přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku

Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku

Statistika

Webový server Apache z hlediska celkového počtu domén zřejmě v tomto měsíci klesne na druhé místo a do čela se dostane Microsoft IIS; u aktivních domén si však Apache zachová dominanci. U nejvytíženějších webů pokračuje v rychlém růstu nginx.


Apache HTTP Server se v podílu na všech webových doménách dostal nejníže od srpna 1996, poklesl na pouhých 36,50 %. Microsoft IIS na něj nyní ztrácí už jen 0,15 procentního bodu (má 36,35 %) a zřejmě jen brzy vystřídá na první příčce. IIS se na podobný podíl vrací po necelých sedmi letech, kdy měl však Apache okolo 51 %.

Jiná je však situace u aktivních webů. I tam Apache postupně ztrácí svůj podíl (v dobách největší slávy, tedy začátkem roku 2005, míval okolo 70 % a při druhém vrcholu v srpnu 2011 to bylo 60 %), aktuálně klesl na 51,43 %. Konkurenti jsou však daleko. Nejblíže je nginx s podílem 14,79 %; jeho podíl sice zvolna stoupá, pozici Apache ale zřejmě ještě hodně dlouho neohrozí. IIS míval kdysi až okolo 38 % (tedy dokonce více než u všech webů; špičky byly v letech 2007 a 2009), pak však rychle klesl a v současné době stagnuje okolo 11–12 %.

U milionu nejvytíženějších webů také stále převažuje Apache, jeho dominance však může brzy skončit. Jeho podíl klesl na 51,92 % a při pokračování stejného (přesněji spíše se zrychlujícího) tempa se zanedlouho dostane pod 50 %. Naopak čím dál rychleji navyšuje svůj podíl nginx, meziměsíčně přibral 1,05 procentního bodu a dostal se na 19,21 %.

Poznámka autora: Tyto statistiky mohou být samozřejmě zkreslené tím, že jde pouze o servery, které vystupují navenek. Pokud se k vyvažování zátěže použije nginx a za ním běží několik instancí Apache, zvenčí bude vidět jen ten nginx.

Nahoru

Příspěvky

Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku
Vlado 9. 06. 2014, 09:58:42
Odpovědět  Odkaz 
Poznámka na konci vysvetľuje presne aj môj prípad. Na serveri je nginx, ktorý je nastavený ako proxy pre Apache a Tomcat. Samozrejme väčšina vecí beží na Apache a php-fpm, Java je skôr na pokusy.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog