přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Správa linuxového serveru: Jednoduché zálohování pomocí rdiff-backup

Správa linuxového serveru: Jednoduché zálohování pomocí rdiff-backup

debain_notext.png

V tomto dílu vám ukáži, jak využít nástroje rdiff-backup k zálohování dat a k případné obnově.


Úvod

Nástroj rdiff-backup je napsaný v Pythonu, umí rozdílové zálohování a umí pracovat jak lokálně, tak vzdáleně. Unikátní vlastností tohoto nástroje je podoba zálohy. Nástroj totiž vytváří de facto „zrcadlový“ obraz původních dat, který uchovává v aktuální podobě, zatímco rozdíly si zaznamenává do speciálního adresáře. To znamená, že máte vždy k dispozici aktuální verze souborů přístupné přímo z cílového souborového systému, a to bez nutnosti použít nástroj rdiff-backup. K obnovení dat z poslední zálohy tak stačí pouhé překopírování. Oproti jiným nástrojům (např. duplicity) naopak rdiff-backup neumí ani kompresi dat, ani šifrování. Jediné, co se komprimuje, jsou samotné rozdíly.

Ačkoliv je rdiff-backup schopen pracovat vzdáleně, doporučuje se, je-li to možné, použít stejnou verzi nástroje na obou počítačích. V případě nesouladu verzí vypíše nástroj varování.

Rdiff-backup umí využívat přenosové pásmo podobně efektivně jako nástroj rsync (tomuto nástroji se věnuje článek Zálohuj svá data tolikrát, kolikrát je máš rád), takže při následných zálohách se vždy přenáší pouze rozdíly a nikoliv znovu veškerá data.

Archfs

Nasazení nástroje rdiff-backup může vhodně doplnit FUSE modul archfs, který umí připojit adresář se zálohami jako souborový systém, přes který je možné snadno prohlížet data jednotlivých záloh (ty jsou pak dostupné jako adresáře, jejichž název odpovídá datu pořízení). Bohužel tento FUSE modul není k dispozici v oficiálních repozitářích Debianu pro vydání Lenny ani Squeeze, který je momentálně na spadnutí. K dispozici je až ve větvi Sid (unstable), kterou ovšem rozhodně nelze doporučit k používání na serveru.

Místní záloha

Nejjednodušší příklad použití nástroje rdiff-backup je místní záloha, tzn. záloha v rámci jednoho počítače. V takovém případě je už z principu velmi vhodné zálohovat na jiné médium, než na kterém se nachází zdrojová data. Pokud by byla data k zálohování v adresáři /home/data a připojený externí disk v /mnt/extdisk, záloha by se provedla takto:

rdiff-backup /home/data /mnt/extdisk

Každé provedení tohoto příkazu způsobí aktualizaci souborů zálohy do stejného stavu jako ve zdrojovém adresáři, přičemž informace o rozdílech se ukládají do speciálního adresáře pojmenovaného rdiff-backup-data.

Ne vždy je ale žádoucí zálohovat veškerá data ve zdrojovém adresáři. Proto má nástroj rdiff-backup bohaté možnosti pro specifikaci dat, která nemají být zálohována ze zdrojového adresáře. Nejjednodušší metodou je použít parametr --exclude:

rdiff-backup --exclude /home/data/vyradit /home/data /mnt/extdisk

Všimněte si, že parametry a volby předcházejí specifikaci zdroje a cíle – toto pořadí je nutné dodržovat. Potřebujete-li vyřadit více souborů či adresářů, použijte parametr --exclude vícekrát za sebou:

rdiff-backup --exclude /home/data/vyradit1 --exclude /home/data/vyradit2 /home/data /mnt/extdisk

Možné je i vyřadit určité typy souborů, třeba zařízení (device files), symbolické linky, sokety apod., např. takto:

rdiff-backup --exclude-device-files /home/chroot /mnt/extdisk

Výše uvedený příkaz nebude zálohovat soubory zařízení (device files). Rdiff-backup nabízí řadu dalších možností filtrování souborů včetně regulárních výrazů. Ty naleznete popsané v manuálové stránce.

Vzdálená záloha

Vzdálené zálohování je řešeno prostřednictvím SSH. Jak již bylo řečeno, dalším předpokladem je dostupnost nástroje rdiff-backup na cílovém počítači, pokud možno ve stejné verzi jako na zdrojovém. Zálohování na vzdálený počítač pak může vypadat třeba takto:

rdiff-backup /home/data uzivatel@server::/cilovy/adresar

Problémem, na který můžete při vzdáleném zálohování narazit, je problém s metadaty souborů, tzn. s vlastnictvím a oprávněními. Dojde k tomu třeba v situaci, kdy zálohujete data vlastněná uživatelem, který na cílovém systému neexistuje, nebo třeba v situaci, kdy zálohujete data vlastněná uživatelem root, zatímco na cílový systém se hlásíte s právy obyčejného uživatele. Rdiff-backup si naštěstí metadata zapisuje zvlášť, takže pokud k obnově použijete právě tento nástroj, informace o vlastnictví a oprávněních se přenese korektně. Pokud byste ale obnovovali prostým překopírováním, data by se obnovila se špatnými právy, vlastníkem či skupinou.

Obnova dat

Pokud dojde k nějakému problému a potřebujete provést obnovu, můžete aktuální data rovnou zkopírovat (pozor ale na problém s metadaty souborů – viz výše) nebo použít příkaz níže, kde na pozici zdroje uvedete zálohu a na pozici cíle adresář, kam se mají data obnovit. Nutné je také specifikovat čas, ke kterému budou data ze záloh obnovena, pomocí parametru -r. Pokud vám stačí nejnovější data, můžete použít časovou značku now, takto:

rdiff-backup -r now uzivatel@server::/zaloha /tmp/obnova

Jelikož rdiff-backup provádí rozdílové zálohování, můžete obnovit i stav k určitému datu nebo stav k určité provedené záloze. Můžete také specifikovat relativní čas (např. stav před dvaceti dny), takto:

rdiff-backup -r 20D /zaloha /tmp/obnova

Stav k určitému datu můžete obnovit takto:

rdiff-backup -r 2010-12-30 /zaloha /tmp/obnova

Je také možné obnovit stav k určité provedené záloze, tzn. chcete-li obnovit stav k sedmé nejnovější záloze, použijete následující příkaz:

rdiff-backup -r 7B /zaloha /tmp/obnova

Vývojáři nástroje rdiff-backup se snaží, aby bylo jeho použití bezpečné. Proto vám tento nástroj standardně neumožní např. přepsat existující data při obnově či jiné potenciálně rizikové operace. Pokud jste si opravdu jisti, že chcete danou operaci provést, i když vás nástroj tímto způsobem varuje, můžete použít parametr --force.

Zajištění pravidelného zálohování

Abyste zajistili pravidelné zálohování, postačí přidat příslušný příkaz do cronu, popřípadě si vytvořit skript, přidat mu právo ke spuštění a umístit jej do vhodného adresáře (pro spouštění každý den by to byl adresář /etc/cron.daily). Pokud by v rámci běhu nástroje došlo k chybě, měl by cron informovat uživatele root mailem.

Čištění úložiště od starých záloh

Jelikož zálohovaná data se časem nahromadí a začnou zabírat nemalý prostor, je dobré vědět, jakým způsobem stará data bezpečně odmazat. K tomuto slouží parametr --remove-older-than, jehož hodnotou je buď absolutní, nebo relativní čas. Drobným problémem je, že v jednom volání nástroje rdiff-backup není možné současně mazat stará data a spolu s tím i zálohovat. Musíte tedy provádět čištění záloh zvlášť, třeba takto:

rdiff-backup /home/data /mnt/extdisk
rdiff-backup --remove-older-than 30D /mnt/zaloha

Kromě relativního nebo absolutního času je možné specifikovat i počet záloh, které se mají nechat, tzn. pokud chcete nechat pouze deset posledních záloh a ostatní smazat, použijete následující příkaz:

rdiff-backup --remove-older-than 10B /mnt/zaloha

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Správa linuxového serveru: Jednoduché zálohování pomocí rdiff-backup
lzap 25. 11. 2010, 12:07:06
Odpovědět  Odkaz 
Rdiff backup neznam, ale pokud se jedna o pouhou KOPII dat, tak to NELZE povazovat za zalohu. Kdyz si omylem smazete nejaky soubor a provedete takovouto "zalohu", je po srande.

Je nutne udrzovat urcitou historii. A to umi dokonce i rsync za pomoci mnoha prepinacu (lze vytvaret pro kazdy den hiearchii hardlinku). Mam s tim jen ty nejlepsi zkusenosti, jsem schopen udrzovat historii i 1 mesic dozadu s minimalnimi naroky na disk.

Pokud vsak rdiff udrzuje i historii, pak berte muj prispevek jako nerelevantni.
Miroslav Hrončok Re:Správa linuxového serveru: Jednoduché zálohování pomocí rdiff-backup
Miro Hrončok 25. 11. 2010, 12:59:36
Odpovědět  Odkaz 
> Pokud vsak rdiff udrzuje i historii, pak berte muj prispevek jako nerelevantni.
Tak. Z článku to není patrné? "Nástroj totiž vytváří de facto „zrcadlový“ obraz původních dat, který uchovává v aktuální podobě, zatímco *rozdíly si zaznamenává do speciálního adresáře*."
Správa linuxového serveru: Jednoduché zálohování pomocí rdiff-backup
mam 25. 11. 2010, 13:50:44
Odpovědět  Odkaz 
Zaujimalo by ma ako nastavit/nahradit cron aby zalohoval notebook, ktory sa nespusta presne v nejakom case. Napr. nejaka odlozena zaloha, ak sa zapne notebook a nebol ten tyzden zalohovany tak sa odzalohuje. Je to mozne?
Adam Saleh Re:Správa linuxového serveru: Jednoduché zálohování pomocí rdiff-backup
Adam Saleh 25. 11. 2010, 18:40:35
Odpovědět  Odkaz 
Anacron (popis na wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/Anacron),narozdiel od cronu zaručuje, že ak v nejaký deň mala prebehnúť nejaká úloha, tak určite niekedy po tomto dátume prebehne.Vie však nastavovať len úlohy len s presnosťou na deň.
Správa linuxového serveru: Jednoduché zálohování pomocí rdiff-backup
Opin Dog 26. 11. 2010, 20:19:27
Odpovědět  Odkaz 
Skvely clanok! jednoduchy, vystizny a hlavne prakticky..

Vdaka!
Správa linuxového serveru: Jednoduché zálohování pomocí rdiff-backup
Tomáš Jurman 24. 03. 2016, 13:07:00
Odpovědět  Odkaz 
Super nástroj. Používáme. Plná spokojenost.
Správa linuxového serveru: Jednoduché zálohování pomocí rdiff-backup
Tomáš 22. 11. 2019, 13:59:00
Odpovědět  Odkaz 
Je to super nástroj, ale nenašel jsem jak zkonsolidovat zálohy aby se k určitému datu smrskly na jednu zálohu a ušetřilo se místo když nechci mít diffy za každý den starší než x dnů.

Myslím totak, že zdroje www stránek ukládám denně 3 měsíce zpět, ale po 3 měsících bych chtěl udržovat jen jednu zálohu.

Neví někdo ?

Tomáš
Správa linuxového serveru: Jednoduché zálohování pomocí rdiff-backup
Jirka 5. 12. 2019, 12:49:47
Odpovědět  Odkaz 
Já po zazálohování spustím rdiff-backup znova s parametrem --remove-older-than 100D

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Michal Dočekal

GNU/Linuxový nadšenec a zastánce svobodného softwaru. Jeho pracovní náplň zahrnuje správu několika linuxových serverů. Snaží se být aktivním členem linuxové komunity, dlouhodobě vytváří dokumentaci pro začínající uživatele Linuxu.


  • Distribuce: Arch Linux
  • Grafické prostředí: Awesome

| blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...