přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima

Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima

eee_1.jpg

Mininotebook ASUS Eee PC 901 navazuje na své úspěšné předchůdce Eee 701 a Eee 900. Výrobce se u tohoto modelu pokusil odstranit většinu kompromisů provázejících jeho předchůdce. Do jaké míry se mu tento záměr zdařil?


Začněme informací o (ne)dostupnosti linuxové verze Eee 901 v České republice. Ačkoli se v době vydání tohoto textu „okenní" verze čile prodává už více než dva měsíce, linuxovou zatím žádný z českých prodejců nemá. Tento fakt podporuje šeptandu o tom, že ASUS dovoz linuxové verze ani neplánuje. Vzhledem k tomu, že žádný oficiální zdroj uvedenou informaci nepotvrzuje, lze předpokládat, že ti, kdo čekají na linuxovou „ééé devětsetjedničku", se dříve či později dočkají. Jenom jim zatím nikdo neslíbí, kdy to bude...

Méně trpěliví si proto nejspíš pořídí verzi s Windows XP, na kterou si nainstalují svoji oblíbenou linuxovou distribuci. Za svoji nedočkavost ale zaplatí osmi gigabajty kapacity SSD úložiště – linuxová verze poskytuje kapacitu 20 GB, verze s předinstalovanými Windows pouze 12 GB. Místo toho získají pro své potřeby zbytečnou licenci Windows XP Home. Upozorňuji, že Windows jsou na Eee 901 od počátku v plně funkčním stavu a dosáhnout vrácení peněz za jejich licenci se vám s nejvyšší pravděpodobností nepodaří.

Rozměry a vzhled

Na první pohled zaujme změněný vzhled přístroje. Hrany se oproti předchozím Eee více zaoblily. Eee 901 stále patří mezi nejmenší ve své třídě, viz následující tabulku, přestože jeho rozměry 225 x 164 x 20-35 mm a hmotnost oproti předchozí verzi o chloupek narostly.

Mini-notebook

Rozměry v mm

Hmotnost v kg

Úhlopříčka displeje

ASUS Eee 900

225×160×35

0,99

8,9´

ASUS Eee 901

225 x 164 x 20-35

1,118

8,9´

MSI Wind U100

260×198×19-32

1,04 nebo 1,18 s větší baterií

10´

Acer Aspire One

249 x 170 x 29

0,995 nebo 1,26 kg s větší baterií

8,9´

Černý lesklý povrch přístroje, doplněný chromovanými částmi, působí luxusně. Je ale trochu nepraktický, neboť jsou na něm vidět otisky prstů, čmouhy a zrnka prachu. Žádný div, že výrobce dodává v balení s notebookem hadřík, kterým lze téměř zrcadlový lesk přístroje snadno udržovat. Eee 901 není, co se týče povrchu, žádnou výjimkou. Konkurenční MS Wind U100, Acer Aspire One nebo připravovaný Lenovo IdeaPad S9 a S10 se rovněž pěkně lesknou. Mezi výrazné designové prvky patří chromovaná lišta s tlačítky a velký tubus s kloubem displeje s kovovými zátkami. Za něj se Eee 901 skvěle drží při čtení elektronických knih. Bezpečnému a pohodlnému držení přístroje také napomáhá zespodu vystouplá šestičlánková baterie.

Obrázek: 1.jpg

ASUS Eee PC 901

Klávesnice a touchpad

Daní za malé rozměry přístroje je zmenšená klávesnice. Oproti předchozím modelům Eee zůstala beze prakticky beze změn. S čistým svědomím bych ji doporučil pouze jedincům vybaveným subtilními prsty. Píšete-li všemi deseti, mám pro vás dobrou zprávu – zhruba po týdnu si lze na klávesnici zvyknout. Počet překlepů ovšem budete mít větší než na klávesnici běžné velikosti. Dle mého mínění malá rozteč kláves nezpůsobuje nejvíce problémů. Mnohem hůře se projevuje příliš těsná blízkost touchpadu, kvůli níž si při psaní často nechtěně posunete kurzor na jiné nečekané místo textu.

Chod kláves a jejich rozmístění se jeví přijatelně, samozřejmě s přihlédnutím k celkovým rozměrům klávesnice. V diskuzích na internetu se vedou polemiky o vhodnosti prohození kláves „Pravý Shift" a „Šipka nahoru", mně připadá „tovární" rozmístění v pořádku. Klávesnice Eee 901 v souboji s klávesnicí běžného PC nebo notebooku neobstojí, je ale mnohem použitelnější, než by se vzhledem k jejím rozměrům dalo čekat.

Touchpad mini-notebooku Eee 901 je oproti dřívějším modelům citelně zvětšený a bez vylepšení nezůstala ani jeho tlačítka. Jejich kovový povrch nově plynule přechází do rámečku kolem činné plochy. Touchpad dokáže velice přesně rozlišit normální dotyk od ťuknutí prstem, nahrazující stisk levého tlačítka myši. Ovšem mezi nejvýznamnější novinky patří vícedotykovost (multi-touch) touchpadu, podobná jako u touchpadů notebooku MacBook Air. Umožňuje například zvětšování obrázků pomocí dvou prstů – funguje např. v Eye for Gnome. To sice vypadá efektně, ale dle mého mínění patří mezi mnohem účelnější funkce např. rolování pomocí současného posunu dvou prstů po touchpadu. Jedinou nepříjemností je nízká citlivost okrajů touchpadu, což zmenšuje jeho skutečně využitelnou plochu.

Displej, konektory, diody

Displej vyplňuje téměř celou plochu víka Eee, stejně jak tomu bylo u předchozího modelu Eee 900. Jeho pozorovací úhly patří mezi velice dobré a stejně tak maximální dosažitelný jas považuji za nadprůměrný. Nejstarší verze Eee 701 měla podsvícení displeje realizováno pomocí LED (elektroluminiscenční diody), ve specifikacích Eee 901 podsvícení LED nenajdete. Matný povrch displeje patří mezi nejčastější cíle výtek recenzentů. Displej je při úhlopříčce 8,9' a rozlišení 1024x600 obrazových bodů poměrně jemný a značné zmatnění jeho povrchu způsobuje pocit zrnitosti obrazu při prohlížení fotografií a digitálního videa.

Důvod, který uvedl výrobce právě k této úpravě, jsem pochopil až během používání Eee 901 při prohlížení fotografií v terénu. Vyjma přímého poledního slunce byl displej výborně čitelný, bez sklonu k odleskům. Pro porovnání jsem použil „sametově" matný displej notebooku Lenovo R52, na jehož velkém displeji bylo vidět za srovnatelně nepříznivých světelných podmínek o hodně méně.

Ještě praktickou poznámku. Při nákupu Eee 901 si dejte pozor na mrtvé pixely, výrobce u něj neposkytuje záruku ZBD (garance 0 vadných bodů).

Výbava Eee konektory je prakticky stejná jako u jeho předchůdců. Na pravé straně přístroje najdeme slot integrované čtečky SD karet, dva USB konektory, konektor VGA pro připojení externího monitoru a konektor pro připojení síťového zdroje.

Obrázek: 2.jpg

Pravá strana přístroje

Na levé straně najdete otvor pro připevnění zámku Kensington, konektor RJ-45 počítačové sítě, jeden USB port, mřížku výdechu ventilátoru, konektory pro připojení mikrofonu a sluchátek.

Obrázek: 3.jpg

Levá strana s konektory

Na přední straně najdeme stavové indikátory, tvořené luminiscenčními diodami různé barvy. První zleva svítí zeleně při zapnutém Eee, druhá indikuje napájení ze sítě (oranžová barva) nebo z baterie (zelená barva), třetí indikuje zápis na interní SSD úložiště nebo na paměťovou kartu a konečně poslední modrá dioda indikuje činnost wifi nebo Bluetooth.

Obrázek: 4.jpg

Stavové diody

Výdrž na baterii a hardware

Eee 901 má díky šestičlánkové baterii Li-Ion 6600 mAh 7.4V v pravdě velbloudí náturu. Dle výrobce udrží notebook v provozu téměř osm hodin. To samozřejmě platí při nízkém zatížení a při vypnutých bezdrátových technologiích wifi a Bluetooth. Dle mých praktických pokusů byla reálná výdrž na baterii kolem čtyř až pěti hodin. Ovšem při provozu se zapnutým wifi adaptérem, při němž jsem ani jinak baterii moc nešetřil. Baterie by sama o sobě na takto vynikající hodnoty výdrže nestačila. Proto je Eee 901 osazen úsporným procesorem Intel Atom N270 se základním frekvencí 1,6 GHz, při taktu sběrnice 533 Mhz. Procesoru sekunduje paměť DDR 2 o velikosti 1 GB a úsporná čipová sada Intel 945G SE.

Obrázek: 5.jpgO dokonalé využití hardwaru se stará softwarová utilita Super Hybrid Engine, pod jejíž elegantním ovládáním se neskrývá nic jiného než sofistikované řízení spotřeby ACPI (Advanced Configuration and Power Interface). Super Hybrid Engine umožňuje přepínat výkonostní nastavení notebooku ve čtyřech profilech.

Nejúspornější profil Power Saving podtaktuje jádro procesoru na frekvenci 1,2 GHz pomocí nastavení FSB na 400 MHz, High Performance Mode nastaví frekvenci procesoru na 1,6 GHz (FSB 533 MHz), Super Performance Mode procesor přetaktuje na 1,8 GHz (FSB 600 MHz) a na závěr Auto Mode nastavuje frekvenci procesoru automaticky, ale pouze do 1,6 GHz. Utilita je k dispozici v obou operačních systémech, se kterými se Eee 901 prodává, tedy pro Windows XP a linuxovou distribuci Xandros.

Z orientace na nízkou spotřebu energie vyplývá, že výkony Eee 901 nejsou ve srovnání se současnými „velkými" notebooky nijak oslnivé. Výkon procesoru Atom se nejvíc přibližuje výkonu Pentia III na frekvenci 1 GHz. Jeho výkon, spolu s výkonem grafického adaptéru Intel GMA950, mini-notebook rozhodně nenominují na „herní železo". Dle mé zkušenosti ale na běžnou práci s rezervou stačí. Při přehrávání celoobrazovkového videa z YouTube běžel procesor při zapnutém Power Saving módu na 70% výkonu, DVD z připojené externí mechaniky dokázal přehrát naprosto plynule. Mnohem zajímavější je výsledek zkoušky, jak si Eee 901 dokáže poradit s přehráváním HD videa.

K tomuto testu jsem použil DVD s filmem Choking Hazard, jehož druhá strana je zaznamenána ve formátu HD videa 720p (1280x720 neprokládaně, kodek VMW 9). Film běžel plynule v celoobrazovkovém režimu při zapnutém High Performance Mode. Mohu tedy potvrdit výsledky testů z internetu, při nichž se Eee 901 začíná výrazněji zadýchávat až při HD formátu videa 1080p. Test byl opakován dvakrát se stejným výsledkem. Jednou v přednastaveném přehrávači distribuce Xandros Linux, podruhé v MPlayeru, spuštěném pod linuxovou distribucí Ubuntu 8.04.

Eee 901 neobsahuje pevný disk. Nahradilo ho moderní SSD úložiště. Ať už máte linuxovou verzi nebo verzi s Windows, u obou je SSD úložiště rozděleno na dvě části. Obě jsou označeny ASUS-PHISON SSD TST2.04P, ale technicky se značně liší. První 4GB část je přímo součástí základní desky mini-notebooku, druhá 8GB (verze s Windows) nebo 16GB (verze s Linuxem) je v kartě, umístěné ve vnitřním mini-PCIe slotu. Výkonostně nepatří použité SSD úložiště k žádným rychlíkům. Rychlost čtení je vcelku srovnatelná, rychlost zápisu mírně pokulhává za současnými pevnými disky, určenými pro notebooky. Hlavní výhodou SSD úložiště tedy není rychlost, ale absence pohyblivých součástek a z toho vyplývající otřesuvzdornost celého přístroje.

Xandros Linux

Výběr linuxové distribuce je věcí poměrně nesnadnou. Ačkoli většina mainstreamových linuxových distribucí na Eee 901 poběží, podpora hardwaru Eee 901 není dokonalá ani u jediné. Nejjednodušší možností, jak dosáhnout vyladěného systému bez kompromisů, je v současné době použití Xandros Linuxu, se kterým je Eee 901 oficiálně dodáván.

Začneme stažením ISO image CD k Eee PC ze SourceForge a jeho vypálením na CD. Stažený image neobsahuje instalaci Xandrosu, nýbrž „recovery disk", z něhož je možné přenést plně funkční systém do notebooku za pouhých několik minut. Při startu počítače postačí stisknout klávesu [Esc] a vybrat boot z CD mechaniky. Následně souhlaste s přenosem systému a s formátováním diskových oddílů.

Obrázek: 6.jpg

Start systému z "recovery disku"

Po restartu vás přivítá plně funkční linuxová distribuce Xandros, optimalizovaná pro Eee 901. Bohužel nemá českou klávesnici ani počeštěný desktop. Začneme klávesnicí. Spusťte si linuxovou konzoli pomocí [Ctrl-Alt-t]. V ní spusťte editaci konfiguračního souboru Xorg.

sudo kwrite /etc/X11/xorg.conf

Opravte řádek obsahující Option "XkbLayout" následujícím způsobem.

Option   "XkbLayout" "cz, us"

Uložte soubor. Klávesnice by po restartu X-Window psala správně česky vyjma znaků ť a ň. S restartem tedy počkáme. Problém způsobuje čínská klávesnice, již odstraníme ze systému pomocí:

 sudo apt-get remove gcin

Až po jeho dokončení restartujte počítač. Nyní by česká klávesnice měla bezvadně fungovat. V dalším kroku si rozšíříme repozitáře Xandrosu v souboru /etc/apt/sources.list na následující stav. Upozorňuji, že zdroje pro Eee 901 se neustále mění, a proto berte zde uvedený obsah souboru sources.list s jistou rezervou.

deb http://update.eeepc.asus.com/1.6 common main
deb http://update.eeepc.asus.com/1.6 en main
deb http://update.eeepc.asus.com/1.6 cs main
deb http://update.eeepc.asus.com/1.6 cn main
deb http://update.eeepc.asus.com/1.6 tw main
deb http://update.eeepc.asus.com/1.6 hk main

deb http://dccamirror.xandros.com/dccri/ dccri-3.0 main
deb http://www.archlug.org/apt/ xandros4 archlug
deb http://www.archlug.org/apt/ xandros4 xorid/andrew
deb http://www.archlug.org/apt/ xandros4 xorid/matty
deb http://www.archlug.org/apt/ xandros4 xorid/uploads
deb http://www.xandros.or.id/archive/ xxxx matty andrew
deb http://xnv4.xandros.com/4.0/pkg/ xandros4.0-xn main contrib non-free

Soubor uložte a spusťte

sudo apt-get update

Zbývá zapnout počeštění distribuce. Do linuxové konzole napište:

sudo dpkg-reconfigure locales

Vyberte volby cs_CZ.UTF-8 a en_US.UTF-8, přičemž cs_CZ.UTF-8 nastavte jako výchozí.

Obrázek: 7.jpg

Nastavení locales

Pokud vše proběhlo správně, mělo by vás po restartu vítat počeštěné rozhraní systému.

Obrázek: 8.jpg

Počeštěné rozhraní

Oficiální distribuce Xandros dodávaná k Eee 901 je nejlepším řešením, pokud si vystačíte s tím, co nabízí hned po instalaci. Nechybí StarOffice, Firefox, Kontact, ani přehrávač filmů včetně kodeků. Mně osobně například chyběl GIMP, Wammu, Mplayer atd. Zkušení uživatelé si jistě dokáží přidat další zdroje balíčků a distribuci upravit podle svých představ. Méně zkušení narazí na místy obtížně řešitelné závislosti mezi balíčky.

Ubuntu 8.04 s rozšířením Array.org

Dle dostupných informací se z mainstreamových distribucí dostala nejdál podpora distribuce Ubuntu 8.04, která po doinstalování balíčků z Array.org vykazuje minimum nedostatků. Aktuální verze zatím nepodporuje přepínání pomocí funkčních kláves u nastavení interního a externího monitoru, zapnutí aplikace „Task Manager" a zapínání a vypínání wifi a Bluetooth. Při testech také dokázala pozlobit webová kamera, která občas způsobila zatuhnutí počítače. Jinak vše fungovalo na jedničku včetně akcelerovaného 3D desktopu.

Alternativou k záplatování distribuce Ubuntu může být specializovaná distribuce eeebuntu, vytvořená na základě Ubuntu přímo pro ASUS Eee. Bohužel eeebuntu neobsahuje poslední verzi jádra 2.6.24-21 v úpravě z Array.org, vystačí si starším 2.6.24-19. Nejnovější opravy u něj chybí. Proto doporučuji eeebuntu obejít a vrátit se zpět k Ubuntu 8.04.

Instalace Ubuntu z externí CD mechaniky není v ničem neobvyklá, a proto nemá smysl ji zde popisovat. Jediné, co může být trochu nejasné, je rozdělení disků. Kořenový souborový systém umístíme do 4GB části, swap (budete-li ho vytvářet) a /home umístíme do druhé 8GB nebo 12GB části SSD úložiště. Toto doporučení berte prosím spíše jako námět do diskuze než jako dogma.

Podpora sítí je u Eee 901 bezprostředně po instalaci Ubuntu nefunkční. Nezbývá než volit návod dle metody 2 z www.array.org a nainstalovat balíčky

 • linux-image-2.6.24-21-eeepc_2.6.24-21.39eeepc1_i386.deb
 • linux-ubuntu-modules-2.6.24-21-eeepc_2.6.24-21.30eeepc3_i386.deb

například pomocí paměťové karty. Po jejich instalaci pomocí příkazu

sudo dpkg -i linux-image*.deb linux-ubuntu-modules*.deb

a restartu by se síťová karta a wifi karta měly „chytit". Postačí dle návodu přidat přidat příslušné repozitáře a už se můžeme věnovat přizpůsobování distribuce na míru.

Obrázek: 9.jpg

Distribuce v provozu

Modrý zub, wifi, ethernet, grafický adaptér, zvukový adaptér, to vše funguje bez potíží. Příjemně překvapí správná funkce ACPI, ovšem bez snadné možnosti volby režimu, kterou nabízela utilita „Super Hybrid Engine". Výborně též funguje uspání Eee do paměti nebo na pevný disk a také např. nastavování podsvícení displeje pomocí funkčních kláves. Vcelku lze tedy běh Ubuntu 8.04 na Eee 901 hodnotit jako velice uspokojivý.

Shrnutí

ASUS Eee 901 nenabízí srovnatelný výkon ani komfort obsluhy jako současné běžné notebooky. Místo toho přináší svým uživatelům něco, co jeho „velcí bratři" při zaplatitelné ceně dosud nedokázali poskytnout. Vynikající mobilitu danou jak polovičními rozměry a hmotností, tak zhruba dvojnásobnou výdrží práce na baterii. K tomu přidává nárazuvzdorné SSD úložiště v roli pevného disku a velice dobrou výbavu (ethernet, wifi, Bluetooth, USB) pro komunikaci s okolním světem. Díky poměrné snadné instalaci linuxové distribuce Ubuntu 8.04 může oslovit pokročilejší příznivce Linuxu. Jde o nesporně zdařilý přístroj, který přidá na čelo konkurence nejednu vrásku.

ASUS Eee 901 - specifikace

 • Procesor: Intel Atom 1.6 GHz N270
 • Čipová sada: Intel 945G SE
 • Grafický adaptér: Intel GMA950
 • Pevný disk (SSD úložiště): ASUS PHISON SSD 12GB (Windows), 20 GB (Linux)
 • RAM: 1GB DDR2 / 667MHz
 • Operační systém: Windows XP nebo Linux Xandros
 • Displej: 8.9' s rozlišením 1024 x 600 bodů
 • Konektivita: 802.11b/g/n Atheros, Bluetooth 2.0
 • Porty: 3 USB 2.0, VGA pro externí monotor, 2x 3,5' jack pro mikrofon a sluchátka, interní čtečka karet SD/MMC Ethernet 10/100
 • Webová kamera: rozlišení 1.3 MPx
 • Baterie: 6600 mAh 7.4V Li-Ion
 • Zmenšená klávesnice a Multi-touch touchpad
 • Orientační cena: 9 500 Kč včetně DPH

Nahoru

Příspěvky

Dual boot ?
Luděk 28. 08. 2008, 10:27:56
Odpovědět  Odkaz 
Jen dotaz - Uměla by 901 nabootovat OS z flešky?
Uvažuji o koupi Win verze ale nerad bych přišel o linux. Takže jsem uvažoval o dual bootu XP/Linux na flešce... Ceny 8Gigových flešek jsou už docela rozumné :-)
Všude se píše že 901 umí bootovat z externího CD ale o fleškách se nikde nepíše, tak se chci ujistit, zda-li je to možné... Dík!
Martin Šín Re:Dual boot ?
Martin Šín 28. 08. 2008, 11:38:32
Odpovědět  Odkaz 
http://forum.eeeuser.com/viewtopic.php?pid=349019 píšou, že to není problém. V zásadě bych neviděl rozdíl mezi externí CD/DVD mechanikou a externím (flash) diskem. Takže proč ne. Nicméně, kdyby to BIOS nezvládl (a to si nemyslím), pak to zvládne zavaděč GRUB.
Re:Dual boot ?
Lubbomír Čevela 28. 08. 2008, 12:01:00
Odpovědět  Odkaz 
Eee 901 bootuje z flash disku, připojeného do USB portu a umí to také z SD karty, vložené do interní čtečky - vyzkoušel jsem obojí. Při instalaci systému z těchto médíí není nutné měnit nastavení BIOSu Stačí při startu počítače stiskout klávesu "Esc" a BIOS se se zeptá z čeho má bootovat. Co takhle to zkusit opačně - Linux uvnitř a Windows na kartě? Vím, že to jde také, ale Windows se musí trochu uzpůsobit. Někde na internetu už jsem zahlédl návod, jak na to.
Re:Re:Dual boot ?
Luděk 29. 08. 2008, 08:19:04
Odpovědět  Odkaz 
Díky za ujasnění...
No, v podstatě jsem to tak plánoval... V mašině Linux a na flešce XPéčka...
Přenos XP na jiné médium mám už vyzkoušený, provozuju je z externího HDD... http://www.usboot.org/tiki-index.php
Vzhledem k tomu, že XP by byly jako záložní systém, protože se mi nepodařilo přenést certifikáty pro Cisco VPN do Linuxu a občas potřebuju vzdáleně do práce, nezbývá, než mít ty okna někde schovaný... :-)
Re:Dual boot ?
Honza 29. 08. 2008, 07:41:05
Odpovědět  Odkaz 
Bootuje ze všeho, nosím s sebou slax na usb flash pro jistotu. Jinak souhlasim, ze zajimavejsi je ta obracena varianta. WinXP na SDHC karte, jde to, je na to dloooouhej postup a dokonce uz i nejaky udelatko co to udela za vas.
Hot Fix
Lubomír Čevela 27. 10. 2008, 08:42:29
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste se podívat přímo na web výrobce tuneru, tedy na web společnosti MSI. Jen tak na okraj. MSI mini digi vox je možné provozovat pod Linuxem. Návod na rozchození tuneru najdete zde http://www.linuxtv.org/v4lwiki/index.php/MSI_DigiVox_mini_II.
Radim Šimánek Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Radim Simanek 2. 09. 2008, 12:28:28
Odpovědět  Odkaz 
Jak je to prosím s připojením na externí monitor nebo projektor? Sice je na obrázku VGA výstup, zajímá mě ale, jestli je potřeba editovat xorg.conf v případě, že chci výstup na externí monitor, nebo jestli to funguje tak jako u WinXP, že stačí stisknout kombinaci kláves a obraz je zobrazen na monitoru/projektoru.
Re:Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Lubomír Čevela 2. 09. 2008, 14:49:40
Odpovědět  Odkaz 
Po instalaci Ubuntu VGA výstup nefunguje korekně. Jednoduché přepnutí pomocí stisku kláves zatím nefunguje. Je nutná "ruční" editace souboru xorg.conf. Až následně začne fungoat Gnome utilita "Rozlišení obrazovky", pomocí níž si nastavíte (nadetekujete) parametry konkrétního monitoru. Celý postup vyjde v dalším článku, věnovanému Eee 901. Kromě něj se můžete těšit na spolupráci BT myši Logitech V470, mobilního telefonu Nokia 6300 a Palmu.
Re:Re:Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
sarimak 17. 03. 2009, 18:00:28
Odpovědět  Odkaz 
Par vyseku z funkcnich ACPI skriptu (mam model 901):

/etc/acpi/eeepc/eeepc-actions.sh:
# ACPI actions for Intrepid -- EeePC 900A/901/1000/1000H
# v1.2
# by elmurato
# Based on the script from www.array.org
...
# 901/1000/1000H: First hotkey
# Internal screen toggle
0000001a)
/etc/acpi/eeepc/eeepc-lvds-toggle.sh
/etc/acpi/eeepc/eeepc-vga-toggle.sh
;;
...

/etc/acpi/eeepc/eeepc-vga-toggle.sh:
...
xrandr --output VGA --auto
...
xrandr --output VGA --off
...

/etc/acpi/eeepc/eeepc-lvds-toggle.sh:
...
xrandr --output LVDS --mode 1024x600
...
xrandr --output LVDS --off
...

=> i kdyz mam pripojeny externi LCD 1680x1050, dam suspend to RAM, odpojim ho, probudim netbook a zmacknu hotkey, dostanu funkcni obraz na internim displayi.
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
lzap 4. 09. 2008, 11:43:24
Odpovědět  Odkaz 
Výborný článek. Bylo by možné se zaměřit také na tu distribuci Xandros? Co nabízí - jaké programy? Zejména by mě zajímaly kontakty, e-mail a podobně. Jak se ovládá? Vidím, že to má nějaký speciální prostředí. Více screenshotů!

Canonical vyvíjí nějaký derivát Ubuntu, který by měl vypadat podobně, jako ten Xandros. To by bylo také jistě zajímavé téma.

Díky za článek
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Honzík 5. 09. 2008, 07:23:12
Odpovědět  Odkaz 
Opravdu skvělý článek osobně sem pro 1000H nicméně, nastavení a konfigurace je pro radu 90X a 1000 asi podobná.
Chtěl bych se zeptat jestli by šel napsat nějáký hezký český návod jak dát tadytoho broučka do funkčního stavu s Ubuntu 8.04 + baličky Array.org.
Re:Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Lubomír Čevela 5. 09. 2008, 10:26:31
Odpovědět  Odkaz 
Ve zkratce je návod obsažen přímo v recenzi. Hned u něj je uveden odkaz na metodu 2, tedy podrobný návod k doinstalování balíčků z Array.org krok za krokem. Postup je totožný pro Eee 901/1000/1000H.
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Swaper 5. 09. 2008, 12:58:49
Odpovědět  Odkaz 
Předpokladam, že autor tohoto članku dělal na daném Eee docela hezké experimenty :). Otázka zní je dodané CD/DVD s WinXP, schopno snadno přeformatovat disk a nahrat svuj obraz, abys system Windows běžel bez dalšich zasahu jak při zakoupeni. Ptám se protoze mam chuť vyzkoušet zmíněný Xandros a potom případně opět nahrát XP a k nim možná Ubuntu ... aniž bych musel stahovat do Win ovladače atd.
Předem děkuji za odpověď .
*článek se povedl moc se mi líbí
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Lubomír Čevela 7. 09. 2008, 08:54:25
Odpovědět  Odkaz 
Osobně jsem se o návrat Windows do Eee nepokoušel. Ale vyjdeme-li z návodu, dodaného k Eee 901, bude to tak, jak jste napsal. K Eee 901 není dodáváno instalační CD Windows XP Home, ale "recovery disk" obsahující obraz (image) systému a utilitu pro jeho automatický návrat. Po jeho použití by měl být systém v plně funkčním stavu, stejně jako po koupi Eee.
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Eth1 7. 09. 2008, 14:03:32
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,
omlouvam se pokuď je to spiše dotaz na ubuntu forum, ale po instalaci ubuntu mam problem s tím, že některá okna mi přesahují mimo obraz a nelze je posunout více nahoru. Pane Čevela, nemáte nějákou dobrou radu, nebo trik jak prinutit okna, aby byla celá viditelná ? myslím tím např v sytému předvolby přihlašovací orazovky, která sahá tak cca 5cm mimo obraz =o(
Milan Kozák Re:Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Milan Kozák 7. 09. 2008, 16:54:21
Odpovědět  Odkaz 
Drzte levou klavesu Alt a pote na okno najedte mysi. Stisknete (na mysi) leve tlacitko, ale nepoustejte ho. Dialog se "prilepi" ke kurzoru a vy snim muzete pomoci mysky jezdit po cele obrazovce a odkryt tak casti, ktere predtim nebyly videt.
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Lubomír Čevela 7. 09. 2008, 21:41:28
Odpovědět  Odkaz 
Uvedený návod nefunguje univerzálně. Některé aplikace např. Jpilot vlečení se stisknutou klávesou "Alt" nerespektují. Proto doporučuji odemknout okna natrvalo. Spusťte s konzoly gconf-editor a v cestě
"apps/compiz/plugins/move/allscreens/options" u hodnoty constrain_y nastavte zatržítko na OFF.
Miroslav Hrončok Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Miro Hrončok 9. 09. 2008, 22:02:55
Odpovědět  Odkaz 
Nefungovalo by na Ubuntu použití tohoto?

http://update.eeepc.asus.com/1.6/pool/p1000hd/asus-super-hybrid-engine_1.0-8_i386.deb
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Lubomír Čevela 10. 09. 2008, 08:40:14
Odpovědět  Odkaz 
Fungovalo, ale postup pro zavedení super hybrid engine by musel zahrnovat výměnu jádra a spousty dalších balíčků. Mně osobně připadá trochu nepraktický.
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Milan Černý 14. 09. 2008, 20:56:18
Odpovědět  Odkaz 
Potřeboval bych nahrát nejaký funkční Lx na USB pro EEE 901. Funkčností myslím hlavně připojení k LAN a WiFi. Zatím jsem zmařil již tři USB flashky. Žádný návod nevede k výsledku. Rád i za tuto pomoc zaplatím.
Díky Milan
Re:Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Nemesis 1. 04. 2009, 18:32:27
Odpovědět  Odkaz 
vyskusaj Puppy linux http://wiki.eeeuser.com/howto:installpuppylinux tusim uz ma wifi ovladace pre 901, pouzivam ho na eee 700 a LAN aj wifi mi funguje bezproblemov
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Burda 16. 09. 2008, 22:28:16
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim, chtel bych poprosit o radu, koupil jsem si 901 a jsem z ni doposud nadsen, vedel jsem do ceho jdu, takze jsem i pocital s dalsimi vydaji v podobe vetsi ramky (jiz mam 2GB) koupenim 16GB SDkarty a i s investici do SSD ulozite. Zvazuji koupi 64GB verze, zjistil jsem, ze by to nemel byt problem a i vymenu bych mel zvladnout. Zajima me vsak vec ohledne te na pevno pridelane pameti urcene na system (4GB), nedovedu si predstavit, ze by se mi vse co zvazuji mit na teto veci nainstalovany vlezlo bez vetsich problemu na tuto cast. Dotaz tudiz zni: Lze pristroj presvedcit,aby nainstaloval system na novou vetsi cast, klidne i za cenu nevyuziti one 4GB casti Dekuji za odpoved!
Re:Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Radek 18. 09. 2008, 07:10:03
Odpovědět  Odkaz 
Jistě, sám to tak provozuji, systém mám na 8gb disku a 4gb mám ve windows jako D (na kterém mám linux). Chová se to jako klasický pc se dvěma disky. takže není problém to přehodit.
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Vlasta 14. 10. 2008, 12:51:02
Odpovědět  Odkaz 
Po instalaci nejnovější verze BIOS 15.3 mi po spuštění a stisknutí ESC už nenabíhá možnost spuštění z USB nebo SD disků, jako předtím. Tuším že to zmizelo někde s verzí BIOSU 12. Nebo dělám něco jinak než dřív ?
Re:Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Lubomír Čevela 14. 10. 2008, 13:52:18
Odpovědět  Odkaz 
Stáhněte a nainstalujte si verzi BIOSu 1603.
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Martin 16. 10. 2008, 13:42:59
Odpovědět  Odkaz 
Prave jsem se dozvedel na foru asus.as ze maji mit linuxove eee 901 do konce roku... a vzhledem k tomu ze ho chci mit jako druh notebook na vetsi cestovani a do autobusu určitě na něj počkám...
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Jan Bartoš 26. 10. 2008, 19:30:22
Odpovědět  Odkaz 
Mám dotaz tak trošku z jiné mísy, ale nikde jsem nenašel odpověď...tak snad tady.
Snažím se na 901 XP nainstalovat ovladač na USB televizní kartu MSI mini digi vox, ale hlásí mi to, že musím prvně nainstalovat hot fix. Jsem v koncích, co to je a kde to najdu ??
Díky moc
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
www.smelina.cz 14. 12. 2008, 17:10:25
Odpovědět  Odkaz 
Zdarvím kupil jsem přístroj asus eee pc 900 a nemohu se dostat do bios -pří spoštění F2 chce to passt. heslo neví ho někdo díky pokud je standartní nemohu ho najít.
Re:Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Lubomír Čevela 15. 12. 2008, 12:44:57
Odpovědět  Odkaz 
Standardně je BIOS Eee bez hesla. Pokud jste Eee 900 koupil jako nový, obraťte se na prodejce. Pokud Eee už není v záruce, můžete vyzkoušet některý z postupů http://www.askvg.com/how-to-reset-remove-bypass-a-bios-or-cmos-password/.
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Inushka 18. 12. 2008, 10:58:51
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím,
včera jsem se stala majitelkou EEE 901 s XP Home. Už před jeho koupí jsem se rozhodla přidat i Xandros jako dual boot - buď na vnitřní SSD nebo na SD kartu, jelikož jsem naprostý Linuxový začátečník, vevnitř bych radši nechala ty Win. Za prvé děkuji za podrobný návod i za rady v diskusi a za druhé mám dotaz:
Jak přesně je to v tom Xandrosu s českou klávesnicí? Jsem zvyklá na českou QWERTY, která má pro mě spoustu výhod. Dá se nainstalovat a jak? Díky.
Jiří Eischmann Re:Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Jiří Eischmann 18. 12. 2008, 15:11:32
Odpovědět  Odkaz 
Nevím, jakou verzi Xandrosu máte k dispozici, jestli českou nebo anglickou. Já jsem pracoval jen s anglickou, kde se musí česká klávesnice zapnout úpravou souboru /etc/X11/xorg.conf tak, aby tam bylo toto:
Section "InputDevice"
Identifier "keyboard"
Driver "kbd"
Option "CoreKeyboard"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,cz"
Option "XkbVariant" "basic,qwerty"
EndSection
Pokud ale budete Linux doinstalovávat, doporučoval bych šáhnout po nějaké klasické distribuci, které jsou propracovanější než Xandros. Např. Ubuntu má svoji verzi pro Eee, tam už si tu klávesnici můžete nastavit i pomocí klikátka.
problem se ctverecky
loup 10. 12. 2009, 14:51:52
Odpovědět  Odkaz 
zdravím, chci se zeptat, jestli je rozdíl v postupu instalace Xandros Linux ne na 901, ale na 701 ? Xandros Linux funguje krásně až na jeden problém,menu mám česky( přesně jak návod říká ) jenže když otevřu okna typu nastavit síť ne bo bezdrátové sítě, tak tam porad zůstaly čínské znaky a čtverečky, poradíte ? děkuji
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Lenka 4. 05. 2011, 19:21:58
Odpovědět  Odkaz 
dobry den, tento netbook mam uz dva roky a presto se mi stale nepodarilo zapnout bluetooth..stale hlasi ze zarizeni je nenalezeno..nevite cim by to mohlo byt?
Lubomír Čevela Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
Lubomír Čevela 5. 05. 2011, 11:00:05
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste si Bluetooth zapnout v Biosu.
Podrobná recenze: ASUS Eee PC 901 linuxovýma očima
anonymous 2. 03. 2012, 23:15:00
Odpovědět  Odkaz 
jen dodatek pro ty kdo se nemohou dostat do biosu pomocí klávesy F2 - mačkejte F2 hodně moc rychle od prvního okamžiku restartu, a nepřestávejte dokud bios nenaběhne. pokud budete pomalejší tak se vám zobrazí jiná nabídka!! detail který mnohého zavaří na dlouho - fakt je to extrémní rychlost a tvořivost výrobce je neuvěřitelná, kolik verzí resetů a vstupů do biosu dokážou u eee pc vytvořit - dřív to bylo na všech počítačích stejné...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


 • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Propojování hardwaru a softwaru, které opravdu baví

Eva FišerováKdyby před pár lety nenavštívila veletrh pracovních příležitostí, pravděpodobně by Eva Fišerová, v té době ještě studentka matematiky na Západočeské univerzitě v Plzni, o práci ve společnosti Siemens Advanta nikdy neuvažovala. Tato firma jí však, jak se říká, padla do oka. Nyní v ní pracuje již třetím rokem a s náplní práce i pracovními podmínkami je nadmíru spokojená.

Pokračování ...Public Relations

„Hackněte“ cenu za telefon Nokia 7.2. Ušetříte polovinu ceny!

NokiaNokia 7.2Sháníte dobře vybavený telefon? Střední třídu se všemi funkcemi, špičkovým fotoaparátem a perfektní výbavou? A přitom byste se rádi dostali pod pět tisíc korun? Nebo dokonce pod tři a půl tisíce korun? Máme pro vás skvělý tip, jen si musíte pospíšit!

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »