přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Intel a Nokia spojují síly

Konference Cloud computing v praxi

Intel a Nokia spojují síly

Vývoj mobilních platforem Moblin a Maemo končí, nahradí je projekt s názvem MeeGo.


reklama

Systém Moblin z dílny Intelu měl uspět především na netboocích, ale zatím zůstával za očekáváním. A dál už se ani neposune. Přinejmenším pod názvem Moblin, protože Intel podepsal dohodu s finským výrobcem mobilních telefonů Nokia. Nokia před pár měsíci představila model N900, svůj první telefon založený na platformě Maemo. Nyní se ale společnosti spojí a budou společně vyvíjet projekt MeeGo, který by měl konkurovat dalšímu systému založenému na Linuxu - Androidu od Googlu.

Důvod spojení je zřejmý. Trh operačních systémů pro chytré mobilní telefony je v současné době přesycen, navíc se s napětím očekává příchod Windows Phone 7, který by se na trhu měl objevit ke konci roku a nahradit tak už značně archaický Windows Mobile 6.5. Google před nedávnem představil svůj první telefon Nexus One s Androidem a svůj solidní podíl si stále drží Symbian a iPhone OS. Odbornící předpokládají, že tolik operačních systémů se na trhu nemůže udržet a někdo bude muset z kola ven.

MeeGo podporuje i Linux Foundation a díky začlenění do projektu Intel Atom Developer Program se snad dočkáme i bezproblémového běhu na netboocích s procesorem Atom. Možnost prosazení má i mezi tablety, multimediálními centry nebo například zábavními systémy v automobilech. MeeGo bude používat framework Qt a první verze se objeví už ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Nahoru

Top články z OpenOffice.cz

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Roman Bořánek

Student ekonomie a v podstatě běžný uživatel, který na Linux pohlíží trochu jinak, a to hlavně z hlediska uživatelské přívětivosti, marketingu a byznysu. Baví ho Ubuntu, protože jako jedna z mála distribucí tyto oblasti nezanedbává.


  • Distribuce: Ubuntu
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog


Soutěž - reproduktory Trust

Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »