přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku

Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku

Statistika

Webový server Apache z hlediska celkového počtu domén zřejmě v tomto měsíci klesne na druhé místo a do čela se dostane Microsoft IIS; u aktivních domén si však Apache zachová dominanci. U nejvytíženějších webů pokračuje v rychlém růstu nginx.


Apache HTTP Server se v podílu na všech webových doménách dostal nejníže od srpna 1996, poklesl na pouhých 36,50 %. Microsoft IIS na něj nyní ztrácí už jen 0,15 procentního bodu (má 36,35 %) a zřejmě jen brzy vystřídá na první příčce. IIS se na podobný podíl vrací po necelých sedmi letech, kdy měl však Apache okolo 51 %.

Jiná je však situace u aktivních webů. I tam Apache postupně ztrácí svůj podíl (v dobách největší slávy, tedy začátkem roku 2005, míval okolo 70 % a při druhém vrcholu v srpnu 2011 to bylo 60 %), aktuálně klesl na 51,43 %. Konkurenti jsou však daleko. Nejblíže je nginx s podílem 14,79 %; jeho podíl sice zvolna stoupá, pozici Apache ale zřejmě ještě hodně dlouho neohrozí. IIS míval kdysi až okolo 38 % (tedy dokonce více než u všech webů; špičky byly v letech 2007 a 2009), pak však rychle klesl a v současné době stagnuje okolo 11–12 %.

U milionu nejvytíženějších webů také stále převažuje Apache, jeho dominance však může brzy skončit. Jeho podíl klesl na 51,92 % a při pokračování stejného (přesněji spíše se zrychlujícího) tempa se zanedlouho dostane pod 50 %. Naopak čím dál rychleji navyšuje svůj podíl nginx, meziměsíčně přibral 1,05 procentního bodu a dostal se na 19,21 %.

Poznámka autora: Tyto statistiky mohou být samozřejmě zkreslené tím, že jde pouze o servery, které vystupují navenek. Pokud se k vyvažování zátěže použije nginx a za ním běží několik instancí Apache, zvenčí bude vidět jen ten nginx.

Nahoru

Příspěvky

Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku
Vlado 9. 06. 2014, 09:58:42
Odpovědět  Odkaz 
Poznámka na konci vysvetľuje presne aj môj prípad. Na serveri je nginx, ktorý je nastavený ako proxy pre Apache a Tomcat. Samozrejme väčšina vecí beží na Apache a php-fpm, Java je skôr na pokusy.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Řešení QNAP typu all-flash

Eva FišerováNeustále rostoucí nároky na výkon, odezvu a propustnost vedou ke zvyšování podílu flash technologií nejen v datových centrech. Dnes typické hybridní úložné systémy jsou tak nahrazovány úložišti typu all-flash, která nabízí velmi nízké latence, miliony IOPS a přitom jsou stále dostupnější. Řešení all-flash od QNAP jsou založena na systému ZFS s optimalizačními technologiemi SSD, díky nimž mohou efektivně nahradit hybridní pole se stejnými náklady na úložiště.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »