přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Instalační obraz Ubuntu bobtná

Instalační obraz Ubuntu bobtná

Ubuntu

Instalační obraz linuxové distribucí se s novými verzemi postupně zvětšuje. Firma Canonical rezignovala na snahu vměstnat desktopový obraz do 1 GB a za novou míru stanovila 2 GB.


Při stahování desktopových instalačních obrazů Ubuntu jste si mohli po nějakou dobu všimnout informace, že se obraz nevejde do 1 GB a že je to chyba. Až do verze 15.10 byl kýžený limit překračován relativně mírně, s verzí 16.04 se však „protrhla stavidla“ a obraz nabobtnal až na 1,4 GB.

Firma Canonical už tedy zcela rezignovala na snahu dostat základní obraz pod uvedený limit a místo toho ho posunula na dvojnásobek. Neznamená to, že by musela velikost příštích verzí opravdu dosáhnout 2 GB, ale že flash disk o této velikosti bude postačovat.

Uvedená záležitost se netýká obrazů pro síťovou instalaci (netinst) ani serverové verze.

„[Nadlimitní obrazy] generují denně e-maily pro členy release týmu a cdimage týmu, po nichž v zásadě nic nenásleduje, protože víme, že se nikdo o tyto limity nestará, ale nikdo také nenastavil nové,“ říká Steven Langasek z firmy Canonical. „Nakonec jsem vykročil kupředu a posunul limit na desktopové obrazy Ubuntu na 2 GB jakožto minimálně velký USB flash disk; to nám dává nový limit, na který, myslím si, budeme dbát, ale který nám současně zajišťuje dostatečnou rezervu, takže nebudeme muset s velikostí stále bojovat.“

Nahoru

Příspěvky

Instalační obraz Ubuntu bobtná
Virteal 3. 05. 2016, 16:34:21
Odpovědět  Odkaz 
Ja nevim, ale kdyz mi teda jde tak moc o misto, prece neni problem napsat nejaky script, ktery by po pripojeni k internetu stahnul a nainstaloval vsechny zakladni nastroje. Nemyslim netinstall, z pohledu uzivatele by to vypadalo jako bezna instalace systemu, ale nainstaloval by se pouze zaklad a graficke prostredi. Pokud bude uzivatel pripojeny pri instalaci k internetu, po restartu nic nepozna, protoze se vse stahne hned pri instalaci - tedy pokud si pri instalaci zaskrtne, ze chce i nainstalovat aktualizace. Pripadne by po instalaci uzivatel otevrel spravce aktualizaci a zakladni nastroje by se nainstalovaly jako aktualizace.
Re: Instalační obraz Ubuntu bobtná
nobody 3. 05. 2016, 19:11:09
Odpovědět  Odkaz 
odpovedel jsi si sam ;)

"po pripojeni k internetu"
"Pokud bude uzivatel pripojeny pri instalaci k internetu"
"pokud si pri instalaci zaskrtne, ze chce i nainstalovat aktualizace"
"zakladni nastroje by se nainstalovaly jako aktualizace."

co je v iso, je v iso... a je tam i bez internetu, bez zaskrtavani, bez instalovani...

to co si popsal je v podstate prave ten netinstall, ktery si psal ze nemyslis :)
(i kdyz chapu co a proc si chtel rict :)
Re: Re: Instalační obraz Ubuntu bobtná
Virteal 7. 05. 2016, 10:58:07
Odpovědět  Odkaz 
No... Tohle .iso by ti v zakladu bez internetu nainstalovalo pouze graficke prostredi a zakladni systemove nastroje (spravce aktualizaci, centrum softwaru apod.). To znamena, ze by system byl po nabootovani do omezene miry pouzitelny. V pripade Netinstall se ti tusim bez internetu nenainstaluje nic. Nerozvadel jsem tu jak moc by byl system po nabootovani pouzitelny. Je to alternativa pro lidi, kteri chteji dostat system na malou flashku nebo CD a zaroven by nebyli okradeni o plnohodnotny system - s nevyhodou, ze potrebuji internet pro doinstalaci na plnohodnotny system. Kdyz chces velky system nacpat na male misto, musis snest kompromisy.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog



Public Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...



Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »