přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář

ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář

Routery se už dávno zabydlely v našich domácnostech a nejen malých kancelářích. Podívejme se na jeden osvědčený a velmi dobře vybavený. Funguje totiž s Linuxem.


Pod pojmem router – neboli směrovač si většina znalých představí zařízení umožňující propojení dvou počítačových sítí. V segmentu SOHO (Small Office Home Office, tj. malá kancelář, obvykle domácí) jde nejčastěji o propojení malé počítačové sítě s internetem. Pro tento účel je nabídka cenově dostupných routerů poměrně široká. Málokterý toho ale zvládne tolik jako ASUS WL-500G Premium.

Obrázek:  1.jpg

ASUS WL-500GP

Seznámení s přístrojem

Zjednodušeně řečeno: dokáže splnit funkce čtyřportového switche, jednoduchého NAT routeru, firewallu, přístupového bodu sítě wifi, souborového a tiskového serveru. Ale začněme od nastavení pracovního režimu přístroje, které nám napoví víc. Pro přístup do nastavení potřebujeme pouze internetový prohlížeč v počítači připojeném kabelem do některého z portů WAN, na němž nastavíme IP adresu 192.168.1.1. Ještě identifikace administrátora „admin“ a jeho heslo „admin“ a už se můžeme dát do konfigurace v přehledném uživatelském rozhraní.

Obrázek:  2.jpg

Pracovní režim

Zkušenější uživatelé pravděpodobně jako první navštíví „System Setup – Operation Mode“ a rozhodnou se pro jedno ze základních nastavení režimu přístroje. Nejčastěji použijí volbu „Home Gateway“. V něm WL-500G Premium funguje jako NAT router a podporuje spolupráci s ADSL modemem (PPPoE), CDMA modemem (pouze s firmwarem 1.6.2 a vyšším) nebo kabelovým modemem. To samozřejmě neznamená, že si v tomto režimu nemůžete zapnout zabudovaný přístupový bod (Access Point), který otevře spojení do internetu také bezdrátovým zařízením podporujícím standard 802.11 b/g.

NAT - Network Address Translation, česky překlad síťových adres. To znamená, že se adresy z lokální sítě přeloží na jedinečnou adresu, která slouží pro vstup do jiné sítě (např. internetu). Podle Wikipedie.

Následující dva režimy jsou u zařízení této třídy méně obvyklé. V režimu „Router“ má přístroj vypnutý NAT a používá statickou směrovací tabulku. V režimu „Access Point“ je stejně jako v režimu „Router“ vypnutý NAT a bezdrátová zařízení jsou propojena s lokální sítí.

Příznivci zjednodušených nastavení se této části konfigurace raději vyhnou a zvolí volbu „Quick Setup“. Tato volba je provede nastavením routeru krok za krokem. Celkově hodnotím konfigurační rozhraní jako zdařilé a intuitivní. Jenom trochu zamrzí, že roletka „Select Language“ neobsahuje volbu pro češtinu.

Obrázek:  3.jpg

Základní nastavení

Pohled pod kryt

Router ASUS WL-500 G Premium existuje ve dvou provedeních. Roli srdce starší verze routeru hraje RISC procesor Broadcom 4704 pracující na kmitočtu 266 MHz. Novější V2 je opatřena procesorem Broadcom 5354 tikajícím na 240 MHz. Oba procesory se kromě kmitočtu liší především integrací dalších komponent. Starší verze routeru obsahuje wifi kartu typu Broadcom 4318 připojenou pomocí mini-PCI slotu. Novější verze má wifi adaptér integrovaný přímo v procesoru. U obou verzí najdete uvnitř 32 MB operační paměti, jejich firmware si musí vystačit s 8 MB flash paměti. Osobně bych dal přednost starší verzi, ale pokud si zařízení nechcete sami vylepšovat, rozdíl poznáte pouze podle štítku na zadní straně přístroje.

Jak už bylo uvedeno v úvodním odstavci, firmware routeru je založen na Linuxu. Kdo chce, může používat dodaný firmware, ale všichni, kdo se nebojí experimentovat, raději sáhnou po neoficiálním svobodném firmwaru OpenWrt.

Firmware OpenWrt uživateli zpřístupní linuxovou konzoli a umožní rozběhat PHP, SSH, MySQL apod. Použitelnost již tak do jisté míry univerzálního přístroje značně vzroste, případné zpětné zavedení originálního firmwaru nepředstavuje nic složitého. Díky OpenWrt je navíc možné u starší verze routeru nahradit zabudovanou wifi kartu Broadcom 4318 výkonnější dvoupásmovou (2,4 a 5 GHz) kartou Winstron CM9 MiniPCI 802.11 a/b/g Atheros AR5213.

Síť

Integrovaný čtyřportový switch podporuje pouze deseti- a stomegabitový ethernet, ale to bych nepovažoval z pohledu potřeb běžného domácího uživatele za limitující. Více omezující mi připadá wifi adaptér, který podporuje standardy 802.11 b/g (max. 54Mbit/s), a nikoli nejnovější 802.11n (max. 540Mbit/s) jako například mladší bratr routeru ASUS WL-500W.

Standard 802.11n dosud nebyl oficiálně schválen standardizační komisí IEEE a jeho osud tím pádem není zcela jistý. Současné routery podporující 802.11n dosahují zhruba třetiny jeho teoretické maximální rychlosti. Proto se jejich výkon o tolik neliší od maximální rychlosti kvalitního adaptéru podporujícího technologii Afterburner, jímž je ASUS WL-500 G Premium vybaven.

Technologie Afterburner (54g) je založena na třech rychlostních vylepšeních. Jsou jimi: shlukování paketů, prodloužení délky odesílaného datového paketu a komprese odesílaných dat. Celkové zvýšení přenosové rychlosti jde až k 125 Mbit/s.

K tomu přidejme fakt, že zdaleka ne všechny současné WiFi adaptéry v koncových zařízeních podporují standard 802.11n, a lesk tohoto jistě velice progresivního standardu mírně pohasne. Bylo by nesprávné opomenout technologii BroadRange, jíž je router taktéž vybaven a která dle výrobce zlepšuje dosah zařízení až o 50 %. Co se týče bezpečnosti, umí přístroj filtrování MAC adres, podporu šifrování TKIP, AES, WEP a WEP2. Nic podstatného nechybí.

USB

Další vlastnosti routeru napoví jeho zadní strana. Asi málokoho překvapí čtyři porty LAN pro připojení počítačů z „domácí sítě“ a jeden port WAN pro připojení kabelového nebo ADSL modemu. Méně obvyklá je přítomnost portů USB 2.0, umožňujících připojit pevný disk, tiskárnu nebo USB-kameru.

Obrázek:  4.jpg

ASUS WL-500GP – Zadní strana přístroje

Připojením externího pevného disku se router stává souborovým serverem. Sdílí své soubory nejen pomocí FTP a také přes „Okolní počítače“ ve Windows, tedy pomocí protokolu SMB / CIFS. Zkušenější „linuxáci“ si domyslí, že za jednoduchým konfiguračním rozhraním se skrývá FTP server a Samba. Zkoušel jsem, zda roli pevného disku může zastat obyčejný USB Flash disk, formátovaný souborovým systémem FAT32 nebo ext3. Oba souborové systémy jdou připojit bez problémů. Jenom je nutné při odpojení USB zařízení využít funkci „Status & Log – USB – Eject USB“ pro příslušný USB port.

Obrázek:  5.jpg

ASUS WL-500GP – Sdílení souborů

Další vylepšení práce se soubory obstarává „Download manager“. Díky němu je možné nechat router stahovat soubory z internetu na připojený pevný disk bez asistence počítače. Mezi méně obvyklé funkce patří „Media server", nabízející možnost streamování souborů digitálního videa z připojeného pevného disku do sítě.

Obrázek:  6.jpg

Sdílený disk

Ale nejen prací se soubory živ je router. Mezi vítané bonusy patří funkce tiskového serveru. Stačí obyčejná tiskárna připojitelná pomocí USB portu a několik kliknutí v konfiguračním rozhraní routeru. Ani to ještě není všechno. Díky routeru se obyčejná levná USB kamera může stát síťovou. To znamená, že obraz z ní bude možné pozorovat po celé síti. Router navíc podporuje detekci pohybu. Při tomto nastavení kamera snímá obraz, ale nikam ho neukládá. Až jakmile zpozoruje pohyb, dojde k odeslání obrázku na vaši e-mailovou adresu. Pozor na jedno omezení, zdaleka ne všechny tiskárny, USB disky a kamery jsou podporovány. Krátký seznam podporovaných zařízení najdete v manuálu k přístroji, mnohem úplnější je k dispozici v diskuzním fóru AsusForum.NET.

Shrnutí

Bezdrátový router ASUS WL-500 G Premium úspěšně navazuje na své populární předchůdce WL-500g a WL_500 Deluxe. Jde o osvědčený a dobře vybavený přístroj, který navíc nabízí možnost vylepšení pomocí svobodného firmwaru. Jeho wifi část není „posledním výkřikem techniky“, ale přesto dokáže poskytnout poměrně solidní výkon. Oproti modernějším bezdrátovým routerům s podporou standardu 802.11n (např. ASUS WL-500W) je ASUS WL-500 G Premium k dispozici za příznivější cenu pohybující se kolem 1 800 Kč s DPH.

Technické parametry

  • Port WAN 1x10/100BaseTX (RJ45)
  • Port LAN 4x10/100BaseTX (RJ45)
  • Management, monitoring a konfigurace WEB management
  • Podporované směrovací protokoly Stating Routing
  • Podpora sítí Wireless LAN
    • IEEE 802.11b - Wireless LAN 11Mbit/s, 2.4GHz
    • IEEE 802.11g - Wireless LAN 54Mbit/s, 2.4GHz
    • NAT - Network Address Translation
    • IEEE 802.3 - 10BaseT
    • UPnP - Universal plug-and-play
    • DHCP Client - Dynamic Host Configuration Protocol Client
  • Šifrování přístupového bodu WiFi
    • 128 bit WEP
    • 64 bit WEP
    • TKIP - Temporal Key Integrity Protocol
    • AES - Advanced Encryption Standard
    • WPA - Wi-Fi Protected Access
    • WPA (PSK) - WiFi Protected Access (Pre-Shared Keys)
    • WPA2 Enterprise mode (802.1x)
  • Konektor pro externí anténu RP-SMA
  • Jedna interní invertovaná - F anténa a jedna externí dipólová anténa
  • 2x USB 2.0
  • Možnost automatického stahování z protokolů FTP, HTTP a BitTorrent

Nahoru

Odkazy

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz