přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mnoho webů používá staré verze Apache

Altair

Mnoho webů používá staré verze Apache

Apache HTTP Server

Velké množství webových stránek používá staré verze serveru Apache (i z řad 2.0 a 1.3), obsahující známé chyby včetně bezpečnostních. Naopak na řadu 2.4 nepřešel ještě téměř nikdo.


reklama

Firma Netcraft prováděla průzkum používaných verzí Apache HTTP Server, který je dlouhodobě nejpoužívanějším softwarem pro webové servery (byť v posledních měsících dost ztrácí, hlavně ve prospěch Microsoft IIS, u nejvytíženějších webů ve prospěch serveru nginx). Výsledky jsou poměrně zajímavé. Verze z nejnovější řady 2.4 nepoužívá ani 1 % webů (u milionu nejvytíženějších webů je to o něco více než dvojnásobek), naopak se stále poměrně hojně využívají již neudržované, historické řady 1.3 a 2.0 v podobě verzí 2.0.63 a 1.3.41. V tomto ohledu je zajímavé, že uvedené verze nejsou pro dané řady poslední, byly v nich nalezeny chyby opravené v dalších verzích (poslední jsou 2.0.65 a 1.3.42).

Co se týká různých verzí řady 2.2, používání starší verze nemusí automaticky znamenat nebezpečí. Správci linuxových distribucí totiž často backportují opravy chyb do starších verzí, takže například 2.2.3 z distribuce Red Hat Enterprise Linux je podstatně bezpečnější než originální verze 2.2.3. Pouze z čísel verzí tedy nelze vyvozovat, jak je daný server (ne)bezpečný. Dalším faktorem ovlivňujícím bezpečnost je používání konkrétních modulů – pokud je zranitelnost v určitém modulu, projeví se samozřejmě jen při jeho použití.

Apache HTTP Server 2.4 obsahuje oproti starším řadám řadu zajímavých funkcí navíc. Asi nejzajímavější je ostré nasazení Event MPM podstatně zvyšující škálovatelnost (hlavně oproti nejpoužívanějšímu Prefork MPM), dále je tu mnoho nových modulů (například mod_sed, mod_session nebo mod_ratelimit) a v neposlední řadě vylepšené možnosti konfigurace a logování.

Nahoru

(Jako ve škole)
Průměr: 1,00 | Hodnotilo: 2
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Šéfredaktor LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video a také se věnuje (v Čechách poměrně málo známému) powerkitingu.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu
  • Grafické prostředí: KDE
  • Hodnocení autora: ***

| proč linux | blogPublic Relations

SUSECON 2017, světová konference o open source, poprvé v Praze!

Přihlaste se na globální akci zaměřenou na Linux, OpenStack, CEPH, Cloud Foundry, kontejnerová řešení Docker, NFV a další open source technologie.

Pokračování ...Public Relations

Využijte letní akce na předplatné časopisu IT Systems!

Nenechte si ujít příležitost dostávat pravidelně informace ze světa podnikové informatiky a předplaťte si časopis IT Systems. Udržujte si přehled v oboru a získejte inspiraci, jak využít informační technologie pro vaši firmu nebo organizaci. K pořízení nebo obnovení předplatného IT Systems je nyní ideální příležitost. Právě totiž probíhá letní akce, v rámci níž je možno získat roční předplatné jen za 599 Kč.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Pavel Fric

Pavel Fric, 29. listopad

Palapeli


Pavel Fric

Pavel Fric, 19. listopad

Amarok


Všechny blogy »