přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Redakční systém WordPress - práce se stránkami

Redakční systém WordPress - práce se stránkami

wordpress.jpg

Poslední věcí, která zbývá probrat v souvislosti s vytvářením obsahu, jsou stránky. V ukázkovém zkušebním linuxovém blogu máme nyní stránky dvě - stránku Home, tj. hlavní stránku, a stránku About, tj. stránku s informacemi o blogu. Jak změnit jejich obsah a vytvořit si další stránky?


Obrázek:  01.jpg

Stránky Home, About

Stránky mají ve srovnání s běžnými příspěvky obvykle význam nositele trvanlivějších informací, které se příliš často nemění a kterými chcete čtenáře oslovit. Obsahem stránek pak může být povídání o vás nebo o stránkách. Můžete na nich shrnout své zájmy nebo vést odkazy na vaše oblíbené webové stránky. Na samostatné stránce si můžete vést i vlastní fotogalerii.

Vytvoření nové stránky

Novou stránku vytvoříte pomocí oblasti Založit stránku, do které se dostanete z administračního rozhraní volbou Publikovat a dále Stránka.

Obrázek:  03.jpg

Sekce Založit stránku

Políčko Název je určeno pro název stránky. Pro stránku Životopis napište do políčka Název slovo Životopis. Obsah stránky pak budete vytvářet podobně jako obsah příspěvku v editačním textovém okně. Pro editaci obsahu stránky máte rovněž k dispozici stejné nástroje jako u editace příspěvku.

K publikování stránky využijte menu Stav příspěvku, které je umístěno na pravé straně obrazovky. Menu Stav příspěvku je shodné s nabídkou, která byla popsána pro publikování příspěvku. Stejně jako u příspěvku je možno i pro stránku využít pokročilá nastavení.

Obrázek:  04.jpg

Pokročilá nastavení příspěvku

Pokročilá nastavení Uživatelská pole, Komentáře a odkazování a Autor jsou shodná s nastaveními, která byla probrána u psaní příspěvku. Velmi obdobné je pak i nastavení Ochrana stránky heslem, které tentokrát zadaným heslem ochrání stránku. Následující volby v pokročilých nastaveních stránky jsou odlišné od stejné sekce u běžného příspěvku.

Volba Nadřazená stránka vám umožní vytvořit hierarchii stránek.

Obrázek:  05.jpg

Nadřazená stránka

Hierarchii stránek můžete využít například u stránky O mně, kde si jako podstránky zařadíte další stránky Životopis a Rodina. Vytvořenou stránku Životopis si jako podstránku ke stránce About (později si ji přejmenujete na stránku O mně) zařadíte pomocí roletového menu

Obrázek:  06.jpg

Výběr hierarchie stránek

Zobrazení podstránek musí podporovat zvolený vzhled. Stránky a podstránky si taktéž můžete nechat zobrazit v postranní liště.

Volbu Šablona stránek využijete tehdy, máte-li ve vzhledu definovány vzhledy pro stránky. Konkrétní šablonu stránky vyberete z roletového menu.

Obrázek:  07.jpg

Volba Šablona stránek

Poslední velmi užitečnou volbou je Pořadí stránek.

Obrázek:  08.jpg

Volba pořadí stránek

Číslo vepsané do připraveného textového pole určuje pořadí stránek. Stránky jsou číslovány v pořadí od nejnižší číselné hodnoty k nejvyšší. Stránka číslo 1 je před stránkou číslo 2 atd.

Správa existujících stránek

Již vytvořené stránky je možno spravovat v sekci Spravovat stránky, na kterou se dostanete z administračního rozhraní volbou záložky Správa a dále Stránky.

Obrázek:  02.jpg

Sekce Spravovat stránky

Chcete-li přejmenovat stránku About na O mně, klikněte si na stránku About. Tímto jste se dostali na již známou stránku Založit stránku, kde v textovém poli Název přepíšete About na O mně. Na stránce Založit stránku můžete samozřejmě udělat i další úpravy.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Faltýnek

Lukáš Faltýnek

Vystudoval informační management na Univerzitě Hradec Králové. Pracuje jako analytik/programátor. Láskou k počítačům vzplanul v roce 1986, kdy dostal svůj první počítač Atari 800 XL. S Unixem se poprvé setkal před dvanácti lety. Chvíli nato pak s Linuxem, který si pro jeho svobodu zamiloval. Je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří literatura, kinematografie a cestování.


  • Distribuce: Ubuntu

| blog