přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dva týdny s Linuxem 10

Dva týdny s Linuxem 10

dvatydny.gif

Linuxové PC ve Wal-Martu končí. Hudba z Amazonu už i pro Linux. Lotus Symphony na linuxová PC pro rozvojové země. GNOME 2.22 vydáno. Skype s podporou videohovorů. Konkurenční WengoPhone žije. Nero v Linuxu s podporou Blu-ray. Foresight Linux s novým GNOME.


Linuxové PC ve Wal-Martu končí

Ještě na začátku roku se zdálo, že prodej linuxového Everex gPC bude velkým úspěchem. První várka počítačů byla beznadějně vyprodána a Wal-Mart mluvil o Everex gPC jako o nejprodávanějším počítači v historii řetězce. Dnes je všechno jinak. Wal-Mart oznámil, že s prodejem gPC v obchodech končí a jeho mluvčí Melissa O'Brien prohlásila, že to opravdu nebylo to, co jejich zákazníci chtějí. Spolu s vyjádřením, že se Wal-Martu podařilo prodat všechny počítače umístěné do prodejen, to zní trochu překvapivě. Výrobce počítače, společnost Everex, prohlásil, že je pro ně krok Wal-Martu nečekaný vzhledem k tomu, že se prodaly v podstatě všechny dodané stroje. Linuxové počítače však u Wal-Martu nekončí úplně. Řetězec bude pokračovat v prodeji nové generace gPC2 a subnotebooku Cloudbook ve svém internetovém obchodu.

Ihned po zveřejnění této zprávy se vyrojily nejrůznější spekulace o tom, proč to Wal-Mart udělal. Nejpravděpodobněji se však jeví to, že si jen jednoduše uvědomil, že tento typ výrobku se podstatně efektivněji prodává na internetu než v supermarketech.

Hudba z Amazonu už i pro Linux

Uživatelé Linuxu to mají s online nákupem hudby těžké. Hudba od největších světových vydavatelství byla dosud opatřena DRM, které fungovalo jen na Windows nebo MacOS X. V poslední době však prodejci hudby zjišťují, že zákazníci hudbu s DRM odmítají, a proto od něj začínají upouštět. Jedním z těchto prodejců je gigant mezi online obchody Amazon, který začal prodávat hudbu bez DRM. Uživatele Linuxu může potěšit, že kromě Windows a MacOS X nezapomíná ani na Linux a k dispozici je i linuxová verze programu pro stahování koupené hudby. Na stránkách Amazonu jsou ke stažení balíčky pro Ubuntu, Debian, openSUSE a Fedoru. Nás z České republiky může jen mrzet, že je prodej omezen pouze na USA a při pokusu platit českou kartou vás obchod odmítne. Zamrzí to o to víc, že Amazon prodává stejnou hudbu téměř o polovinu levněji než české online obchody, které ji mají navíc svázanou DRM.

Ubuntu porazilo Solaris a Windows Vista

Server Phoronix.com provedl sadu benchmarků, které měly za úkol porovnat výkon grafické karty NVIDIA Quadro FX1700 na různých operačních systémech. Do testu byl vybrán Ubuntu Linux 8.04 alfa5, Solaris Express Developer 1/08 a Windows Vista Ultimate. Testoval se výkon s programy jako 3ds Max, Catia, EnSight a Pro/Engineer. Nejlépe si vedlo Ubuntu, které vyhrálo ve většině testů. Celkově na druhém místě skončil Solaris a nejhůře dopadly Windows Vista.

Lotus Symphony na linuxová PC pro rozvojové země

ibm.pngAčkoliv Velká modrá opustila trh s PC v roce 2004, kdy prodala svojí PC divizi čínské společnosti Lenovo, oznámila nedávno, že se bude podílet na softwarovém vybavení PC pro rozvojové trhy. V tomto projektu spojila síly s dalšími společnostmi. Hardware budou vyrábět rakouský VDEL a polský LX Polska. V PC poběží operační systém americké společnosti Red Hat. IBM přispěje svým kancelářským balíkem Lotus Symphony, který je založený na OpenOffice.org. Podle IBM by měla tato počítačová řada snížít kupujícím náklady až na polovinu. Největší ohlas přichází zatím z Ruska, kde projevilo zájem např. ministerstvo obrany, Aeroflot nebo Alfa Bank.

Novinky ze světa softwaru

GNOME 2.22

gnome.pngV poslední době plní stránky linuxových magazínů především prostředí KDE, vydalo se totiž cestou revoluce a KDE4 s sebou přináší množství zásadních novinek. Naopak vývojáři prostředí GNOME volí cestu evoluce, proto vydávají pravidelně každého půl roku verze, které neobsahují zásadní novinky, ale zase představují předvídatelný a pozvolný vývoj. Takovou verzí je i GNOME 2.22, které vyšlo 12. března. Co nového se v něm objevuje? Jsou to především aplikace Cheese, Vinagre a Světový čas. Evolution nyní podporuje synchronizaci s Google Calendar. Přehrávač Totem získal plugin, který mu umožňuje vyhledávat a přehrávat videa z YouTube. GNOME 2.22 je také ve znamení započatého přechodu z virtuálního souborového systému GNOME-VFS na GVFS, což by mělo přinést především zlepšený výkon. GNOME se také dočkalo několika kompozitních funkcí ve stylu Compizu. O dalších novinkách si můžete přečíst v článku, ve kterém jsem se GNOME 2.22 věnoval, nebo v přeložených poznámkách k vydání.

Obrázek:  1.jpg

Evolution - kalendáře

Skype s podporou videohovorů konečně venku

Společnost Skype, která provozuje stejnojmenný komunikační program, uvedla finální linuxovou verzi 2.0. Největší změnou, kterou přináší, je podpora videohovorů. Maže tím největší handicap, který měla linuxová verze vůči verzi pro Windows. Dalším vylepšením by měla být vylepšená kvalita hovorů. Linuxová verze, stejně jako ostatní, je napsána pomocí knihovny Qt. Jedná se však o program s rozdílným vývojem a číslováním verzí. Má také jiné rozhraní než verze pro Windows právě kvůli tomu, že uživatelé Linuxu požadují něco jiného než uživatelé Windows. Proto má linuxová verze jednodušší a funkčněji laděné rozhraní. Na stránkách Skype jsou k dispozici balíčky pro sedm distribucí a obecný instalační soubor pro ostatní.

WengoPhone žije

Na začátku roku jsem psal o tom, že skončil vývoj komunikátoru WengoPhone. Vývoj tohoto programu byl pod patronátem firmy Wengo, dceřiné společnosti francouzského telekomu Neuf Cegetel. Ten ztratil o tento projekt zájem a svoji podporu po třech letech vývoje ukončil. To mrzelo mnoho uživatelů, protože se jednalo o velmi slibný komunikační program, který byl dlouho jediným programem pro Linux zvládajícím videohovory. WengoPhone byl naštěstí vyvíjen jako open source, takže mohl kdokoliv vývoj převzít - a to se také stalo. V průběhu ledna přešel patronát nad vývojem pod společnost MBDSYS, která dala programu budoucnost. Obnovil se vývoj a byly navrženy cíle, kterých se má dosáhnout. Mezi ně patří např. podpora nových protokolů P2PP, VNC nebo libjingle pro hlasovou komunikaci s Google Talk. WengoPhone tedy přežil svoji smrt a můžeme mu do dalších let jen popřát hodně nových funkcí a malou spotřebu systémových prostředků.

Nero přinese do Linuxu podporu Blu-ray

Společnost Nero, tvůrce populárního vypalovacího programu, na hannoverském veletrhu CeBIT oznámila, že brzo vydá novou linuxovou verzi svého vypalovacího programu – Nero Linux 3.5. Podle slov společnosti to bude jediné řešení pro Linux, které bude mít plnou podporu Blu-ray a HD DVD. K dispozici bude konečně také možnost vypalování z příkazové řádky. Nero si na Linuxu zatím nezískalo zdaleka tak velkou popularitu jako na platformě Windows. Je to především kvůli existenci velmi kvalitního open source programu K3b, který stačí většině uživatelů. Z řady dalších vypalovacích programů začíná růst Neru konkurence také v podobě programu Brasero, ten sice ještě nedosahuje funkcionality K3b, ale má jednodušší a intuitivnější rozhraní, přečíst si o něm můžete na Linux.com.

Novinky ze světa distribucí

Foresight 2.0

Foresight Linux představuje alter ego prostředí GNOME. Jeho nová verze vychází vždy během několika dní po vydání GNOME a je první distribucí, která toto vydání obsahuje. Někdo Foresight považuje pouze za jednoúčelový systém, který jen a pouze demonstruje nejnovější verze desktopového prostředí GNOME. Jiní lidé však nedají na Foresight dopustit jako na kvalitní distribuci, která za grafické prostředí zvolila právě GNOME. Zajímavostí distribuce je balíčkovací systém Conary, ten totiž při aktualizaci nestahuje celý balíček, ale pouze část, která má být aktualizována. V nové verzi pak přichází s bleskurychlým instalátorem, díky kterému systém nainstalujete za 10 minut. Stahovat můžete na stránkách projektu.

Obrázek:  2.jpg

Foresight Linux 2.0 a nastavení dvou monitorů

PC-BSD 1.5

Nedávno jsem psal o tom, že vyšla nová verze DesktopBSD. Jeho konkurentem mezi BSD systémy v boji o desktopového uživatele je PC-BSD, stejně jako DesktopBSD vychází z FreeBSD. O vývoj se stará především americká společnost iXsystems a PC-BSD se může chlubit například tím, že byl na stránkách OSWeekly.com v roce 2006 vyhlášen pro nováčky nejpřívětivějším systémem. Co přináší nová verze? Je postavená na FreeBSD 6.3. Výchozím prostředím je KDE 3.5.8. Obsahuje Xorg 7.3. Zlepšena byla podpora wifi. K dispozici je nově i 64bitová verze. PC-BSD nezná závislosti, protože software se instaluje v balíčcích bpi pbi, které obsahují program a všechny knihovny, které ke svému běhu potřebuje. Stahovat můžete na stránkách PC-BSD.org.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog