přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku

Konference Cloud computing v praxi

Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku

Statistika

Webový server Apache z hlediska celkového počtu domén zřejmě v tomto měsíci klesne na druhé místo a do čela se dostane Microsoft IIS; u aktivních domén si však Apache zachová dominanci. U nejvytíženějších webů pokračuje v rychlém růstu nginx.


reklama

Apache HTTP Server se v podílu na všech webových doménách dostal nejníže od srpna 1996, poklesl na pouhých 36,50 %. Microsoft IIS na něj nyní ztrácí už jen 0,15 procentního bodu (má 36,35 %) a zřejmě jen brzy vystřídá na první příčce. IIS se na podobný podíl vrací po necelých sedmi letech, kdy měl však Apache okolo 51 %.

Jiná je však situace u aktivních webů. I tam Apache postupně ztrácí svůj podíl (v dobách největší slávy, tedy začátkem roku 2005, míval okolo 70 % a při druhém vrcholu v srpnu 2011 to bylo 60 %), aktuálně klesl na 51,43 %. Konkurenti jsou však daleko. Nejblíže je nginx s podílem 14,79 %; jeho podíl sice zvolna stoupá, pozici Apache ale zřejmě ještě hodně dlouho neohrozí. IIS míval kdysi až okolo 38 % (tedy dokonce více než u všech webů; špičky byly v letech 2007 a 2009), pak však rychle klesl a v současné době stagnuje okolo 11–12 %.

U milionu nejvytíženějších webů také stále převažuje Apache, jeho dominance však může brzy skončit. Jeho podíl klesl na 51,92 % a při pokračování stejného (přesněji spíše se zrychlujícího) tempa se zanedlouho dostane pod 50 %. Naopak čím dál rychleji navyšuje svůj podíl nginx, meziměsíčně přibral 1,05 procentního bodu a dostal se na 19,21 %.

Poznámka autora: Tyto statistiky mohou být samozřejmě zkreslené tím, že jde pouze o servery, které vystupují navenek. Pokud se k vyvažování zátěže použije nginx a za ním běží několik instancí Apache, zvenčí bude vidět jen ten nginx.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Příspěvky

Apache HTTP Server zřejmě klesne na druhou příčku
Vlado 9. 06. 2014, 09:58:42
Odpovědět  Odkaz 
Poznámka na konci vysvetľuje presne aj môj prípad. Na serveri je nginx, ktorý je nastavený ako proxy pre Apache a Tomcat. Samozrejme väčšina vecí beží na Apache a php-fpm, Java je skôr na pokusy.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


Soutěž - reproduktory Trust

Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »