přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, One Laptop Per Child

One Laptop Per Child

Dnešní díl se nebude věnovat žádnému exotickému operačnímu systému. Tedy, pokud za něj nepovažujete Linux (tohoto pocitu by vás ostatně měl tento časopis zbavit). Nicméně projekt One Laptop per Child (OLPC), který má za cíl vytvořit levné přenosné počítače na podporu vzdělanosti v zemích třetího světa, se mimo jiné vyznačuje poměrně novátorským přístupem k ovládání počítače. Můžete zapomenout na lišty, dashboardy nebo různá startovací tlačítka.


Celý projekt OLPC vznikl na MIT, kde měli nápad vytvořit levný notebook pro země třetího světa, pro něž je stávající výpočetní technika poměrně drahá. Cena se původně měla vejít do 100 dolarů, současné odhady se blíží spíše ke 150. Ovšem jeho tvůrci ( Nicholas Negroponte, Walter Bender, Jim Gettys, …) nezačínali úplně s prázdnou.

V sedmdesátých letech minulého století se totiž v laboratořích společnosti Xerox v Palo Alto udála skutečná počítačová revoluce, která ovlivnila veškerý IT průmysl, jak jej známe dnes. Výčet všech objevů, k nimž došlo právě tam, je až neuvěřitelný. Ovšem pro nás nejdůležitějšími jmény jsou Alan Kay jeho projekt Dynabook, což měl být přenosný počítač určený pro výuku programování. Právě i v rámci tohoto projektu vznikla řada technologií a principů, které dnes bereme za běžné. Alan Kay je jeden z tvůrců objektově orientovaného programování a jazyka Smalltalk, což je dle znalců jediný objektový jazyk na světě (ještě větší znalci ovšem prvenství přisuzují jeho potomku, jazyku Self).

Uživatelské prostředí je opravdu velmi netradiční

Ovšem to, co bylo skutečně revoluční, bylo grafické uživatelské rozhraní, které bylo napsáno právě ve Smalltalku. Veškeré základní prvky a principy, které dnes bereme za samozřejmé, jako okna, menu, ovládání pomocí myši, tlačítka a podobně, bylo vytvořeno zde.

Ovšem zpět k projektu OLPC. Ten po stránce hardwarové není obyčejným PC, ale zcela novým počítačem. Dokonce jeho tvůrci použili Linux BIOS, místo klasického. Důraz je kladen především na svobodný software, tak aby uživatelé OLPC nebyli chyceni do prostředí jednoho výrobce.

Z hlediska softwaru se nejedná o žádnou revoluci, protože jde vesměs o běžný software, který ovšem bývá upraven pro omezené prostředí laptopu. Prohlížeč je založen na jádře Gecko, textový procesor na AbiWordu, IM programem je známý Gaim a celé je to silně upravená distribuce Fedora Core. Velkým specifikem je vlastní okenní prostředí, které se nepodobá žádnému z dnes běžně používaných.

Spojení minulosti s budoucností – OLPC a Squeak

Jmenuje se Sugar a je napsáno v Pythonu. Právě ono je tím prvním, co člověka zvyklého na klasická prostředí zmate. Důraz byl kladen na jednoduchou obsluhu a podporu kolaborace (jednotlivé OLPC přímo podporují P2P komunikaci a mohou vytvářet tzv. mesh sítě). Díky tomu je poněkud netradiční, ale není problém si na ně zvyknout. Prostředí zatím nemá finální podobu.

Není bez zajímavosti, že kromě ostatního softwaru, obsahuje OLPC i upravenou verzi Squeaku, což je open-source implementace jazyka Smalltalk, za kterou nestojí nikdo menší než Alan Kay. Právě důraz na výuku zapříčinil volbu tohoto (pro většinu lidí) exotického prostředí, nemluvě o propracovaném konceptu výukového softwaru.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Michal Vyskočil

Vystudoval FIT VUT v Brně. V současné době pracuje jako engineering manager v pražském SUSE. Nadšený uživatel Linuxu a open-source technologií. Autor mnoha článků na českých linuxových webech.


  • Distribuce: openSUSE