přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Redakční systém WordPress - Nastavení uživatelů, vzhled stránek

Redakční systém WordPress - Nastavení uživatelů, vzhled stránek

wordpress.jpg

V minulých dílech jste se naučili WordPress nainstalovat, počeštit administrátorské rozhraní a provést jeho základní nastavení. Dnes se dozvíte, jak si do WordPressu přidat nové uživatele a jak si vybrat a nastavit nový vzhled.


Přidání nového uživatele

Doposud jste ve WordPressu pracovali pouze s uživatelem admin, který byl založen v rámci instalace. Jakkoliv důležitě a pro někoho možná i vznešeně může uživatel admin znít, nikdy nevystihne vaši osobu natolik jako vytvoření uživatele nesoucího vaši přezdívku či jméno. Oprávnění „administrátor“ si pak k nově vytvořenému uživateli můžete jednoduše přidat, takže o žádné o žádné administrační možnosti v případě potřeby nepřijdete.

Nového uživatele si založíte v sekci Přidat nového uživatele, do které se dostanete z hlavní administrační obrazovky stiskem tlačítka Uživatelé.

Obrázek: 01.jpg

Správa uživatelů

V části Přidat nového uživatele musíte nyní vyplnit všechny povinné položky. Pokud se vám z nepovinných položek nechce vyplňovat jméno a příjmení, doporučuji vám alespoň vyplnit webovou adresu blogu. Popis k možným úrovním uživatelů naleznete v minulém díle. Úroveň oprávnění volte uvážlivě, a to především vzhledem ke znalostem, které máte vy, nebo ten, komu účet zakládáte. Obecně platí - čím vyšší oprávnění máte, tím toho více uděláte, ale také nesprávným úkonem můžete zničit. Máte-li vše správně vyplněné, stiskněte tlačítko Přidat uživatele a nový uživatel bude vytvořen.

Kromě možnosti, kdy nového uživatele může přidávat uživatel s oprávněním administrátor, je možné nechat čtenáře, aby se v případě potřeby zaregistrovali sami. Toto je nutné povolit v Nastavení, záložka Obecné sekce Členství. Dále pak nezapomeňte vybrat Výchozí úroveň nového uživatele.

Obrázek: 02.jpg

Povolení registrace komukoliv

Čtenář pak svou registraci provede přímo ze stránek, a to běžnou volbou Registrace, která bývá umístěna v postranní liště, nebo z adresy http://www.vas-hosting.cz/wp-admin/.

Obrázek: 03.jpg

Registrační formulář běžného uživatele

Po vyplnění jména a e-mailu bude nově zaregistrovanému uživateli zasláno heslo k přihlášení do redakčního systému.

Doplnění informací k uživateli

Byť je při zakládání nového uživatele požadováno velmi málo vstupních informací, při registraci jakéhokoliv uživatele z webových stránek třeba jen jméno a e-mailová adresa, je si možno mnoho informaci o sobě doplnit buďto hned při prvním přihlášení, nebo kliknutím na aktuálního přihlášeného uživatele, který se nachází v pravém horním rohu.

Obrázek: 04.jpg

Úprava profilu a osobních informací

Formulář Váš profil a osobní infomrace se skládá ze čtyř částí. V první části Osobní nastavení si můžete zvolit používání graficky vyvedeného editoru, nebo se spokojit pouze se zápisem pomocí HTML značek. Dále máte na výběr mezi dvěma barevnými schématy administrace.

V druhé části Jméno si pak mimo doplnění jména, příjmení a přezdívky, můžete výběrem v roletce určit, jak chcete být při psaní příspěvků či komentářů na webu uváděni. Výběr v této roletce se tvoří automaticky, a to na základě vyplněných vyplněných políček Uživatelské jméno, Přezdívka, Jméno a kombinace políček Jméno a Příjmení. Pokud právě jméno, příjmení nebo přezdívku zadáváte, je potřeba pro jejich zobrazení v roletce aktualizovat profil.

V sekci Kontaktní informace pak můžete doplnit adresu svých webových stránek a kontakty do kecálků AIM, Yahoo Messenger a Jabber/Google Talk. Pokud používáte u nás velmi rozšířeného kecálka ICQ - UIN bych doporučoval doplnit do políčka AIM.

V poslední sekci O vás pak máte možnost napsat pár řádek o sobě. A změnit si heslo. Heslo se doporučuje složit minimálně z malých a velkých písmen a číslic. Pro ještě vyšší bezpečnost pak můžete použít i speciální znaky jako třeba !"?$%^&. O tvoření hesel více v článku Jak vytvořit opravdu silné heslo.

Všechny vámi zadané informace a provedená nastavení musíte na závěr potvrdit tlačítkem Aktualizovat profil.

Správa uživatelů

Spravovat uživatele může kdokoliv s přidělenou rolí administrátor. Do sekce správy uživatelů se dostanete stejným způsobem, jakým jste se dostali k založení nového uživatele v administračním rozhraní. Pouze si nyní budete všímat sekce Spravovat uživatele.

Obrázek: 05.jpg

Spravovat uživatele

Zde můžete existujícím uživatelům hromadně změnit úroveň jejich oprávnění výběrem z roletky Změnit úroveň uživatelů na ... Dále pak můžete uživatele smazat. Po označení konkrétních uživatelů a stisknutí tlačítka Smazat budete dotázáni, jak se zachovat k příspěvkům a odkazům, které případně tento uživatel v době svého působení na stránkách vytvořil.

Obrázek: 06.jpg

Dotaz k smazání uživatele

Nabízí se možnosti: všechny smazat, nebo všechny příspěvky a odkazy převést na existujícího uživatele.

Vylepšení vzhledu stránek

Máte-li ke svým stránkám přitáhnout čtenáře, je velmi důležitý jejich vzhled. Stejně jako v životě, můžete být sebelepší člověk, ale se vzhledem bezdomovce k vám málokdo získá důvěru. Protože výchozí vzhled WordPressu příliš nesluší, je na vás, abyste si ho dle svého vkusu upravili, vybrali jiný a v našich podmínkách též počeštili.

Obrázek: 07.jpg

Ne zrovna slušivý výchozí vzhled WordPressu

Předtím, než začnete se vzhledy pracovat, je třeba zmínit, že vzhled blogu je plně oddělen od jeho obsahu. V praxi to pro vás znamená, že nasazení a změna vzhledu nikdy neovlivní vytvořený obsah. Vzhled blogu tedy můžete v budoucnu kdykoliv bez obav změnit. Jediné, co si případnou chybou poškodíte, je vzhled, ale ten si dáte po čase snáze dohromady než případně poškozený obsah.

K práci se vzhledy se dostanete ze záložky Vzhled, umístěné v horní části administračního rozhraní. Hned po instalaci máte na výběr ze dvou motivů.

Obrázek: 08.jpg

Motivy vzhledu získané spolu s instalací

Změnu aktuálního vzhledu provedete pouhým kliknutím na něj, nastaví se sám. Po změně motivu vypadá vzhled blogu následovně:

Obrázek: 09.jpg

Nově zvolený vzhled WordPressu

Mimo motivy vzhledu, které jste získali spolu s instalací, máte možnost vybrat si z tisíců dalších zdarma dostupných na internetu. Samozřejmě si můžete vybírat i z placených motivů. Jako nejlepší stránky pro výběr motivu hodnotím Theme Viewer.

Obrázek: 10.jpg

Theme Viewer

K vyhledání vzhledu můžete použít třídicí kritéria (sorting options), kde můžete svůj výběr omezit na témata dle počtu sloupců, umístění sloupce, barvy, podpory widgetů a dalších kritérií. Pokud se vám vzhled líbí, máte možnost si ho prostřednictvím odkazu Test run prohlédnout. Pomocí odkazu Download pak uložit na pevný disk a následně použít. Předpokládejme, že se vám ze stránek Theme Viewer líbí motiv iLeather 1.0.

Obrázek: 11.jpg

Motiv Ileather 1.0

Stáhněte si ho a jeho obsah nakopírujte do adresáře wp-content/themes/ . Po dokončeném kopírování uvidíte vybraný vzhled, v našem případě iLeather, v nabídce vzhledů.

Obrázek: 12.jpg

Správce motivů doplněný o vzhled iLeather

Kliknutím na vzhled iLeather ho nastavíte jako aktuální. Vzhled vašich stránek pak bude vypadat následovně.

Největší vadou na kráse vybraného vzhledu je použitá angličtina. V příštím díle seriálu se dozvíte, jak si vybraný vzhled počeštit.

Obrázek: 13.jpg

Nový vzhled stránek - iLeather

Nahoru

Příspěvky

Redakční systém WordPress - Nastavení uživatelů, vzhled stránek
Stano 16. 06. 2010, 11:06:53
Odpovědět  Odkaz 
Chcel by som na jednom servery vytvoriť niekoľko kont užívateľov, tak aby si mohli spravovať vlastné blogy. Každý samostatne. S akými oprávneniami mám vytvoriť tieto kontá a čo mám vyplniť v položke "webová adresu blogu". Ďakujem za radu.
Registrace komukoli
Opicakuz 14. 03. 2012, 23:43:50
Odpovědět  Odkaz 
Existuje nějaký plugin, který umožňuje přidat další (povinná a nepovinná) pole při registraci nového uživatele?

Díky za odpověď (nejlépe na mail opicakuz[zavinacz)gmail.com
Redakční systém WordPress - Nastavení uživatelů, vzhled stránek
Radek 6. 03. 2019, 09:56:54
Odpovědět  Odkaz 
Napsal jsem aktualizovaný článek o správě uživatelů a jejich právech. Mrkněte na sem: https://www.wpmax.cz/zrizeni-a-sprava-uzivatelu-ve-wordpress/

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Faltýnek

Lukáš Faltýnek

Vystudoval informační management na Univerzitě Hradec Králové. Pracuje jako analytik/programátor. Láskou k počítačům vzplanul v roce 1986, kdy dostal svůj první počítač Atari 800 XL. S Unixem se poprvé setkal před dvanácti lety. Chvíli nato pak s Linuxem, který si pro jeho svobodu zamiloval. Je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří literatura, kinematografie a cestování.


 • Distribuce: Ubuntu

| blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »