přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mandriva Linux - novinky 3/2007

Mandriva Linux - novinky 3/2007

Sloupek s aktualitami ohledně Mandriva Linuxu, který vyšel v časopise.


Mandriva Linux 2007.1 beta1 - HuangHe

V polovině února vyšla první betaverze chystaného Mandriva Linuxu 2007 Spring, který bývá též označován jako 2007.1. Novinkou jsou jako vždy aktuální verze softwaru, například GNOME 2.17 - do ostré verze se chystá 2.18. Velkou změnou je X.org verze 7.2, Firefox řady 2.0 či KDE 3.5.6 s lepší podporou Compizu/3D desktopu, OpenOffice.org 2.0.4 (do ostré verze se chystá 2.1) a další. Zlepšila se podpora hardwaru - podporovány jsou nové řadiče Marwell a Intel ICH9, nové tiskárny HP a další hardware.

Byly též odstraněny některé nepříjemné chyby předchozí verze jako např. chybějící podpora řadičů JMicron. Jako implicitní zavaděč je nyní používán GRUB s grafickým tématem. Vylepšen byl instalační proces, správce softwaru urpmi a další komponenty systému. Přepracována byla podpora uspání pro přenosné počítače, která nyní umožňuje zobrazení grafického tématu během uspávání a probuzení. Vývojáři také zapracovali na dalším zrychlení systému. Více informací najdete na adrese wiki.mandriva.com/Releases/Mandriva/2007.1/Development/Beta1. Další betaverze se chystá na začátek března a měla by obsahovat největší novinku této verze - správce oken Metisse (www.mandriva.com/projects/metisse/).

Warly odešel z Mandrivy

Jeden z hlavních vývojářů, Florent Villard, známý pod přezdívkou Warly, odešel po dlouhé době z Mandrivy. Oznámil to oficiálně 11. února e-mailem do vývojářské konference Cooker - ale neoficiální zprávy o jeho odchodu utekly už mnohem dříve. Odešel z vlastního rozhodnutí s odůvodněním, že by se chtěl začít věnovat jiným věcem. Warly byl výraznou postavou Mandrivy - pracoval pro Mandriva Linux přes sedm let a měl toho na starosti opravdu hodně: tvorbu produktů či lépe řečeno jejich ISO obrazů a správu celého produkčního procesu, správu systému Bugzilla, některé důležité balíčky a další spoustu drobností. S Warlym se oficiálně rozloučil také výkonný ředitel společnosti François Bancilhon. Podle vyjádření dalších vývojářů není jeho odchodem narušen proces vydání nové verze 2007.1, na které nyní všichni usilovně pracují.

http://archives.mandrivalinux.com/cooker/2007-02/msg00872.php
http://corp.mandriva.com/webteam/2007/02/13/warly/

Příprava Corporate Desktopu 4.0

Mandriva připravuje další verzi svého desktopu určeného pro firemní sféru. Zatímco Corporate Server 4.0 vyšel již koncem loňského roku, nový Corporate Desktop 4.0 byl ohlášen teprve na první polovinu roku 2007. Corporate produkty Mandrivy mají oproti běžným verzí mnohem delší dobu podpory - až pět let, přístup je placený - a pečlivější výběr balíčků se softwarem. Dojde-li ke stejné změně cenové politiky jako Corporate Serveru, bude nový Corporate Desktop 4.0 více než zajímavou alternativou k zavedeným produktům, jako je SLED nebo Red Hat WS.

Ivan Bíbr
www.bibri.net
www.mandrivalinux.cz

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Ivan Bíbr

Ivan Bíbr


  • Distribuce: Mageia
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...