přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Kancelářské balíky v lednu 2014

Kancelářské balíky v lednu 2014

LibreOffice

Připravuje se česká kniha o OpenOffice/LibreOffice, shánějí se dobrovolníci pro překlad oficiální příručky LibreOffice, Evropská komise doporučuje ODF a balík LibreOffice bude mít nový web. Ale především: je tady LibreOffice 4.2.


Je tady opět pravidelný souhrn toho, co se dělo ve světě svobodných kancelářských balíků. Čerstvé novinky průběžně publikujeme na našem portálu OpenOffice.cz.

 • Koupili byste si knihu o LibreOffice/OpenOffice?
  Vlastimil Ott, bývalý šéfredaktor OpenOffice.cz, uvažuje dokončit rukopis své knihy o svobodných kancelářských balících a knihu vydat. Zda k tomu skutečně dojde, závisí na zájmu čtenářů.
 • Lepší chybová hlášení pod Windows
  Jan Holešovský píše o tom, jak lze nyní kvalitněji hlásit chyby způsobující pád LibreOffice pod Windows.
 • Automatizované zpracování dat v programu Calc
  Stručný článek ukazuje možnosti využití programu Calc v balících Apache OpenOffice a LibreOffice k automatizovanému zpracování dat prostřednictvím knihovny LibOpenOffice.
 • Holešovský: Pojďte překládat příručku k LibreOffice do češtiny
  Jan Holešovský, významný vývojář LibreOffice, vyzývá k účasti na překladu základní oficiální příručky k tomuto balíku do češtiny. Není to nic těžkého, slovenští kolegové již vykonali mnoho práce.
 • Evropská komise doporučuje Open Document Format
  Podle Evropské komise by všechny orgány veřejné správy EU měly být schopny používat Open Document Format. Netrpí problémem „vendor lock-in“ a je v souladu se strategií interoperability.
 • LibreOffice 4.3 bude podporovat DrawingML v OOXML
  Přestože ještě nebyla vydána verze 4.2, už se pilně pracuje na LibreOffice 4.3. V této verzi se objeví podpora vektorových objektů pomocí DrawingML ve formátu Office Open XML.
 • Šlesvicko-Holštýnsko: Budeme následovat Mnichov
  Německá spolková země Šlesvicko-Holštýnsko chce následovat Mnichov v používání open source. Hlavní otázkou nemá být „jestli“, nýbrž „jak a co“.
 • LibreOffice 4.2 – náskok se zvětšuje
  LibreOffice žije, a zásluhou The Document Foundation konečně po mnoha letech dochází k nápravě leckterých chyb, které v programu (a samozřejmě i v OpenOffice, z něhož LibreOffice vychází) byly. Nová verze představuje výrazný technologický posun hned v několika směrech a náskok oproti konkurenčnímu Apache OpenOffice se ještě více zvětšil. Jako již tradičně, změny zasáhly uživatelské rozhraní i „vnitřnosti“ programu.
 • Import dokumentů AbiWord
  Fridrich Štrba vytvořil importní filtr pro dokumenty AbiWord. Měl být k dispozici již v LibreOffice řady 4.2.
 • Nové statistické funkce pro LibreOffice 4.3 Calc
  Program Calc v připravované verzi LibreOffice 4.3 bude obsahovat nové funkce z oblasti statistiky.
 • Open source snižuje náklady města Ede
  Nizozemské stotisícové město Ede používá LibreOffice, Linux, Asterisk a další software s otevřenými zdrojovými kódy. Dosahuje tak o 24 % nižších nákladů na IT než jiná podobná města.
 • Nový web LibreOffice
  Projekt LibreOffice bude mít nový web. Budoucí podobu si můžete prohlédnout již nyní.
 • Jak se projeví OpenCL akcelerace na rychlosti?
  Protože LibreOffice 4.2 obsahuje v programu Calc možnost akcelerace prostřednictvím OpenCL a grafických procesorů, vyvstává zajímavá otázka, jak se to v praxi projeví na rychlosti.
 • Přesun navigačních tlačítek v LibreOffice 4.3
  LibreOffice 4.3 přinese mírně kontroverzní změnu uživatelského rozhraní Writeru. Tlačítka na navigaci mezi stránkami se přesunou na panel pro vyhledávání.
 • LibreOffice 4.2 – programové moduly
  V předchozí části jsme si představili změny, které jsou vlastní celému balíku LibreOffice, nyní se podívejme na jednotlivé moduly. Výrazné změny zasáhly hlavně Writer a Calc, dílčí (hlavně vzhledové) Impress, Math a Base.
 • OpenGL vykreslování v LibreOffice
  Do zdrojových kódů kancelářského balíku LibreOffice byla vložena první dávka podpory vykreslování pomocí OpenGL. Je tu také LibreOffice 4.2 RC4, zřejmě poslední před ostrou verzí.
 • LibreOffice 4.2: Důraz na rychlost a kompatibilitu, vylepšená integrace s Microsoft Windows
  Organizace The Document Foundation oznámila vydání LibreOffice 4.2, nové hlavní verze vhodné obzvláště pro nadšence a vizionáře – „early adopters“, která je pro nejlepší svobodný kancelářský balík dalším významným krokem vpřed.
 • Zajímavé grafy ukazují historii LibreOffice
  Michael Meeks ukazuje formou komentovaných grafů historii kancelářského balíku LibreOffice.

Nahoru

Příspěvky

Petr Valach Kancelářské balíky v lednu 2014
Petr Valach 4. 02. 2014, 20:24:16
Odpovědět  Odkaz 
No, Lukáši, že se nestydíš vystavovat tu seznam svých děl :-))) ale aspoň je vidět, že člověka tvého kalibru už vážně bylo třeba... děkuju ti, že díky tobě openoffice.cz žije.
Lukáš Jelínek Re: Kancelářské balíky v lednu 2014
Lukáš Jelínek 4. 02. 2014, 20:57:07
Odpovědět  Odkaz 
Tvoje díla jsou tam taky :-)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


 • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
 • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Počítač Spaceborne Computer-2 od Hewlett Packard Enterprise pomáhá zrychlit průzkum vesmíru

SpacebornSpolečnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) pomůže urychlit průzkum vesmíru a zvýšit soběstačnost astronautů tím, že vůbec poprvé umožní zpracování dat v reálném čase prostřednictvím svého komerčně dostupného řešení edge computing.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos