přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Intel a Nokia spojují síly

Intel a Nokia spojují síly

Vývoj mobilních platforem Moblin a Maemo končí, nahradí je projekt s názvem MeeGo.


Systém Moblin z dílny Intelu měl uspět především na netboocích, ale zatím zůstával za očekáváním. A dál už se ani neposune. Přinejmenším pod názvem Moblin, protože Intel podepsal dohodu s finským výrobcem mobilních telefonů Nokia. Nokia před pár měsíci představila model N900, svůj první telefon založený na platformě Maemo. Nyní se ale společnosti spojí a budou společně vyvíjet projekt MeeGo, který by měl konkurovat dalšímu systému založenému na Linuxu - Androidu od Googlu.

Důvod spojení je zřejmý. Trh operačních systémů pro chytré mobilní telefony je v současné době přesycen, navíc se s napětím očekává příchod Windows Phone 7, který by se na trhu měl objevit ke konci roku a nahradit tak už značně archaický Windows Mobile 6.5. Google před nedávnem představil svůj první telefon Nexus One s Androidem a svůj solidní podíl si stále drží Symbian a iPhone OS. Odbornící předpokládají, že tolik operačních systémů se na trhu nemůže udržet a někdo bude muset z kola ven.

MeeGo podporuje i Linux Foundation a díky začlenění do projektu Intel Atom Developer Program se snad dočkáme i bezproblémového běhu na netboocích s procesorem Atom. Možnost prosazení má i mezi tablety, multimediálními centry nebo například zábavními systémy v automobilech. MeeGo bude používat framework Qt a první verze se objeví už ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz