přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04

Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04

Ubuntu

Nedávno byla distribuce Ubuntu MATE Remix uznána oficiálním derivátem Ubuntu. Verze založená na 14.04 LTS sice zatím není k dispozici, prostředí MATE si lze ale do aktuální verze Ubuntu snadno nainstalovat.


Ne každému vyhovuje prostředí Unity, které je standardní součástí linuxové distribuce Ubuntu. Proto existují odvozeniny, oficiální i neoficiální, které využívají jiné desktopové prostředí – například KDE v Kubuntu, LXDE v Lubuntu nebo GNOME v Ubuntu GNOME. Nově se k nim přidá i prostředí MATE, které je spjato především s distribucí Linux Mint a které je obsaženo v distribuci Ubuntu MATE Remix.

Zatím ale není k dispozici verze vycházející z Ubuntu 14.04 LTS. Kdo chce prostředí MATE využívat, může postupovat podle návodu, který pro tyto účely vznikl. Postup je jednoduchý a spočívá jen v přidání repozitářů a instalaci balíčků. Aktuálně se instaluje MATE 1.8.1. Není samozřejmě problém mít nainstalováno více prostředí, „to správné“ se pak vybere při přihlašování.

Nahoru

Příspěvky

Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
ness 23. 08. 2014, 20:21:26
Odpovědět  Odkaz 
Jedna Ubuntu remix mate už je, jmenuje se Linux Mint. Ještě že mi uninity vyhovuje, mate má pomalu víc drobných bugu než gnome2. Na slabém počítači už raději xcfe v xubntu.
Re: Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
Rovano 24. 08. 2014, 02:05:47
Odpovědět  Odkaz 
Přesně takovéhle informace se špatně sháněj. Díky za lidi, jako ty!
Petr Valach Re: Re: Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
Petr Valach 24. 08. 2014, 03:52:40
Odpovědět  Odkaz 
Chápu, že pro vás jsou podobné komentáře naprosto bezcenné. Ale přesto je nezatracujte. Já jsem pro, aby se čtenáři svěřovali se svými dojmy a názory, i když se mnohým můžou zdát úplně mimo nebo, ehm, jednoduché. Protože pokud se vytvoří na LinuxExpresu prostředí, že se i začátečníci nebudou stydět a bát svěřit se se svými začátečnickými pokusy, pak to bude jen dobře a LinuxExpres bude pro všechny. A nepohrdejte jimi, je to masa lidí, kteří vám můžou přivést další ovečky.

Varuju před povýšeným nebo arogantním způsobem jednání. Jakmile se ztratí čtenáři, nebo pokud nebudou reagovat, je to v pytli. Koukněte na exospace. 1600 fanošuků na fb, celkem zajímavé články na webu, fórum, které už má co říct. Přesto aktivita skoro nulová a komentáře na webu nebo na fóru nenajdete. Tak bacha na to!
Re: Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
nasson 26. 08. 2014, 13:29:42
Odpovědět  Odkaz 
Rovnítko mezi Ubuntu a Linux Mint bych určitě nedával. Jejich repozitáře nejsou úplně shodné (někdo si toho ani nevšimne, jiný může hořce zaplakat - samo na obou stranách. Kdysi jsem četl, že např. Linux Mint odstranil Fluxbox. Jak je to teď nevím, možná že už tehdy to byla nějaká kachna, ale já tomu uvěřil a Mintu se obloukem vyhýbám).
Re: Re: Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
daks 26. 08. 2014, 15:16:57
Odpovědět  Odkaz 
Fluxbox v repozitářích je, snad jen v dřívějších verzích (do roku 2010) vycházela přímo "Fluxbox edition".
Petr Valach Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
Petr Valach 23. 08. 2014, 20:40:00
Odpovědět  Odkaz 
Dík, dobrá, zkusím to :-) I když mě to asi neosloví, protože už jsem to zkoušel dříve ;)

Zábavné je známkování článku. Tak buď se někdo spletl a chtěl dát za jedna a místo toho si myslel, že jde o body. Anebo se někomu nelíbí Mate, tak shodí celý článek.

Až bude nový web, navrhuju klasické hvězdičkování, jako máme na webu my anebo blog.kosmonautix.cz.
Lukáš Jelínek Re: Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
Lukáš Jelínek 23. 08. 2014, 21:02:18
Odpovědět  Odkaz 
Osobně pochybuji o smysluplnosti hodnocení/známkování jako takového. Nemyslím si, že je to informace, která čtenářům něco řekne o kvalitě článku, obsažené informace nebo tématu – zejména pokud článek dosud hodnotilo málo čtenářů. Pokud už se hodnocení má zobrazovat, pak nejlépe až poté, co článek ohodnotí dostatečně významný počet čtenářů.
Petr Valach Re: Re: Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
Petr Valach 23. 08. 2014, 21:52:51
Odpovědět  Odkaz 
THUMBS UP!
Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
MOJE 23. 08. 2014, 20:55:41
Odpovědět  Odkaz 
XCFE je nejake nove prostredi ? ...
Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
Paolo 24. 08. 2014, 07:29:58
Odpovědět  Odkaz 
Prostředí MATE jsem objevil nedávno a musím říci, že mne oslovilo natolik, že už zůstalo na mém desktopu. Nevlastním nejsilnější počítače a doposud jsem fungoval na Lubuntu. MATE používám s distribucí Linux Mint a jsem plně spokojen. Navíc mne překvapila kvalitní česká lokalizace prostředí. MATE je hezké a plně funkční prostředí s nízkými hw nároky.
Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
memnon 24. 08. 2014, 10:41:40
Odpovědět  Odkaz 
Akym sposobom sa dá následne odistalovat MATE??
Lukáš Jelínek Re: Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
Lukáš Jelínek 24. 08. 2014, 11:36:55
Odpovědět  Odkaz 
Stačí nainstalované balíčky opět odebrat (apt-get remove), případně odebrat i přidané repozitáře, které už nebudou potřeba.
Re: Re: Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
memnon 24. 08. 2014, 12:19:40
Odpovědět  Odkaz 
Dakujem, som si aj myslel ale pre istotu som sa opytal :)
Petr Valach Re: Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
Petr Valach 25. 08. 2014, 19:36:50
Odpovědět  Odkaz 
Taky jste to po krátké chvíli odpravil? :-)
Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
theseuszn 24. 08. 2014, 14:51:54
Odpovědět  Odkaz 
Kdo je zvědav, může si zkusit orig. Ubuntu Mate Remix podzimní 14.10-tku. https://ubuntu-mate.org/download/ Je to zatím verze Alfa2, svižná jako ďas. Tak su zvědav, jak dopadne pak finálka.
Pro úspěšné další aktualizace i upgrade je potřeba přepnout zdroje z "Česká Republika na Hlavní Server", jinak spousta instalací nejde. Po přepnutí a update se ozvou i částečná povýšení, bez kterých se jinak nehnete z instalacemi některých programů (př.GIMP, LibreOffice i jiné), pak se Centrum Software už "pohne". Zatím opatrně s některými indikátory na lištu, mohou se buď nekorektně zobrazovat, nebo vůbec a nebo se při kliknutí klonují (zatím u Glipperu), ale ne pokaždé. Pro majitele novějších GPU NVidia pak po upgrade samozřejmě přidat zroj pro nvidii:
sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
sudo apt-get update
Pak se ovladače objeví i v Ovládacím Centru v položce "Dodatečné Ovladače". Nedoporučuju zatím zadávat příkaz pro instalaci přímé binárky do příkazového řádku, neposlouchá to, takže pro sychr jen ty dva příkazy a samotné zavedení ovladače jen z "Dodatečných Ovladačů" v Ovládacím Centru... :)
Jak nainstalovat MATE do Ubuntu 14.04
pavuk 25. 08. 2014, 11:32:36
Odpovědět  Odkaz 
mal som 13kove ubuntu a xubuntu, presiel na xubuntu 14.04 a skoncil som na mint 17 s mate. nieje co riesit, po instalacii je mint najkomplexnejsie vybaveny linuxovy desktop podla mna. este ak by "zaklikatkovali" v ramci system settings nastavenie proxy pre apt-get, bolo by to dokonale. niesom ziadna konzerva, bez problemov pouzivam windows 8.x a modern ui, ale unity mi prosto nesadlo a xfce casom dozralo. s cistym gnome 3.x a kde 4.x nemam skusenost, ale v principe asi budu pouzitelne. no to nemusi stacit. pridanou hodnotou mint je prave celkove nastavenie a vyladenie v prospech pouzitelnosti.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...