přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku

VariCAD

Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku

Statistika

Webový server Apache z hlediska celkového počtu domén zřejmě v tomto měsíci klesne na druhé místo a do čela se dostane Microsoft IIS; u aktivních domén si však Apache zachová dominanci. U nejvytíženějších webů pokračuje v rychlém růstu nginx.


Apache HTTP Server se v podílu na všech webových doménách dostal nejníže od srpna 1996, poklesl na pouhých 36,50 %. Microsoft IIS na něj nyní ztrácí už jen 0,15 procentního bodu (má 36,35 %) a zřejmě jen brzy vystřídá na první příčce. IIS se na podobný podíl vrací po necelých sedmi letech, kdy měl však Apache okolo 51 %.

Jiná je však situace u aktivních webů. I tam Apache postupně ztrácí svůj podíl (v dobách největší slávy, tedy začátkem roku 2005, míval okolo 70 % a při druhém vrcholu v srpnu 2011 to bylo 60 %), aktuálně klesl na 51,43 %. Konkurenti jsou však daleko. Nejblíže je nginx s podílem 14,79 %; jeho podíl sice zvolna stoupá, pozici Apache ale zřejmě ještě hodně dlouho neohrozí. IIS míval kdysi až okolo 38 % (tedy dokonce více než u všech webů; špičky byly v letech 2007 a 2009), pak však rychle klesl a v současné době stagnuje okolo 11–12 %.

U milionu nejvytíženějších webů také stále převažuje Apache, jeho dominance však může brzy skončit. Jeho podíl klesl na 51,92 % a při pokračování stejného (přesněji spíše se zrychlujícího) tempa se zanedlouho dostane pod 50 %. Naopak čím dál rychleji navyšuje svůj podíl nginx, meziměsíčně přibral 1,05 procentního bodu a dostal se na 19,21 %.

Poznámka autora: Tyto statistiky mohou být samozřejmě zkreslené tím, že jde pouze o servery, které vystupují navenek. Pokud se k vyvažování zátěže použije nginx a za ním běží několik instancí Apache, zvenčí bude vidět jen ten nginx.

Nahoru

Příspěvky

Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku
Vlado 9. 06. 2014, 09:58:42
Odpovědět  Odkaz 
Poznámka na konci vysvetľuje presne aj môj prípad. Na serveri je nginx, ktorý je nastavený ako proxy pre Apache a Tomcat. Samozrejme väčšina vecí beží na Apache a php-fpm, Java je skôr na pokusy.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

5 důvodů, proč si pořídit řešení Juniper s Mist AI

JuniperI když jsou kabelové a bezdrátové sítě pro podnikání důležitější než kdykoli dříve a stávají se kritickou infrastrukturou i pro malé podniky, je udržování provozu sítě vzhledem k velkému počtu mobilních zařízení, internetu věcí (IoT) a škále hardwaru, operačních systémů a aktuálně používaných aplikací stále těžší a těžší.

Pokračování ...


Arrow

Public Relations

Úsměv namísto podpisu a robot na místě prodavače

IT Systems 11/2020V novém vydání IT Systems se věnujeme trendům v digitalizaci bankovnictví a finančního sektoru, který je sice vnímán jako velmi konzervativní odvětví, ale ve vztahu k informačním technologiím patří naopak mezi ty nejprogresivnější. Tlak konkurence i nebankovních institucí a požadavky zákazníků totiž nutí celé odvětví, aby přijímalo nejnovější technologie.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

ZWsoft