přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

Dva týdny s Linuxem 13

dvatydny.gif

Bill Gates nesouhlasí s GNU GPL. Ruská pošta zvažuje nasazení Linuxu. Linux pro 52 miliónů brazilských žáků. OLPC možná přejde na Windows. Linux u Dellu pravděpodobně obstál. Red Hat a Novell se staví zdrženlivě k linuxovému desktopu. Jihoafrická republika přechází na ODF. Real a Helix Player 11. SMPlayer 0.6.0. Ubuntu 8.04 LTS Hardy Heron. BeleniX 0.7.


 

Linux v Hollywoodu - střih, barevné korekce a kompozice

color_palette.jpg

V dnešním článku se budu věnovat práci s videem, a to hlavně střihu, kompozici a korekci barev (Color Grading). Pro Linux existuje několik high-end postprodukčních aplikací, které jsou převážně využívány, pro svou vysokou cenu, filmovými studii. Mezi linuxové high-end systémy patří například Autodesk Smoke, Mistika a nebo Piranha. Na filmovou kompozici se používá Apple Shake nebo Fusion a na barevnou korekci pak SpeedGrade nebo Pablo. Možná znáte Autodesk IFFFS, což jsou programy Inferno/Flint/Fire/Flame/Smoke. Dále existují Autodesk Toxic, The Foundry Nuke, DaVinci a další.


 

Recenze: Ubuntu 8.04 Hardy Heron

ubuntu.png

Ubuntu je dnes jednou z nejpopulárnějších distribucí, a to především mezi domácími uživateli. Proto je vydání jarní verze Ubuntu 8.04 Hardy Heron jednou z nejočekávanějších událostí první poloviny roku. To ještě umocňuje fakt, že verze 8.04 je po dvou letech s přívlastkem LTS – tedy verzí s delší, tříletou podporou na desktopu, respektive pětiletou podporou na serveru. Nahrazuje tak na tomto postu dodnes oblíbenou verzi 6.06 Dapper Drake.


 

Rozhovor: Stephan Arts, vývojář Xfce

xfce.png

Stephan Arts je jeden ze služebně mladších vývojářů Xfce. Je autorem obrázkového prohlížeče Ristretto a správce archivů Squeeze, obě aplikace se postupně dostávají mezi uživatele jako součásti Xfce. Zároveň nyní vede vývoj nového Xfce verze 4.6. Jaká je budoucnost těchto aplikací a hlavně nového Xfce?


 

Dreamlinux - brazilská linuxová telenovela

dreamlinux.jpg

Dávno jsou pryč doby, kdy administrace Linuxu vyžadovala vysoké odborné znalosti. Naopak - v poslední době můžeme být svědky vlny tzv. desktopových distribucí, které uživateli zaručeně ulehčí a zpříjemní práci se systémem. Za jednu z těchto uživatelsky přívětivých distribucí se prohlašuje i brazilský Dreamlinux.


 

Linux v Hollywoodu - 3D modely a efekty

blender.png

Linux je operační systém, který určitě není nutné představovat. Ačkoli se o něm hodně mluví a píše, na počítače běžných uživatelů se stále plně nerozšířil. Naštěstí ale existují specializovaná odvětví, kde je právě Linux majoritním systémem a kde existuje dostatek kvalitních aplikací, ať už open-source, svobodných či komerčních. Tím prostředím je filmový průmysl.


 

Redakční systém WordPress - začínáme

wordpress.jpg

Jako provozovatel blogu http://lukas.faltynek.com se velmi často ze strany čtenářů setkávám s dotazem, jak si podobné stránky zřídit? Jaké znalosti a technické zázemí je k tomu potřeba? Zvládne-li to obyčejný člověk, nebo je potřeba být IT guru?


 

Dva týdny s Linuxem 12

dvatydny.gif

Kdo tvoří Linux? 9000 školních počítačů ve Švýcarsku migruje na Linux. Podíl Linuxu vzrostl o 61 %. HP bude prodávat linuxové notebooky pro školy. OOXML schváleno. VIA se otevírá. Otevřený Transport Tycoon. Mandriva 2008 Spring. Linux XP – linuxové Windows. PCLinuxOS Gnome 2008.


 

Jak vytvořit opravdu silné heslo

Počítače a hesla k sobě neodmyslitelně patří stejně tak jako černá a bílá, voda a oheň nebo den a noc. Já osobně považuji hesla za nutné zlo a těším se na chvíli, kdy budou zcela nahrazeny našimi biometrickými údaji. Do této doby se však s nimi budeme muset naučit žít a hlavně je správně vytvářet.


 

Podmienená hromadná korešpondencia

ooo.png

V článku Hromadná korešpondencia v OpenOffice.org sme si priniesli pomerne podrobný návod na hromadnú korešpodenciu. Pravdaže, tento návod neobsahoval všetky možnosti, ktoré sa v tejto oblasti môžu v praxi vyskytnúť. Medzi takéto náležitosti môžeme zaradiť najmä tie prípady, kedy požadujeme pri výbere zložitejšie podmienky, ktoré nemôžeme priamo dosiahnuť iba prostriedkami pre hromadnú korešpodenciu.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz