přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze notebooku ThinkPad Edge 13

Recenze notebooku ThinkPad Edge 13

thinkpad_edge.png

Notebooky ThinkPad jsou už mnoho let pověstné svou robusností a konzervativním designem. Obě pravidla porušuje nová řada Edge, na jejíhož prvního zástupce se podíváme v následujícím textu.


Na internetových diskusních fórech najdete spoustu negativně laděných příspěvků od příznivců tradičních hodnot značky ThinkPad. Co je to za ThinkPad, když není ani celý černý ani hranatý a když ani tělo, ani víko notebooku neobsahuje kompozitové nebo hořčíkové výztuhy tvořící tzv. roll cage? Odpověď je poměrně snadná a musíme si pro ni sáhnout k určení notebooku. Nová řada Edge je pozicovaná někam mezi tradiční pracovní ThinkPady a mezi IdeaPady, určené do rukou běžných uživatelů.

Jsem toho názoru, že kromě mírně exotického vzhledu řada Edge ve velké míře navazuje na cenově přijatelnou řadu SL. Dle vyjádření výrobce jsou cílovou skupinou ThinkPadů Edge například živnostníci, kteří notebook budou používat nejen ke své práci, ale chtějí si na něm například pouštět doma filmy v HD rozlišení. Pro ně by byl notebook s hořčíkovými výztuhami jednoduše příliš drahý. Na druhou stranu je Edge určen pro uživatele, kteří jsou ochotni si připlatit za trochu vyšší spolehlivost a kvalitní servis.

Vzhled a konstrukce

Na první pohled je patrné, že ThinkPad Edge 13 posune vzhledové vnímání značky ThinkPad novým směrem. V souladu se současným designovým trendem už příliš nepřekvapí jeho zrcadlově lesklé víko. S ním se můžeme také setkat u některých modelů řady SL. Ovšem zaoblený vzhled s výraznou stříbrnou hranou je něčím novým. Stejně tak některé zájemce osloví možnost volby barvy víka nejen v tradiční konzervativní černé, ale také v jasně červené barvě. Když jsem přemýšlel o tom, co asi designéry nového ThinkPadu inspirovalo, napadlo mě půdorys notebooku přirovnat k notebooku MacBook Air. Ejhle, jistá podobnost by zde byla. Tuto velice vzdálenou podobnost ještě podtrhuje shodná 13,3“ úhlopříčka displeje, chiclet klávesnice a minimum indikačních diod.

Zavřený ThinkPad Edge 13Zavřený ThinkPad Edge 13

Co se týče rozměrů a hmotnosti, patří ThinkPad Edge 13 mezi lehce přenosné notebooky, které jsou sice rozměrnější než většina netbooků, ale zato dokáží svým uživatelům nabídnout ergonomii bez větších kompromisů. Následující tabulka porovnává rozměry a hmotnost Edge 13 s několika potencionálními konkurenty.

Notebook

Rozměry v mm

Hmotnost v kg

Displej

ThinkPad Edge 13

332 x 228 x 17 -31,3

1,75

13,3“, 1366 x 768, LED, lesklý

MacBook Air

325 x 227 x 4 – 19,4

1,36

13,3“, 1280 x 800, LED, lesklý

ASUS UL30A

328 x 222 x 6.8 - 19.6

1,7

13,3“, 1366 x 768, LED, lesklý

ACER Aspire 3810T

338,4 x 240 x 24 - 28,9

1,9

13,3“, 1366 x 768, LED, lesklý

V konstrukci notebooku převažují plasty. Navzdory tomu vykazuje jeho tělo poměrně slušnou odolnost v ohybu a krutu. Také slícování plastových dílů patří mezi příkladné. Nic se neprohýbá, nic nevrže. Víko notebooku není opatřeno zámky a je zcela ploché, bez vyztužujícího rámečku. Chtěl bych poznamenat, že u notebooků nižší třídy by mě jeho tuhost překvapila spíše příjemně, u ThinkPadu jsem přece jen očekával víc. Výrobce pravděpodobně spoléhá na fakt, že použité podsvícení LED není tak náchylné na přelomení jako tradiční podsvěcovací trubice CCFL. Víko doléhá na tělo notebooku jen v místech gumových dosedacích nožek. Jeho otevírání usnadňuje nízký výstupek vpravo na jeho horní hraně. Panty víka umožňují rozevření notebooku o více než 180 stupňů a jejich chod je příjemně tuhý.

...a na plno otevřený...a na plno otevřený

Jakmile notebook otevřete, bude podobnost Edge 13 s ostatními ThinkPady mimo veškerou pochybnost. Uvítají vás konzervativně černé plasty, TouchPad doplněný červeným TrackPointem a výrazné logo v pravém dolním rohu. Klávesy a rámeček kolem displeje mají tradiční matný povrch, plocha kolem klávesnice je sametově polomatná. Oproti zrcadlově lesklé konkurenci jde o příjemnou změnu.

Edge 13 je opatřen pouze čtyřmi indikačními diodami. Dvě červené tvoří tečku nad „i“ v logu ThinkPad na těle a na víku notebooku. Za běhu notebooku trvale svítí, při uspání pomalu blikají. Třetí zelená dioda indikuje činnost webové kamery, čtvrtá opět zelená je umístěna vedle konektoru síťového zdroje a indikuje napájení notebooku z elektrické sítě. V duchu současného designového trendu, který omezuje počet indikačních diod, chybí indikace bezdrátových sítí, činnosti pevného disku, běhu z baterie a také indikace stisknutého CapsLocku.

Pohled na celý notebookPohled na celý notebook

Klávesnice a touchpad

Náskok před většinou konkurentů stejné třídy propůjčuje ThinkPadu Edge 13 jeho vodě odolná klávesnice. Jak už jsem uvedl, je typu chicklet, tedy s mezerami mezi jednotlivými klávesami. Její rozměry odpovídají klávesnicím plnoformátových notebooků. K těmto vlastnostem připočtěte mírně prohnutý povrch kláves, příjemnou délku zdvihu a optimální odpor kláves. Jednotlivé klávesy se nekolébají, jak to bývá zvykem u klávesnic levných notebooků a ani se při psaní ani „nelepí“ na prsty. Subjektivně je dle mého mínění klávesnice přinejmenším srovnatelná s klávesnicemi ostatních ThinkPadů.

Co se týče rozmístění kláves, přináší řada Edge zajímavé vylepšení. Klávesy [F1] – [F12] jsou standardně nastaveny na řízení hlasitosti, podsvícení displeje a další funkce. V roli funkčních klíčů jsou přístupné pouze přes klávesu Fn. V BIOSu notebooku je možné jim přepnout obvyklou funkčnost a stejně tak je možné v BIOSU vzájemně přehodit funkce kláves [Fn] a [Ctrl]. Pokud si vzpomínám, umístění klávesy [Fn] v rohu jsem na ThinkPadech vždycky považoval za jednu z nejproblémovějších věcí. Řada Edge se s ní takto vypořádala ke spokojenosti všech. Rozměrná klávesa [Enter], dlouhá klávesa [Backspace] a zapuštěné odlišně tvarované klávesy [PgUp] a [PgDn] dokreslují výborný dojem, který klávesnice vyvolává.

KlávesniceKlávesnice

Multidotykový touchpad je nestandardně velký s příjemným povrchem a velice dobrou citlivostí. Ve standardním nastavení se chová jako běžný touchpad s rolovací zónou na pravém okraji. Pokud na notebook přejdete například z Eee, budou vám tak jako mně chybět rolovací tahy pomocí dvou prstů. Mé pokusy zapnout je pomocí doinstalované utility Gpointing Device Settings (Systém | Předvolby | Pointing devices) se nesetkaly s úspěchem. Ovšem touchpad není jediným polohovacím zařízením. Příznivce značky mnohem více potěší u ThinkPadů obvyklý TrackPoint, který není ničím jiným než malým joystickem, umístěným mezi klávesami [g], [h] a [b]. Zkusil jsem si porovnat pocit při ovládání Edge pomocí TrackPointu s tímtéž u ne zrovna lidového modelu T61 a nepodařilo se mi najít žádný rozdíl.

TouchpadTouchpad

Displej, konektory a další výbava

Širokoúhlý displej uživateli poskytuje rozlišení HD Ready 1366×768 obrazových bodů. Jeho zrcadlově lesklý povrch mi připadl skvělý při sledování filmů, ale pro práci pod širým nebem bych si ho netroufal doporučit. Naštěstí je použité podsvícení LED natolik výkonné, že s odlesky povrchu poměrně úspěšně zápolí. S jemnými odstíny barev se displej vyrovnává velice dobře i přesto, že mu LED podsvícení propůjčuje mírný studený nádech. Pozorovací úhly displeje nevybočují z pro danou třídu notebooků obvyklých hodnot.

ThinkPad Edge 13 ze stranThinkPad Edge 13 ze stran

Konektorová výbava notebooku je rozmístěna pouze po jeho levé a pravé straně. Vlevo najdete vedle dnes už zastaralého konektoru VGA konektor HDMI. Vedle něj výrobce umístil konektor ethernetové sítě a žlutě zvýrazněný port USB, který zůstává napájený i při vypnutém notebooku. Vpravo najdete konektor pro připojení síťového zdroje, dva USB porty, kombinovanou zdířku pro připojení sluchátek a mikrofonu a integrovanou čtečku 5 in 1 (MMC, SD, MS, MS-Pro a xD). Karta SD při plném zasunutí asi půl centimetru vyčuhuje z boku notebooku, což znemožňuje její trvalé ponechání ve čtečce.

Hardware a výdrž na baterii

Na trhu jsou dvě varianty notebooku, které se od sebe co se týče použitých komponent zásadně liší. Levnější varianta je založena na čipové sadě AMD M780, je vybavena procesorem AMD Athlon Neo X2 L325 1.5 Ghz, grafickým adaptérem ATI Radeon 3200 HD a čtyřčlánkovou baterií o kapacitě 42 Wh. Dražší varianta, která je předmětem této recenze, je postavena na čipové sadě Intel GS45, je vybavena úsporným ULV procesorem Intel Core 2 Duo 7300 a šestičlánkovou baterií o kapacitě 63 Wh. Součástí čipové sady od Intelu je kromě jiného grafický adaptér Intel GMA 4500MHD.

V praxi se recenzovaný notebook choval velice svižně. Koneckonců se výkon jeho procesoru více podobá výkonu normálního „neúsporného“ procesoru Intel Core 2 Duo než tomu, který nabízí procesory Atom. Přesto se výdrž běhu notebooku na baterie pohybovala v reálném provozu se zapnutými adaptéry WiFi a Bluetooth kolem šesti hodin. Oproti slabším netbookům např. ASUS Eee 901 si bez zadýchávání poradil s internetovými stránkami „zamořenými“ flashovými animacemi a nezaváhal ani u HD videa, přehrávaného ze serveru Youtube.

Písmena MHD za číselným označením grafického adaptéru neznamenají příslušnost k oblíbenému dopravnímu podniku, ale mobilní provedení vybavené akcelerací HD videa. A vskutku, karta přehrávala video Big Buck Bunny v rozlišení 1080p ve formátu AVI, kódovaném kodekem MPEG4 bez ztracených snímků, přičemž se zatížení procesoru pohybovalo mezi 27 – 45%. Vyzkoušel jsem přehrát tentýž film v rozlišení 1080p a ve formátu MOV, kódovaný kodekem H.264. V konzolové verzi mplayeru proběhl bez ztracených snímků. Do třetice jsem spustil zmiňovaný film ze serveru Youtube, ve formátu 720p a pokud to propustnost mé linky umožnila, bylo jeho přehrávání opět dokonale plynulé. Stejně tak bylo naprosto plynulé přehrávání filmu Chocking Hazard, zaznamenaného ve formátu 720p.

Závěrečný test proběhl s noční můrou veškerého hardwaru – videem Samsung.Demo.Oceanic.Life.x264.1080p.40Mbps.mkv. Pod 64bitovými Windows 7 Professional bylo k mému překvapení přehráno bez viditelného cukání obrazu a výpadků zvuku. Pod 32bitovou druhou betaverzí Ubuntu 10.04 u něj vypadával zvuk a obraz čas od času trochu cukal. Bez použití pečlivě vyladěné 64bitové verze systému se u takto náročného videa pravděpodobně neobejdete. Celkově lze tedy říci, že s přehráním většiny formátů HD videa si ThinkPad Edge 13 poradí bez potíží. Do role čistokrevného HTPC bych ho neobsazoval, ale na multimediální notebook si vůbec nevede špatně.

Karta přehrávala video Big Buck Bunny v rozlišení1080p ve formátu AVI, kódovaném kodekem MPEG4 bez ztracených snímkůKarta přehrávala video Big Buck Bunny v rozlišení1080p ve formátu AVI, kódovaném kodekem MPEG4 bez ztracených snímků

Co se týče hraní her, asi nikoho nepřekvapí, že výkon grafického adaptéru stačí jen na výkonově méně náročné hry. OpenArena se kupodivu dala hrát naprosto bez problémů. Naproti tomu Extreme Tux Racer nebyl hratelný ani v nízkém rozlišení.

Porovnání spotřeby elektrické energie se spotřebou několika dalších počítačů vychází pro ThinkPad Edge 13 příznivě. Umístil se někam mezi běžný netbook Asus Eee 901a nettop s dvoujádrovým procesorem Atom postavený na platformě NVIDIA ION.

Činnost

Asus Eee 901

ThinkPad Edge

EcoSimplix (Atom 330 a ION)

Kontrolní PC

OpenOffice.org

11W

17W

31W

79W

Hra Planet Penguin Racer nebo Extreme Tux Racer

15W

25W

37W

102W

HD video – Bug Bugs Bunny v AVI/MPEG 4

14W

22W

39W

95W

Měření bylo provedeno při zapnutých adaptérech WiFi a Bluetooth.

Nízká spotřeba notebooku se příznivě projevuje na teplotě jeho komponent a na hlučnosti jeho chlazení. Teplota jeho procesoru při běžné práci nejčastěji kolísá mezi 50–55 stupni Celsia, teplota jeho pevného disku Hitachi 545050B9A300 o kapacitě 500 GB se pohybuje kolem 30 stupňů. Při maximální zátěži se pak teplota procesoru vyhoupne až na 62 stupňů Celsia a ventilátor o sobě začne dávat vědět. Při čtení elektronických knih v programu FBReader se ventilátor prakticky nezapíná a ani když se zapne, jeho tichý šum neruší. Celkově bych ThinkPad Edge 13 zařadil k nadstandardně tichým notebookům s kvalitně vyřešeným chlazením.

Mobilní uživatele šetřící každý gram nepotěší dvacetivoltový síťový zdroj o výkonu 65 W, který výrobce dodává ke všem ThinkPadům s integrovaným grafickým adaptérem. ThinkPad Edge 13 by si přece jen zasloužil něco lehčího než 352g vážící monstrum s tlustým kabelem typu „anakonda“ zakončeným masivní zástrčkou. Na druhou stranu se uvedená nevýhoda mění ve výhodu, pokud už některý z ThinkPadů vlastníte a také zdroj netrpí přehříváním.

Běh s Linuxem

Výrobce dodává ThinkPad Edge 13 (platforma Intel) pouze se 64bitovou verzí Windows 7 Professional. Oficiální podporu Linuxu s ním tedy nezískáte. Vyzkoušel jsem na něm druhou betaverzi linuxové distribuce Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. Po čisté instalaci většina ovladačů fungovala správně. Nepracoval pouze WiFi adaptér Realtek RTL8192, který se hned po startu notebooku sice tváří funkčně, ale vydrží mu to jen krátkou chvilku. Problém najdete jako téměř vždy v ovladačích.

Návod na zprovoznění adaptéru nepatří mezi složité. Nejprve je nezbytné vymazat adresáře /lib/modules/firmware/RTL8192SE a /lib/firmware/2.6.32-21-generic/RTL8192SE. Až poté si stáhněte ovladač RTL8192SE ze stránky výrobce, rozbalte jej a nainstalujte pomocí tradičních příkazů make a make install. Jeho funkčnost můžete okamžitě ověřit pomocí příkazu v konzoli:

modprobe r8192se_pci

Po restartu bude WiFi adaptér plně funkční, o čemž se můžete neprodleně přesvědčit v apletu Network Manager v panelu GNOME. Za velice nepříjemný považuji fakt, že totéž budete muset dělat při každém upgradu jádra, dokud se fungující ovladač nedostane do distribuce. Uvědomme si ale, že použitá distribuce je pouhou beta verzí. Nezbývá než doufat, že oficiální vydání bude mít ovladač v pořádku.

Druhou nalezenou nepříjemností bylo softwarové zapínání WiFi a Bluetooth adaptérů pomocí funkčních kláves. Ačkoli nastavování hlasitosti notebooku a nastavování podsvícení displeje s jejich pomocí funguje na jedničku, u Wifi a Bluetooth nezbývá, než použít příslušný applet v panelu GNOME. Výrobce neopomněl notebook vybavit ochranou pevného disku Active Protection System, bohužel si jejího dobrodiní pod Linuxem zatím příliš neužijete. Moduly jádra thinkpad_ec a hdaps se sice zavedou, ale se zabudovaným akcelerometrem zatím nespolupracují.

Taktika procesoruTaktování procesoru

Žádnou další problémovou funkčnost se mi nepodařilo objevit. Škálování výkonu procesoru a také řízení spotřeby pracovalo hned po instalaci naprosto bez problémů. Ani při častém uspávání do paměti, ani při hibernaci se mi nestalo, že by se ThinkPad Edge 13 nedokázal probudit. Zvukový adaptér pracoval také hned po čisté instalaci, ovšem s jedním malým nedostatkem. Při zasunutých sluchátkách zůstanou reproduktory notebooku v provozu a tiše sdělují vašemu okolí, co právě posloucháte.

Na druhou stranu oceňuji čistotu a kvalitu zvuku v referenčních sluchátkách KOSS Porta Pro. Žádné bručení, ani žádné cvrlikání indikující provoz pevného disku ve sluchátkách neuslyšíte. Webová kamera s nepříliš velkým rozlišením 0,3 Mpx nejenže fungovala bez problémů, ale navíc poskytovala překvapivě jasný obraz i při snímání v nepříliš dobře osvětlené místnosti.

Shrnutí

Dle mého mínění patří ThinkPad Edge 13 mezi povedené kousky hardwaru. Dokáže svému uživateli nabídnout zajímavou kombinaci obstojného výkonu, při velmi dobré výdrži provozu na baterie a příkladné dávce ergonomie spojené s velmi dobrou výbavou. Jeho použití pro uživatele Linuxu nelze označit za ideální. Notebook výrazně prodražuje cena licence Windows 7 Professional, bez níž ho není možné pořídit. Linuxový uživatel se navíc musí úspěšně poprat s nefungujícím ovladačem k WiFi adaptéru a smířit s drobnými nedostatky, např. s nefunkčním akcelerometrem. Přesto mám za to, že v porovnání s konkurencí není ThinkPad Edge 13 špatnou volbou.

Specifikace

Procesor: Intel Core 2 Duo SU7300 s frekvencí 1,3 Ghz
Čipová sada: Intel GS45 + ICH9-M
Paměť: 4 GB DDR3 1066 MHz
Pevný disk: 500 GB, 5400 RPM, Rozhraní Serial ATA
Grafický adaptér: Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD
Displej: 13,3" s rozlišením 1366 x 768 bodů LCD s LED podsvícením, lesklý
Multimédia: Zvukový kodek Azalia 24bit, reproduktory 2x 1,5 W, integrovaný mikrofon, webová kamera 0,3 MPx
Síť: 10/100 Mbit/RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller
Bluetooth verze 2.1 + EDR
WiFi Realtek RTL8192 802.11b/g/n
Porty: 1x HDMI, 1x VGA (D-Sub), 3x USB 2.0, 1x RJ-45, 1x 3,5' jack pro mikrofon a sluchátka současně
Čtečka karet 5v1: SD, MMC, MS, MS PRO, xD
Napájení: Li-Ion - 6článková, 63 Wh (11,1 V, 5600 mAh), výdrž až 8 hodin
Rozměry: 332 x 228 x 17 - 31,3 mm
Hmotnost: 1,8 kg
Orientační cena: 18 900 Kč

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz