přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, TouchPad a Nautilus

TouchPad a Nautilus

aneb jak mě včera málem z Linuxu kleplo ... :-(


Normálně surfuji po netu, kopíruji z e-mailu do OpenOffice.org, převádím do PDF a najednou mi přestal fungovat Nautilus! (prohlížeč souborů pro GNOME)

Touchpad laptopu náhle vůbec nemohl označit soubory v /home, prostě je jenom viděl a nic víc. Lidově řečeno byla jsem z toho na klepku. Jinak touchpad fungoval dobře - až na to, že na desktopu (ploše) odmítala pracovat celá pravá polovina touchpadu!, takže se neukazovala žádná kontexová nabídka. Ve výsledku nebylo možné se prostřednictvím Nautilu dostat do /home, natož se pohybovat v levém panelu v /home a ve /.

Kromě toho Nautilus nabíhal velmi pomalu a pokud vůbec naskočil (a nebyla místo něj bílá plocha se záhlavím) také reagoval hodně pomalu (hlavní menu) - pokud vůbec reagoval.

Tohle mě asi na GNOME naštvalo nejvíc za skoro rok. Gnome Commander adresáře viděl i otvíral bez problémů, on jediný v krizi neblbl.

Takže jsem se začala hrabat v xorgu (konfigurační soubor xorg.conf) v sekci určené pro touchpad za pomoci rad fóra ubuntu.cz, ale výsledek vcelku žádný neboli chvíli to šlo a pak zase ne, což mě už docela prudilo a navíc bylo už hodně pozdě ....

Říkám si: Ráno moudřejší večera! :-) kouknu na to ráno :-D ... pěkně vypnu stroj a vše ok ...

Ale co se stalo dopoledne?

Něco ještě horšího! LOW GRAPHIC MODE! (mód obrazovky s nízkým a tedy škaredým rozlišením grafiky) málem mě z toho kleplo znova ... Nemám ráda LOW GRAPHIC MODE!!!

Takže jsem zkusila ručně nakonfigurovat laptop a jeho LCD monitor v hnusné GUI tabulce na 1024x768 a LCD Panel Monitor, plus Radeon karta. Potom brutální vypnutí tlačítkem ON/OFF a znovuzapnutí kompu, start Xek (X Window) a GNOME - naskočilo to bez problémů, tak jsem si oddychla ... nicméně touchpad pořád stávkoval ...

Nakonec Synaptic a kompletní odebrání balíků nautilus, nautilus-data, nautilus-cd-burner ihned způsobilo to, že začala kontextová nabídka (zároveň pravá část touchpadu) fungovat. Restart laptopu.

Znova instalace všech uvedených balíků a snad i restart. A zatím se zdá, že je problém vyřešen. Alespoň doufám ... ;-)

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Anna Taliánová

Anna Taliánová

Linux používám od jara 2007, začínala jsem s Ubuntu, pak jsem přešla na Debian. Baví mě objevovat a učit se nové věci, a k tomu je Linux jako stvořený.


  • Distribuce: Ubuntu, Debian
  • Grafické prostředí: GNOME Lxde



Public Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...



Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...



Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...