přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mnoho webů používá staré verze Apache

Mnoho webů používá staré verze Apache

Apache HTTP Server

Velké množství webových stránek používá staré verze serveru Apache (i z řad 2.0 a 1.3), obsahující známé chyby včetně bezpečnostních. Naopak na řadu 2.4 nepřešel ještě téměř nikdo.


Firma Netcraft prováděla průzkum používaných verzí Apache HTTP Server, který je dlouhodobě nejpoužívanějším softwarem pro webové servery (byť v posledních měsících dost ztrácí, hlavně ve prospěch Microsoft IIS, u nejvytíženějších webů ve prospěch serveru nginx). Výsledky jsou poměrně zajímavé. Verze z nejnovější řady 2.4 nepoužívá ani 1 % webů (u milionu nejvytíženějších webů je to o něco více než dvojnásobek), naopak se stále poměrně hojně využívají již neudržované, historické řady 1.3 a 2.0 v podobě verzí 2.0.63 a 1.3.41. V tomto ohledu je zajímavé, že uvedené verze nejsou pro dané řady poslední, byly v nich nalezeny chyby opravené v dalších verzích (poslední jsou 2.0.65 a 1.3.42).

Co se týká různých verzí řady 2.2, používání starší verze nemusí automaticky znamenat nebezpečí. Správci linuxových distribucí totiž často backportují opravy chyb do starších verzí, takže například 2.2.3 z distribuce Red Hat Enterprise Linux je podstatně bezpečnější než originální verze 2.2.3. Pouze z čísel verzí tedy nelze vyvozovat, jak je daný server (ne)bezpečný. Dalším faktorem ovlivňujícím bezpečnost je používání konkrétních modulů – pokud je zranitelnost v určitém modulu, projeví se samozřejmě jen při jeho použití.

Apache HTTP Server 2.4 obsahuje oproti starším řadám řadu zajímavých funkcí navíc. Asi nejzajímavější je ostré nasazení Event MPM podstatně zvyšující škálovatelnost (hlavně oproti nejpoužívanějšímu Prefork MPM), dále je tu mnoho nových modulů (například mod_sed, mod_session nebo mod_ratelimit) a v neposlední řadě vylepšené možnosti konfigurace a logování.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Český startup umožňuje automatické investování

PortuPortu je první online automatizovaná investiční platforma v Česku. Sestaví vám portfolio na míru a vy se nemusíte o nic starat – jen sledovat, jak vaše peníze pracují za vás.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Všechny blogy »

eXo space