přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Harvardští vědci: Wikipedia je politicky neutrální

Soutěž - reproduktory Trust

Harvardští vědci: Wikipedia je politicky neutrální

Wikipedia

Vědci z Harvard Business School zjistili, že články na Wikipedii vykazují velkou míru politické neutrality. Wikimedia Foundation tím není překvapena, považuje to za přirozený jev.


reklama

Shane Greenstein a Feng Zhu zkoumali skoro čtyři tisíce vzájemně si odpovídajících článků v encyklopediích Wikipedia a Encyclopedia Brittanica z hlediska jejich politického zabarvení; konkrétně se zajímali o články v angličtině o politice v USA. Výsledkem je zjištění, že jsou články velmi politicky neutrální, přestože u Wikipedie může obsah tvořit a upravovat každý.

„V porovnání se expertními znalostmi nezvyšuje kolektivní inteligence zabarvení obsahu, pokud se články důkladně revidují,“ tvrdí autoři výzkumu. „Je to konzistentní se scénářem nejlepšího případu, kdy se přispěvatelé s různými ideologiemi zapojují do plodné on-line diskuse mezi sebou, na rozdíl od nálezů z prostředí off-line.“

Organizace, která Wikipedii provozuje, tím není překvapena. „Máte-li ke svému projevu tento prostor, lidé, kteří se oddávají poznání, se postupem času dostávají do vyváženější perspektivy,“ říká Juliet Barbara z Wikimedia Foundation.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »