přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mnoho webů používá staré verze Apache

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Mnoho webů používá staré verze Apache

Apache HTTP Server

Velké množství webových stránek používá staré verze serveru Apache (i z řad 2.0 a 1.3), obsahující známé chyby včetně bezpečnostních. Naopak na řadu 2.4 nepřešel ještě téměř nikdo.


Firma Netcraft prováděla průzkum používaných verzí Apache HTTP Server, který je dlouhodobě nejpoužívanějším softwarem pro webové servery (byť v posledních měsících dost ztrácí, hlavně ve prospěch Microsoft IIS, u nejvytíženějších webů ve prospěch serveru nginx). Výsledky jsou poměrně zajímavé. Verze z nejnovější řady 2.4 nepoužívá ani 1 % webů (u milionu nejvytíženějších webů je to o něco více než dvojnásobek), naopak se stále poměrně hojně využívají již neudržované, historické řady 1.3 a 2.0 v podobě verzí 2.0.63 a 1.3.41. V tomto ohledu je zajímavé, že uvedené verze nejsou pro dané řady poslední, byly v nich nalezeny chyby opravené v dalších verzích (poslední jsou 2.0.65 a 1.3.42).

Co se týká různých verzí řady 2.2, používání starší verze nemusí automaticky znamenat nebezpečí. Správci linuxových distribucí totiž často backportují opravy chyb do starších verzí, takže například 2.2.3 z distribuce Red Hat Enterprise Linux je podstatně bezpečnější než originální verze 2.2.3. Pouze z čísel verzí tedy nelze vyvozovat, jak je daný server (ne)bezpečný. Dalším faktorem ovlivňujícím bezpečnost je používání konkrétních modulů – pokud je zranitelnost v určitém modulu, projeví se samozřejmě jen při jeho použití.

Apache HTTP Server 2.4 obsahuje oproti starším řadám řadu zajímavých funkcí navíc. Asi nejzajímavější je ostré nasazení Event MPM podstatně zvyšující škálovatelnost (hlavně oproti nejpoužívanějšímu Prefork MPM), dále je tu mnoho nových modulů (například mod_sed, mod_session nebo mod_ratelimit) a v neposlední řadě vylepšené možnosti konfigurace a logování.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »