Tip redakce: Články vydané na OpenOffice.cz v lednu 2009

Přehled článků, které vyšly na portálu OpenOffice.cz v prvních třech týdnech roku 2009 a mohly by vás zaujmout.
Friday, 30. January 2009
| Autor Redakce
| známka 1.00
Software pro biologický výzkum čili Tučňák biologem

Linux je použitelný prakticky pro cokoliv. Dnešní příklad ukáže cestu jedním biologickým výzkumem na poli ekologie a molekulární biologie, od počátku až do konce. Ku pomoci nám bude povětšinou svobodný software z prostředí GNU/Linuxu.
Thursday, 29. January 2009
| Autor Vojtěch Zeisek
2
Španělský region přechází na open source, Linus Torvalds na GNOME

Bude Obamova administrativa nakloněna open source? OLPC věnuje pět tisíc notebooků dětem z Gazy. Open source se vyplácí - Malajsie podává důkaz. Linus přešel na GNOME. Qt bude i pod licencí LGPL. Filipínští jezuiti přecházejí na Ubuntu. Mandriva stále ve ztrátě. Správa španělské oblasti Axarquía migruje na open source. Skype pro Linux nespí. ALT Linux 4.1.1. Granular Linux 1.0.
Wednesday, 28. January 2009
| Autor Jiří Eischmann
3
| známka 1.50
Taková normální rodinka: Ubuntu a jeho klony

Velká oblíbenost a rozšířenost Ubuntu s sebou přináší také jednu poněkud méně příjemnou věc, a tou jsou klony (deriváty). Prvotní impuls k tvorbě klonů dali vlastně sami autoři Ubuntu tím, že zvolili "napevno" GNOME jako pracovní prostředí a neumožnili uživatelům při instalaci vybrat jiné. První klony Ubuntu se tak zaměřily na odstranění tohoto hendikepu. Od té doby ale počet klonů nezadržitelně roste a udržet si v nich přehled je takřka nemožné.
Tuesday, 27. January 2009
| Autor Vojtěch Trefný
11
| známka 1.33
Průvodce Linuxem 11 - Spouštění programů pro Windows a DOS

V předchozích dvou článcích jsme si pověděli, jak nainstalujeme linuxové programy v Linuxu. Jelikož všechno není zcela růžové, někteří uživatelé mohou v Linuxu požadovat program, který je určený pouze pro Windows. Častou komplikací při přechodu k Linuxu bývá problém návyku nejen na nový operační systém, ale také na nové programy. Proto existuje několik projektů, které nabízejí uživatelům přecházejícím k Linuxu šanci, aby si svůj oblíbený - nebo v horším případě "nenahraditelný" - program mohli spustit i v Linuxu.
Monday, 26. January 2009
| Autor Bc. Alois Hýbl, DiS.
10
| známka 1.00
OpenSolaris: Slunce, které svítí Linuxu do očí

Sun Microsystems je známý řadou velkých projektů jako třeba OpenOffice.org, které jsou dostupné zdarma a jsou open-source. Mezi ně patří i UNIXový operační systém Solaris známý spíše ze serverů. Poslední dobou se Sun snaží s tímto systémem prorazit i na poli desktopů a konkurovat tak Linuxu. Jak se mu to daří? Může OpenSolaris nabídnout uživatelům Linuxu něco extra?
Monday, 26. January 2009
| Autor Vojtěch Zeisek
9
Rozhovor: Sjoerd Simons, Empathy

Empathy je komunikační program kombinující instant messaging, videokonference a telefonování přes internet (VoIP). Sjoerd patří mezi hlavní vývojáře této aplikace, a tak kvalifikovaně zodpovídá položené dotazy. Jedná se o překlad rozhovoru z webu gnomedesktop.org.
Friday, 23. January 2009
| Autor Jiří Eischmann
4
Scintilla a SciTE - komponenta a editor s rodokmenem

Scintilla je komponenta, kterou je možno použít v programu pro editování textu. Specializuje se na zdrojový kód, a tak zvládá zvýrazňování syntaxe a spousty jiných možností. SciTE je textový editor, který byl původně vytvořen jako demonstrace možností Scintilly, ale rozrostl se do plnohodnotného editoru, jenž má co nabídnout především programátorům.
Thursday, 22. January 2009
| Autor Miroslav Hrončok
3
UFO: Alien Invasion

A je to znovu tady! UFOni chtějí opět kolonizovat naši planetu a je pouze na vás, abyste jim v tom zabránili. Možná si pamatujete takové hry, jako bylo X-COM: Enemy Unknown nebo jeho následovník X-COM: Terror from the Deep, které jsme mohli hrát v průběhu devadesátých let minulého století. Pokud si chcete připomenout staré časy nebo jednoduše zkusit porazit mimozemského nepřítele, je přímo pro vás určena hra UFO: Alien Invasion, která má pěkný nový kabátek a navíc je open-source.
Wednesday, 21. January 2009
| Autor Martin Šín
18