přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME 3.6 a Cinnamon 1.6

POINT.X (2018-19)

GNOME 3.6 a Cinnamon 1.6

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: GNOME 3.6. Cinnamon 1.6. Itálie dává přednost svobodnému softwaru. Exaile 3.3. Nuvola Player 2.


reklama

Co se děje ve světě Linuxu a open source

GNOME 3.6

Půlrok se s půlrokem sešel a opět vychází nová verze grafického prostředí GNOME. Je značena 3.6 a jako obvykle se zabydlí v celé řadě distribucí – například v nadcházejících verzích Fedory a Ubuntu. Co je nového? Z designových novinek se můžete těšit na nový vzhled přihlašovací a „uzamčené“ obrazovky, upravené rozhraní tzv. aktivit nebo vylepšené notifikace. V předchozích verzích byla často kritizována absence tlačítka pro vypnutí počítače v menu uživatele, k dispozici byla pouze možnost počítač uspat. Designéři se chytli za nos a tlačítko pro vypnutí vrátili na své místo. Naopak ale zase odebrali tlačítko pro uspání...

Uzamčená obrazovka v novém stylu Uzamčená obrazovka v novém stylu

Co se týče aplikací, největší změna se odehrála u souborového správce Nautilus (nově prezentován jako Soubory). Jak už jsme vás informovali dříve, v rámci vylepšování uživatelské přívětivosti přišel o řadu funkcí, kupříkladu kompaktní, stromový a dvoupanelový mód zobrazení. Na druhou stranu je třeba uznat, že vypadá hezky a intuitivně.

Přibyla aplikace Boxy pro přístup k virtuálním a vzdáleným počítačům. Další novinkou jsou Hodiny (zatím v ukázkové verzi), které můžete použít pro zobrazení světových časů, odpočítávání či buzení. Prohlížeč Web (dříve znám jako Epiphany) následuje své konkurenty a přichází s obrazovkou rychlého přístupu (dlaždice oblíbených stránek). Aplikace Prohlížeč písem a Analyzátor využití disku byly předělány do stylu GNOME 3, a tedy na první pohled značně zjednodušeny. Podrobnosti o GNOME 3.6 najdete v poznámkách k vydání.

Správce souborů je intuitivnější, musel ale obětovat funkce Správce souborů je intuitivnější, musel ale obětovat funkce

Cinnamon 1.6

Grafické prostředí Cinnamon, odnož GNOME a hlavní hvězda distribuce Linux Mint, přišlo s novou verzí 1.6. Při přepínání aplikací klávesovou zkratkou [Alt+Tab] se dosud zobrazovaly pouze ikony aplikací, od nové verze si můžete zapnout zobrazování živých náhledů aplikace, případně kombinaci obého. V přepínači pracovních ploch zase můžete plochy pojmenovávat. Do nabídky prostředí přibylo několik nových appletů: Applet notifikací zobrazuje jejich historii, kdyby vám náhodou některá unikla; další applet nabízí přehled všech oken na všech plochách. Několika zejména designových vylepšení se dočkal také applet zvuku. Jednotlivým panelům lze nově nastavit vlastní výška.

Vylepšený applet zvuku Vylepšený applet zvuku

Cinnamon je alternativně k dispozici v tzv. „2D“ variantě, která grafické výpočty neprohání přes grafickou kartu, ale přes procesor. Pro běžné použití se však tato varianta nedoporučuje, poslouží zejména v případech, kdy ještě nemáte nainstalované ovladače grafické karty a „někudy“ je tam musíte dostat. Vrchním správcem souborů prostředí se stal Nemo – fork Nautila 3.4. Jeho hlavním cílem bylo zachovat možnosti a funkce, o které by uživatelé přišli s verzí 3.6, což se podařilo. Vlastních novinek je zatím maličko, ale v budoucnu se jich určitě dočkáme. Vývojáři slibují, že Nema budou rozvíjet, nejen udržovat.

Správce souborů Nemo Správce souborů Nemo

Itálie dává přednost svobodnému softwaru

Svobodný software si probil cestu legislativou v další zemi, tentokrát v Itálii. Nové podmínky pro pořizování softwarových řešení pro státní správu jsou stručné a jasné: „Pořízení proprietárního softwaru je povoleno pouze v případech, kdy srovnávací analýza technických a ekonomických aspektů ukáže, že není možné převzít open-source řešení nebo jiné řešení vyvíjené (při nižších nákladech) v rámci systému veřejné správy.“ Podle některých je zákon až moc jednoduchý. Právník Carlo Piana upozorňuje, že zákon nijak nedefinuje, co to vlastně svobodný a open-source software je. Simone Aliprandi přidává, že není jasné, jak nový systém bude fungovat v praxi.

Novinky ze světa softwaru

Exaile 3.3

Oblíbený hudební přehrávač Exaile (často označován jako „Amarok pro GNOME“) zapadl prachem a už to vypadalo, že pomalu umře. Naštěstí se našel nový lídr projektu, který jej oprášil a teď po více než dvou letech vydává novou velkou verzi 3.3. Ta se nese především ve znamení oprav chyb a spousty menších úprav a vylepšení funkcí i grafického rozhraní. Jednou z velkých předností Exaile je podpora pluginů. Pro tuto verzi jich většina byla aktualizována, vylepšena a přibylo i pár nových. Zmiňme třeba správce obalů, který umožňuje automaticky přidávat a stahovat obaly alb z různých zdrojů a s novou verzí má být hezčí, přehlednější a rychlejší. Snadnější by měla být správa playlistů, můžete mezi nimi například přesouvat skladby. Editor MP3 tagů nově podporuje tag „Album Artist“.

Nové Exaile je zatím k dispozici ve formě zdrojových kódů. Pokud se s kompilováním nekamarádíte, počkejte si, než se dostane do vaší oblíbené distribuce. Anebo zkuste nějaký neoficiální repozitář – pro Ubuntu už existuje. Stejně tak můžete Exaile vyzkoušet v Microsoft Windows, kde by údajně měl být mnohem použitelnější než dříve.

Exaile 3.3 v Ubuntu 12.10 Exaile 3.3 v Ubuntu 12.10

Nuvola Player 2

Nuvola Player je hudební přehrávač snažící se o co nejlepší integraci hudebních cloudových služeb do klasického desktopu. Můžete tak například ovládat přehrávání skrze multimediální klávesy nebo zvukové menu. Přehrávač aktuálně podporuje sedm služeb: Grooveshark, Google Play Music, 8tracks, Rdio, Pandora, Hype Machine a Amazon Cloud Player, který přibyl právě v nové verzi. Některé z nich pro přehrávání začaly používat HTML 5 namísto Flashe. Také se změnila úvodní obrazovka pro výběr služby.

Nuvola Player – nabídka podporovaných služeb je opravdu široká Nuvola Player – nabídka podporovaných služeb je opravdu široká

Zaznamenávání přehraných skladeb na Last.fm už má na starosti přímo Nuvola Player, dříve k tomu bylo potřeba rozšíření třetí strany. Přibylo rozšíření pro zobrazení textu aktuálně přehrávané skladby. Co se týče novinek „pod kapotou“, tak jednotlivé služby mohou mít nastavení samy pro sebe (u Google Music Play tak například můžete schovat lištu Google), některé funkce přehrávače byly odděleny do samostatných rozšíření a celá aplikace povýšila na framework GTK+ 3. Pro fajnšmekry je tu potom možnost ovládat Nuvola Player z příkazového řádku.

Jednou větou

Šéfa marketingu Canonicalu přetáhla Mozilla.

Shotwell umí nově nahrávat fotografie také na Tumblr.

Vyšel Linux 3.6, umí například hybridní uspávání.

Editor videa OpenShot ve verzi 1.4.3 přidává mnoho animací, efektů a přechodů.

Před čtyřmi lety byl představen první telefon s Androidem.

Vyšla verze 1.0 multimediálního frameworku GStreamer.

Mozilla Thunderbird se díky rozšíření může naučit další komunikační protokoly.

Slackware 14 nabízí hlavně nové verze grafických prostředí.

Google Chrome 22 přináší pohodlnější hraní her využívajících WebGL.

První stabilní verze mobilního systému Open webOS je tu.

Brněnská pobočka Red Hatu otevřela novou budovu.

Tears of Steel – další volně dostupný film vytvořený v Blenderu.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach GNOME 3.6 a Cinnamon 1.6
Petr Valach 3. 10. 2012, 01:37:06
Odpovědět  Odkaz 
No, hezky nám ten linuxový svět kvete, jen tak dál :-)) Děkuju autorovi článku, tyhle přehledové články, které v krátkosti shrnují, co se událo, jsou třeba, je fajn, že si někdo najde čas na sledování novinek. Na novou podobu Gnome se těším a hned nasadím zmiňované Nemo. A o rozšíření thunderbirdu o další komunikační kanály jsem neměl ani potuchy - já, jeho velký ctitel :-) Ale faktem je, že na tohle bych asi TB nepoužíval, to je takovej kočkopes... ať tb dělá, co má, zlepší podporu pro imap (aby se daly složkám přiřazovat práva apod.) a hlavně lightning, který je stále ve zbědovaném stavu (například - ukazuje se při zasílání pozvánek, zda je uživatel busy nebo free?) atd. Nové funkce jsou fajn, ale s rozumem a na správných místech. Dělat z programu to, co není, pokoušet se ho napodobat s jinými jen proto, že v jiných třeba zrovna tahle funkcionalita je, to asi není nejlepší řešení.
Roman Bořánek Re: GNOME 3.6 a Cinnamon 1.6
Roman Bořánek 5. 10. 2012, 20:25:56
Odpovědět  Odkaz 
Díky za povzbudivý komentář ;)
GNOME 3.6
daks 3. 10. 2012, 11:01:14
Odpovědět  Odkaz 
Zdá se, že vývojáři GS jsou mistři ve skrývání - ve verzi 3.4 byla v režimu "Activities" nahoře volba "Windows" a "Applications". V 3.6 to pro jistotu ukryli na boční lištu pod tlačítko s kostičkama, aby to uživatel hned tak nenašel. Teď se na dotyčném místě nachází vyhledávací pole, asi zmizí až v další verzi ;-)
GNOME 3.6 a Cinnamon 1.6
Luk 4. 10. 2012, 10:28:51
Odpovědět  Odkaz 
Někde jsem viděl, že nahoře vedle aktivit, jak je většinou ikona programu, tak bude nějaké "globální menu", podobně jako v Unity. "Globální menu" byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsem Unity nepoužíval a raději jsem volil GS (hlavní důvod byl "čisté gnome", global menu a další věci, které mě od Unity odradily). Nautilus nám "skryp.lovatěl", což je škoda, dvoupanelové přepínání se hodilo, takhle to vypadá, že budu asi upřednostňovat multiplatformního a vcelku parádního Double Commandera. Trochu se mi zdá, že chce GS "napodobit" Unity (dříve to bylo naopak), vznikají nové forky toho, co dříve bylo OK, vše se nějak tříští a seskupuje, což je někdy dle mě spíš na škodu. Ale na druhou stranu chápu, že se chtějí přiblížit BFK (Bl.bec Flegmoš Konzum, ano U nahradilo K, protože slovo uživatel, je moc "honosné", pro takové lidi).
Jiří Eischmann Re: GNOME 3.6 a Cinnamon 1.6
Jiří Eischmann 4. 10. 2012, 11:47:24
Odpovědět  Odkaz 
Aplikační menu v GS != globální menu v Unity. Zatímco v Unity nacpali otrocky hlavní nabídku každé aplikace do globálního menu. Aplikační menu v GS je pouze u aplikací, které prošly redesignem a počítají s tím a v tom menu by měly být pouze volby, které se týkají pouze aplikace jako celku. Nabídky, které se týkají práce v jednotlivých oknech, budou i nadále v okně aplikace.
Petr Valach Globální menu?
Petr Valach 5. 10. 2012, 21:18:51
Odpovědět  Odkaz 
Hnus. Kdo tuhle šílenost vymyslel? A podobně ty šílené scrollbary... no, naštěstí tohle nemusím řešit. Unity se dá pěkně vymazlit, takže - až na výjimky - žádné global menu... Ti, kteří ho mají a používají, lituju.
Re: Re: GNOME 3.6 a Cinnamon 1.6
DZOLO 5. 10. 2012, 22:00:27
Odpovědět  Odkaz 
To ovšem uživatele vůbec nebude mást :-). Ať žije konzistence..

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Roman Bořánek

Student ekonomie a v podstatě běžný uživatel, který na Linux pohlíží trochu jinak, a to hlavně z hlediska uživatelské přívětivosti, marketingu a byznysu. Baví ho Ubuntu, protože jako jedna z mála distribucí tyto oblasti nezanedbává.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog