8187SE, který na rozdíl od adaptéru Intel PRO/Wireless 3945 ABG není bezproblémově podporován jádry některých v současnosti běžně používaných linuxových distribucí. Kolega zaznamenal potíže s jádrem 2.6.26 v Debianu "testing". Ve výrobcem podporované distribuci Ubuntu 8.04 je ale wifi adaptér Realtek zprovoznitelný bez potíží. Druhá změna byla pozitivnější a týkala se zabudovaného pevného disku. Jeho kapacita byla zvednuta ze 120 GB na lákavějších 160 GB.

Na webové stránce výrobce je uvedeno: "mivvy a.s. si vyhrazuje právo měnit specifikace a vlastnosti výrobků kdykoli bez předchozího upozornění." Proto při nákupu nezbývá, než důkladně prověřit skutečnou konfiguraci přístroje přímo u daného prodejce.

Ve výbavě přístroje nechybí ani čip Bluetooth 2.0 + EDR a webová kamera s rozlišením 1,3 Mpx. Od malých reproduktorů umístěných na spodní straně přístroje asi nikdo vysokou zvukovou věrnost očekávat nebude, na sluchátka Koss Porta Pro hrál netbook srovnatelně s Eee 901 nebo s kvalitním přehrávačem MP3. Jak už jsem uvedl, v základní výbavě má mivvy M310 tříčlánkovou baterii s kapacitou 24,4 Wh, na kterou vydrží pracovat podle zátěže zhruba 2–2,5 hodiny. Volitelně je k dokoupení šestičlánková baterie, která výdrž přístroje zhruba zdvojnásobí.

Ovladače a software

Zájemce o mivvy M310 si může zvolit jeden ze tří operačních systémů: Windows XP, Windows Vista Home Basic a Ubuntu 8.04. Oproti skvěle přizpůsobenému, ale funkčně mírně omezenému Xandrosu, použitému v Eee, je distribuce Ubuntu především pro zkušenější uživatele Linuxu příjemnou změnou.

Obrázek:  5.jpg

Ubuntu na mivvy M310

Po její instalaci korektně funguje většina ovladačů vyjma ovladače k wifi adaptéru Realtek RTL8187SE, který je nutné dodatečně doinstalovat. Mezi další následné úpravy po instalaci distribuce je nutné započítat opravu režimu spánku a hibernace. Postup instalace distribuce Ubuntu 8.04 naleznete v manuálu k mivvy M310, postup provedení všech dodatečných úprav je popsán krok za krokem na stránce výrobce věnované ovladačům k hardwaru přístroje. V případě použití linuxové distribuce Ubuntu má tedy mivvy M310 oproti současným Eee nezanedbatelnou výhodu, jíž je zaručená podpora přímo od výrobce. Další výhodou mivvy M310 je možnost nákupu zcela bez operačního systému, což potěší příznivce ostatních linuxových distribucí.

Shrnutí

Celkově lze říci, že mivvy M310 poskytuje díky nezmenšené klávesnici a většímu desetipalcovému displeji značně lepší ergonomii práce než například Eee 901. Jeho přímými konkurenty jsou proto spíše desetipalcové modely Eee. Oproti nim ho jeho výrobce obdařil méně robustní konstrukcí a nižší výdrží na standardně dodávanou baterii. Tyto nevýhody vyvažuje výrazně lepším displejem, větším 120GB nebo 160GB pevný diskem a standardně dodávanými dvěma gigabajty operační paměti. Velkou výhodu pro příznivce Linuxu spatřuji v kvalitní podpoře plnohodnotné linuxové distribuce Ubuntu 8.04. Jeho současná cena kolem 10 500 Kč s DPH jej z konkurenčního boje o nejúspěšnější netbook rozhodně nevyřazuje.

Technická specifikace
Procesor: Intel Atom N270 1,6 GHz
Paměť: 2GB RAM, DDR2-667
Pevný disk: 160 GB SATA, 2.5" HDD, 5400RPM
Wi-Fi: Realtek RTL8187SE nebo méně často Intel PRO/Wireless 3945ABG
Čipset: Intel 945GSE + ICH7-M
Grafický čip: Intel GMA 950
Displej: 10" LCD, WSVGA (1024 × 600), LED podsvícení
Baterie: tříčlánková 24,4 Wh
Síťová karta: Realtek RTL8101E 10/100Mb/s
Bluetooth: 2.0 + EDR
Webkamera: 1,3Mpx, použitelná pro VoIP
Reproduktory: Stereo
Rozměry: 260 × 180 × 19-31,5mm
Hmotnost: 1150 g
Konektory/porty: 3× USB 2.0, RJ-45, čtečka karet SD/MMC/MS/MSpro, VGA out (15-pin, D-Sub), výstup na sluchátka, Mic-in/Line-in, mikrofon
Síťový adaptér: výstup 20V DC, 40W / vstup 100~240V AC, 50/60Hz
Operační systém: Ubuntu 8.04 nebo Windows XP Home nebo Windows Vista Home Basic

Fotografie pořídil Vlastimil Ott, upravil autor článku.

DOPLNĚNO: Komentář mivvy a.s.

Mivvy M310 bude k dostání i v černé barvě. Pokud bude mezi zákazníky dostatečný zájem, zvažujeme také několik dalších barev.

Standardně je mivvy M310 dodáván s předinstalovaným systémem. Kromě verzí s Windows je k dispozici také Linux Ubuntu 8.0.4. Ve všech případech jsou v systému samozřejmě nakonfigurovány všechny ovladače a navíc doplněn i bonusový software tak, aby jej již nebylo nutné zvlášť instalovat. Nově je například každý kus doplněn o licenci Zoner Photo Studio.

Miroslav Jura, mivvy a.s.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
multi 15. 09. 2008, 09:31:43
Odpovědět  Odkaz 
Jak tak ctu clanek, vidim manual v PDF a koukam na ten web, tak zjistuju, ze vyrobce Linux na tomdle stroji fakt dobre podporuje.
Lukáš Zapletal Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
zapletal 15. 09. 2008, 10:07:44
Odpovědět  Odkaz 
On ten ASUS Eee 901 výrazněji topí? To je nemilé, není to tou větší baterkou?
Re:Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Lubomír Čevela 15. 09. 2008, 11:01:04
Odpovědět  Odkaz 
Není to baterkou, ale menším tělem, které je těžší uchladit. Rozdíl ale není nijak dramatický a projeví se jen při zátěži. Oproti Eee 900 je novější Eee 901 celkem v pohodě.
Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Ján Nosko 15. 09. 2008, 11:46:54
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím redakciu, veľmi zaujímavý článok. Zdá sa, že spoločnosť mivvy zmení poňatie netbookov, 120/160 GB disk a 2 GB RAM, to sa ešte v oblasti netbookov nevidelo. Veľmi sa mi páči aj kompatibilita s Linuxom.
Zarazilo ma však, že výrobca dodáva netbook aj s Vistou Home. Podľa môjho názoru nebude na prácu vhodná, Intel Atom bude predsa len cítiť.
Vďaka sa perfektný článok.
Re:Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
wojtishek 26. 09. 2008, 15:34:40
Odpovědět  Odkaz 
taky jsem si to puvodne myslel, nez jsem mel moznost si M310 s Vistou osahat a musim rict, ze je vcelku svizny, az prekvapive. On ten Atom neni az tak marny procesor :)
Servis
Štefan Húska 15. 09. 2008, 12:11:49
Odpovědět  Odkaz 
A ako je to u tychto menej znamych znaciek zo servisom? Pamatam si, ked sa mi pokazil pre rokom book MSI, a servis bol az v CR. Teda zo SR a naspat som cakal tyzden.. Ale vraj som mal stastie, keby sa mi pokazil skor, musel by ist az do Holandska, kedze servis MSI v CR bol novy, takze to by bolo na mesiac cakania... Viete niekto, ako je to s tymito znackami?
Re:Servis
Miroslav Jura, mivvy a.s. 17. 09. 2008, 19:18:34
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím. Servis je řešen takto: Zákazník uplatňuje záruku vždy tam, kde zařízení koupil (tedy v obchodě, v eshopu atd.). Odtud je naší společností zajišťován svoz do vlastního servisu v České republice. Jakmile je zařízení opraveno, vrací se opět do místa prodeje, kde je připraveno k předání zákazníkovi. Celý tento proces trvá nejdéle 14 dní.
Re:Re:Servis
Štefan Húska 25. 09. 2008, 23:02:02
Odpovědět  Odkaz 
Diky za odpoved.
Vlastimil Ott Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Vlastimil Ott 16. 09. 2008, 16:24:39
Odpovědět  Odkaz 
Přidán komentář pana Jury.
Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
zajca 21. 09. 2008, 14:27:32
Odpovědět  Odkaz 
hmm, koupil jsem ho před týdnem a přišel už s vadným displayem (nebo grafickou kartou těžko říct). Na displayi jsem mohl obdivovat pouze proužky. Myslím že takové incidenty by se neměly stávat, příští týden přijde zpět tak snad to byla poslední moucha.
Re:Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Lubomír Čevela 22. 09. 2008, 10:43:01
Odpovědět  Odkaz 
Když máte smůlu, narazíte na vadný kus. Já jsem ji měl také, pro změnu s Eee 901 viz. http://cevela.eu/2008/09/20/klesajici-kapacita-baterie-eee-901/ .
EMachines E10
GeBu 22. 09. 2008, 19:37:53
Odpovědět  Odkaz 
Nevíte někdo jak je na tom s podporou Linuxu "EMachines E10"?
Re:EMachines E10
GeBu 2. 10. 2008, 21:49:08
Odpovědět  Odkaz 
Sorry, původně jsem myslel, že je to taky malý notebook (neměl jsem ho po ruce a kamarád tam Linux chtěl a z jeho slov jsem si myslel, že je taky malý).
Ubuntu na něm chodí, ale jen je potřeba doplnit konfigurák, aby běhal mikrofon a zkompilovat ovladač pro Wifi.
Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
wix 25. 09. 2008, 09:02:20
Odpovědět  Odkaz 
Nechapu proc vyvojar pise recenzi na book..najkej peknej clanek o programovani nebo tutorial by byl o moc zajimavejsi..to je porad dokola vysel ten a ten pocitac s linuxem..
Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Jindro 25. 09. 2008, 14:38:37
Odpovědět  Odkaz 
nevite zda je tam Ubuntu Netbook Remix nebo standardní HH?
Re:Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Jiří Orság, mivvy a.s. 26. 09. 2008, 16:29:15
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
mivvy M310 dodáváme s klasickým Ubuntu 8.04.1, nikoli s Ubuntu Netbook Remix.
Re:Re:Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
jindro 3. 10. 2008, 09:44:48
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji za odpověď.

Je to problém licence nebo vhodnosti M310?
Re:Re:Re:Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Jiří Orság, mivvy a.s. 4. 10. 2008, 12:24:54
Odpovědět  Odkaz 
Dle mého názoru UNR nepřináší příliš podstatná vylepšení, ale pokud bude mezi zákazníky poptávka, pak to určitě zvážíme.
Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Radek 26. 09. 2008, 11:01:35
Odpovědět  Odkaz 
Papírově ta podpora vypadá dobře, ale v praxi to nemusí být tak zcela super. Mám m310 (verze ubuntu) 2 dny koupený, ale distribuce neběží, notebook se rozjede k volbě jazyka a po potvrzení volby instalace nepokračuje. Sice linux jede, okno je živé a postiknutí tlačítka power korektně se ukončí, ale prakticky je nefunkční. Zkusil jsem nabootovat z externí DVD mechaniky live Ubuntu 8.04.1 a notebook jede, Samozřejmě v live wifi a kamera neběží, musí se instaloval drivery. Takže podpora sice v driverech je, ale výrobce se zase tak moc nestará a nekontroluje co pouští. Ještě jedna velmi milá věc. Když připojíte USB myšku a notebook udělá studený start tak se vypne touchpad.
Re:Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Jiří Orság, mivvy a.s. 26. 09. 2008, 15:40:37
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
bohužel toto je problém v distribuci Ubuntu 8.04, ale stačí při prvním zapnutí vybrat angličtinu a poté již v naběhnuvším systému zvolit češtinu. Tato informace je uvedena v uživatelském manuálu na straně 5.
Re:Re:Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Petr (bug) 1. 10. 2008, 17:26:13
Odpovědět  Odkaz 
Je ta chyba hlášená do nějaké databáze chyb? (třeba ubuntí launchpad) S jakým číslem?

Do příručky by se hodilo přidat zmínku, že pokud uživatel při prvním spuštění vybere něco jiného než English (češtinu nebo No localization), instalace se zasekne. Případně s odkazem na bugreport - blame where blame belongs.
Mivvy M310 s distribucí Ubuntu - výměna wifi
Michal 27. 09. 2008, 14:02:01
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
pouze doplněk k wifi. Ja jsem si z náhodně zamíchaného balíčku karet vytáhnul Realtek a ačkoli zprovoznění bylo bez problémů, stále jsem pokukoval po Intelu. Jelikož jsem nebyl schopen sehnat 3945-ku (teoreticky ano, prakticky je ale nedostupná - nebo jsem měl smůlu) tak jsem sahnul po Intel WiFi 4965AGN. Včera přišla poštou, dnes jsem ji tam zandal. Podle mne ten nárust výkonu, citlivosti a jistoty ovladačů v jadře za tech ~700 Kč stojí. Navíc by měl v budoucnu chodit i draft-n. Totiž on předpokládám chodí již teď, ale já jsem použil ovladače co jsou standardně v Ubuntu 8.04 a ty jsou asi trochu pozadu. Neni ale předpokladám problém přejít či spíše počkat v Ubuntu na novější jádro. Rozměrově, naročností výměny a zprovozněním je karta bez problémů. Díky mivvy-podpoře za potřebné informace. Chápu, že se v této kategorii soutěží o každou korunu, ale já bych do dalších dodávek hlasoval pro 4965-ku.
Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Filip 1. 10. 2008, 12:08:48
Odpovědět  Odkaz 
zdravím Vás,
Taky přispěji troškou do mlýna. Vlastním tento typ přístroje, ale s označením ADVENT 4211. Jsem s ním navýsost spokojen, až na pár maličkostí.
1) Za prvé to je baterie. Je velice slabá. Není to ani 2 hodiny po vypojení ze sítě. Počítal bych tak 1:45 min
2) již zmińovaná vystouplá karta, kterou nemusíte ani zatlacovat aby vyjela zpět.
3) ta wifina mi žrala nervy nejvíce. Ovladače doporučuji ty nejnovější.
4) Velka chyba. Nemohu sehnat brasnu na tento přístroj. Nevíte náhodou někdo o malé 10 palcové brašnicce. Ani velke firmy je zatím nevyrábějí. Bylo to před 4 týdny. Asus je dodává přímo k mininote

A klady?
1) určitě cena. Koupil jsem tento přístroj za 280 liber. pohlížel jsem se i po HP 2133, ale ten byl zhruba o 70 liber dražší se stejnými parametry jako ADVENT,
2)Upgrade až 4gb
3)maximální mobilita. Jak vidím v dnešní době, jak se všichni trápí s těma 4 kilovýma brašnama, tak si jenom povzdechnu
Re:Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
karel743 10. 11. 2008, 13:53:15
Odpovědět  Odkaz 
S těmi 4Gb RAM, to je pro mě nový údaj, prosím Tě, kde je o tom víc? google nic
Baterie 4400 mAh
Jarda 26. 10. 2008, 13:29:52
Odpovědět  Odkaz 
http://www.mnshop.cz/zbozi-1222-nahradni_baterie_pro_mivvy_m310___4400_mah.htm
Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Daniel 18. 12. 2008, 07:05:20
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den ,
Jsem začátečník a zatim si zvykám na prostředí Mandrivy. Má někdo zkušenosti s touto distribucí na zmiňovaném netbooku ? nerad bych za běhu zjistil problém .
Děkuji za odpověď či schrnutí dojmů.
Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Bedulaksnehulak 10. 01. 2009, 16:42:37
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj všem, chtěl bych ne až tak přispět do diskuse, ale spíš se zeptat. Sem, dalo by se říct klasickej uživatel PC. Celou dobu pracuju s windowsama (snad sem ted tím nikoho neurazil) všiml sem si, že frčíte v linuxu. Ale proč? Je snad lepší? Jestli jo, tak v čem? Rád se nechám poučit a možná pokud by to nebylo úplně těžký se v něm naučit, tak bych na něj třebas taky přešel. Objednal sem si Mivvy M310 - kde tedy bylo uvedeno, že si OS můžu vybrat, tak doufám, že je to pravda. Díkas za odpověď
Jiří Eischmann Re:Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Jiří Eischmann 10. 01. 2009, 18:19:14
Odpovědět  Odkaz 
Odpověď na vaši otázku na tomto serveru již najdete. Doporučuji se podívat na tento seriál článků: http://www.linuxexpres.cz/praxe/pruvodce-linuxem-1-co-je-linux
Tam je vysvětlené, co Linux je, co umí atd. V odkazovaném článku je i odkaz na sekci Proč používá Linux, kde jsou příběhy uživatelů (co se jim na Linuxu líbí, proč začali používat atd.).
Nakonec je ale stejně nejlepší si ho vyzkoušet. Dát mu chvilku času, seznámit se s ním a potom se sám rozhodnout, jestli je pro vás lepší Windows nebo Linux.
Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Bedulaksnehulak 10. 01. 2009, 20:18:38
Odpovědět  Odkaz 
Ok, moc dík, už si to čtu - myslím, že se mi to velice líbí - sice sem s linuxem začátečník, ale odvaha mi nechybí a rád testuju nové věci. Chci se ještě jen zeptat ať nic nepokazim - když si stahuju live CD z netu, abych si tedy vyzkoušel "Linux" musím si to napřed vypálit na CD poté co se mi to stáhne do PC a pak teprve to vyzkoušet, a nebo to rovnou mohu použít ze stáhnutého programu, aniž bych se bál, že mi to něco provede se stávajícím windowsem, respektive s uloženými daty.
Jiří Eischmann Re:Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Jiří Eischmann 10. 01. 2009, 20:54:48
Odpovědět  Odkaz 
Máme několik způsobů, jak vyzkoušet Linux aniž byste si cokoliv udělal s Windows. Pokud si stáhnete liveCD v podobě souboru s koncovkou .iso. Musíte jej ve vypalovacím programu vypálit na CD/DVD jako ISO obraz (měla by tam být někde volba). LiveCD spustíte tak, že jej vložíte do mechaniky a restartujete, v BIOSu nastavíte bootování z CD-ROM a potom začne systém nabíhat z CD. Na vašem disku se nic nezmění. Na druhou stranu live systém má tu nevýhodu, že je pomalejší, protože vše nabíhá z CD a po vypnutí ztratitě všechny data, které jste tam měl.
Další možností je Wubi, které má Ubuntu Linux. Je to prográmek pro Windows, který na vašem disku vytvoří disk pro Linux, ale ve skutečnosti to je jen soubor na disku ve Windows. Pak si z internetu nainstaluje do toho souboru celý systém. Při restartu si budeme moci vybrat, jestli pracovat ve Windows nebo Linuxu. Když se chcete Ubuntu zbavit, jednoduše odinstalujete Wubi stejně jako jakýkoliv jiný program. Toto má výhodu v tom, že to běží prakticky jako klasicky nainstalovaný Linux, nevýhoda je v tom, že musíte mít místo na disku (tak 10 GB optimálně, nevím, kolik je minimum). Více info tady: http://wiki.ubuntu.cz/Wubi
Jinak pokud byste se na základě těchto pokusů rozhodl používat Linux vážněji, doporučuji sáhnout po nějaké knížce. O Mandriva Linuxu a Ubuntu Linuxu vycházejí povedené knížky, které vás provedou instalací a používáním systému, pomohou překonat plno začátečnických bolestí, které plynou z rozdílů mezi Windows a Linuxem.
Re:Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
VldýŠek 2. 02. 2009, 01:29:17
Odpovědět  Odkaz 
Třetí možnost jak vyzkoušet linux ve Win je, dovoluje-li to výkonově PC (více jak 1GB RAM), nainstalovat si do Win program s názvem VirtualBox (http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads), a do něj lze nainstalovat jakýkoliv linux přímo ze staženého *.iso obrazu na disku pouhým "připojením" tohoto obrazu místo CD/DVD.
Tvrdá konkurence mezi netbooky: mivvy M310 s distribucí Ubuntu
Vojtěch Malášek 23. 03. 2009, 09:39:55
Odpovědět  Odkaz 
Nez jsem zacal plne pracovat na UBUNTU, zkousel jsem ruzne distribuce ve VirtualBoxu (Fedora, Ubuntu, CentOS, ...). Zkousel jsem ruzne experimenty a jine veci o kterych jsem nevedel a kdyz jsem neco pokazil, VirtualBox vytvari body obnoveni systemu, takze jsem jednoduse obnovil system a bezel spravne.

Tuto moznost bych doporucoval vsem zacatecnikum. A pote az budete mit nejake zkusenosti, nainstalujete si ho na samotnou partition.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Windows 10 Genuine Lifetime License pouze €12 (315 Kč), skvělé slevy až 91 %!

Windows 10Přestože už tu bude co nevidět systém Windows 11, je nyní ten správný čas na získání Windows 10, protože všichni současní majitelé Windows 10 již brzy dostanou bezplatný upgrade na Windows 11.

Pokračování ...