přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Je tady Apache OpenOffice 4.0

Je tady Apache OpenOffice 4.0

Apache OpenOffice

Vývoj kancelářského balíku OpenOffice pod křídy Apache viditelně přináší své ovoce. Zbrusu nová verze 4.0 přichází s řadou novinek – kromě jiného využívá i to nejlepší z „konkurenčního“ balíku IBM Lotus Symphony.


Události, které nastaly po převzetí Sun Microsystems firmou Oracle, zejména úprk vývojářů pracujících na OpenOffice.org, založení The Document Foundation a úspěšný rozjezd vývoje LibreOffice, nevěštily pro kancelářský balík OpenOffice.org nic dobrého. Rozhodnutí předat vývoj do Apache Software Foundation na tom nemuselo nic změnit, bylo však určitou nadějí, že bude „těžce zkoušený“ balík pokračovat a když už nedojde k opětovnému splynutí s LibreOffice do jediného projektu, bude tu aspoň větší možnost výběru v oblasti svobodného kancelářského softwaru.

A jak se ukázalo, rozhodnutí předat vývoj do ASF bylo správné. Čerstvě vydaná verze 4.0 (balíku mezitím přejmenovaného na Apache OpenOffice) není v žádném případě pouhou pokulhávající odvozeninou LibreOffice, nýbrž přináší řadu zcela nových věcí. Nové logo je sice věcí vysloveně kosmetickou, ale v tomto případě dává najevo, že se toho změnilo opravdu hodně.

Apache OpenOffice 4

Asi nejvýznamnější změnou je nový boční panel, využívající rozmach širokoúhlých monitorů. Zde vývojáři sáhli jak do starších verzí OO.org, tak i do „konkurenčního“ IBM Lotus Symphony a vybrali pro novou verzi ty nejvhodnější panely vlastností. Šířka bočního panelu je přizpůsobitelná, s tím, že pokud už panel nelze zobrazit (je příliš úzký), skryje se. Panel může být samozřejmě také plovoucí.

Velký pokrok nastal také v interoperabilitě s Microsoft Office. Přestože byla již dříve na slušné úrovni, některá specifika (např. složitější seznamy v textech, zobrazování prezentační grafiky, metrika grafů, barevné tabulky...) stále činila problémy a s těmi se nová verze vypořádala.

Mnoho změn proběhlo v grafických funkcích. Výčet by byl velmi dlouhý, ale kdo si novou verzi zkusí, uvidí to většinou na první pohled: například nové barevné palety a gradienty, antialiasing, vylepšení Copy&paste a Drag&drop atd.

Přestože to pro českého uživatele asi není příliš zajímavé, nelze zapomenout ani na to, že mezi byl balík přeložen do tří nových jazyků: portugalštiny, řečtiny a tamilštiny. Kvalitu implementace by měl zajišťovat nový automatizovaný testovací framework. Na závěr je třeba připomenout, že OpenOffice 4.0 se definitivně odřezává od někdejšího balíku StarOffice – nepodporuje již ani čtení formátů tohoto balíku (a pokud někdo ještě takové dokumenty má, měl by si je přeuložit do ODF ještě před aktualizací na novou verzi).

Nahoru

Příspěvky

Je tady Apache OpenOffice 4.0
bibri 24. 07. 2013, 17:38:36
Odpovědět  Odkaz 
Hmm, ocenil bych detailní srovnání - jako uživatel LibreOffice, minimálně co se té datové kompatibility týče.
Lukáš Jelínek Re: Je tady Apache OpenOffice 4.0
Lukáš Jelínek 24. 07. 2013, 17:50:52
Odpovědět  Odkaz 
Tohle je novinka, ne recenze ;-) Když se toho někdo chopí a napíše nějaký podrobný srovnávací článek (optimálně včetně porovnání pro nějaké reálné dokumenty), bude to samozřejmě jen dobře.
Re: Re: Je tady Apache OpenOffice 4.0
bibri 24. 07. 2013, 18:16:55
Odpovědět  Odkaz 
Však to sem píšu hlavně proto, aby se toho někdo chopil :)
Je tady Apache OpenOffice 4.0
Ondřej Šimer 24. 07. 2013, 21:08:49
Odpovědět  Odkaz 
Mno, já bych ocenil nějákej plugin, kterej by přidal něco podobnému vzhledu z M$ office. Mě osobně to nevadí, ale pár BFU by to bodlo.
Lukáš Jelínek Re: Je tady Apache OpenOffice 4.0
Lukáš Jelínek 24. 07. 2013, 21:43:12
Odpovědět  Odkaz 
No jo, ale kterou verzi? 2003, 2007, 2010, 2013 (liší se docela dost)? Ano, nejlépe všechny... :-)
Re: Re: Je tady Apache OpenOffice 4.0
Laco 25. 07. 2013, 16:05:14
Odpovědět  Odkaz 
Šikovné menu má FoxitReader. Na ten spôsob by celkom mohlo byť.
Lukáš Jelínek Je tady Apache OpenOffice 4.0
Lukáš Jelínek 25. 07. 2013, 16:57:53
Odpovědět  Odkaz 
Koukám, že tady se asi trochu závodilo: https://www.libreoffice.org/download/4-1-new-features-and-fixes :-)
Je tady Apache OpenOffice 4.0
kate rose 30. 07. 2013, 10:48:34
Odpovědět  Odkaz 
tiež čakam skôr na recenziu... inak neviete mi poradiť nejaké kurzy LINUX, java, cisco, oracle,... V ČR?? chcem sa trošku zdokonaliť :)
Je tady Apache OpenOffice 4.0
kate rose 31. 07. 2013, 09:57:29
Odpovědět  Odkaz 
v čechách?? môj bratranec je z čiech a vyučuje na kurze JAVA- http://www.skoleni-ict.cz/podkategorie/Java-Java.aspx skus im napísať, poskytnú ti podrobnosti kurzov

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz