přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

Ako najrýchlejšie sperliť Windows

Slová sú perly a tie sú pre náš život nepostrádateľné. Perl na rozdiel od iných jazykov má tú výhodu, že dokáže s neskutočne robustnou schopnosťou upravovať či porovnávať texty. A práve v tejto súvislosti som nedávno riešil problematiku slimačej, teda príliš pomalej kontroly pravopisu, keďže si rád ukladám do slovníkov rôzne výrazy. Juraj Šípoš.


 

Bash 17: Práce s parametry/argumenty

Tentokrát se naučíme pracovat s parametry, které uživatel posílá skriptu z příkazové řádky. Navážeme tak na předchozí části, kdy jsme se seznámili s příkazy, které nám umožnily komunikovat s uživatelem během provádění skriptu.


 

Wine aneb Nalijme si čistého vína

Název projektu Wine obsahuje rekurzi Wine Is Not Emulator. A tato věta je pravdivá. Ačkoli Wine většina uživatelů chápe jako jeden z emulátorů, není to přesné. Řečeno slovy autorů Wine: "Wine je překladová vrstva (a zavaděč programů) schopná umožnit běh aplikací z Windows na Linuxu nebo na jiném operačním systému kompatibilním s normou POSIX." Lubomír Čevela.


 

Balíčky ve Slackware

Když jsem začínal s Linuxem, slýchával jsem i o Slackware a o tom, jakým způsobem se v něm instaluje software a měl jsem v hlavě zakódováno, že v něm správa balíčku neexistuje a že se software instaluje prostým rozbalením archivu. Ale to jsem se mýlil. Správa balíčků ve slacku je sice velmi jednoduchá a samotné balíčky jsou prosté archivy *.tgz, ale v tom je právě jeho síla. A ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása.


 

ALGOL

Dnes naposledy se podíváme až k samotným kořenům počítačových jazyků. Tentokrát na jazyk Algol, který položil základy imperativním jazykům a který byl kompletně navržen akademicky aktivními lidmi. Název jazyka vychází ze složení "ALGOrithmic Language", což bychom do češtiny přeložili jako algoritmický jazyk.


 

WeWiMo a CaLStats - Monitoring WiFi sítí

Zdeněk Štěpánek se zaměřil na dva šikovné prográmky pro monitoring WiFi karet a celé sítě od českého autora Jana Krupy.


 

Úprava domácího videa

Většina z nás to zná, máme doma dlouhé pasáže nesestříhaného domácího nebo jiného videa a chceme uchovat jen důležité sekvence. To se ovšem neobejde bez střihu, překódovávaní a dalších úprav. Navíc většina programů pro střih a jiné úpravy vyžaduje od uživatele odborné znalosti a hodně času. Kamil Volný.


 

Antivirový systém AVG pro linuxové servery

Antivirový systém AVG české firmy Grisoft je známý téměř každému uživateli počítače v naší malé zemičce. I za jejími hranicemi a dokonce za "Velkou louží" si vede velmi dobře, pravidelně se umisťuje na čelních pozicích testů antivirových systémů a postupně se snaží proniknout i na pole boje s dalším nežádoucím softwarem, jako je spyware a podobná havěť.


 

Softwarové telefony

Pokud si chcete vybrat nějaký softwarový telefon pro VoIP volání pomocí protokolu SIP, patrně začnete na na některém z vyhledávačů, který vám vrátí množství odkazů na volně šiřitelné i komerční programy, které takové volání umožňují. Zabývejme se nyní těmi volně dostupnými a zároveň fungujícími na Linuxu. Zjistíme tak, jak si open-source projekty stojí v tomto segmentu. Zdeněk Pižl.


 

Čtečka paměťových karet 23-in-1

V době mnoha různých paměťových karet je užitečné vlastnit zařízení, které umožní vašemu počítači pracovat s paměťovými kartami podobně jako s pevnými disky nebo disketami. V dnešní minirecenzi se podívejme na čtečku paměťových karet 23-in-1.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz