přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování

Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování

Spojené království

Britský premiér David Cameron chce v případě volebního vítězství zakázat šifrování, ke kterému nemůže státní moc získat klíče.


David Cameron, předseda vlády Velké Británie, hodlá v případě volebního vítězství Konzervativní strany výrazně posílit sledování internetové komunikace. Řekl to v Paříži po pochodu, který se konal v reakci na teroristické útoky z minulého týdne. Součástí plánu je zákaz takového šifrování komunikace, ke kterému nemůže státní moc získat klíče a komunikaci tak dešifrovat.

„Chceme v naší zemi povolit možnost takové komunikace mezi lidmi, kterou [...] nemůžeme číst?“ řekl britský premiér. Zákaz by postavil mimo zákon jak veškeré služby (jako třeba WhatsApp, iMessage nebo Telegram), které umožňují šifrování přímo mezi koncovými uživateli (tedy šifrování označované jako „end-to-end“), tak i obdobná řešení postavená na nezávislé, otevřené bázi (typicky třeba OpenPGP, fungující nad řadou způsobů komunikace).

Nahoru

Příspěvky

Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování
ivo válek 13. 01. 2015, 18:38:11
 Odkaz 
...jeden z dalších kroků k tomu, abychom získali pocit většího bezpečí, ačkoli si teráristi stejně najdou jinou cestu, jak kout své pikle...a mezitím se nám bbudou státy motat do životů...
Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování
Verton 13. 01. 2015, 19:47:32
 Odkaz 
Záznam:
https://www.youtube.com/watch?v=u_kqM0gn63M
Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování
Dejmon 13. 01. 2015, 22:29:05
 Odkaz 
Svoboda slova ............
Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování
nomad 13. 01. 2015, 22:39:14
 Odkaz 
Ať si rači každý šifruje co chce, ale platné heslo bude muset nahlásit do nějaké centrální databáze, aby ho měli poliši k dispozici.
Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování
ferri 14. 01. 2015, 05:55:55
 Odkaz 
Drísta ako aj ten náš komunista Fico.
Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování
David 14. 01. 2015, 11:06:19
 Odkaz 
Tam na té jejich hromadě šutrů které říkají Velká Británie si můžou dělat třeba stojky, ale u nás v evropě ne!!
Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování
Marek H. 14. 01. 2015, 12:14:52
 Odkaz 
Opět na to doplatí jen slušný lidi. Pro ty to bude znamenat omezení služeb, které budou zakázány.
Ti "zlí" na takové zákazy budou kašlat a stejně si budou dál šifrovat. Způsob si jistě najdou.
Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování
fd 14. 01. 2015, 18:30:13
 Odkaz 
Nj, dalsi vejicka pro tuposlavy, kteri jej za to budou oslavovat. Kdo nic spatneho nedela, ten prec nic nemusi skryvat a kdo neco skryva, tak je automaticky terorista.

Realita je takova, ze oni se boji, ze lidi pridojou na to, ze je nanic nepotrebuji. Ze je stat pred nicim ochranit nemuze a ze by daleko efektivnesi bylo, kdyby se chranili sami.
Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování
SpookY 16. 01. 2015, 09:25:55
 Odkaz 
Proti současné totalitě ("banksterský demokratismus") byla StB jen parta béčkových punkerů v teplákovkách s falešnými kníry, japonským magnetofonem z Tuzexu a krokodýlkama amatérsky napojenýma na telefonní drát.
Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování
Zdeněk Kopš 18. 01. 2015, 14:17:15
 Odkaz 
Docela by mě zajímalo, jak toho hodlají docílit. Pokud to totiž bude i nadále technicky možné, bude to jen zakázané a postihnutelné - bude to tedy zákon proti lidem, ne teroristům. Navíc každý si může svobodně naprogramovat soft, který bude šifrovat pouze obsah zpráv a ten odesílat nezašifrovaně.

Jako obvykle se politickým IT nápadům směju a když pak přicházejí v platnost (jako např. sušenkový zákon), je mi těžko...
Lukáš Jelínek Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování
Lukáš Jelínek 18. 01. 2015, 15:07:17
 Odkaz 
Technicky možné to bude vždy, tomu prostě nemohou zabránit. Předpokládám, že udělají zhruba následující kroky:

1) Zákaz poskytování a používání služeb, které umožňují šifrovaný přenos nebo uložení dat bez možnosti poskytnout vládě klíče k dešifrování.

2) Zákaz poskytování a používání nástrojů, které takový šifrovaný přenos či uložení umožňují.

Bod 2 možná ani nebude potřeba, protože pokud má klíč k dešifrování pod plnou kontrolou uživatel (např. u klasického PGP/GPG), má už teď v UK každý povinnost klíč poskytnout pod hrozbou trestu.

Povede to samozřejmě k posílení těch šifrovacích metod, které neumožňují zjistit, že se něco šifrovaného přenáší (steganografie) - například prostřednictvím obrázků/zvuku/videa v klasických zprávách a webech, technických dat (identifikátorů zpráv, adres IPv6, velikosti paketů...) nebo postranních kanálů (časování, zátěž CPU, alokovaná paměť apod.).
Britský premiér chce zakázat end-to-end šifrování
Zdeněk Kopš 18. 01. 2015, 18:22:24
 Odkaz 
Lukáš Jelínek:
To co jste popsal je politické řešení - měl jsem na mysli reálně nadvládu nad internetem, ale velmi pochybuju, že by to dokázal i velký čínský firewall.

I kdyby na krásně všechno zakázali a postihovali... ten postih by byl asi jen na udání, ne? Nikdo mi přece nebrání stáhnout si ze zahraničního serveru prohlížeč podporující šifrování a komunikovat budu taky přes server v zahraničí (což je dnes otázka stovek korun, kdoví jestli už nejsou takové hostigy i zdarma).

Také mi nic nebrání napsat si vlastní protokol. A to co vláda zachytí bude jen houf paketů.

Osobně mi to přijde opravdu krátkozraké, protože právě dopad na teroristy to mít nebude zkrátka žádný a naopak život obyvatelstvu to velmi zkomplikuje. Například u nás ve firmě je z důvodu know-how a dalších veškerá komunikace šifrovaná. Co bychom dělali po zavedení takového zákona? chatovali přes Českou poštu? vážně? Leda dát vládě klíče. A zrovna to se mi nechce :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...