přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Firefox 57: zbrusu nový engine Quantum, nové GUI, konec starých rozšíření

Firefox 57: zbrusu nový engine Quantum, nové GUI, konec starých rozšíření

Firefox

Nová verze 57 webového prohlížeče Firefox znamená velký přelom. Ke slovu se dostává úplně nový engine Quantum a nové uživatelské rozhraní, naopak definitivně končí stará rozšíření.


Je tady nová verze 57 webového prohlížeče Mozilla Firefox a přináší změny zcela zásadní, dá se říci „přelomové“. První z nich je zbrusu nový engine Quantum, který přináší podstatné zrychlení browseru. Pro CSS se v jeho rámci využívá nový stylový engine Quantum CSS (dříve známý pod pracovním názvem Stylo). Druhou změnou je nové uživatelské rozhraní Photon, které přináší konzistentní vzhled a optimalizace pro dotykové displeje.

Třetím přelomem je definitivní odstranění podpory starých rozšíření ‒ nově už fungují jen rozšíření podporující WebExtensions. K dalším novinkám patří například důslednější sandboxing v Linuxu (ve Windows a OS X byl zaveden už o verzi dříve), sjednocený adresní a vyhledávací řádek nebo hardwarová akcelerace videa VP9 na AMD.

Velikost změny Firefoxu reprezentuje i změna loga. Nové logo je jednodušší a barevně výraznější. Prohlédnout si ho můžete nahoře.

Nahoru

Příspěvky

Firefox 57: zbrusu nový engine Quantum, nové GUI, konec starých rozšíření
Jirka 15. 11. 2017, 09:47:45
Odpovědět  Odkaz 
"Třetím přelomem je definitivní odstranění podpory starých rozšíření ‒ nově už fungují jen rozšíření podporující WebExtensions."

No a zejména právě proto pro mě nejspíš konečná.

Aby FF rázem zahodil všechno to, co vznikalo a fungovalo léta a já jsem si z toho v průběhu oněch let vybral přesně to, co potřebuju, to je fakt trochu silný kafe.

Abych to upřesnil: velmi pochybuju, že vývojáři převedou do nové podoby zejména ta "okrajová" rozšíření a to tak, že rychle.

Taky mi není jasné, zda onen bazmek půjde vzhledově udržet na "staré" úrovni (dnes - tedy až do verze 56 včetně - to je jakžtakž možné pomocí rozšíření Classic Theme Restorer).

Prostě zatím zamknu verzi na 56 a pak asi Pale Moon, jehož vývojáři se nedávno vyjádřili, že Web Extensions vůbec neřeší a nebudou řešit. Doufám, že jim to vydrží...
Re: Firefox 57: zbrusu nový engine Quantum, nové GUI, konec starých rozšíření
Michal Stanke 15. 11. 2017, 10:23:31
Odpovědět  Odkaz 
Za CTR už existuje náhrada. Autor možnosti změny vzhledu předělal jako styl do userChrome.css https://www.ghacks.net/2017/11/13/customize-firefox-57-with-css/.
Firefox 57: zbrusu nový engine Quantum, nové GUI, konec starých rozšíření
ellvis 15. 11. 2017, 11:51:52
Odpovědět  Odkaz 
U mňa po upgrade všetko v pohode, používam len 3 rozšírenia (Privacy Badger, Disconnect a uBlock Origin) a tie fungujú. Čo prestalo fungovať je rozšírenie duckduckgo a to preto, lebo ho firefox blokuje po nastavení tracking protection. Tak som ho odinštaloval a nahlásil im ten problém, tak to snáď vyriešia (duckduckgo ako vyhladávač ale funguje normálne, samozrejme).

Oceňujem rýchlosť, tá je naozaj jednoznačne lepšia. Uvidím, kam sa pohla spotreba pamäte. Príjemná zmena je možnosť vyhľadávacieho okna v novom tabe bez toho, aby obsahoval čokoľvek iné. Čo sa týka nového rozhrania, až tak radikálna zmena to pre mňa nie je, používal som minimalistický vzhľad už v predošlých verziách, takže je to ok. Ale ikony boli veru krajšie predtým. :)
Tomáš Crhonek Firefox 57: zbrusu nový engine Quantum, nové GUI, konec starých rozšíření
Tomáš Crhonek 15. 11. 2017, 18:16:52
Odpovědět  Odkaz 
Mno uvidíme, jak se autoři pluginů popasujou s novým prostředím.

Pro mě nepostradatelnými pluginy jsou:

TreeStyleTab - v novém FF sice je a zdá se, že umí vše co potřebuju (zatím), ale nevím proč, taby jsou stále zobrazeny nahoře jako obvykle. Takže přístup k panelu je ze dvou míst (nahoře + v panelu TreeStyleTab). Dá se to řešit přepnutím FF na celou obrazovku, kdy horní standardní panel s taby zmizí. Divný, snad se to podaří vyřešit lépe.

DownThemAll - autor jej prej přepisuje, tak uvidíme.

TabMixPlus - chování ohledně zavírání a otevírání tabů (na to je víc pluginů, to snad nebude problém), a také vzhled tabu (graficky oddělené nepřečtené; načítající se taby; taby, na kterých se něco změnilo (někdo třeba napíše komentář na FB) apod.) Společně s TreeStyleTab naprosto killer featura (člověk si naháže desítky tabů do stromu a postupně projíždí ty nepřečtené a reaguje na ty, kde se něco změnilo).

Další věc, pro kterou TabMixPlus používám (ale to se snad bude dát řešit jinak) je odstranění X pro zavření tabu umístěné na každém tabu. Dřív to bylo v about:config, ale to zmizelo (protože to prej bylo strašně náročné udržovat). Dále tlačítko + na konci tabů pro vytvoření nového prázdného. To si řídím pomocí zkratek (ctrl+w, ctrl+t), ta tlačítka tam jen ruší.

PrivacyBadger, uBlockOrigin fungují (zdá se).

Chápu důvody pro změnu, přece jen udržoval XUL tolik let a s tolika možnostmi jak zasahovat do FF není příliš udržitelné a už vůbec ne bezpečné, na druhou stranu bych ocenil, kdyby některé možnosti byly alespoň v about:config (třeba konfigurace tlačítek na tabech a možnost úplně odstranit tab bar), když už se autorům FF nechce do implementace TreeStyleTab.

O možnosti stahování ani nemluvím. Prohlížeče stahování stěžují jak to jen jde a je naprostá neochota stahování dokumentů ze stránek nějak ulehčit. V prohlížeči by klidně mohla být zkratka (něco jako je ctrl+left click na otevření odkazu v novém tabu), na rychlé stažení dokumentu na který vede daný odkaz. Ne, od počátku věků na tohle musí vznikat různé download managery, protože prohlížeče tohle nejsou 20 let schopné naimplementovat.


Jinak to vypadá obstojně rychle, snad to už konečně začne používat i víc než jedno jádro (ani e10s v tomto směru žádnou velkou díru neudělalo) a snad se vyřeší problém s chybějícími pluginy.
Tomáš Crhonek Re: Firefox 57: zbrusu nový engine Quantum, nové GUI, konec starých rozšíření
Tomáš Crhonek 15. 11. 2017, 18:57:38
Odpovědět  Odkaz 
Mno, tak zdá se, že about:config už není dost sexy, takže se bude nastavovat v userChrome.css

Takže:

Odstranění standardního tab baru z ff 54 a odstranění headeru ze sidepanelu (tam, kde je třeba TreeStyleTab nebo TreeTab, nebo cokoliv).

https://www.reddit.com/r/firefox/comments/736cji/how_to_hide_native_tabs_in_firefox_57_tree_style/


Odstranění close buttonů z tabů (pokud chcete mít standardní tab bar, ale nechcete tam mít křížky), tak do userChrome.css doplnit:

#tabbrowser-tabs .tabbrowser-tab .tab-close-button { display:none!important; }

Pozor pro uživatele Windows, userChrome funguje pouze v profilu, který je v AppData/Roaming a nikoliv v AppData/Local.

Mno, doufám, že se to s příští verzí FF změní a s každou verzí budu hledat jak to nastavit. Proč na to nemůže být zaškrtávátko v nastavení? Nebo alespoň položka v about:config?
Re: Firefox 57: zbrusu nový engine Quantum, nové GUI, konec starých rozšíření
nobody 15. 11. 2017, 21:51:27
Odpovědět  Odkaz 
a nemuzes na rychle stahovani nastavit (i kdyz myslim ze je to ve ff vychozi) aby se pri ukladani neptalo na adresar/jmeno ?

kdyz pak budes chtit ulozit neco "pomalu" a zvolit adresar/nazev, tak na linku das pravou mys a "Ulozit odkaz jako..."
Re: Re: Firefox 57: zbrusu nový engine Quantum, nové GUI, konec starých rozšíření
ellvis 16. 11. 2017, 00:41:36
Odpovědět  Odkaz 
Ja osobne používam uGET, sedí potichu v systray a keď dám "Copy Link Location" a ten odkazuje na nastavený typ súboru (prakticky akýkoľvek), tak vyskočí do popredia. Pamätá si nastavenia takže dám len "OK" (to musím dať aj ak sťahujem priamo cez Firefox, či iný browser) a sťahujem. Výhoda je aj v tom, že toto funguje s akýmkoľvek prehliadačom, aj keď sú pustené všetky naraz.
Tomáš Crhonek Re: Re: Firefox 57: zbrusu nový engine Quantum, nové GUI, konec starých rozšíření
Tomáš Crhonek 16. 11. 2017, 09:12:45
Odpovědět  Odkaz 
Jo, to se jistě dá, ale pokud se stahuje 400 souborů tak i to je poněkud nepraktické. A v tomto byl DownThemAll skvělý, stačilo nastavit filtr na typ souborů a nechat všechny stáhnout. Pokud takových stránek bylo víc, tak potom na každé další stránce stačí kliknout na dTaOneClick a už to stahovalo do nového adresáře. Rychlé, jednoduché. Snad se to autorovi podaří zachovat.
Firefox 57: zbrusu nový engine Quantum, nové GUI, konec starých rozšíření
mmm 17. 11. 2017, 11:43:40
Odpovědět  Odkaz 
Dost jsem se bál, jak to zase sprasili, ale musím konstatovat, že možná dostali rozum(aspoň na chvíli). Vodorovné hlavní menu jde stále zapnout a celkově prostředí aplikace není špatné - mohlo to být určitě mnohem debilnější, dle dnešních tradic... Opět hranaté záložky mě potěšily.
Javascript je skutečně rychlejší, zpracování stránek velmi svižné.
Rozšíření, která používám, fungují bez problémů(stěžejní je pro mě uBlock Origin), ale jsem v tomto směru asi poměrně nenáročný, takže chápu stesky jiných uživatelů.
Nijak jsem novou verzi nevyhledával - prostě ke mně doputovala dnes dopoledne v aktualizacích Linux Mint 18.2... :-) Hlavním browserem pro mě ale zůstává Seamonkey.

Bývám velmi kritický k pokrokářským trendům(za nimiž zpravidla žádný pokrok není - většinou krystalická blbost), ale tuto změnu bych určitě nezatracoval. Připadá mně to jako částečný návrat zdravého rozumu.
Firefox 57: zbrusu nový engine Quantum, nové GUI, konec starých rozšíření
mrtn 18. 11. 2017, 10:42:24
Odpovědět  Odkaz 
Tak u mne na hlavním desktopu jsem byl asi dve hodiny nadseny, jak to rychle funguje (obvykle otevrenych cca 25 tabu v 4 az 5 oknech).
Pak zacal padat, jako cely prohlizec, ne jen jednotlive taby, aktualne pres Restore sessio jeste otevru co jsem mel rozdelane, ale po cca deseti letech jsem presel na Chromium (Kubuntu 14.04).
Rozsireni jen Closetabbutton.

Za mne tedy totalni fail.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz