přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář

ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář

Routery se už dávno zabydlely v našich domácnostech a nejen malých kancelářích. Podívejme se na jeden osvědčený a velmi dobře vybavený. Funguje totiž s Linuxem.


Pod pojmem router – neboli směrovač si většina znalých představí zařízení umožňující propojení dvou počítačových sítí. V segmentu SOHO (Small Office Home Office, tj. malá kancelář, obvykle domácí) jde nejčastěji o propojení malé počítačové sítě s internetem. Pro tento účel je nabídka cenově dostupných routerů poměrně široká. Málokterý toho ale zvládne tolik jako ASUS WL-500G Premium.

Obrázek: 1.jpg

ASUS WL-500GP

Seznámení s přístrojem

Zjednodušeně řečeno: dokáže splnit funkce čtyřportového switche, jednoduchého NAT routeru, firewallu, přístupového bodu sítě wifi, souborového a tiskového serveru. Ale začněme od nastavení pracovního režimu přístroje, které nám napoví víc. Pro přístup do nastavení potřebujeme pouze internetový prohlížeč v počítači připojeném kabelem do některého z portů WAN, na němž nastavíme IP adresu 192.168.1.1. Ještě identifikace administrátora „admin“ a jeho heslo „admin“ a už se můžeme dát do konfigurace v přehledném uživatelském rozhraní.

Obrázek: 2.jpg

Pracovní režim

Zkušenější uživatelé pravděpodobně jako první navštíví „System Setup – Operation Mode“ a rozhodnou se pro jedno ze základních nastavení režimu přístroje. Nejčastěji použijí volbu „Home Gateway“. V něm WL-500G Premium funguje jako NAT router a podporuje spolupráci s ADSL modemem (PPPoE), CDMA modemem (pouze s firmwarem 1.6.2 a vyšším) nebo kabelovým modemem. To samozřejmě neznamená, že si v tomto režimu nemůžete zapnout zabudovaný přístupový bod (Access Point), který otevře spojení do internetu také bezdrátovým zařízením podporujícím standard 802.11 b/g.

NAT - Network Address Translation, česky překlad síťových adres. To znamená, že se adresy z lokální sítě přeloží na jedinečnou adresu, která slouží pro vstup do jiné sítě (např. internetu). Podle Wikipedie.

Následující dva režimy jsou u zařízení této třídy méně obvyklé. V režimu „Router“ má přístroj vypnutý NAT a používá statickou směrovací tabulku. V režimu „Access Point“ je stejně jako v režimu „Router“ vypnutý NAT a bezdrátová zařízení jsou propojena s lokální sítí.

Příznivci zjednodušených nastavení se této části konfigurace raději vyhnou a zvolí volbu „Quick Setup“. Tato volba je provede nastavením routeru krok za krokem. Celkově hodnotím konfigurační rozhraní jako zdařilé a intuitivní. Jenom trochu zamrzí, že roletka „Select Language“ neobsahuje volbu pro češtinu.

Obrázek: 3.jpg

Základní nastavení

Pohled pod kryt

Router ASUS WL-500 G Premium existuje ve dvou provedeních. Roli srdce starší verze routeru hraje RISC procesor Broadcom 4704 pracující na kmitočtu 266 MHz. Novější V2 je opatřena procesorem Broadcom 5354 tikajícím na 240 MHz. Oba procesory se kromě kmitočtu liší především integrací dalších komponent. Starší verze routeru obsahuje wifi kartu typu Broadcom 4318 připojenou pomocí mini-PCI slotu. Novější verze má wifi adaptér integrovaný přímo v procesoru. U obou verzí najdete uvnitř 32 MB operační paměti, jejich firmware si musí vystačit s 8 MB flash paměti. Osobně bych dal přednost starší verzi, ale pokud si zařízení nechcete sami vylepšovat, rozdíl poznáte pouze podle štítku na zadní straně přístroje.

Jak už bylo uvedeno v úvodním odstavci, firmware routeru je založen na Linuxu. Kdo chce, může používat dodaný firmware, ale všichni, kdo se nebojí experimentovat, raději sáhnou po neoficiálním svobodném firmwaru OpenWrt.

Firmware OpenWrt uživateli zpřístupní linuxovou konzoli a umožní rozběhat PHP, SSH, MySQL apod. Použitelnost již tak do jisté míry univerzálního přístroje značně vzroste, případné zpětné zavedení originálního firmwaru nepředstavuje nic složitého. Díky OpenWrt je navíc možné u starší verze routeru nahradit zabudovanou wifi kartu Broadcom 4318 výkonnější dvoupásmovou (2,4 a 5 GHz) kartou Winstron CM9 MiniPCI 802.11 a/b/g Atheros AR5213.

Síť

Integrovaný čtyřportový switch podporuje pouze deseti- a stomegabitový ethernet, ale to bych nepovažoval z pohledu potřeb běžného domácího uživatele za limitující. Více omezující mi připadá wifi adaptér, který podporuje standardy 802.11 b/g (max. 54Mbit/s), a nikoli nejnovější 802.11n (max. 540Mbit/s) jako například mladší bratr routeru ASUS WL-500W.

Standard 802.11n dosud nebyl oficiálně schválen standardizační komisí IEEE a jeho osud tím pádem není zcela jistý. Současné routery podporující 802.11n dosahují zhruba třetiny jeho teoretické maximální rychlosti. Proto se jejich výkon o tolik neliší od maximální rychlosti kvalitního adaptéru podporujícího technologii Afterburner, jímž je ASUS WL-500 G Premium vybaven.

Technologie Afterburner (54g) je založena na třech rychlostních vylepšeních. Jsou jimi: shlukování paketů, prodloužení délky odesílaného datového paketu a komprese odesílaných dat. Celkové zvýšení přenosové rychlosti jde až k 125 Mbit/s.

K tomu přidejme fakt, že zdaleka ne všechny současné WiFi adaptéry v koncových zařízeních podporují standard 802.11n, a lesk tohoto jistě velice progresivního standardu mírně pohasne. Bylo by nesprávné opomenout technologii BroadRange, jíž je router taktéž vybaven a která dle výrobce zlepšuje dosah zařízení až o 50 %. Co se týče bezpečnosti, umí přístroj filtrování MAC adres, podporu šifrování TKIP, AES, WEP a WEP2. Nic podstatného nechybí.

USB

Další vlastnosti routeru napoví jeho zadní strana. Asi málokoho překvapí čtyři porty LAN pro připojení počítačů z „domácí sítě“ a jeden port WAN pro připojení kabelového nebo ADSL modemu. Méně obvyklá je přítomnost portů USB 2.0, umožňujících připojit pevný disk, tiskárnu nebo USB-kameru.

Obrázek: 4.jpg

ASUS WL-500GP – Zadní strana přístroje

Připojením externího pevného disku se router stává souborovým serverem. Sdílí své soubory nejen pomocí FTP a také přes „Okolní počítače“ ve Windows, tedy pomocí protokolu SMB / CIFS. Zkušenější „linuxáci“ si domyslí, že za jednoduchým konfiguračním rozhraním se skrývá FTP server a Samba. Zkoušel jsem, zda roli pevného disku může zastat obyčejný USB Flash disk, formátovaný souborovým systémem FAT32 nebo ext3. Oba souborové systémy jdou připojit bez problémů. Jenom je nutné při odpojení USB zařízení využít funkci „Status & Log – USB – Eject USB“ pro příslušný USB port.

Obrázek: 5.jpg

ASUS WL-500GP – Sdílení souborů

Další vylepšení práce se soubory obstarává „Download manager“. Díky němu je možné nechat router stahovat soubory z internetu na připojený pevný disk bez asistence počítače. Mezi méně obvyklé funkce patří „Media server", nabízející možnost streamování souborů digitálního videa z připojeného pevného disku do sítě.

Obrázek: 6.jpg

Sdílený disk

Ale nejen prací se soubory živ je router. Mezi vítané bonusy patří funkce tiskového serveru. Stačí obyčejná tiskárna připojitelná pomocí USB portu a několik kliknutí v konfiguračním rozhraní routeru. Ani to ještě není všechno. Díky routeru se obyčejná levná USB kamera může stát síťovou. To znamená, že obraz z ní bude možné pozorovat po celé síti. Router navíc podporuje detekci pohybu. Při tomto nastavení kamera snímá obraz, ale nikam ho neukládá. Až jakmile zpozoruje pohyb, dojde k odeslání obrázku na vaši e-mailovou adresu. Pozor na jedno omezení, zdaleka ne všechny tiskárny, USB disky a kamery jsou podporovány. Krátký seznam podporovaných zařízení najdete v manuálu k přístroji, mnohem úplnější je k dispozici v diskuzním fóru AsusForum.NET.

Shrnutí

Bezdrátový router ASUS WL-500 G Premium úspěšně navazuje na své populární předchůdce WL-500g a WL_500 Deluxe. Jde o osvědčený a dobře vybavený přístroj, který navíc nabízí možnost vylepšení pomocí svobodného firmwaru. Jeho wifi část není „posledním výkřikem techniky“, ale přesto dokáže poskytnout poměrně solidní výkon. Oproti modernějším bezdrátovým routerům s podporou standardu 802.11n (např. ASUS WL-500W) je ASUS WL-500 G Premium k dispozici za příznivější cenu pohybující se kolem 1 800 Kč s DPH.

Technické parametry

 • Port WAN 1x10/100BaseTX (RJ45)
 • Port LAN 4x10/100BaseTX (RJ45)
 • Management, monitoring a konfigurace WEB management
 • Podporované směrovací protokoly Stating Routing
 • Podpora sítí Wireless LAN
  • IEEE 802.11b - Wireless LAN 11Mbit/s, 2.4GHz
  • IEEE 802.11g - Wireless LAN 54Mbit/s, 2.4GHz
  • NAT - Network Address Translation
  • IEEE 802.3 - 10BaseT
  • UPnP - Universal plug-and-play
  • DHCP Client - Dynamic Host Configuration Protocol Client
 • Šifrování přístupového bodu WiFi
  • 128 bit WEP
  • 64 bit WEP
  • TKIP - Temporal Key Integrity Protocol
  • AES - Advanced Encryption Standard
  • WPA - Wi-Fi Protected Access
  • WPA (PSK) - WiFi Protected Access (Pre-Shared Keys)
  • WPA2 Enterprise mode (802.1x)
 • Konektor pro externí anténu RP-SMA
 • Jedna interní invertovaná - F anténa a jedna externí dipólová anténa
 • 2x USB 2.0
 • Možnost automatického stahování z protokolů FTP, HTTP a BitTorrent

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
Tomáš Pelc 5. 05. 2008, 09:55:26
Odpovědět  Odkaz 
Chtěl bych se zeptat na „Media server“: je to něco podobného jako poskytuje např. http://mediatomb.cc/ ?

Pokud ano, nebudu moc dlouho váhat a pořídím si tenhle router. Mít totiž takový media server je vynikající věc ve spojení s PS3.
Mediatomb
Lubomír Čevela 5. 05. 2008, 15:10:36
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím Vás,
některé verze standardního firmare měly se spoluprací s PS3 potíže viz. následující text (zdroj http://wl500g.info/archive/index.php/t-13963.html):

I know there were some C++ library related problems: the version on the WL500g does not support exceptions. MediaTomb uses the exception mechanism a lot, so if the C++ did not support them MT would crash.

I heard that Oleg firmware was updated with exception support, but I also had reports that the problem still exists on other firmwares.

As a solution I compiled a static version of the server that can be used as an addon with any firmware. So far it has been tested by two WL500g users who reported success, so I will probably be releasing the package soon.

The package is very easy to install, it does not have any external dependencies.

If someone else would also like to test it - please drop me a mail to jin at mediatomb dot cc or post in this thread:
http://sourceforge.net/forum/forum.php?thread_id=2009404&forum_id=440750

Kind regards,
Jin:

Hi everyone,

from what I know there were some C++ library related problems: the version on the WL500g does not support exceptions. MediaTomb uses the exception mechanism a lot, so if the C++ did not support them MT would crash.

I heard that Oleg firmware was updated with exception support, but I also had reports that the problem still exists on other firmwares.

As a solution I compiled a static version of the server that can be used as an addon with any firmware. So far it has been tested by two WL500g users who reported success, so I will probably be releasing the package soon.

The package is very easy to install, it does not have any external dependencies.

If someone else would also like to test it - please drop me a mail to jin at mediatomb dot cc or post in this thread:
http://sourceforge.net/forum/forum.php?thread_id=2009404&forum_id=440750

Kind regards,
Jin http://wl500g.info/archive/index.php/t-13963.html.

Tedy řešení existuje, ale nevystačíte si se standardním firmwarem.
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
Lubomír Čevela 15. 12. 2008, 12:56:08
Odpovědět  Odkaz 
Televizi přes router nemá, takže jen zcela teoreticky. Zkuste se podívat na řízení šířky pásma (Bandwidth management).
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
ares952 5. 05. 2008, 16:22:56
Odpovědět  Odkaz 
Tenhle router mam doma a nemuzu si ho vynachvalit. Nepouzivam openwrt, ale oleg firmware. Neznam presne rozdily, nicmene oleg mi plne vyhovuje. Mam k nemu pripojen 500GB externi USB disk a flash disk 4GB. Sprava naprosto skvela.
Co se tyka download manageru, tak ten bohuzel neni v originalnim firmware plne dotazen, obcas funguje obcas ne. Navic ta aplikace pro pridavani zdroju ke stazeni je jen windows like. S oleg potom neni problem nechat pres noc stahovat cokoliv, at uz se bavime o torrentu, ftp, http.
Router muzu jen doporucit.
Re:ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
Michal 16. 05. 2008, 10:03:37
Odpovědět  Odkaz 
Ja som si nainstaloval oleg, vsetko funguje, ale aplikacia od ASUS mi nerozpozna disk. Cez web rozhranie, pokial si zapnem ftp server, tak sa nan pripojim, ale download manager ho nenajde. Niekde som cital ze nepodporuje NTFS disky. Ty si pisal ze mas pripojeny 500GB disk, pouzivas NTFS alebo iny filesystem ???
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
vadimo 5. 05. 2008, 21:25:38
Odpovědět  Odkaz 
Mám doma 500b. Je to super skrinka, no oleg na nom nepracuje, nie je v jeho jadre podpora pre moju wifinu. Je tam nejaká Broadcom karta. Neviete náhodou, či niekedy na "bečku" fungoval Oleg?
Re:ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
Lubomír Čevela 6. 05. 2008, 09:06:02
Odpovědět  Odkaz 
OpenWrt na WL-500B nechodí, Oleg naopak by měl fungovat viz. http://wl500.kvalitne.cz/.
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
Kelso 2. 06. 2008, 12:41:06
Odpovědět  Odkaz 
A co Asus WL-600g? Je to novsi model? http://www.bgsdistribution.sk/showdoc.do?docid=133&product=66453&i6page=null

chcem ho kupit, ale neviem ci wl-500 alebo wl-600. Prosim, viete niekto poradit?
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
Lubomír Čevela 5. 06. 2008, 22:47:46
Odpovědět  Odkaz 
Pokud vím Asus WL-600g je prakticky stejný jako 500g Premium až na zabudovaný ADSL modem.
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
Radek 24. 07. 2008, 20:56:30
Odpovědět  Odkaz 
Mám Asus WL 500G již několik let, jsem s ním spokojen.Na USB mám připojenou tiskárnu HP 1220C a chci se zeptat jestli jde připojit ještě jedna tiskárna CANON MF4120?
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
Vosa 16. 11. 2008, 13:33:26
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den, koupil jsem si routr Asus wl500g,ale nedari se my ho nastavit aby spravne fungoval.Jsem pripojeny pres wifi na lokalni sit,ktera signal rozesila pres routr vsesmerovou antenou az ke me.Poradite nekdo, nebo staci odkaz na navod pro procitacove analfabety, jak nastavit tento routr tak aby prijimal wifi a pote doma vytvoril domaci wifi sit.pokud to je mozne?od spravce site uz mam povolenou mac adresu routru.ale stale se my nedari nakonfigurovat spravne.Za vsechny rady predem dekuji.
Jirka Vrba Re:ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
baf 16. 11. 2008, 13:38:27
Odpovědět  Odkaz 
v sekci wireless-interface nastavit spravne SSID site kam se pripojujes, ve wireless-advanced nastavit extended mode station. restart a pak koukni do status-wireless co pise. Treba to pojede :)
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
squale 18. 11. 2008, 20:14:49
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim vsechny. Vlastnim tuto krabicku zhruba rok a chtel bych ji pouzivat na maximalni vykon. Konecne jsem se rozhoupal k instalaci usb flashky, bez problemu. Tedy doma. Pokusy dostat se na router a usb napr. z prace se mi zatim nedari. V nastaven firewallu jsem nechal ano, web acces z wan rovnez ano. Mel bych firewall uplne vypnout, abych se "zvenci" dostal? Ma nekdo podobnou zkusenost? Diky. Squale.
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
xestep 14. 12. 2008, 19:35:29
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim vsechny. Ja mam taky doma tento router a nemuzu si zatim na nej vubec stezovat. Jen jedna vec se mi na nem nedari nastavit. Mam od 802.cz televizi na PC pres optiku. Pri primem napojeni do PC televize jede, pri pripojeni pres router ne. Jde asi o 10-40Mbit/s ??? Nevim zda vubec je schopny toto router prenest ??? Popr. poradte s nastavenim.
Diky.
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
mr.gambrinus 17. 12. 2008, 03:36:54
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj lidi, koupil jsem si Asus WL -500g Premium ale nejsem schopen ho donutit, aby stahoval pomocí torentů na ext. disk aniž by musel běžet počítač.Pomůže mi někdo,zda to jde a jak na to?
Dík Petr
Re:ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
Jardat 17. 01. 2009, 16:20:29
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj. Poslední verze firmwaru nepodporuje stahování torrentů, teda má podporovat, ale nefunguje to. Takže jediná šance je udělat downgrade.
Re:Re:ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
Petr 23. 01. 2009, 04:45:22
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, díky za odpověď, ale nemohl bys být trošku konkrétnější?Která verze firmwaru to podporuje a jak na to?
Dík Petr
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
xestep 19. 01. 2009, 20:29:04
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, tak TV jsem pres router zprovoznil pomoci OpenWrt a povoleni Multicastu. Ted pro zmenu se zmenil protokol vysilani z UDP na RTP, port 1234. A opet to nejde. Muzete mi poradit co je RTP a popr. jak nastavit router ? Diky
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
Ondřej 13. 07. 2009, 15:44:27
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
mám tenhle router a teď bych ho rád připojil k ADSL. Jak na to? Jaký koupit modem bez funkcí routeru?
Díky
ASUS WL-500g Premium - router pro malou kancelář
Milan 26. 10. 2010, 21:08:06
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím. Nemáte někdo tip na wifi kartu 2,4/5GHz 802.11a/b/g/n, která by v téhle "krabičce" bez problému fungovala na x-wrt a nestála zbytečně ranec? Díky.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


 • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Trendy ve vývoji softwaru pro řízení skladů

skladU nás v E LINKX se věnujeme vývoji moderních a inovativních řešení pro řízení skladů WMS. Sledujeme trendy, které se objevují na trhu, a snažíme se s pomocí testů přinášet tato řešení našim zákazníkům. V současnosti vidíme hned několik příležitostí, které postupně implementujeme. Pojďme se na ně společně podívat.

Pokračování ...Public Relations

Okta – bezpečná platforma pro Identity Management a Automation

skladS přechodem do cloudu řeší v současné době firmy požadavky na bezpečný vzdálený přístup svých zaměstnanců, partnerů i zákazníků k firemním datům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »