přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Americký senát navrhuje zakázat šifrování bez zadních vrátek

Americký senát navrhuje zakázat šifrování bez zadních vrátek

Bezpečnost

Senát amerického kongresu připravil návrh zákona, který postaví mimo zákon šifrování bez zadních vrátek a nařídí firmám spolupracovat s úřady při získávání přístupu do zařízení zákazníků.


Senát Kongresu USA připravil návrh zákona, který zásadním způsobem omezí možnost používat kvalitní šifrování. V návrhu, jenž dopracovávají Richard Burr a Dianne Feinstein, je obsažen zákaz používat „neprolomitelné“ šifrování – tedy takové, kdy data nedokáží dešifrovat úřady. Hlavní tezí návrhu je: „Žádný jednotlivec ani společnost nejsou nad zákon.“

Zákon by v případě schválení znamenal, že budou muset firmy, které poskytují šifrované komunikační, úložené a další služby, vždy do řešení zabudovat zadní vrátka, s jejichž pomocí by se represivní složky státu dostaly k datům. Firmy by navíc musely se státními orgány aktivně spolupracovat při získávání přístupu do zařízení zákazníků.

Návrh čelí ostré kritice ze strany obhájců soukromí a osobních svobod. Například Neema Singh Guliani z legislativní rady organizace ACLU považuje návrh za ƒ„jasnou hrozbu pro soukromí a bezpečnost každého z nás“ a senátoři by podle ní měli „ukončit své úsilí vytvořit vládní zadní vrátka.“

Nahoru

Příspěvky

Americký senát navrhuje zakázat šifrování bez zadních vrátek
oli 11. 04. 2016, 09:51:23
Odpovědět  Odkaz 
Je to zlé. Právo na soukromí je (myslím si) naprosto přirozená věc a rozhodnutí několika politiků by nemělo mít moc na tom cokoliv změnit. Sám se potýkám s nepochopením a někdy dokonce i s výsměchem u svých blízkých. Zdá se mi, že to nikdo nechce přijímout. Vždycky celou věc ukazuju na příkladu, že na záchodě si každý taky přece zavírá dveře, ale každý vždycky říká, že to není to samé. Každý je sice zodpovědný sám za sebe a každý si jde po své cestě tak dobře, jak nejlépe umí (snad), ale je to zoufalství, když vás odmítají i vaši přátelé a blízcí a mají vás za blázna.
Re: Americký senát navrhuje zakázat šifrování bez zadních vrátek
NULL 11. 04. 2016, 14:17:34
Odpovědět  Odkaz 
To je právě to. Je to hezky zabalené do té potřeby pro obecné blaho a proto už je to pak pod rozlišovací schopnost některých lidí. Jinak se prostě pár vyvolených ( a v americe jsou to pořád ty samé rody a vrstvy) rozhodlo, že jsou na této planetě něco víc a všichni se jim musíme podřídit a dělat jim ty pověstné "ovce".
Já zase vždy rád uvádím věci reductio ad absurdum. Zde bych řekl: To by za další rok mohli zakázat šeptání do ucha, protože by tak mohl někdo tajně komunikovat a oni by k tomu neměli přístup (jako logy třeba). No a co by se stalo, kdyby si někde na světě něco zahrabal a pak to u soudu nemohli najít? (tak jako v to ajfounu) To si zakážeme někde něco zahrabat? To by pak třeba mohli dělat pravidelné domovní prohlídky jako když kontrolují cely aby byly "snapshoty" .....

Ale uvidíme. půjde asi hodně o to, co přesně v tom návrhu je. Třeba jinak bych se na to díval, kdyby mohl až soud rozhodnout o odšifrování a nebo by to rozhodoval někdo z úřadu pro třeba dopravu :-)
Lukáš Jelínek Re: Re: Americký senát navrhuje zakázat šifrování bez zadních vrátek
Lukáš Jelínek 11. 04. 2016, 14:46:11
Odpovědět  Odkaz 
Ten návrh je kdyžtak tady: http://news.softpedia.com/news/draft-of-us-encryption-bill-leaks-online-is-incredibly-stupid-502763.shtml (uniklá, neoficiální verze!)

Data by se poskytovala na soudní příkaz. Problém je ale v tom, že firmy budou u svých služeb povinny zajistit, aby mohly tato data poskytnout. Tedy žádné end-to-end šifrování, které by měl v moci jen zákazník.
Re: Re: Re: Americký senát navrhuje zakázat šifrování bez zadních vrátek
NULL 12. 04. 2016, 19:36:10
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji. To téma je velké a já osobně to vnímám jako jednu z bitev ve válce o elektronický prostor, kdy je na každém hopu cítit tvrdá komercionalizace a regulace správní mocí, kdy každý je jenom zboží, případně subjekt.
Americký senát navrhuje zakázat šifrování bez zadních vrátek
blizzard 11. 04. 2016, 13:10:45
Odpovědět  Odkaz 
Hnus.
Americký senát navrhuje zakázat šifrování bez zadních vrátek
MiK 15. 04. 2016, 23:12:31
Odpovědět  Odkaz 
Samozřejmě, že je to hrozba pro soukromí, a navíc je jasné, že půjde o vynucenou bezpečnostní hrozbu, zneužitelnou hackery apod., na kterou, pokud by se přišlo za normálních okolností, by byla co nejrychleji záplatována a opravována.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz