přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Firefox 34: komunikační klient Hello, vývojové prostředí WebIDE a vypnutí SSL 3

Firefox 34: komunikační klient Hello, vývojové prostředí WebIDE a vypnutí SSL 3

Firefox

Nová verze 34 webového prohlížeče Mozilla Firefox přináší komunikační klient Hello a webové vývojové prostředí WebIDE, významně posiluje technologii WebCrypto a vypíná nebezpečný protokol SSL 3.


Včera večer byla vydána nová verze webového prohlížeče Mozilla Firefox. Mezi největší novinky patří komunikační klient Firefox Hello založený na WebRTC (umožňující volání a videohovory bez instalace dalšího softwaru a bez nutnosti mít někde uživatelský účet), webové vývojové prostředí WebIDE nebo podpora nových protokolů HTTP/2 a ALPN.

Nevidíte-li ve svém prohlížeči tlačítko pro Firefox Hello, bude zřejmě potřeba určitý ruční zásah.

Nový Firefox 34 také výrazně posiluje Web Crypthography API (WebCrypto), do JavaScriptu přidává datový typ WeakSet a šablonové řetězce, v konzoli lze nově zobrazit tabulková data jako skutečnou tabulku. Naopak byla vypnuta podpora starého protokolu SSL 3, u něhož byla objevena zranitelnost vůči útokům POODLE.

Mobilní prohlížeč přidává například podporu Device Storage API u privilegovaných aplikací, posílání webů do zařízení Chromecast, HTTP hlavičky Prefer:Safe nebo public key pinningu. Řada dalších novinek je shodná s desktopovou verzí.

Nahoru

Příspěvky

A když nepomůže ani ruční zásah?
OndraK 2. 12. 2014, 22:01:26
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj všichni, ikona Firefox Hello se mi po aktualizaci neobjevila a nemůžu ji dohledat ani v nabídce, která se otevře po klepnutí na "Přizpůsobit" (resp. tak jak je to popsané v odkazovaném návodu).
Nevíte čím by to mohlo být? :)
Budu rád za jakoukoli odpověď, díky.
Lukáš Jelínek Re: A když nepomůže ani ruční zásah?
Lukáš Jelínek 2. 12. 2014, 22:36:13
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem to tam nechtěl rozepisovat (novinka má za cíl jen stručně informovat), ale není to chyba, nýbrž záměr Mozilly, aby se nárazově nepřetížily servery, přes které se komunikuje. Proto se využívá "škrcení" a zpočátku se povolí přístup jen někomu, postupně se množina bude rozšiřovat.

Využívá se k tomu proměnná loop.throttled - pokud je "true", Hello se nepovolí (ikona není k nalezení). Pokud se ručně nastaví na "false", objeví se ikona a lze si ji přidat na panel. Je to popsáno v dolní části toho návodu, na který jsem odkazoval ("If you don't see the Hello button...").

Podobný postup se zopakuje i u FF 35, akorát se podle toho bude už přímo přidávat/nepřidávat ta ikona na panel. Podrobnější informace jsou k tomu tady: https://wiki.mozilla.org/Loop/Load_Handling
Re: Re: A když nepomůže ani ruční zásah?
zd 5. 12. 2014, 09:22:19
Odpovědět  Odkaz 
A pritom klidne tvrdi, ze to funguje jako p2p sit, takze by jim to melo byt jedno.


V kazdem pripade, v ramci interni site za NATem (a firewallem) to nefunguje. Narozdil od mnoha jinych IM.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: A když nepomůže ani ruční zásah?
Lukáš Jelínek 5. 12. 2014, 11:36:22
Odpovědět  Odkaz 
Nejsem žádný znalec WebRTC, ale pokud vím, tak z principu to P2P je. Ovšem aby to fungovalo mezi stroji za NATem (kterých je dnes zřejmě většina a do prosazení IPv6 jejich počet ještě poroste), využívají se STUN a TURN servery. Může se stát, že to nebude fungovat - přestože se klient Hello už objevil v ostré verzi Firefoxu, ještě není úplně dodělaný a zrovna právě kvůli různorodosti sítí a NATů potřebuje uživatelské testování.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz