přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu

Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu

hp_laserjet_pro_100_m175nw.jpg

HP LaserJet Pro 100 M175nw je malá barevná multifunkční laserová tiskárna určená do menších podniků a náročnějších domácností. Toto zařazení je dáno především doporučeným měsíčním zatížením 250 až 950 stran. Jinak je ale tato tiskárna doslova nabita velmi zajímavými funkcemi, počínaje automatickým podavačem dokumentů a konče bezdrátovým rozhraním WiFi.


Zevnějšek tiskárny

Tiskárna působí poměrně robustně, není se taky čemu divit. Nejedná se totiž o žádného „drobka“, ale o plně vybavenou tiskárnu, která váží skoro 16 kg. Přes to všechno se ovšem jedná o jednu z nejmenších barevných laserových multifunkcí.

Přední straně vévodí ovládací panel v čele s dvouřádkovým displejem. Ačkoli se může zdát, že dvouřádkový displej je naprostý nesmysl, není tomu tak. Původně jsem se bál, že tato skutečnost mi bude ztěžovat ovládání tiskárny, nutno dodat, že tomu tak není. Teď už dokonce tento displej považuji spíše za výhodu, je podsvětlený a texty jsou na něm psány velkými písmeny a je kompletně česky. Ukazuje jen to, co má, tedy zobrazuje aktuální činnost tiskárny, stav tonerů a IP adresu tiskárny. Pokud se ptáte, jak se tato tiskárna nastavuje, musím vás potěšit, má skvěle propracované webové rozhraní, ale k tomu až později.

Kromě displeje z tiskárny samozřejmě doslova vyčnívá podavač na papíry, ten je sice jako tradičně umístěn vpředu, netradiční na něm ovšem je to, že jej nelze sklopit. K podavači na papíry bohužel nemám jenom tuto výtku, lze do něj totiž vložit pouze sto listů papírů, dle mého soudu je to málo. Na druhou stranu vezmeme-li v úvahu ono doporučené měsíční zatížení (250 až 950 stran/měsíc), takový problém to asi nebude.

Pohled na tiskárnu Pohled na tiskárnu

Instalace

Instalace tiskárny je velmi jednoduchá. Stačí navštívit stránky s HPLIP ovladači, zvolit výrobce a model tiskárny a stáhnout instalační skript. Poté spusťte terminál, zadejte sh /cesta/k/instalačnímu/skriptu.run a postupujte podle jednoduchých pokynů na obrazovce, většinu času vlastně jen potvrzujete klávesou [a]. Instalace samotná trvá asi pět minut, poté zvolíte, jak máte tiskárnu připojenou (USB/WiFi/Ethernet), a potvrdíte. Během této instalace se nainstaluje vše, co budete potřebovat, včetně programu pro skenování (xsane), který podporuje i automatický podavač dokumentů. Jakmile budete chtít skenovat, zvolíte odkud, buď tedy automatický podavač dokumentů (ADP), nebo skener, který se nachází pod ním, ten je v tomto programu pojmenován jako stolní.

Vynecháte-li instalaci tohoto ovladače a přidáte tiskárnu jen pomocí volby Přidat tiskárnu v systému, bude tisknout bez problémů, jen nebudete mít pokročilejší volby nastavení a nebude fungovat skenování, nevidím ovšem důvod vynechávat instalaci HPLIP ovladačů, když trvá přibližně pět minut a po její instalaci vše funguje, jak má.

Program xsane určený pro skenování dokumentů Program xsane určený pro skenování dokumentů

Možnosti tisku

I v Linuxu najdete mnoho možností a nastavení tisku. S ovladačem tiskárny se totiž nainstaluje i program HP Device Manager, ten nabízí mnoho možností nastavení tisku i nastavení tiskárny. Nechybí zde tedy možnost nastavit kvalitu tisku, orientaci stránky, jas vytisknutých stran a mnohé další. Možností je tu opravdu více než dost, žádná důležitá zde jistě nechybí.

HP Device Manager HP Device Manager

Mnohem zajímavější možností je webové rozhraní této tiskárny. Logicky se k němu dostanete pouze tehdy, je-li tiskárna připojena do sítě. Stačí do webového prohlížeče zadat IP adresu, kterou tiskárna ukazuje na svém displeji (například 192.168.0.195). Webové rozhraní nejen že dokonale nahradí displej na tiskárně, ale nabízí těch zajímavých možností mnohem více. Poskytuje dokonalý přehled o stavu tonerů včetně možnosti objednání dodatečných. Je odtud možné nastavit snad vše, co se tisku samotného týče.

Pokud vám přišlo divné připojování tiskárny k WiFi síti za pomoci dvouřádkového displeje, měli jste pravdu, ten při této činnosti totiž vůbec nepotřebujete. Vše probíhá z webového rozhraní, i zde je vše velmi snadné a přehledné, v grafickém rozhraní si vyberete vaši WiFi síť, zadáte heslo a je to, tiskárna podporuje většinu typů zabezpečení včetně WPA2/PSK.

Abyste nakonfigurovali WiFi přes webové rozhraní, musíte pochopitelně dočasně připojit tiskárnu do sítě přes drát.

Mnohé jistě potěší, že webové rozhraní vás neustále informuje o tom, kolik jste vytiskli stran. Celkově toto rozhraní hodnotím velmi kladně, jeho prostředí je přehledné a jeho funkce jsou nadstandardní, může klidně konkurovat tomu, které mají tiskárny Xerox u mnohonásobně dražších strojů.

Webové rozhraní HP LaserJet Pro 100 M175nw Webové rozhraní HP LaserJet Pro 100 M175nw

Z webového rozhraní lze vytisknout speciální zkušební strany, toto je jedna z nich, popisující možnosti tiskárny Z webového rozhraní lze vytisknout speciální zkušební strany, toto je jedna z nich, popisující možnosti tiskárny

Tisknout lze odkudkoli

A říkám-li odkudkoli, myslím to doslova, tedy alespoň pokud máte připojení k internetu. Tato tiskárna totiž podporuje funkci HP ePrintCenter. V nám už dobře známém webovém rozhraní si zvolte kartu Webové služby HP. Zde stiskněte jediné tlačítko, a to Odebrat webové služby, poté tiskárna vytiskne papír s návodem, jak tuto službu zprovoznit.

Stránka, kterou vytiskne tiskárna, poradí, jak zprovoznit HP ePrintCenter Stránka, kterou vytiskne tiskárna, poradí, jak zprovoznit HP ePrintCenter

Jediné, co tedy budete muset udělat, je zaregistrovat se na stránkách hpeprint.com, zadat kód tiskárny a zvolit e-mailovou adresu vaší tiskárny. Tisknutí odkudkoli tedy bude probíhat tak, že pošlete e-mail na vámi zvolenou adresu a tiskárna ho vytiskne. Tisknout tedy může každý, kdo zná e-mailovou adresu, pokud tedy nezvolíte možnost, že mohou tisknout jen vybraní uživatelé. Podporovaný je i tisk příloh, zde máte sice na výběr z mnoha formátů, jako je JPG, DOC, XLS a další, otevřené formáty OpenDocument bohužel podporovány nejsou.

Tisk a skenování

Nebyl jsem ovšem spokojen s rychlostí tisku. První stránka byla vytištěna cca po 16 sekundách, další po šesti. Jednalo se sice o stránky s barevnými nadpisy, ale i tak je to na laserovou tiskárnu nevalný výsledek. U čistě černobílého tisku to nebylo o moc lepší, tisk první strany trval přibližně stejně, tisk dalších stran pak asi čtyři sekundy.

Skenování je ovšem rychlejší, odvíjí se to samozřejmě od zvolené kvality a také od způsobu skenování. Můžete skenovat buďto z automatického podavače dokumentů, který skenuje velmi rychle, ale je méně kvalitní. Nebo můžete použít takzvaný stolní skener, který sice skenuje pomaleji, ale je mnohem kvalitnější, maximální rozlišení tohoto skeneru je 1200 DPI.

Přestože se jedná o laserovou tiskárnu, je kvalita tisku více než dobrá. Rozhodně bych se nebál na této tiskárně tisknout fotografie nebo například nějaké letáčky, zde by byl ovšem znovu problém s doporučeným zatížením na měsíc. Osobně tisknu právě letáky, které si sám vytvořím, tak nejlépe poznám, jestli tiskárna netiskne nekvalitně. Není tomu tak, leták, který jsem na této tiskárně vytiskl, vypadal opravdu dobře, nikde barvy nijak nesplývaly ani nikde nebylo nic vytisknuto rozmazaně. A hlavně, vše bylo vytištěno s absolutní přesností, nestalo se mi tedy, že by bylo něco vytištěno nakřivo nebo podobně, jak je u levnějších tiskáren zvykem, zde plní podavač svou funkci perfektně. Pro ukázku ovšem přiložím fotografii vytištěného obrázku, který měl rozlišení 1980 × 1080 pixelů. Kvalitu tedy můžete posoudit sami.

Fotografie vytištěného obrázku Fotografie vytištěného obrázku

Zhodnocení

Tiskárna HP LaserJet Pro 100 M175nw je velmi kvalitní multifunkční laserová tiskárna s kvalitním tiskem, automatickým podavačem dokumentů, síťovou kartou a dokonce i bezdrátovou síťovou kartou. Výhodou jsou některé nadstandardní funkce, jako je například tisk posláním e-mailu tiskárně nebo webové rozhraní. Vadit ovšem může doporučené měsíční zatížení, které je na podnikové použití příliš nízké, nebo také rychlost tisku, který je na laserovou tiskárnu poměrně pomalý. Cena této tiskárny se pohybuje okolo sedmi tisíc korun s DPH.

Tiskárnu HP LaserJet Pro 100 M175nw zapůjčila Alza.cz, a. s., která taktéž dodává variantu bez síťové konektivity.

Nahoru

Příspěvky

Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu
Jirka 31. 05. 2012, 10:06:11
Odpovědět  Odkaz 
Opravdu je nutné si sám stahovat a instalovat HPLIP když je v repozitářích každé linuxové distribuce. Nebylo by např. (Fedora) 'yum install hplip-gui' o chlup jednodušší ?
Tomáš Mores Re: Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu
Tomáš Mores 31. 05. 2012, 11:04:39
Odpovědět  Odkaz 
Je to nutné. Poněvadž v repositářích se nachází starší verze, která tuto tiskárnu nepodporuje. Proto je lepší stáhnout ji přímo z oficiálních stránek. Nehledě na to, že z oficiálních stránek to nainstaluje vše potřebné i ke scanování a tak podobně :).
Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu
radek 1. 06. 2012, 21:58:14
Odpovědět  Odkaz 
Nepoužívám gnome to grafické prostředí je i do KDE? je možné na tiskárnu tisknout přes CUPS?
Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu
Slavko 1. 06. 2012, 22:00:06
Odpovědět  Odkaz 
Aj aj mám tlačiareň, ktorá bez problémov tlačí a skenuje v Linuxe, a to dokonca nazdieľaná cez saned aj po sieti. Síce nie je farebná (čb laser), zato ju používam už niekoľko rokov. Používam síce proprietárny ovládač, ale existuje aj slobodný (súčasť Debianu), ale čo už, keď som ovládač na CD s maličkým obrázkom Tuxa bol súčasť balenia (samo, už používam novšiu verziu) ;-)

Nemá síce WiFi, ale zato tiež má automatický podávač, heč aká vymoženosť v 21. storočí! Aj v práci mám niekoľko tlačiarní, ktoré bez problémov pracujú s Linuxom, či už cez USB alebo po sieti. Niektoré dokonca tlačia obojstranne. Mám o každej písať článok? Asi nie, pretože stačilo zastrčiť kábel a v CUPS zvoliť výrobcu a model (prípadne doinštaliť ovládače a v jednom prípade stiahnuť PPD)...

V prípade záujmu, mám aj myšku, klávesnicu a monitory, ktoré tiež bez problémov pracujú v Linuxe. Mám aj TV kartu, ktorá síce pracuje s problémami, ale pracuje.

Inými slovami, akosi som nepochopil, čo tento článok prináša... Je to reklama na HP? Ak áno, akosi mi o tom chýba zmienka... Keby autor aspoň napísal, od ktorej verzie ju HPLIP podporuje, aby prípadný záujemca zbytočne neinštalil, keď už bude jeho verzia potrebný ovládač obsahovať :-(
Miroslav Hrončok Re: Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu
Miro Hrončok 3. 06. 2012, 10:46:18
Odpovědět  Odkaz 
Je to normální recenze hardwaru, kterých tady an LinuxEXPRESu najdete víc, než dost. Titulek je zvolen tak, aby každý hned viděl, že Linux s tiskem nemá problém, věřte nebo ne, spousta lidí to stále neví.
Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu
Ladislav Ezr 1. 06. 2012, 23:00:38
Odpovědět  Odkaz 
Canon MX885 přes LAN taky funguje naprosto bez problémů a navíc jsou k němu poskytované .deb .rpm ovladače (ano, musí se instalovat, ty v ofic repo Ubuntu fungujou tak na 98%).
Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu
Dreit 2. 06. 2012, 23:33:09
Odpovědět  Odkaz 
Samsung SCX-4500

Občas zazlobí (proběhne "vlnovka" že se něco děje, ukáže nuly a nic nevytiskne), ale stačí vytáhnout a znovu zapojit USB kabel a zase tiskne. Možná je to ovladačem od Samsungu - při instalaci hlásí že polovina cest neexistuje a ve výsledku nainstaluje i jakousi drobnost (spouštěnou po bootu), co po chvíli začne využívat CPU aniž by se něco dělo, údajně se to má snad týkat parelelního portu. Takže ukončit a smazat :D
Jinak opatrně koukám po SpliX - http://splix.ap2c.org/ Třeba se tím vyřeší některé problémy :)
Re: Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu
Dreit 13. 06. 2012, 23:21:27
Odpovědět  Odkaz 
Doplnění:
Splix funguje naprosto perfektně, v Debianu je v repozitářích a zatím se nestalo že by nějaká stránka nevyjela (narozdíl od originálního driveru).
Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu
Daniel 3. 06. 2012, 08:59:25
Odpovědět  Odkaz 
Existuje nějaký seznam domácích tiskáren které fungují optmálně pod linuxem ?
Miroslav Hrončok Re: Recenze tiskárny HP LaserJet Pro 100 M175nw: Bez problémů tiskne i skenuje v Linuxu
Miro Hrončok 3. 06. 2012, 10:45:09
Odpovědět  Odkaz 
Zkus http://www.linuxfoundation.org/collaborate/workgroups/openprinting
Případně https://wiki.ubuntu.com/HardwareSupportComponentsPrinters

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Tomáš Mores

Tomáš Mores

Student střední odborně školy oboru IT. Vášnivý zemědělec. Zajímá se o Linux, nemá rád Windows a má velmi vyhraněné názory prakticky na všechno.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Windows 10 Genuine Lifetime License pouze €12 (315 Kč), skvělé slevy až 91 %!

Windows 10Přestože už tu bude co nevidět systém Windows 11, je nyní ten správný čas na získání Windows 10, protože všichni současní majitelé Windows 10 již brzy dostanou bezplatný upgrade na Windows 11.

Pokračování ...