přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

GIMP má vylepšené rozhraní, přibližuje se Photoshopu

dvatydny.gif

Konference Otvorený softvér vo vzdelávaní, výskume a v IT riešeniach 2010, GIMP 2.7.1, Opera 10.60, Ubuntu Software Center 2.1.4, Mandriva Linux 2010 Spring neboli 2010.1, Android 3.0 už na podzim? Ubuntu bude mít nové písmo.


 

Scribus: Optimalizácia optického rozloženia textu a vkladanie internetových odkazov

scribus.jpg

Pri sadzbe textu do bloku dochádza k nerovnomerným medzislovným medzerám. Ukážeme si, ako toto dokážete eliminovať, aby bol text opticky rozložený optimálnejšie, čím dokážete jednoducho odstraňovať aj siroty či vdovy. V krátkom návode vám ukážeme jednoduchý postup, ako do PDF dokumentu vložiť internetové odkazy.


 

Letní openMagazin 05/2010

openmagazin_perex.png

Vytvořili jsme pro vás na začátku prázdnin openMagazin plný recenzí na software i hardware, návodů a novinek. Píšeme také o místech, kde používají open source a snažíme se dokázat, že dělají dobře.


 

Hrátky s GIMPem aneb vytvoření vlastní tapety na plochu

gimp.png

Kdo si hraje – nezlobí. Pokud navíc spojíme hrátky s GIMPem, může vzniknout něco užitečného, jako je tapeta na plochu nebo domovskou obrazovku mobilního telefonu a překvapit tak třeba naše blízké vlastním výtvorem. Tentokrát si tedy ukážeme, jak jednoduše vytvořit v GIMPu pomocí štětce a trochy představivosti povedené tapety.


 

Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu

ubuntu1004.jpg

Ivan Bíbr a jeho autorský kolektiv už počtvrté připravili příručku pro uživatele Ubuntu. Tentokrát přibylo 80 nových stran a samozřejmě byly aktualizovány všechny ostatní, aby vyhovovaly nové verzi 10.04. Kniha je určená především začátečníkům, ale své si najdou i ostatní.


 

Rychlá recenze: Mandriva Linux 2010 Spring v bodech a obrazech

mandriva.jpg

Vydání Mandriva Linuxu 2010 Spring bylo odkládáno z nejrůznějších důvodů, ale především to byla snaha vývojářů o bezchybné vydání. Právě vydaný Mandriva Linux 2010 Spring nějakou tu chybu obsahuje. Ale jejich množství je v řádech jednotek - seznamte se s velmi kvalitním operačním systémem.


 

Claws Mail - Povolte mailům opratě!

claws_mail.png

Jestliže rádi používáte alternativní produkty k těm nejznámějším a hledáte u nich nové zajímavé funkce, pak jste při výběru programu na elektronickou poštu možná narazili i na Claws Mail. Jedná se o odlehčeného poštovního klienta s příjemným ovládáním, jednoduchým a přehledným nastavením a mnoha funkcemi, jež byste u jiných "lehkých" klientů sotva nalezli.


 

Výběr červnových článků z portálu OpenOffice.cz

ooo.png

ZŠ a MŠ v Ondřejově používá OOo, Občanské sdružení Kosmo klub používá kancelářský balík OOo, Zrušenie delenia slov na konci strany alebo odseku, Používají kancelářský balík OOo – PrimMat, Soukromá střední škola podnikatelská ve Frýdku-Místku, Vytvořte si šablonu dokumentu s hlavičkou, Skvělá funkce Writeru - automatický text, Učitel na střední škole používá OOo a je spokojen, Nezisková, ekologická organizace používá OOo, Gymnázium ve Frýdlantu nad Ostravicí používá kancelářský balík OOo, Naučte se sloupcový graf v Calcu, Nakreslete síť hrací kostky – cvičení v Draw.


 

Libre Graphics Meeting: Poobedňajšie prednášky

lgm.png

Posledný sobotný blok prednášok Libre Graphics Meeting začal hneď po seminároch. Aplikácií bolo skromnejšie, ale zaujímavostí bolo veľa, takže ak vás zaujímajú ďalšie skazky zo sveta libre grafiky, tu ich máte. Prvé nasledovali štyri kratšie prezentácie, takzvané „short-talks“. Na každú len dvadsať minút a po skončení žiadne otázky.


 

Správa linuxového serveru: Linuxový firewall, základy iptables

debain_notext.png

Firewall v Linuxu je tvořen projektem Netfilter, který pracuje na úrovni jádra a umožňuje filtrovat pakety na základě mnoha kritérií. Základním nástrojem pro nastavení paketového filtru je známý řádkový nástroj iptables. Předesílám, že existuje řada projektů, která se snaží práci s iptables usnadnit, popřípadě generovat vlastní pravidla a uživatele od tohoto nástroje co nejvíce odstínit. Některé z těchto nástrojů časem představím, nicméně v tomto článku se budu zabývat samotným nástrojem iptables a principy, na jakých jeho funkce stojí.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz