přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Microsoft zostra kritizuje OpenOffice.org

Control

Microsoft zostra kritizuje OpenOffice.org

dvatydny.gif

Microsoft se obouvá do OpenOffice.org, FSF zveřejnila kontroverzní podmínky pro otevřený hardware, AbcLinuxu.cz má nového majitele a šéfredaktora, Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat, Chrome OS vyjde možná už v listopadu, Opera 11 bude podporovat rozšíření, Minitube 1.2, Vyšel Skype pro Android, co nevidět bude i Opera Mobile.


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Microsoft se obouvá do OpenOffice.org

Microsoft připravil video, ve kterém zostra kritizuje OpenOffice.org a naopak vyzdvihuje svůj kancelářský balík Microsoft Office. Video je zpracováno poměrně pěkně a tvoří ho vlastně jen citace nespokojených uživatelů OpenOffice.org a Linuxu. Některá tvrzení ukazují na známé problémy (např. kompatibilita), ale jiná spíš těží z neznalosti, například „Pokud se open-source řešení rozbije, kdo ho opraví?“ Kdokoliv? Zkrátka je to video jednostranné a v podobném tónu by se dala udělat i kritika na Microsoft Office. Každý má něco. A ať už jste příznivci toho nebo toho, uvědomte si, že konkurence je vždy k dobru věci. Kdo ví, jestli by se prodávaly levnější studentské a domácí verze Microsoft Office, kdyby nebylo OpenOffice.org.

FSF zveřejnila kontroverzní podmínky pro otevřený hardware

Free Software Foundation (FSF) už nějaký čas pracuje na definici otevřeného hardwaru a nyní návrh dostává konkrétní podobu. Ve stručnosti: Otevřenost hardwaru spočívá hlavně v tom, že musí být zveřejněny plány, podle kterých je hardware sestaven, a také instrukce, jak ho ovládat. A aby navíc dostal požehnání FSF, bude muset splňovat i další podmínky. FSF je docela konzervativní organizace, a tak se dalo očekávat, že podmínky budou přísné. A je to tak. Software, který bude s otevřeným hardwarem distribuován, musí být také open source a musí podporovat svobodné formáty. Výrobce musí zákazníkovi poskytnout možnost pohodlně nahradit výchozí systém a i dokumentace musí být vydána pod svobodnou licencí. Některé další podmínky jsou ale značně kontroverzní a zbytečně ideologistické. Například pokud bude produkt chtít nést doporučení od FSF, nemůže zároveň používat označení jako „Funguje s Windows“ nebo „Vyrobeno pro Mac.“ Můžete si přečíst všechny podmínky.

AbcLinuxu.cz má nového majitele a šéfredaktora

Legendární český linuxový portál AbcLinuxu.cz má nového majitele. „Ábíčko“ i další technické portály, které původně provozovala společnost Stickfish, s.r.o., přechází pod správu společnosti Argonit, s.r.o. Tu ze 70 % vlastní Pavlína Šimčáková a ze 30 % Robert Krátký a zakladatel Leoš Literák. Spolumajitel Luboš Doležel se stal také novým šéfredaktorem. Zatím to nevypadá, že by se portál pod novým vedením měl nějak výrazněji změnit, alespoň ne v blízké době.

Novinky ze světa distribucí

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat

Po půlroce tu máme nové vydání nejpopulárnější linuxové distribuce Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. „Vzpurná surikata“ vyšla symbolicky přesně v 10. 10. 2010 v 10:10 GMT. Podobně jako minulé vydání Ubuntu se zaměřuje především na novinky, které uživatelé uvidí na první pohled. Vylepšený instalátor umožňuje snadnější správu diskových oddílů a instalaci aktualizací a „povinné výbavy“ jako například kodeků. Centrum softwaru se dočkalo mnoha dílčích vylepšení. Nově spravuje i externí repozitáře a pokud si stáhnete samostatný balíček, také se bude instalovat přes Centrum softwaru. Nové kategorie „Oblíbené“ a „Co je nového?“ vám doporučí zajímavé aplikace. První vlaštovku má nákup placených aplikací, za dvacet pět dolarů si můžete koupit DVD přehrávač Fluendo.

Mírně upraven byl také vzhled, přibylo nové výchozí písmo Ubuntu, zvukový applet do sebe integruje ovládání hudebních přehrávačů (aktuálně pouze Rhythmbox a po instalaci pluginu i Banshee) a správce fotografií F-Spot byl nahrazen Shotwellem. Kromě Ubuntu vyšly i nové verze derivátů Kubuntu (prostředí KDE), Xubuntu (Xfce), Lubuntu (LXDE) a Edubuntu pro výukové účely. Více o novém Ubuntu se dozvíte v recenzi, zajímavé je i srovnání uživatelského rozhraní s Microsoft Windows 7.

Výchozí vzhled Výchozí vzhled

Chrome OS vyjde možná už v listopadu

Google už testuje RC verzi, což znamená, že se vydání stabilní verze rychle blíží. Sám Google potvrdil, že operační systém Chrome vyjde do konce roku. Podle neoficiálních informací by to ale mohlo být už jedenáctého listopadu. Osud a využití Chrome OS jsou zatím poměrně nejasné. Šanci by měl na tabletech, ale tam má Google i druhého koně a zatím se zdá, že mu dává přednost. Android ve verzi 3.0, který bude optimalizován právě pro tablety, vyjde také do konce roku. Dalším cílem by mohly být netbooky, ale jejich boom už pomalu odeznívá a jejich roli trochu přebírají čím dál dostupnější chytré mobilní telefony. A jedna zajímavost na závěr: Chrome (resp. Chromium) OS se podařilo rozjet už i na iPadu.

Novinky ze světa softwaru

Opera 11 bude podporovat rozšíření

Rozšířeními kdysi zaujal prohlížeč Mozilla Firefox, ale postupně se přidali i Internet Explorer, Google Chrome a Safari. Zanedlouho se dočká i poslední prohlížeč z „elitní pětky“ – Opera. Rozšíření v Opeře budou mít nejblíže asi k těm z Google Chrome – také budou využívat webové technologie. To s sebou přináší jistá omezení, ale zase je jejich tvorba jednoduchá a v Chrome po jejich instalaci ani nemusíte restartovat prohlížeč. TechCrunch.com přinesl video, ve kterém ukazuje, jak budou rozšíření v Opeře 11 fungovat. Pokud se na něj podíváte, hned si můžete všimnout další podobnosti s Chrome. Tlačítka rozšíření jsou také umístěna vedle adresního řádku vpravo. Dosud Opera nabízela jen tzv. widgety, které sice vypadají hezky, ale moc funkcionality nepřináší. Datum vydání finální verze Opery 11 je zatím ve hvězdách, ale už brzy bychom se měli dočkat alfa verze. S vydáním alfa verze také budou zveřejněny informace potřebné k tvorbě rozšíření.

Minitube 1.2

Minitube je aplikace, která umožňuje přehrávání a procházení videí na YouTube. K čemu něco takového vůbec je? Minitube má výhodu hlavně v tom, že pro přehrávání nepoužívá Flash. Videa přehrává pomocí kodeků, takže se hodí například pro starší počítače, kde může Flash trochu drhnout. Procházení videí navíc připomíná spíše prohlížení videotéky. Nová verze Minitube přináší hlavně žádanou možnost stahovat videa. Minitube možná najdete v repozitářích své distribuce, ale verze 1.2 se v nich objeví až časem. Na stránkách projektu jsou ke stažení zdrojové kódy a DMG balíček pro Mac OS X.

Vyšel Skype pro Android, co nevidět bude i Opera Mobile

Očekávaná verze komunikačního programu Skype pro Android podporuje textovou a hlasovou komunikaci, videohovory zatím v nabídce nejsou. Jinak se od desktopového klienta moc neliší. Také můžete komunikovat jak se Skype účtem, tak i s běžným telefonním číslem. Mobilní Skype pro Android 2.1 a novější můžete stahovat z Android Marketu nebo ze Skype.com/m. Uživatelé přijali Skype celkem kladně, jediný problém by mohl být v tom, že nepodporuje instalaci na paměťovou kartu. A to u zhruba patnácti megabajtové aplikace může vadit.

Skype pro Android

Do měsíce se dočkáme i další očekávané aplikace pro Android – webového prohlížeče Opera Mobile. Standardem už je podpora multitouch a o rychlé vykreslování se postará hardwarová akcelerace. Zatím je pro Android dostupná pouze Opera Mini, což je odlehčená verze, která zaujme především kompresí přenášených dat. Ještě, než se požadovaná stránka zobrazí ve vašem telefonu, projde přes servery Opery, které hlavně zkomprimují obrázky a tím ji výrazně zmenší. Pro uživatele s přísným FUP ideální.

Nahoru

Příspěvky

Miroslav Hrončok Microsoft zostra kritizuje OpenOffice.org
Miro Hrončok 20. 10. 2010, 00:50:57
Odpovědět  Odkaz 
V tom videu jsou pravděpodobně citáty konkrétních lidí, alespoň se tak tváří. Nikdo ale už neříká, nakolik si za své problémy mohli sami, nebo, že by to šlo vyřešit jinak.

Že formáty Microsoft Office a OOo jsou (prý) nekompatibilní, přeci není chyba OOo. Křížový šroubovák nejde použít na inbus šroub, proto je inbus lepší. Inbus šroubovák nejde použít na křížový šroub, proto je křížový šroubovák lepší. Která z těchto vět je pravdivá? IMHO ani jedna.
Ivan Bíbr Re:Microsoft zostra kritizuje OpenOffice.org
bibri 20. 10. 2010, 10:18:08
Odpovědět  Odkaz 
Dobré PR nelže, jen říká věci tak, aby byly výhodné. Toto je dobré PR.
Proč kontroverzní FSF?
František Bártík 20. 10. 2010, 08:20:06
Odpovědět  Odkaz 
Na podmínkách (přečetl jsem kompletní výčet) nevidím nic kontroverzního a připadají mi všechny přirozené. Jsou sice přísné, ale to je u prestižní certifikací pravidlem.

ad „Funguje s Windows“...: Pokud certifikace zaručuje otevřenost nemělo by se naznačovat, že produkt je obzvláště vhodný jen pro určitou platformu. Správci hodnotných značek ukládají téměř vždy analogické závazné podmínky, které předchází poškozování srozumitelnosti značky a jejího jména nevhodným marketingovým nasazením. Co je na této běžné praxi "značně kontroverzní a zbytečně ideologistické"?
Miroslav Hrončok Re:Proč kontroverzní FSF?
Miro Hrončok 20. 10. 2010, 11:23:20
Odpovědět  Odkaz 
Proč bych si na otevřený hardware nemohl dát nálepku "Funguje s Windows", nálepku "Funguje s Linuxem", nálepku "Funguje s Macem", nálepku "Funguje se vším" a nálepku "Otevřený hardware"? Jasně, nálepka "Určeno pro XYZ" je pro mě špatná, ale "Funguje s XYZ" už ne.
Roman Bořánek Microsoft zostra kritizuje OpenOffice.org
Roman Bořánek 21. 10. 2010, 11:59:01
Odpovědět  Odkaz 
Opera 11 Alfa už vyšla a s ní jsou tu i první rozšíření... http://addons.labs.opera.com/addons/extensions/ Opravdu to funguje prakticky stejně jako u Chrome. :) Instalace bez restartu, stejné umístění tlačítek, stejná "webová" okna a popupy...
Microsoft zostra kritizuje OpenOffice.org
Nox 6. 07. 2012, 07:30:51
Odpovědět  Odkaz 
Chtělo by to natočit taky nějaké video :-)
Hesla:
Po přechodu MS Office na nový design jsem se musel hodiny a hodiny učit nové rozhraní.
Jen díky klasickému rozraní Oo jsem rychle snadno a rychle vysvětlil práci s dokumenty i svojí babičce.
ECDL certifikát jsem získal především díky pracem, vypracovaným v Open office.
Když učitelé viděli, co Open office dokáže, přestali požadovat zbytečné formáty Microsoftu a umožnili odevzdávání prací v pdf.
Kvůli studiu svých dětí jsem koupil za poslední peníze Microsoft Office. Teď jíme jen suchý chleba a manželka mě nesnáší. Nikdy více M$! Zítra instaluji Linux s Open Office!
:-D
Věřím, že s takovou by z toho Oo nakonec nevyšlo vůbec špatně a Linux by mohl ještě poděkovat Microsoftu za reklamu! ;-) :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D
Petr Valach Microsoft zostra kritizuje OpenOffice.org
Petr Valach 6. 07. 2012, 15:09:49
Odpovědět  Odkaz 
Byl jsem zaměstnancem nejedné firmy a mohu tedy porovnávat.

Vím, že OpenOffice či LibreOffice bylo vždy řešením na problémy, které v těch firmách byly s použitím Microsft Office. Nebylo to jednou, nebylo to dvakrát, nebylo to pětkrát. Je to prostě obecný fakt.

O tom, že se Microsoft staví do role standard-makera, je sice zajímavé, ale úsměvné až zábavné k popukání. To video lže. Soubor vygenerovaný jednou verzí programu Microsoft Office leckdy nelze otevřít v jiné verzi téhož programu, resp. dokonce ani v té samé. Nastoupit pak musí OO.

Není pravda, že je třeba mraky času na zaučení OO, protože je to poměrně jednoduchý program, ale s velikou škálou možností. Pokud je někdo neoperativní, nepřizpůsobivý, nemá ve firmě co dělat - ale je to věc toho uživatele a firmy, ne programu. A učit se člověk musí pořád něco nového. O tom to prostě není. Jestliže někdo fňuká, že mu to trvá moc dlouho, přiznává, že ve skutečnosti neuměl pracovat s MS Office.

Nechci a nebudu dělat advokáta Apache OpenOffice nebo Libre Office. Ale moje zkušenosti, ať osobní nebo firemní (kdekoliv), mluví za vše. A ještě něco: Nesnáším lhaní. Byznys, fajn. Ale lhát lidem do očí a stavět to za pravdu, to je sprostý. Ale co by člověk chtěl od Mrkvošrotu...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Roman Bořánek

Student ekonomie a v podstatě běžný uživatel, který na Linux pohlíží trochu jinak, a to hlavně z hlediska uživatelské přívětivosti, marketingu a byznysu. Baví ho Ubuntu, protože jako jedna z mála distribucí tyto oblasti nezanedbává.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog