přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu míří na televize, Mandriva zase k bankrotu

Ubuntu míří na televize, Mandriva zase k bankrotu

dvatydny.gif

Mandriva na pokraji bankrotu. Ubuntu TV. Maďarské úřady přecházejí na otevřené formáty dokumentů. Red Hat se v Brně rozšiřuje a přistaví další budovu. Jaké má plány Cinnamon, fork GNOME Shellu?. Clementine 1.0 přidává podporu webových služeb.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Mandriva na pokraji bankrotu

Francouzské společnosti Mandriva S.A., která stojí za populární distribucí Mandriva Linux, možná zbývá už jen pár posledních dní života. Mandriva čelí finančním problémům dlouhodobě, v létě 2010 však získala investici od společnosti Wallix a problémy tak byly načas zažehnány. Teď jsou problémy zpět a Mandriva zoufale potřebuje rekapitalizaci, ta ale u akcionářů na valné hromadě 5. prosince neprošla. Všechny návrhy rekapitalizace zablokovala společnost LinLux SARL, která vlastní 42 % akcií. A to přesto, že se vedení přizpůsobilo jejím výhradám a nakonec podepsalo smlouvu se společností ROSA, která se na vývoji Mandriva Linuxu výrazně podílí. Tentokrát je hrozba bankrotu větší než kdy jindy, předseda výkonné rady Dominique Loucougain v dopise akcionářům napsal: „Pokud do 16. ledna 2012 nezajistíme dlouhodobý plán financování podniku, vyhlásím bankrot.“

Ubuntu TV

Canonical na začátku očekávané Consumer Electronics Show (CES) v Las Vegas představil další edici Ubuntu, a to Ubuntu TV pro chytré televize a multimediální centra. Tím ještě víc zamířil do mainstreamu a možná už se zanedlouho dočkáme doby, kdy lidé budou používat Linux, aniž by o tom věděli. Jedná se v podstatě o běžné Ubuntu (samozřejmě řádně „osekané“), ke kterému přibyly televizní funkce a na němž běží televizní nadstavba podobná rozhraní Unity.

Ubuntu TV půjde rozběhnout na zařízeních s procesorovými architekturami ARM a x86 a zvládne příjem pozemního, satelitního i kabelového vysílání podle amerických a evropských standardů. Hlavní předností je však v propojení s internetem. Můžete sledovat videa na YouTube, trailery, nakupovat filmy od různých poskytovatelů atp. Zmínit můžeme ještě nahrávání vysílání či sdílení obsahu s počítačem. To vše jednoduše po pouhých pár stisknutích tlačítek ovladače. Funkcí je samozřejmě mnohem víc, jejich přehled najdete na Ubuntu.com/TV. Na videu níže se můžete podívat na celkem povedené rozhraní.

Otázkou je, zda to bude stačit na to, aby Ubuntu TV dokázalo soupeřit s těžkými vahami. Toto odvětví chce ovládnout Google TV a ve hře jsou i další systémy přímo od výrobců televizí, které by se také měly ukázat na CESu. Výkonná ředitelka Canonicalu Jane Silber portálu PCpro.co.uk řekla, že vidí poptávku po otevřeném a neutrálním řešení a chce výrobce zaujmout dodáváním systému bez poplatků. První zařízení s Ubuntu TV by měla přijít do konce roku 2012 a nejdříve se Canonical zaměří hlavně na čínský trh.

Maďarské úřady přecházejí na otevřené formáty dokumentů

Maďarská vláda rozhodla, že od dubna 2012 musí tamní úřady a veřejné organizace používat otevřené formáty dokumentů. Přesněji řečeno v nich musí být dostupné všechny oficiální zprávy a zároveň si úřady musí poradit s dokumenty, které jim v otevřených formátech přijdou. Výjimku mají pouze ministerstvo obrany a organizace, které řádně dokážou, že si bez proprietárních formátů neporadí nebo je pro ně jejich používání ekonomicky výhodnější. Nařízení konkrétně neuvádí, jaký kancelářský balík mají úřady používat.

Svobodné kancelářské balíky se chystají i do maďarských škol. V březnu totiž končí hromadná licence na používání proprietárního balíku a ministerstvo školství se rozhodlo ji neprodloužit. Ministerstvo si od tohoto kroku slibuje především zvýšení konkurence. Každá škola bude zřejmě moci rozhodnout, zda ze svého zaplatí proprietární kancelářský balík, nebo zda raději přejde na takový, který je dostupný zdarma.

Red Hat se v Brně rozšiřuje a přistaví další budovu

Již dříve jste si mohli přečíst, že brněnská pobočka Red Hatu nabírá dalších sto padesát zaměstnanců, na což získala dotaci sto milionů korun z Evropské unie. Nábor je zhruba v polovině a současná budova už začíná být počtu zaměstnanců malá. Proto vedle ní vyroste další, která by měla pojmout kolem dvou set zaměstnanců. Celkem by se jich tak do brněnské pobočky vešlo šest set. Více si můžete přečíst v článku Red Hat v Brně staví nové sídlo pro 200 zaměstnanců.

Tato budova dostane bratříčka Tato budova dostane bratříčka

Jaké má plány Cinnamon, fork GNOME Shellu?

Minule jsme psali o vzniku prostředí Cinnamon – odnože GNOME Shellu, kterou má na svědomí zakladatel distribuce Linux Mint Clement Lefebvre. Vývoj rychle pokračuje a Clement už poodhalil plány do budoucna, tak se na ně podívejme. Filozofií Cinnamonu ve zkratce je, aby důležité věci byly vždy na očích a rozhraní bylo jednoduché a konfigurovatelné. Cinnamon by se nepřekvapivě měl stát hlavním prostředím Linux Mintu, ale není jasné, zda se tak stane už v následující třinácté verzi. Sekundovat mu stále bude MATE – fork GNOME 2, který se objevil už v aktuální verzi 12 Lisa. Mezitím vyšel Cinnamon 1.1.3, ve kterém mají panel a nabídka aplikací téměř stejnou funkcionalitu jako v předchozích verzích Mintu s GNOME Panelem. Příjemné je, že si už teď můžete Cinnamon pohodlně vyzkoušet. V Linux Mintu 12 jej najdete přímo v repozitářích, další repozitáře existují i pro Ubuntu a Fedoru. Více se dozvíte na novém webu Cinnamon.LinuxMint.com.

Aktuální podoba Cinnamonu Aktuální podoba Cinnamonu

Novinky ze světa softwaru

Clementine 1.0 přidává podporu webových služeb

Clementine je už poměrně známý hudební přehrávač založený na první řadě legendárního Amaroku, který vznikl v reakci na jeho druhou řadu, která se hodně proměnila a mnoha uživatelům nebyla po chuti. Na konci roku 2011 vyšla verze s označením 1.0. Jelikož jde o první „velkou“ verzi po mnoha měsících, přináší mnoho novinek a oprav chyb. Největší novinkou je podpora hned několika webových služeb: Spotify, Grooveshark, Digitally Imported a SKY.FM. Další novinka je poněkud kuriózní – podpora Audio CD. To, že s takovou základní funkcí Clementine přichází až teď, jasně svědčí o tom, že kompaktní disky zcela jistě vymírají. Přibyla také možnost automatického stahování obalů alb z Amazonu (navíc k dosavadnímu Last.fm) a na své si přijdou i milovníci Nyan Cat. Na Clementine-Player.org můžete stahovat instalační balíčky pro Debian, Ubuntu, Fedoru, ale i pro Microsoft Windows a Mac OS X.

Hudební přehrávač Clementine 1.0 Hudební přehrávač Clementine 1.0

Jednou větou

Global menu v Ubuntu možná půjde vypnout. Vyšel Linux 3.2, další verze 3.3 bude obsahovat ovladače pro androidí zařízení. Zařízení s Androidem dostalo pod stromeček 3,7 milionu lidí. FreeDOS má po pěti letech novou verzi 1.1, která podporuje USB. Projektovací nástroj LibreCAD (dříve CADuntu) přichází s verzí 1.0.0. Nové verze se dočkal i editor videa Avidemux. Mozilla představila svou licenci MPL ve verzi 2.0, která je jednoduší a kompatibilnější s ostatními licencemi. Jaký byl rok 2011 pro Linux a open source?

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz