přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 2014 je rokem SHA-2

Konference Cloud computing v praxi

2014 je rokem SHA-2

Šifrování

Letošní rok je ve znamení významného růstu používání hešovacích algoritmů skupiny SHA-2. Během prvních měsíců se jejich podíl u SSL/TLS certifikátů zněkolikanásobil.


reklama

Přestože je hešovací algoritmus SHA-1 již nějakou dobu považován za nedostatečně silný (možnost praktického nalezení kolizí je již reálná), donedávna se do praktického nasazování novějších algoritmů z rodiny SHA-2 nikdo příliš nehrnul. Byly samozřejmě výjimky – například Ministerstvo vnitra ČR pro kvalifikované poskytovatele certifikačních služeb zavedlo algoritmy SHA-2 jako povinné již od 1. ledna 2010. Ovšem u klasických certifikátů používaných pro různé internetové služby (SSL, resp. TLS) zůstávalo celosvětové nasazení nových algoritmů na minimu.

To se ale mění v letošním roce. Zatímco v lednu se podíl SHA-2 pohyboval jen okolo dvou procent, v březnu to bylo již 4,3 % a v dubnu 6,6 %. Nové hešovací algoritmy používá už více než polovina nově podepisovaných certifikátů. Lze očekávat, pokud už SHA-2 během letošního roku nezíská absolutní většinu, velmi se jí přiblíží.

Podpora SHA-2 je v praxi na výborné úrovni. Knihovna OpenSSL tyto algoritmy podporuje od verze 0.9.7h (rok 2005), GnuTLS od verze 1.7.4 (2007). Do systému Microsoft Windows XP byla podpora dodána v rámci Service Packu 3 v roce 2008.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


Soutěž - reproduktory Trust

Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »