přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nová éra Mandrivy a Linux Mint 13

Control

Nová éra Mandrivy a Linux Mint 13

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: Mandriva se vzdává vedení distribuce Mandriva Linux. LinuxDays – nová linuxová konference v Praze. StatCounter: Chrome se stal jedničkou mezi prohlížeči. Stallman: Steam může svobodnému softwaru uškodit. Linux Mint 13 Maya. Mageia 2. ownCloud 4.


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

Mandriva se vzdává vedení distribuce Mandriva Linux

Minule jsme psali o tom, že francouzská Mandriva S.A. má zase na čas zajištěnu existenci, ale fungování společnosti se změní. Dnes už víme, jak konkrétně to bude. Hlavní změna spočítá v tom, že společnost už nebude mít ve vývoji distribuce Mandriva Linux rozhodující slovo. Vývoj by měl probíhat nezávisle pod křídly zatím blíže nespecifikovaného subjektu. Společnost Mandriva se na vývoji samozřejmě dále bude podílet, otázkou je, jak moc a zda to bude k udržení distribuce v „první lize“ stačit. Ve hře je ještě nezávislá distribuce Mageia vycházející z Mandriva Linuxu, která vznikla už v září roku 2010 v reakci na nejistou situaci ve firmě.

Mandriva Mandriva

O směřování samotné společnosti napsal šéf Jean-Manuel Croset na firemní blog. Mandriva S.A. se chystá vydávat distribuci pro desktopové stanice, která bude stavět na komunitním Mandriva Linuxu. Oproti tomu serverová distribuce by měla být založena právě na Mageie. Řešení pro správu velkých sítí Pulse 2 bude Mandriva vyvíjet interně, přičemž s ním plánuje přispívat i do Mandriva Linuxu. Navíc bude pokračovat v různých výzkumných projektech, jak jí ukládají platná ujednání.

LinuxDays – nová linuxová konference v Praze

Praha nedávno přišla o konferenci LinuxExpo, ale na druhou stranu se linuxoví fanoušci mohou těšit na novou konferenci nazvanou LinuxDays. Letos jí navíc budou sekundovat tři další akce: openSUSE Conference, SUSE Labs Conference a Gentoo Miniconf. Vše se odehraje na podzim o víkendu 20. a 21. října v budově FIT ČVUT v Dejvicích. Podrobnější informace se časem objeví na stránkách konferencí. Nic důležitého vám neunikne, ani když budete sledovat LinuxEXPRES, který je mediálním partnerem akce.

StatCounter: Chrome se stal jedničkou mezi prohlížeči

Podle statistik StatCounter.com prohlížeč Google Chrome předběhl Internet Explorer a stal se nejpoužívanějším prohlížečem na světě. Přitom je to teprve několik měsíců, co pokořil svého open-source konkurenta Mozillu Firefox. V řeči čísel je to takto: Chrome má 33% tržní podíl, o procentní bod níže je Internet Explorer a Firefox už zaostává o něco víc s 26 %. Safari zaujímá 7 % a Opera 2 %. Nutno podotknout, že čísla hodně závisí na metodice „počítadla“. Další známá statistická služba NetApplications zase udává, že stále jasně vede Internet Explorer. Podrobněji o této problematice píše Živě.cz.

Cesta Google Chrome na vrchol Cesta Google Chrome na vrchol

Stallman: Steam může svobodnému softwaru uškodit

Zakladatel projektu GNU Richard Stallman zase jednou ukázal, že patří k nejortodoxnějším zastáncům svobodného softwaru. Tentokrát si pranýřuje herní distribuční systém Steam, jehož verze pro Linux bychom se měli dočkat v následujících měsících.

Říká sice, že když někdo přejde z Windows na Linux kvůli Steamu, tak celkově bude svobodnější. Na druhou stranu varuje před rozšířením nesvobodného softwaru, který Steam šíří, v linuxových distribucích: „Linuxové distribuce, které budou obsahovat software nabízející tyto hry, budou uživatele učit, že nezáleží na svobodě. Nesvobodný software v linuxových distribucích už teď pracuje v neprospěch dosažení svobody. Přidávání takových her tento efekt ještě posílí.“ Stallman dodává, že by se Linux měl prezentovat raději svobodnými projekty, za příklad dává projekty Liberated Pixel Cup a LibrePlanet Gaming Collective.

Novinky ze světa distribucí

Linux Mint 13 Maya

Oblíbená distribuce Linux Mint vycházející z Ubuntu se dočkala verze 13 s označením Maya. Stejně jako její předobraz Ubuntu 12.04 nabízí prodlouženou pětiletou podporu. K dispozici jsou dvě edice – jedna s grafickým prostředím MATE (fork GNOME 2.3) a druhá se zbrusu novým prostředím Cinnamon (vychází z GNOME 3.2). Balíčky už se nepodařilo napěchovat do velikosti CD, a tak je k dispozici pouze obraz o velikosti něco přes 900 MB, který je nutné vypálit na DVD nebo zapsat na flashdisk.

Prostředí MATE obsažené v minulé verzi nebylo úplně stabilní. Dnes už by to mělo být lepší, verze 1.2 totiž opravila mnoho chyb a nedostatků. I přesto v něm stále nenajdete pár součástí známých z GNOME 2.3.

Prostředí MATE – už prý stabilní Prostředí MATE – už prý stabilní

Na druhém prostředí Cinnamon nechali vývojáři hodně práce. Takže i když je mu pouhých pět měsíců, zvládá téměř všechny věci, které by zvládat mělo. Má přizpůsobitelný panel (případně více panelů) s možností přidávání appletů, jednoduché menu, podporuje grafické efekty a témata. Navíc má rozsáhlé a přitom celkem přehledné nastavení.

Prostředí Cinnamon – povedená novinka Prostředí Cinnamon – povedená novinka

Mezi další novinky patří nový správce přihlašování MDM. Opět se jedná o fork, v tomto případě známého GNOME Display Manageru. I tentokrát můžete počítat s šedozeleným vzhledem, který se dočkal menších úprav. Více informací a odkazy ke stažení najdete na distribučním blogu.

Mageia 2

Mageia, již zmiňovaná odnož Mandriva Linuxu, vychází po roce v nové verzi označené prostě 2. Staví na linuxovém jádře 3.3.6 a grafickém prostředí KDE ve verzi 4.8.2. Alternativně samozřejmě můžete využít mnoho dalších prostředí, z těch známějších třeba GNOME 3.4.1 nebo Xfce 4.8.3. Na nové Xfce 4.10 se tedy nedostalo, ale prý by mohlo být zahrnuto později. Samozřejmostí je hromada nových verzí aplikací: LibreOffice 3.5, GIMP 2.8, VLC 2.0, Mozilla Firefox 10 (ESR), Amarok 2.5 atd. Většina změn se v nové Mageie odehrála pod kapotou, na první pohled zaujme snad jen vylepšený výchozí vzhled a celkově jednotnější vzhled aplikací. Mageia 2 se také může pochlubit kompletní českou lokalizací.

Mageia 2 v hezčím kabátku Mageia 2 v hezčím kabátku

Novinky ze světa softwaru

ownCloud 4

OwnCloud je mladý synchronizační/zálohovací nástroj podobný například známému Dropboxu nebo Ubuntu One. Jeho hlavní předností je fakt, že je open source, a tudíž ho můžete nainstalovat na vlastní server.

Nově vydaná čtvrtá verze přináší mnoho vytoužených funkcí v čele s šifrováním souborů na straně serveru, verzováním souborů a úkolovníkem ve webovém rozhraní. Webové rozhraní rovněž obsahuje kalendář, který nově můžete sdílet s ostatními uživateli. Novinkou je také alternativní způsob nahrávání souborů, kdy stačí soubor přetáhnout na okno prohlížeče.

ownCloud – webové rozhraní ownCloud – webové rozhraní

Z dalších novinek jmenujeme nové API, integrovaný prohlížeč dokumentů ve formátech ODF či přihlašování skrze syslog. Vylepšeny byly například sdílení, fotogalerie a instalace aplikací třetích stran. OwnCloud je zkrátka dobře rozjetý vlak. Vybrat si můžete z mnoha poskytovatelů, základní tarify jsou většinou zdarma. Klient je k dispozici pro Linux, Microsoft Windows a Mac OS X, na mobilní aplikace se zatím čeká.

Jednou větou

Vyšla další odnož Mandriva Linuxu – ROSA Marathon 2012.

Google Chrome 19 umí synchronizovat otevřené panely.

Multimediální přehrávač VLC oslavil magickou hranici miliardy stažení.

Po dlouhé době vyšel nový Skype pro Linux s pár opravami.

Na BecauseWeMay.com najdete spoustu zlevněných her pro Linux a Android.

Red Hat Enterprise Linux oslavil desáté narozeniny.

Ubuntu One konečně podporuje platební systém PayPal.

Google dokončil akvizici mobilní divize Motoroly.

Po pěti letech vyšla nová velká verze odlehčeného prostředí EDE.

Matematický software Sage má novou verzi 5.0.

Vyšla nová verze zvukového serveru PulseAudio 2.0.

Ku příležitosti vydání Fedory 17 se budou konat rovnou tři release party.

Pátý letošní OpenMagazin si vzal za téma audio.

Nahoru

Příspěvky

Chromebook
Tom F. 30. 05. 2012, 09:58:02
Odpovědět  Odkaz 
http://www.omgchrome.com/google-officially-introduce-faster-chromebook-chromebox/
František Bártík Nová éra Mandrivy a Linux Mint 13
František 30. 05. 2012, 12:03:55
Odpovědět  Odkaz 
Proč se sjezd má jmenovat LinuxDays (česky Dny Linux). Naznačuje se tím, že účastníci by měli umět anglicky? V jaký jazyk bude na konferenci převažovat?

Nerozumím větě "Tentokrát si vzal na špacír herní distribuční systém Steam". V české frazologii spojení "vzít někoho/něco na špacír" znamená "jít s někým/něčím na procházku"; germanismus převzatý z německého spazieren. Podle kontextu měla být použita spíše fráze "pustil si pusu/hubu na špacír".
Vlastimil Ott Re: Nová éra Mandrivy a Linux Mint 13
Vlastimil Ott 30. 05. 2012, 12:36:41
Odpovědět  Odkaz 
Franto, bereš to moc dogmaticky. Český název by byl Dny Linuxu, ne Dny Linux. Naznačuje se tím, dokonce je v odkazované novince napsané, že to bude mezinárodní konference. Ano, účastníci už by se konečně měli naučit aspoň anglicky, umět cizí jazyk je praktické a nevím, proč se tomu lidi furt brání. Není v plánu, jaký jazyk bude převažovat, brzy bude vyhlášen call for papers neboli poptávka po přednáškách, takže se můžou hlásit lidé různých jazyků a dovedností.

Místo špacíru má být "tentokrát si vzal na mušku" nebo "tentokrát pranýřuje". Je to stylistická chyba, kterou si autor neuvědomil, stejně jako ty, když jsi napsal frazologie místo frazeologie.
Linuxové dny
Pavel Fric 30. 05. 2012, 15:32:58
Odpovědět  Odkaz 
Máš pravdu Vlasto a dobře jsi připomněl, že Dny Linuxu by byly správnější. :) Daly by se použít i Linuxové dny, tam to Linux je dobře vidět taky.
Český název by dokázal všem, že se to s mezinárodní rovnoprávností jazyků (jejich postavení na stejnou úroveň na akcích, ať už vystupuje Němec a mluví německy, nebo Japonec, který dobře zná po japonsky) myslí zcela vážně. Že to hlavní je obsah přednášek/ukázek.
Vynechání písmenka při rychlém psaní, tentokrát se to stalo slovu frazeologie, je ovšem smutné. :)
Re: Re: Nová éra Mandrivy a Linux Mint 13
Mira 30. 05. 2012, 18:04:09
Odpovědět  Odkaz 
"umět cizí jazyk je praktické a nevím, proč se tomu lidi furt brání"
Lidé se tomu brání asi proto, že žijeme v ČR, kde je hlavním a JEDINÝM oficiálním jazykem čeština. Mě osobně se nelíbí trend ničení našeho jazyka, komolením česko anglických, česko německých apod. slov, názvů atd. Jsme v ČR, měli bychom mluvit česky a být hrdí na to, že jsme Češi a ne lézt někomu pořád do ).(, jako za doby minulé.
Re: Re: Re: Nová éra Mandrivy a Linux Mint 13
w4rr10r 31. 05. 2012, 16:08:15
Odpovědět  Odkaz 
Jaký je ten důvod pro tu "národní hrdost"? Podmínky, do nichž jsem se narodil, jsem si pravděpodobně nevybral, identifikace s rysy celého národa mi není vlastní, některé aspekty kultury a "národní specifika" se mi vysloveně příčí... a čeština se mi zase tak moc nelíbí a v mnoha ohledech mi připadá nepraktická.
Svobodná volba
fri 31. 05. 2012, 19:51:18
Odpovědět  Odkaz 
Z mého pohledu jsi udělal přesně to, co zrovna teď popíráš, jednoduše sis kdysi vybral. Všechno je věc volby. Že teď říkáš, že ne všechno se ti posledních deset let, co si tak ještě každý člověk celkem živě pamatuje, líbí, tak to je obvyklá, prostá a jednoduchá věc. Tvůj názor samozřejmě chápeme a respektujeme. Proto sis zvolil být tu s námi, že jsi se rozhodl, abys to pomohl zlepšit. Anebo prostě nebylo vyhnutí, něco tě nakoplo..., a ty jsi sletěl rovnou na Moravu. :) Pro ten účel ale ani není potřeba, aby se's hlásil k nějaké rozmanitě různými lidmi chápané hrdosti, nebo snad dokonce pýše (na pár věcí, které se ve slušných novinách pranýřují každý den, a když se zapomene, tak obden). Stačí, když budeš dělat to, co už děláš, poctivě. Pravý čas pro nasazení tvých schopností a sil vždycky přišel a zase přijde. Budeš tam kde tě bude potřeba. Uklidnilo tě to? :)
Re: Svobodná volba
w4rr10r 4. 06. 2012, 11:22:17
Odpovědět  Odkaz 
Podmínky, do nichž jsem se narodil, jsem si nezvolil. Stejně jsem si nezvolil spoustu dalších věcí, protože jsou determinovány fyzikálními zákony, prostředím, genetikou atd. Pokud něco jako vůle existuje, stejně je to omezeno realitou, především analogií druhého Newtonova zákona. Pro změnu stavu bych musel vynaložit energii, což ale (zatím) nebylo a není výhodné.

Nevidím důvod, proč bych měl být hrdý na to, že se vyskytuji s někým v nějakém prostoru. Dobrovolně to v mém případě není.
Nová éra Mandrivy
ludolph 30. 05. 2012, 12:18:36
Odpovědět  Odkaz 
Existuje nekde nejaka roadmapa, ktera popisuje jak se tedy bude Mandriva Linux dal vyvijet?

Mageia pujde svou vlastni nezavislou plne komunitni cestou, ale nekteri uzivatele by radeji chteli Mandrivu kvuli lepe garantovane podpore, lepsi dokumentaci a pod.
Re: Nová éra Mandrivy
ludolph 30. 05. 2012, 12:22:43
Odpovědět  Odkaz 
Tohle je totiz dost tristni:
http://wiki.mandriva.com/en/2012_Development#Development_planning:_2012_planning_and_delivery

a nesvedci to o tom, ze by mandriva mela ve veci jasno ... :)
Nová éra Mandrivy a Linux Mint 13
Tom F. 31. 05. 2012, 21:16:38
Odpovědět  Odkaz 
Myslím že přejatých slov je v češtině hodně. A žijeme také v Evropě, že...
Re: Nová éra Mandrivy a Linux Mint 13
fri 31. 05. 2012, 22:14:12
Odpovědět  Odkaz 
Přejatých, možná že ano. Jsou to módní vlny podle toho, kdo zrovna mával vůdčí holí. Potřeba pro to je ale spíše praktická. Ovšem podívejme se na to, co nahrazovala - nebo spíš doplňovala/komolila. Taky obrovské kvantum jich nepřežilo svoji dobu.

Co se týče srozumitelnosti, ta drobná diskuze je vedená v duchu větší náročnosti při přijímání slov za svá. Fixuje to psaná podoba. Nechápeme to přece tak, že by Mira měl obavu, že za rok nebo za dva na něj někdo na ulici vybafne "Jaký dej?" Aby při snaze pochopit, co se po něm vlastně chce, si musel honem honem vzpomenout na vše vysvětlující text od Visacího zámku, a pak nesprávně podle svébytného výkladu situace impulzivně zareagoval: "Jaký dej, jaký dej?! Tu máš!"

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Roman Bořánek

Student ekonomie a v podstatě běžný uživatel, který na Linux pohlíží trochu jinak, a to hlavně z hlediska uživatelské přívětivosti, marketingu a byznysu. Baví ho Ubuntu, protože jako jedna z mála distribucí tyto oblasti nezanedbává.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog