přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Harvardští vědci: Wikipedia je politicky neutrální

Dell - Rugged

Harvardští vědci: Wikipedia je politicky neutrální

Wikipedia

Vědci z Harvard Business School zjistili, že články na Wikipedii vykazují velkou míru politické neutrality. Wikimedia Foundation tím není překvapena, považuje to za přirozený jev.


Shane Greenstein a Feng Zhu zkoumali skoro čtyři tisíce vzájemně si odpovídajících článků v encyklopediích Wikipedia a Encyclopedia Brittanica z hlediska jejich politického zabarvení; konkrétně se zajímali o články v angličtině o politice v USA. Výsledkem je zjištění, že jsou články velmi politicky neutrální, přestože u Wikipedie může obsah tvořit a upravovat každý.

„V porovnání se expertními znalostmi nezvyšuje kolektivní inteligence zabarvení obsahu, pokud se články důkladně revidují,“ tvrdí autoři výzkumu. „Je to konzistentní se scénářem nejlepšího případu, kdy se přispěvatelé s různými ideologiemi zapojují do plodné on-line diskuse mezi sebou, na rozdíl od nálezů z prostředí off-line.“

Organizace, která Wikipedii provozuje, tím není překvapena. „Máte-li ke svému projevu tento prostor, lidé, kteří se oddávají poznání, se postupem času dostávají do vyváženější perspektivy,“ říká Juliet Barbara z Wikimedia Foundation.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Soulad s normou nemusí znamenat bezpečnost

ALEFNemusíme se vracet daleko do minulosti, aby bylo možné pozorovat IT oddělní velkých společností, jak se soustředí téměř výhradně na efektivitu poskytovaných služeb pro primární účely organizace. Proč také ne? Informační bezpečnost byla výsadou několika málo oborů a většina organizací si vystačila s firewallem a antivirovým programem.

Pokračování ...


IBM POWER

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Dell - Precision